Păreri The Maltese Falcon

(1941)

Șoimul Maltez

rrs85 pe 07 Aprilie 2010 16:45
Este mai degraba un film melancolic, pentru cei mai inraiti dupa filmele ce sunt desarvite de amprenta timpului. As indrazni sa spun ca este un "must see", dar sunt din ce in ce mai putine persoanele care apreciaze o asa pelicula! Mie mi-a placut extraordinar de mult... ;)
alali pe 01 Iunie 2009 22:10
Sincer eu nu sunt un fan al filmului artistic, regizat la extrem. Nu sunt un absolvent de facultate de regie. Sunt un simplu impatimit al filmului bun. Pot sa fac distinctia intre un joc actoricesc bun, un scenariu bun si un film cu un subiect bun bine pus in scena. Dar genialitate gen Kubritz sau mai stiu eu care regizor gen David Lynch nu ma incanta sub nicio forma. Or fi ei geniali, dar, ori mesajul lor este pentru mine unul respingator si la care nu rezonez, ori in cazul lui Lynch, nu pot sa consider ca a nu avea o logica, un mesaj un rationament poate fi la randul lui genial.

Acelasi lucru si in cazul acestui film. Nu gasesc nimic palpitant, nimic tensionat, nimic valabil care sa ii confere filmului o nota distinctiva. Poate jocul actoricesc, desi nu apreciez personal jocul lui Bogart, dar asta nu inseamna ca nu este un adevarat geniu in actorie.

Teodor1998 pe 03 Octombrie 2014 00:53
Inca un film care poate intra in categoria "Asa filme nu se mai fabrica".
The Maltese Falcon este un film foarte bun, cu un scenariu un pic imbarligat, dar care te tine in priza.
Humphrey Bogard a avut un rol excelelnt, o atitudine impresionata, si niste schimburi de replici imprevizibile. In ciuda faptului ca inca nu am apucat sa vad foarte multe filme cu el, pot spune ca este un actor foarte bun.
Acelasi lucru pot spune si depre filmele noir, cei drept, filmele vechi pe care le-am vazut pana acum le-am ales cu ajutorul notelor si reviwe-urilor, dar sunt cu mult peste ceea ce face Hollywood-ul acum... defapt nici nu poate exista termen de comparatie...
Este un film care merita vazut, mai ales de cei care inca mai apreciaza genul acesta de filme si nu s-au lasat prostiti de ceea ce Hollywood-ul numeste "filme".

gabonne1 pe 13 Iulie 2007 22:08
Prafuit. Asta e cuvantul care caracterizeaza, in prezent, ceea ce a fost candva unul din cele mai bune filme noir. Nu mai starneste interesul decat nostalgicilor sau celor care au auzit de Humphrey Bogart, John Huston sau chiar Peter Lorre. Totusi, exprimand o opinie strict personala, nu mi s-a parut un film iesit din comun. Pe alocuri, e chiar plictisitor si prost jucat. Dar asta e parerea mea.
Teodor1998 pe 3 octombrie 2014 00:35
Scuze ca te contrazic, dar genul acesta de filme, chiar nu devine "prafuit", din contra, aceste filme sunt ca vinul, devin din ce in ce mai bune cu trecerea timpului, mai ales cand vezi ce pelicule ies pe piata acum...
cosmin_kedii pe 02 Martie 2013 13:08
Filmul este interesant de la început până la sfârșit in plus Humphrey Bogart este perfect în rolul său ca detectiv particular
blacksea_rider pe 04 Martie 2020 09:24
Jean Negulesco trebuia sa regizeze filmul,dar a fost concediat după ce a lucrat la el timp de 2 luni și a fost înlocuit de John Huston drept recompensă pentru adaptarea sa de succes,High Sierra (1941).
Allexander pe 30 Decembrie 2011 00:36
Chiar mi`a placut filmul. Humphrey Bogart ca de obicei la inaltime. Recomand
mu_zz_i pe 05 Ianuarie 2009 10:50
Pe cat de vechi pe atat de bun. Mi-a placut foarte mult scena cand detectivii i-a surprins pe cei 3 iar Sam Spade (HB) incerca sa o scalde, sa gaseasca o poveste buna si credibila in fata celor 2 politisti.
Matrix pe 19 Februarie 2004 18:47
Parintele filmului noir. Excelent.
Ammelie pe 24 Iunie 2010 13:40
The Maltese Falcon
Poate fi ceva mai clasic de atat? Humphrey in rolul unui detectiv particular, in scene ce au devenit deja clisee acum, atat de perfect-clasice sunt! Binenteles, poate fi apreciat doar de fanii genului sau de cei cu o tolernata mai mare fata de filmele vechi.
8/10

CristiN pe 03 Februarie 2011 02:05
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .
user-614f76fe971a1 pe 19 Decembrie 2023 23:19
Nu știu cine decide că un film poate fi așezat în categoria noir. Cu scuzele de rigoare, o dramatizare pe CBS Reality, e noir, filmul e..alb-negru, nu vedem nimic în stare să ne bântuie visele. Ori nu văd eu. Poate pentru 1941 să se poată categorisi noir, nu pentru și pentru anul al 23-lea al mileniului III. Cu toate acestea cred că este obligatoriu de vizionat. Intriga e posibilă : colecționari fără conștiință, în stare să ucidă pentru un obiect de valoare. Iar ideea detectivului incoruptibil mi se pare bună. Nu că aș crede-o și posibilă.
El_KaPpa pe 03 Iunie 2020 22:13
7,4/10
"Brigid O'Shaughnessy: I haven't lived a good life. I've been bad, worse than you could know.
Sam Spade: You know, that's good, because if you actually were as innocent as you pretend to be, we'd never get anywhere."

Modul partial imprevizibil si plin de dialog in care decurge actiunea captiveaza in totalitate si solicita atentia pentru a nu pierde firul evenimentelor. La asta se adauga farmecul lui Bogart si iese un film de referinta al genului noir. Cu toate astea intra in categoria filmelor clasice la care eu nu m-as mai intoarce peste ani pentru o revizionare.

kakapo pe 01 Februarie 2015 08:24
...Soimul Maltez este genul de film pe care-l savurezi si dupa 74 de ani de lansare si dupa 104 ani si mult timp dupa...genul de film clasic, in care naturaletea si talentul actorilor fac din film o bijuterie cinematografica si nicidecum efectele speciale sau decorurile cum se intampla de fapt la filmele actuale...
radu3455 pe 18 Octombrie 2013 14:33
un film clasic foarte bun,mi-a placut interpretarea lui Humphrey Bogart el face tot filmul nota 8
aayana pe 10 Decembrie 2011 22:44
Humprey Bogart face un rol excepțional. Este carismatic, sigur pe sine și pune la cale diverse planuri. Personajele pică în plasă cu naivitate, privitorul rămâne plăcut impresionat. Un must see.
cetateanu pe 06 Septembrie 2010 20:12
Unul din primele roluri foarte bune ale lui Humphrey Bogart .Rolul lui Sam Spade avea sa-l propulseze spre o cariera stralucita.
Unul bun pe 29 August 2007 17:29
Fara egal in topul celor mai bune filme politiste. Merita vazut si revazut de oricine. Cel mai bun rol al lui Humphrey Bogart.
mihaelatb pe 08 Iunie 2022 23:12
Putin cam incalcita intriga, probabil ca in roman, este mai explicitata. Multi morti care apar si dispar, dedectivul, capitanul vasului. Nici interpretarea lui Humphrey Bogart nu mi s-a parut foarte reusita. Fac comparatie cu interpretarile sale din To Have and Have Not sau In a Lonely Place. Si chiar daca este considerat un Must see, eu il consider un film bunisor.
HoratiuS pe 13 Ianuarie 2013 02:00
M-a impresionat intr-un mod placut.
Personajul principal il apreciez a fi intre Sherlock Holmes (prin inteligenta si hotararea lui) si James Bond (talentul de a vorbi ,mai ales cu femeile).

Actiunea foarte buna, suspansul excelent. Dialogul inteligent, mai ales cu "the fat man"
.Rareori mai vezi dusmani stand asa pasnic unul langa celalalt,avand doar schimb de repclici inteligente ca si arme redutabile,de alfel.

Cu stilul m-am obisnuit cam greu ,dar am reusit sa intru in farmecul filmului ,raportandu-ma la perioada de atunci.

Per total 8. Pentru fanii filmului politist recomand!

Deceoare pe 17 martie 2014 23:32
Nu se face comparaţie între ''Ford model T'' al anului 1912 şi ''Ford model Focus'' al anului 2012 ! Se poate face comparaţie doar între detectivi ai aceleaşi epoci (aceeaşi perioadă în timp) .
Rippa pe 17 Martie 2014 15:20
cotzofica pe 22 martie 2014 12:06
Nici măcar nu ai adăugat semnele de punctuaţie faţă de postarea lui radu3455. Patetic.
Scaraoski pe 21 Februarie 2011 15:52
rezonez intrutotul cu ceea ce a zis gabonne1. Apreciez filmele din acea perioada, insa de la acest film ma asteptam la mai mult.
Kuhaylan pe 27 Februarie 2013 19:20
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
mihaigeniu pe 22 Iunie 2012 16:32
f bun,da plictistor de destule ori si pers princ. nu e asa de bun ca om