Păreri The Living Daylights

(1987)

Cortina de fier

C. Farrell biggest fan pe 09 Septembrie 2010 12:19
James Bond, mai periculos ca niciodata
Dupa plecarea lui Moore...a carui Bond-era a tinut circa 12 ani facandu-i cea mai longeviva cariera dintre toti care l-au interpretat pe celebrul spion...iata ca vine actorul Timothy Dalton...care pe mine pot sa zic ca m-a impresionat...Filmul Cortina De Fier este actiune 100% dar de data aceasta cu un bond mult mai serios si nu atat de pus pe glume ca precedentul...insa filmul are si defecte...povestea in sine e cam neinspirata iar bondul lui dalton nu aduce din pacate umorul sarcastic pe care Connery l-a introdus...per ansamblu insa...de vazut
RoCkKiD pe 06 Iulie 2010 21:05
Nu credeam ca o sa imi placa timothy dalton in rolul lui james bond,am fost placut surprins.
Radu47hitman pe 20 Februarie 2010 18:34
Reînnoitul Bond
Tehnologia nouă
Mi-a plăcut foarte mult maşina nouă a lui 007. În noul său, Aston Martin sportiv, sunt montate rachete, schiuri, sistemul de auto-distrugere ş.a. La fel sunt interesante şi gadget-urile moderne, pe care, Bond le foloseşte în momente adecvate. În general, atunci când veţi privi filmul, veţi aprecia totul.
Coloana sonoră de clasă
Grupa populară A-HA, a prezentat tema principala a filmului. Trebuie să spun că îmi place un pic mai puţin, decât cântecul anterior al grupul ''Duran-Duran'', în filmul ''Perspectiva unei crime''. În general - ambele sunt foarte dinamice, nu irită auzul şi, cel mai important, sunt ideale pentru ambele filme.
Noul Bond
După încheierea frumoasei Bond-ură a lui Roger Moore, creatorii au început să caute în mod activ un nou actor pentru rolul lui 007. La audiţie au fost invitaţi aşa… citeşte

Razvan600 pe 30 Iunie 2013 15:48
My name is Bond...James Bond
Un film bunicel, cu un bond mult mai serios decat ceilalti actori care l-au intruchipat pe celebrul personaj. Timothy Dalton s-a potrivit de minune acestui rol.
cezarika57 pe 19 Iunie 2018 14:05
Mai corect traducerea in romana ar fi "Zile libere" Un James Bond foarte serios din toate punctele de vedere. Se vede inspiratia unor secvente din Indiana Jones
andystarx pe 10 Februarie 2018 15:23
Actorul principal,unul foarte cunoscut dealtfel ,nu a jucat rau deloc,insa filmul mi s-a parut slabut,nu este printre cele mai bune din seria BOnd,din cele pe care le am vazut pana acum !
diablo85 pe 25 Decembrie 2012 20:52
Cam sobru Dalton, dar eu am alta intrebare. Alea erau Dacii la Bratislava ?
piccolodaimao22 pe 29 Octombrie 2012 17:12
Dupa parerea mea cel mai bun film cu Bond,cu Dalton care joaca un Bond asa cum Fleminig il descrie:dur,razbunator si fara acele glume trase de par.Bondul meu preferat
sabinalin pe 04 Ianuarie 2011 12:27
Fata cu violoncelul
Filmul dezvolta subiectul povestirii "Suprimare esuata" din primul volum al colectiei James Bond publicatarecent impreuna cu ziarul Cancan. Pe langa "Suprimare esuata", acest volum mai cuprinde si alte trei povestiri scrise de Ian Fleming, povestiri ce-l au ca erou pe 007: "Caracatita", "007 la New York" si "Averea unei doamne". Povestirea "Suprimare esuata" se termina dupa ce Bond o nimereste in mana pe frumoasa Kara. 007 si-a indeplinit misiunea din carte insa filmul, bineinteles, complica serios intriga si dezvolta o spectaculoasa poveste in care fata cu violoncelul joaca asteptatul rol de Bond-girl. A fost primul dintre cele doua filme cu Timothy Dalton, al patrulea actor care l-a intruchipat pe ecran pe cel mai celebru spion "literar" al secolului XX. Spre deosebire de Connery si mai ales de Moore, Dalton abordeaza rolul mult mai serios, are mult mai putin umor si se apropie mai… citeşte