Păreri The Little Things

(2021)

Lucrurile mărunte

Rares-21 pe 02 Februarie 2021 01:01
Subtil;) Finalul va dezvaluie totul, daca nu v.a fost limpede pana atunci (atentie la cutia de o pune Denzel pe foc)... Placut sa.i vad pe cei 3 actori la un loc, Malek mi s.a parut totusi cam din alt film..Ideea este cat de departe esti dispus sa mergi pentru a afla in final criminalul...?!
dany6960 pe 31 Ianuarie 2021 19:00
De vazut doar daca nu aveti nimic altceva de facut. Un film in care atat cei 2 politisti interpretati de Denzel si Malek cat si presupusul criminal, Jared Leto, vorbesc extrem de calm si se comporta in mare parte destul de linistit. Dupa vizionare am ramas cu impresia ca cei 3 sunt cumva rude cu Johannis al nostru. Mult zgomot pentru "lucruri marunte" ar zice cineva.
hitman78 pe 31 Ianuarie 2021 00:34
Film cam plat desi face parte din genul meu preferat ptr mine a fost o dezamăgire aproape totală.Cateva momente bune si cam atat cat despre distribuție nimic deosebit un plus doar ptr Jared Leto.
liana10 pe 13 Februarie 2021 03:02
Rami Malek a rămas în pielea lui Freddie Mercury. Aceeaşi chinuială de a vorbi, de a deschide gura, de a-şi ascunde dinţii. Am crezut că în filmul despre Freddie a purtat o proteză pentru a avea dinţi mai proeminenţi. M-am înşelat. Aşa e el, dinţos şi buzos. Total nepotrivit pe rol. Şi prost. Ce poliţist se urcă cu un suspect în maşină şi sapă gropi la comanda acestuia?? Oamenii greşesc, şi poliţiştii mai împuşcă din greşeală, mai omoară un om. Criminalul în serie poate fi oricare american, doar America e renumită pentru acest lucru, doar e ţara criminalilor în serie, iar cel mai deştept om din America e turistul.
dragos__81 pe 31 Ianuarie 2021 22:12
Un film in care nu stim nici la finalul acestuia daca adevaratul criminal a fost Albert Sparma.Parerea mea e ca toti au fost criminali ( accidental,cu premeditare..) NO ANGELS!
777L pe 14 Februarie 2021 19:01
Un alt fel de Se7en
Păcat de potențialul irosit in acest film; această clonă Se7en ar fi putut fi chiar (mai) bună.
Avem după cum urmează:
- un criminal in serie - încă un rol bun al lui Leto
- detectivul tânăr și ambițios - care face jocul ”presupusului” criminal
- detectivul negru, aproape pensionat, care descoase ițele
- confruntarea finală într-un loc pustiu (unde mergi mult cu mașina) iar tânarul detectiv cedează psihic

Totuși filmul a mai dres-o cu finalul, care lasă loc de interpretare.

mladitza pe 13 Martie 2021 13:42
mie mi-a plăcut acest film
Interpretările celor trei actori (Denzel Washington, Jared Leto și Rami Malek) sunt ireproșabile. Mi-a plăcut și lentoarea din film.
mihaelatb pe 01 Februarie 2021 19:06
Pentru acest tip de film, intra foarte greu in actiune. Si de fapt stai sa te intrebi daca de fapt a intrat intr-adevar in actiune. Pentru ca finalul este ambiguu. Oricum, conform noilor directive, filmul are sanse sa intre in nominalizate la Premiile Academiei. Are un un personaj de culoare si un Rami Malek, care aici aduce cu Marc Anthony, dar cu sindrom down. De fapt eu am remarcat doar doi actori, Denzel si Jared, cu toate ca toti cei trei „inculpati” au macar un Oscar la activ.
Multi au critici i-au reprosat similitudinea cu Se7en, dar eu nu pot sa compar cele doua pelicule. Nici ca actiune si nici ca scenariu-net superior la filmul din 95.Nemaivorbind de distributie. caci desi il iubesc pe Denzel ( Cand l-am vazut am avut o reactie de respingere, de pas inapoi. Oare cat a trecut de cand l-am vazut prima data? In Philadelphia sau in The Preacher's Wife. Nu mai tin… citeşte

ikxs pe 15 mai 2021 21:50
Eu aici l-am vazut prima data: https://www.imdb.com/title/tt0082138/
Mihnea80 pe 12 Februarie 2022 02:33
Pacat de distributie...unul din filmele care incepe bine,te captiveaza dar finalul este o mare tampenie. Scenariu merge bine pana la un punct si dupa totul se naruieste intr-o mare prostie lipsita de logica si de substanta !!!
sabinalin pe 09 Februarie 2021 22:18
Doi politisti de culori diferite. Un criminal in serie. O vanatoare cu final mai mult sau mai putin neasteptat. Atmosfera ,,dark ,, de film neo-noir. Comparatia cu ,,Seven, este inevitabila. Pitt versus Malek. Avantaj Brad desi n-as spune ca Rami e de lepadat. Freeman versus Washington. Egalitate, s-a confirmat in timp ca Denzel este urmasul valoric de drept al lui Morgan, doi mari actori care au dus pe culmi mostenirea lui Sidney Poitier. Spacey versus Leto, avantaj clar pentru Kevin in ciuda faptului ca Jared e bun iar rolul sau e deja foarte apreciat prin nominalizarea la Globuri. Fincher versus Hancock, diferenta mare in favoarea lui David care a fost atunci in cea mai buna forma, John Lee se dovedeste destul de confuz in intentii, nu-i de mirare ca de-alde Spielberg sau Eastwood au refuzat sa regizeze. Per total ,,lucrurile mici,, sunt trecute la categoria film bun datorita in… citeşte
iuluassss pe 10 August 2021 01:58
slăbuț rau filmul. . In primul rand alegerea lui R. Malek a foat esec total. Inexpresiv nu stiam daca zambeste sau ce vrea sa transmita... Filmul lalait... Fara substanta... Si stupid asa: un presupus criminal facea misto de politist sapa aici... Sapa acolo... Cald... Rece... Mi s a parut penibil. Nota 5
lavara_laiarna pe 25 Iulie 2023 20:41
Și minciuna e o vorbă . .bună de pus pe rană.
user-614f76fe971a1 pe 05 Ianuarie 2023 22:04
Obligatoriu de văzut. Denzel Washington a fost magistral, ca de obicei.
gim_gim pe 31 Iulie 2022 01:25
Am vazut primele 30 de minute. Dupa care am dormit foarte bine !
forever_young_ pe 30 Mai 2022 22:40
BUN !
filmul pentru cine-l intelege este bun , pentru ceilalti "critici de film " chiar este o pierdere de vreme comentariile voastre :))))
Dragos.87 pe 06 Februarie 2022 04:41
Incredibil de bun,recomand neapărat
Foarte bun acest film..Inca din primele minute iti captează atenția si nu te lasă sa te dezlipești de ecran..Cei doi polițiști aparent liniștiți reusesc sa iti demonstreze cat poti rezista pentru aflarea adevărului..Povestea e tare intriganta si suspansul este la locul lui si te tine încordat pana la final.. Denzel are de asemenea o prestație de mare clasa ca de obicei..Finalul este total neașteptat si te pune pe gânduri,merita de văzut si iar de revăzut..!