Păreri The Lion King

(1994)

Regele Leu

madalina pe 16 Aprilie 2007 19:42
acesta este cel mai bun film de desene facut vreodata.Pe langa tema interesanta si inteligent construita , are si un rol educativ. dar cred ca asta conteaza mai putin.si felul in care sunt desenate personajele este de nota zece.nu cum se face astazi,pe calculator,pierzandu-si astfel tot farmecul.este filmul copilariei mele si plang la el ori de cate ori il revizionez(cand moare mufasa).NOta zece!
3AM pe 14 aprilie 2012 16:00
Frumos spus, si eu am plans atunci cand a murit mufasa si nu cred ca sunte-m singurii
vladnfr pe 3 octombrie 2013 18:45
e din 2007 commentul, atunci era 5 numarul maxim de stele.
Simina pe 10 Decembrie 2008 17:20
Am 18 ani si ce-i? Inca ma uit cu placere la desenele Disney...

Lion King e preferatul meu si mereu a fost. Replici geniale, o coloana sonora de exceptie si nu pot sa cred ca am lacrimi in ochi la unele scene.

Desenele de la Disney mi-au marcat copilaria si in ochii mei astea sunt adevaratele desene nu porcariile cu impuscaturi si lovituri care pot fi vizionate acum.

Sanyi1997 pe 25 septembrie 2011 16:11
ai dreptate i ce daca depasesti o anumita varta?chiar in zilele trecute un profesor de 25 de ani a marturisit ca el abea de la 21 de ani nu se mai uita
93GabiBT pe 21 aprilie 2012 19:47
N-o mai dati atata cu varsta.. ba 21, ba 25, ba 18.. e penibil sa-ti propui o varsta de la care sa nu te mai uiti la desene animate. Toata lumea se uita la desenele bune (in special cele din sec. XX) pentru ca nu sunt cu nimic mai prejos ca filmele. Sunt adevarate capodopere, asa cum este si "Regele Leu"
Baltoiu Tudor pe 05 Octombrie 2005 15:17
O adevarata capodopera Walt Disney. Un film de exceptie, o distributie perfecta, o coloana sonora geniala, o melodie de zile mari si asa mai departe. Sincer, daca Walt Disney ar fi trait astazi, ar fi fost foarte impresionat de filmul acesta. Ar fi meritat sa castige si alte premii Oscar, dar si aceste doua sunt destule.
Kovu_tlk pe 02 Martie 2005 23:39
Este cel mai tare film existent pe pamantul asta. Dupa 400 de vizionari in 2004 cred ca sunt in masura sa spun asta
alecs.bradeni pe 19 septembrie 2011 18:48
inseamna ca in 2004 ai vazut filmul cel putin o data pe zi ,in fiecare zi?
princess_peach pe 10 Decembrie 2010 00:24
Merita vazut!
Regele Leu, Pisicile aristocrate, Doamna si vagabondul, 101 dalmatieni...Frumoasa si bestia....Filmele la care ma uitam zilnic cand eram mica...Le-am vazut de curand pe toate si m-am uitat cu aceeasi placere cu care m-am uitat si acum 10 ani....aveam casetele video originale atunci, iar acum am DVDurile de colectie...Sunt cele mai frumoase filme Walt Disney si nu numai...au povesti interesante si reusesc sa te atraga in lumea lor din prima, lucru pe care muuuuulte filme de astazi nu reusesc....:X
EugenLaurentiu pe 1 octombrie 2011 15:33
perfect
93GabiBT pe 21 aprilie 2012 20:02
De acord cu tine. Si eu am crescut cu povestile Disnney, aici vorbind de alea clasice. Si acum am colectia de "mini-carti" :P.
adi_ramses pe 13 Mai 2010 00:29
Capodopera
Filmul e o adevarata capodopera,filmul copilariei care iti ramane in inima ca o poveste frumoasa pe care nu o vei uita nicidata
hagiandrei pe 27 Martie 2010 16:49
Un film adevarat
Unul dintre filmele mele preferate. O adevarata Capodopera.
Trebuie vazut neaparat.

MissBlossom01 pe 03 Aprilie 2010 13:51
Unforgettable.
Minunat, chiar este filmul copilariei mele si o adevarata capodopera. Si acum as putea sa ma uit la el; obisnuiam sa ma uit foarte des cand eram mica.

Poveste foarte frumoasa, emotionanta, presarata si cu cateva parti amuzante datoria lui Timon&Pumbaa. Animatie GENIALA pentru vremea aceea. Astea sunt adevaratele filme Disney..foarte "touching" asa cum sunt ele, plus ca mai erau si educative, spre deosebire de astea care se dau acum la Tv(ma refer la Disney Channel). Filmul inca ma mai face sa lacrimez.

Elton John a dat si mai multa viata filmului prin melodiile lui memorabile, iar Jeremy Irons chiar e genial, vocea sa e emblematica.

Compusa de Hans Zimmer: http://www.youtube.com/watch?v=ZCO8l2CaZaA

Nu voi uita niciodata aceasta animatie.

Edit: Pentru cei interesati, Blu Ray-ul 3D chiar merita cumparat!

Ioanagtr pe 1 mai 2012 00:36
Asa e, de neuitat
6rimReaper pe 17 Aprilie 2010 13:34
Am 17 ani si inca ma uit de vreo 2 ori pe luna la el. Cel mai frumos desen Walt Disney... Coloana sonora,personaje, poveste...nu cred ca-i lipseste ceva.
Sonki pe 08 Decembrie 2009 11:14
Hakuna Matata!
Unul din filmele care m-au marcat pe termen lung. :-)
dacoda pe 06 Iulie 2010 17:26
Este si va fi........
un desen animat de exceptie , merita vazut la orice varsta , aventura umor , tot gasesti in el recomand 10 +
alexcretu75 pe 29 Iunie 2010 13:53
Simba is very very nice
O super comproductie marca Disney.Un super film de toate varstele care ne si invata ceva.Merita vazut si nu trebuie sa fie ratat.
suicune pe 04 August 2005 16:45
Acesta a fost filmul copilariei mele. Chiar daca acum am 15 ani, nu m-am saturat de filmul acesta. Melodia "Can You Feel The Love Tonight" este mortala si cred ca este una din cele mai bune melodii a lui Elton John.
LostInside31 pe 07 Septembrie 2012 12:26
Este de departe cel mai bun desen realizat de Disney! De fapt cel mai bun desen realizat de oricare studio! Povestea este incredibilă, pe cât de tristă, pe atât de nostimă cu ajutorul lui Timon și Pumbaa, iar coloana sonoară este de vis. Un film care poate fi văzut și revăzut, indiferent de vârstă! Hakuna Matata! :)
Stephen2D pe 21 Februarie 2016 19:45
               roar
“To be, or not to be, — that is the question: —
Whether 'tis nobler in the mind to suffer
The slings and arrows of outrageous fortune,
Or to take arms against a sea of troubles,
And by opposing end them? — To die, to sleep, —
No more; and by a sleep to say we end
The heart-ache, and the thousand natural shocks
That flesh is heir to, — 'tis a consummation
Devoutly to be wish'd. To die, to sleep;”

CazaGio pe 18 Octombrie 2012 00:02
Hakuna matata...what a wonderful phrase...
O animatie care isi merita pe deplin toate premiile si nota de pe imdb... de cate ori vad un pui de leu ma gandesc la Simba =)))
Andrei.Ciprian pe 21 Martie 2012 09:23
Emblema!!
O animatie emblema.Clar una dintre cele mai bune animatii din istorie.Are o coloana sonora superba si o poveste minunata.Obligatoriu de vazut!
teodora_birliba pe 04 Noiembrie 2016 08:02
Superb!
Eu l am vazut de multe ori si mi a placut la nebunie. As vrea sa fac si eu parte din aceasta poveste minunata. O recomand pentru totii copii mai mici decat mine.
diana_dobri_oiu pe 24 Aprilie 2016 17:40
Cel mai frmos desen al copilariei! Am plans putin!
XShadowX pe 25 Ianuarie 2015 12:54
BEST animation EVER
Clar intra la cea mai buna animatie EVER ! Este primul BOXSET care mi l-am cumparat special pentru copiii mei
Alexys01 pe 15 Iulie 2014 23:55
Cel mai bun film de la Disney,si din toata seria Lion King.
xerses pe 15 Mai 2014 20:48
Un film de animatie care nu trebuie sa lipseasca din lista de preferinte a celor care iubesc animatiile Disney.
CocosulBogdi pe 30 Martie 2014 12:01
Superb!! Superb! Nota 10000000000000000000!!!! E cel mai frumos film! :)
Rippa pe 24 Martie 2014 15:34
l-am vazut cand eram mic....foarte bun...si acuma il tin minte..
alyn.alyn pe 19 Septembrie 2013 10:50
Filmul copilariei mele, pacat ca nu se mai fac in zilele noastre, pustii astia din ziua de azi nu prea mai au parte de copilarie .... e trist...
alex_il_fenomeno pe 29 August 2013 21:41
M-am intrebat adesea ce era atat de special cu aceasta animatie, socotita una dintre cele mai bune ale ultimilor ani, reusind sa confirme si ca incasari, cat si in randul criticilor, fiind destul de premiata si avand un loc fruntas in celebrul top imdb. Iar dupa ce l-am urmarit chiar am ramas fascinat, si mult dupa terminarea lui, avand niste povesti atat de frumoase, momente de romantism si de tensiune pe alocuri, alaturi de un umor si o voie-buna extraordinara, care te face sa il urmaresti cap-coada fara sa clipesti sau sa strambi din nas, indiferent daca este copil, adult, sau undeva intre cele doua varste. Peste ani cred ca poate ajunge un clasic veritabil, daca deja nu este considerat undeva pe acolo.
Dar_kvampire pe 21 Aprilie 2012 12:09
Superb animatie nu pre indragesc acest animal dar animatie este capodopera foarte frumos 10
nikkolle pe 23 Martie 2012 12:30
Simba , simba ca mi-ai innebunit capul ;))! Mai ales faza cand il arunca de pe stanca pe Leu o sa mi-o amintesc toata viata faza aia :)) repetare fara numar ! Copii nu va puneti parinti sa va arunce de pe dulap :)))
crysty_doom pe 20 Septembrie 2011 19:34
prima oara l`am vazut cand eram mic si pot spune ca l`am mai revazut de 2 ori.e frumos intradevar
costy10 pe 01 Iunie 2010 20:44
unul dintre filmele animate care m-a impresionat foarte tare....merita toate premiile castigate si trebuie vizionat..
georgy_pav pe 29 Aprilie 2010 17:55
un desen animat cu un rol educativ si pentru adulti si pentru copii, pacat ca ei nu mai vad asa ceva la televizor
Octaz pe 09 Aprilie 2010 16:56
Cred k filmul asta a revolutionat filmele animate . La vremea aceea a facut ravagi in Box Office ajungand pe 4 in toate timpurile iar acum dupa atatia ani de cand nu l'am mai vazut in continuare m'a impresionat.
cetateanu pe 07 Noiembrie 2010 19:41
Povestea celui mai cunoscut leu care creşte cu impresia că din vina lui tatăl său este mort. Un film impresionant prin coloana sonoră, distribuţie şi mai ales prin povestea înduioşătoare.
roxi_mihaela2007 pe 02 Septembrie 2010 13:56
de vazut
Unul dinte desenele mele preferate :X:X:X pentru orice varsta
Ana12385 pe 25 August 2010 23:23
SUPERB!!
Filmul copilariei multora de aici.
Legenda.

Mihai2508 pe 15 Iulie 2010 15:30
O capodopera de nota 10+ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Acest film este, in opinia mea, cea mai buna animatie realizata vreodata, cu o poveste extraordinara din toate punctele de vedere, cu o coloana sonora exceptionala, cei care au realizat acest film au reusit sa transmita prin acesta foarte multe sentimente puternice, un lucru rar la desenele din ziua de azi. Parerea mea este ca acesta animatie nu ar trebui ratata, pentru mine acesta este filmul perfect.
BiaB pe 31 Martie 2012 15:10
Mi-a placut foarte mult!Este interesant,dragut,frumos cu o poveste clasica.Merita vazut^^
cojy pe 07 Mai 2010 19:06
Un film ce a prins foarte mult publicului caruia i se adreseaza...fetita unor prieteni de familie a fost entuziasmata cand i-am facut cadou un Dvd cu acest desen...Grafica este foarte buna iar povestea (desi inspirata in mare parte din "Cartea junglei") destul de reusita...
sorinreddog pe 08 Decembrie 2009 11:05
Sorin.Pitesti
Chiar daca uneori pare putin plictisitor in momentele cand incep personajele sa cante,animatia este foarte buna,avand in vedere anul in care a fost produsa. Un final asteptat,previzibil,dar frumos...
adrian_cristea_499 pe 23 Aprilie 2022 02:19
Capodoperă! Pur și simplu Capodoperă! Cea mai bună animație din istorie, pur și simplu perfect!
Pe lângă faptul că este unul dintre filmele copilăriei, Lion King nu este doar o animație de copii. Totul de la poveste, la personaje, la muzică, la final..... TOTUL E PERFECT.
Și acum filmul mai are momente care mă fac să plâng.
Mufasa, Scar și Simba au rămas în istorie ca unele dintre cele mai bune personaje făcute vreodată.
Per total nu am ce să mai spun înafară de uitați-vă la el dacă nu l-ați văzut.

Smrs pe 27 August 2020 16:47
Mediocru
Animația in sine este foarte frumoasă și are capacitatea de a stimula niște calități, niște sentimente de admirație ori de a corija niște comportamente pentru auditoriul către care este îndreptat. Singurul minus este că se vede de la un capăt la altul că publicul țintă este cel juvenil, de maxim 14 ani, spre deosebire de alte animații mai noi care pot fi urmărite fără probleme și de către adulți. Practic confirmă acel statut al filmelor de acest gen din anii 90, care nu se puteau debarasa de desfășurarea acea puerilă, atât ca dialog cât și ca scenariu. Nota 7.
user-5e62a779d5818 pe 08 Martie 2020 10:36
Dublarea in limba română este de toată jena. Nu mai stricați filmele!
albert808 pe 01 Februarie 2020 22:20
Un film făcut dintr-o inspirație shakespeariană, un "Hamlet" fabulizat. Fără îndoială cel mai bun film Disney, nota 10/10!!!
AmphitriteMermaid pe 14 Iunie 2018 13:39
Poate putin prea dur pentru copii, dar e foarte emotionant! Merita vazut
danut_iulian pe 14 Noiembrie 2017 21:33
O animatie nemai pomenita mia placut mult. Una dintre cele mai bune animati din tot deuna.
chetta pe 27 Iulie 2013 22:22
.....
Un film de animatie,superb !! Merita vazut si revazut....
puffulette pe 01 Ianuarie 2013 06:50
O animatie pe care am vazut-o de cateva ori si inca m-as mai uita, nu te plictisesti niciodata..
emy_sinaia pe 29 Septembrie 2012 11:46
super !
Un film deosebit despre mandrie si familie in lumea animalelor care poate fi transpus foarte bine si in lumea reala. Fiica mea nu se mai satura sa-l priveasca in fiecare zi, desi nu poate citi traducerea.
deadlord pe 02 Septembrie 2012 20:47
Una dintre cele mai bune animatii Disney..............
AlissuLilly pe 20 August 2012 18:45
Superb
Un film extraordinar de frumos si superb,aproape ca mi-a dat lacrimile,ce aproape,am plans direct!!Oricum,nota 10++ de la mine.