Păreri The Lightkeepers

Farul singuratic

Domolul pe 22 Iulie 2010 11:44
Iutul
eu am vazut un film fara arme, morti, sange, umor din bancuri, sex, tipe sexy, conspiratii, fara socant si terifiant, fara exotic . Dreyfuss a fost genial prin intrepretarea unui text sarac, sau sarac intentionat , fiindca figura, figurile pe care le facea, mi-au starnit rasul si spuneau ce ar fi trebuit sa intelegem si singuri, fara replicile ticluite ale unor textieri minutiosi, ci simplu doar prin expresia fetei : incapatanarea si insingurarea sunt niste sentimente umane, cine le are nu este neaparat un nesuferit sau mai rau un monstru, fuge doar de ceva, si stie ca totusi de el , este penibil de multe ori , ca si noi astia supersociabili care suntem ridicoli alergand ca niste inecati dupa succes social.Elegant, comic, autoironic, ridicol si simpatic. Celalalt personaj, infatuat, plin de el, pai asa era personajul.Nu exagerez deloc daca spun ca filmul este de fapt un teatru… citeşte
ofelik_cat pe 01 Iulie 2010 19:39
farul
Un subiect interesant....va reusi protagonistul filmului sa nu si incalce juramantul,sau va cadea in ispita ? Vom vedea cum va reusi sa iasa din asta.
tud pe 26 iulie 2010 13:51
Iata inca o dovada ca in Romania nu se {prea} face scoala si cultura este un punct sensibil,ca sa zic asa.Dovada,dragilor, o avem la vecina de mai sus, unde "sa iese" cu afirmatii inteligente nu se intampla niciodat'.
bogdanmate pe 3 aprilie 2016 19:26
Fetelor, box!
Diana_Carmen pe 27 Noiembrie 2014 17:26
Pe mine personal m-a binedispus filmul din mai multe puncte de vedere. Am reusit sa evadez timp de 97 de minute din cotidianul gri si sa admir niste peisaje superbe cu personaje foarte simpatice. Il recomand celor dornici sa se relaxeze :)
D.Ionut pe 31 Decembrie 2011 16:31
Love wins always !
Un film placut, numai bun de vazut intr-o dupa-amiaza de weekend.
Nu inteleg de ce are nota 4.6 pe imdb pentru ca nu o merita
_____________________________________________________
Nota:7

bogdanmate pe 3 aprilie 2016 19:25
Ai observat ca romanii gusta cu nesat ceea ce pentru restul lumii e gunoi? Cel putin pe acest site. Notele romanilor sunt notele IMDB + 2 sau chiar 3. Asta spune ceva despre diferentele de gusturi intre romani si restul lumii.
bogdanmate pe 03 Aprilie 2016 19:23
Potrivit
Un film cu un subiect interesant, o regie deosebita si actori bunicei. Insa filmul in sine nu reuseste sa se ridice la nivelul pretentiilor pe care i le inspira spectatorului. Devine destul de repede monoton si continua catre un final fasait. In lipsa de altceva, se poate vedea si acest film.