Păreri The Last Airbender

Ultimul războinic al aerului

cristi88 pe 02 August 2010 18:47
numai la romani
dc un film cu rating 4 pe imdb are aproape 7 jumate la noi?
Pun pariu ca daca cheliosu ala mic canta o manea , filmu devenea simbolu tineretului RO ;)

septick pe 20 august 2010 14:56
Bine spus, cristi88 :))
alexandru.alex pe 3 aprilie 2018 18:43
Da eu nu inteleg de ce atata hate..adica daca nu poti sa digeri un astfel de gen de film ce mai cauti aici..?? mie mi-a placut si chiar am v azut filme bune la viata mea da cum e romanu..are simt de turma ce fac aia din afara tre sa faca si ei daca aia au dat note mici tre sa dam si noi..tipic romanesc.
victor_neo75 pe 05 August 2010 10:29
Ultimul film al lui Shyamalan !!!
"The Last Airbender" se bazeaza pe desenele animate "Avatar: The Last Airbender" (2005-2008), o serie animata de aventuri fantastice foarte apreciata !

Filmul de fata a iesit bine numai la capitolul efecte speciale, in rest, scenariul a fost atat de aiurea ca dupa numai 15 -20 de minute in film nici nu te mai intereseaza care sunt personajele bune si care sunt cele rele. Rolul principal (Aang) a revenit unui copil care a jucat prea serios, iar Dev Patel din "Slumdog Millionaire" a fost mai tot timpul suparat si incordat !

Vina principala pt esecul calitativ al acestui film ese exclusiv a regizorului M. Night Shyamalan care a scris, produs si regizat aceasta bulimaseala de film fantastic. Regizorul de origine indiana ("The Sixth Sense" (1999)) nu a mai realizat un film bun de la "Signs" cu Mel Gibson din 2002 !

"The Last Airbender" este un film de… citeşte

siledobre pe 5 august 2010 22:56
I FEEL YOU. BRO!!!!!!!!
crs.rd pe 19 august 2010 02:56
adica The happening nu a fost misto? filmul este frumos chiar daca este facut pt copii de 14 ani are niste efecte speciale foarte reusite
claudiu7boss pe 23 Iunie 2009 13:10
cred ca va fi un film istoric asiatic de aventura bun chiar f.bun
Update, da cica o fost un c***t, nici nu m-am uitat la el, dupa trailer parea promitator, macar am vazut Inception, ala o fost bun:D

FamilyGuyFan pe 5 august 2010 01:12
te inseli, filmul este =0 un caca...film pt copii de 14 ani!
GhitaBlack pe 31 august 2010 11:03
filmul nu merita sa mai fie facut:d adica in seria de desene animate actiunea este mult mai ampla. deci regizorii aveau in cap sa faca un film de o ora jumatate cu actiunea unui serial de 3 sezoane si 3D. la ce va mai asteptati?
kingdogg69 pe 12 Iulie 2010 01:15
NU E ANIME
Documentati-va inainte sa spuneti ca e anime! E facut de americani. Au facut ce stiu cel mai bine, au copiat animatia japoneza si acum toata lumea crede ca e anime. NU E ANIME!
BaetuAndrei pe 12 iulie 2010 18:37
kingdogg69 pe 22 noiembrie 2013 22:49
Whaat? Nu compara un anime atat de complex si de bine gandit cu mediocritatea asta.. sorry.
manuta23 pe 26 Iulie 2009 08:54
MaNuTa
ABEA ASTEPT EU AM VAZUT SI SERIALUL DE ANIME CARE E LAFEL DE FRUMOS :X:X
VA RECOMAND SA VEDETI SI ANIME-UL

patry16 pe 07 Octombrie 2009 12:29
pare interesant...... cred ca merita vazut..... abia astept :) :D
mikemona pe 10 martie 2010 15:29
stiu toate episoadele din serialul anime joc si jocul si abia astept sa vad si filmul MARE FAN MARE FAN
ElluEu00 pe 6 august 2010 13:41
si eu am vazut desenele :X sunt fana :X
claudiu-daniel-lugoj pe 31 Mai 2009 11:10
claudiu-daniel lugoj
cred ca va fi un film reusit astept sa apara sal vad.
MissBlossom01 pe 4 august 2010 21:29
Huaa
MissBlossom01 pe 29 noiembrie 2010 18:01
Foarte adevarat,sunt total de acord :)
cezarika21 pe 01 Februarie 2014 11:05
O poveste orientală despre cele patru elemente fundamentale ale vieţii
Încep prin a spune că nu am auzit de acel serial de desene animate care a stat la baza filmului, aşa că nu am prejudecăţi comparând două lucrări artistice. Nu am văzut anterior nici trailerul şi nu mi-am făcut niciun fel de aşteptări. Aşezat comod pe o canapea am urmărit o fantezie de aventuri inspirată din câte mi-am dat seama din mitologia chineză, acolo existând multe basme în care apar cele patru elemente fundamentale ale vieţii (şi cele patru elemente ale zodiacului): apa, aerul, pământul şi focul. Cunoscând subiectul unor poveşti orientale citite în copilărie şi chiar mai târziu am putut aprecia intriga filmului şi stilul oriental bazat pe comuniunea omului cu natura şi pe înţelegerea legilor de funcţionare a ei.

Scenariul a fost acceptabil, insuficient explicat (probabil din raţiuni de timp), iar secvenţele de acţiune au fost… citeşte

smiley3abe pe 17 August 2010 18:23
The Last Airbender
Tocmai am vazut filmul la cinema. Nu aveam asteptari mari pentru ca am auzit mai multe comentarii contra acestui film, iar rating-ul de pe IMDB nu e chiar unul mare (4.3). Si tot mi s-a parut prost.

In primul rand, cred ca e de vina scenariul prost scris al lui M. Night Shyamalan, acesta folosing replici ca:
"-Avatar nu poate avea o familie.
-De ce nu poate avea Avatar o familie?"
Mai sunt replici de genul, dar asta mi-a ramas in minte.
In al doilea rand, interpretarea actorilor a fost foarte slaba, cum s-a mai spus si mai sus.

Ma asteptam la niste efecte mai tari, dar au fost destul de interesante si asa. (Cu toate ca jumatate din film am stat fara ochelari si nu am observat mare diferenta)

Este clar unul dintre cele mai slabe filme din 2010. Cred ca lui Shyamalan i-ar trebui un film la fel de bun ca Inception ca sa se revanseze pentru ultimele sale filme.

5/10

TheBigPurple pe 09 Iulie 2010 21:49
am vazut tot serialul , dar filmul e vai de steaua lui. n-are nici un pic de logica si aproape ca nici nu a respectat povestea. efectele , scenariul si replicile sunt cat de cat bune , iar la sfarsit au incurcat complet intamplarile, te rog...trupul printesei revine la parul brunet ?... total aiurea . pt mine , cred ca au facut filmul la o mare plictiseala ...
GhitaBlack pe 13 August 2010 17:40
Filmul a fost chiar o pierdere de timp si bani. Actori ce nu seamana cu personajele jucate, actiunea filmului este in unele locuri diferita de cea din serial. Adica inteleg ca actiunea unui serial nu se poate pune intr-un film, dar nici chiar asa. In concluzie un film ce poate mi-ar fi placut cand aveam 7ani si daca nu vedeam serialul inainte. Va recomand sa va uitati la anime;)
Brian pe 15 august 2010 18:20
la ce te asteptai :)) are nota 4 ori cum :)) eu nici nu ma mai obosesc sa ma uit la film ca nu ii vad rostu
Ruben pe 17 Noiembrie 2009 00:54
eu cred ca va fi un film bun...si foarte interesant,sunt curios ce se va intampla mai departe...astept sa apara!:D:D::P
TheUnfallen pe 23 Iunie 2009 15:01
Foarte tare frate...abea astept sa vad despre ce ii vorba...da pare promitator...
mvpsebi pe 10 Iulie 2010 00:09
Un 5 pentru efortul celor care au facut filmul..pentru ca altfel nu prea s-a meritat efortul sa vad acest film !
Ciupi22 pe 19 Iulie 2010 18:19
plictisitor.
sabinalin pe 09 August 2010 08:54
Scadere evidenta
Am fost martorul primelor mari reusite cinematografice ale lui M.Night Shymalan. "The Sixth sense" si "Unbreakable" sunt doua filme remarcabile cu un Bruce Willis in cea mai buna forma. "Signs" a insemnat un evident pas inapoi in ciuda prezentei pe afis a lui Mel Gibson. Ieri voiam sa vad "Inception" dar la Scala spectacolul respectiv era anulat asa ca am intrat la Patria sa vad ultimul Shymalan. Am fost dezamagit: e un fantasy plin de efecte speciale dar cu scenariu debil. M-am straduit din greu sa nu adorm si socotesc o victorie ca am rezistat pana la capat.Pacat de talentul evident al regizorului, poate va reveni cu pelicule mai convingatoare!
alexaa pe 07 August 2010 21:43
sec
ufff....cum sa incep....nu vreau sa desfintez de tot filmul din respect pentru munca depusa la el , pentru ca se cunoaste ca cei care au lucrat la efectele speciale,la editare , la costume, au facut o treaba buna si au vrut ca filmul sa prinda la public.din pacate acest lucru nu s-a intamplat(cel putin nu in cazul meu), filmul mi s-a parut plictisitor, cu replici sece si previzibile si cand te plictisesti la un film in care sunt niste efecte speciale deosebite inseamna ca problema e la scenariu....pacat.
corny24 pe 17 August 2010 18:40
un film mai prost decat prevede legea ....e in boxoffice..dar nu stiu daca a fost pe placul cuiva...o pierdere de timp si de bani!!!!
BaetuAndrei pe 12 Iulie 2010 18:17
frate, deci..!! ma ia somnu la film.. am vazut abia 54 de minute si nu mai am rabdare pana la final. Sau poate e din cauza caldurii ? sa caut si eu desenele animate ca sigur sunt mult mai bune, ma gandesc aici la desenele cu songoku, la DragonBall, ca poate se aseamana. Doar efectele speciale au salvat filmul. Au cheltuit 150 mil. $ pe ce ? Traileru te face sa te uiti la intregul film, dar nu merita.
POPYKUSS pe 17 Iulie 2010 20:55
FRUMOS
imi place mai ales k e 3D, merita vazut! e plin de actiune!
MissBlossom01 pe 4 august 2010 21:33
Nu,nu merita.Uita-te pe user reviews pe imdb.O sa te razgandesti.
andualex pe 28 August 2010 02:51
a fost un kkt de film,,,,,,,,,, nu merita sa te duci la cinema pt el
enedaniel pe 12 August 2010 12:29
Dupa 40 din film , ma loat somnu
Traileru te face sa te uiti la intregul film, dar nu merita,,..Ma asteptam la ceva frumos,fiind regizat de M. Night Shyamalan.
bogdan0125 pe 25 August 2010 20:50
Foarte slab. Pentru copii mici. Plin de gresli.
Intriga este jenanta, de tot rasul pentru un film care spera sa prinda la public. Dialoguri puse in film aiurea, fara niciun rost. In mai multe momente din film, actorii fac niste gesturi neexplicabile, care declanseaza o noua serie de aventuri, dar fara niciun rost, iar asta spune cat de prost este scenariul si regia.
Cat despre actori, parerea mea, total nepotriviti. Toti joaca extrem de prost. Termina propoziile cu o voce care iti da senzatia ca ar mai urma sa spuna ceva, dar scena se schimba.
Singurul lucru care ridica nota filmului sunt efectele speciale, care sun acceptabile.
In orice caz, nu recomand acest film nimanui peste 12 ani.

cataradu pe 11 Martie 2010 22:04
fascinatia mea pentru filmele si mitologia japoneza filmate in sua nu cunoaste limite, iar acest razboinic al aerului pare sa fie destul de interesant dar mai avem pana la toamna
cataradu pe 14 noiembrie 2010 18:42
oooooohoooohoooooo se pare k m-am inselat un pic, se putea cu actori care sa interpreteze mai matur scenariul...povestea este interesanta dar prestatia.....lasa impresia de parodie......hmmmmm poate in 2011 se mai maturizeaza...un pic
fhulber pe 18 August 2010 10:20
unul din cele mai ravnite file si totodata unul din cele mai proaste.... jalnic ... si l-am vazut si 3D si tot degeaba .... In comparatie cu alte filme de calibru asta, este un esec total.
P.S. - Parerea mea.

SCI pe 11 August 2010 12:24
Am fost ieri la cinema si l-am vazut...
Un esec acest film.Ma asteptam la ceva frumos,fiind regizat de M. Night Shyamalan.

oanna20 pe 08 August 2010 15:02
povestea ar fi putut sa fie interesanta.. dar pur si simplu m-am plictisit de moarte pe la mijlocul fimului.... se trecea prea repede de la u moment la altul...unele scene nu au fost dezvoltate destul nu stiu... parca lipsea ceva... in fine nu am fost prea impresionata :D
Delua pe 06 August 2010 15:39
Abia am venit de la el, si pot sa spun ca mi s-a parut destul de jalnic, poate din cauza ca am vazut seriile animate inainte deoarece, celorlaltor doua persoane care au fost cu mine le-a placut (nu teribil de mult, dar le-a placut).
Totusi, mi-as fi dorit sa-l vad intr-un cinematograf 2D (cand am auzit ca il fac 3D, imi venea sa-mi rup parul din cap). Efecte speciale si efecte 3D --> deloc magnifice. Decat inaintea inceperii filmului iti "arunca" putina apa in fata, in rest, 0 barat. Vorba lui "X", "ce misto efecte 3D au bagat la subtitrare..."
Multe momente sunt total pe langa povestea originala, povestea originilor fiecaruia este facuta praf, cand se lupta parca se lupta in reluare, plictisindu-te pana incep un pic-un pic sa miste un strop de apa, iar marele Avatar nici nu pare asa de mare cand isi foloseste puterile, parand doar un alt "bender" obisnuit.
Vizionare… citeşte

GhitaBlack pe 31 august 2010 10:59
sunt de aceeasi parere cu tn Delua:))
Ayana1304 pe 24 August 2010 15:42
Efecte dragute dar prea multa drama pentru nimic... daca ai sub 12 ani, merita vazut;)
CostinN pe 18 August 2010 18:02
Amator 3D
Pacat de efectele speciale, ca in rest filmul este execrabil. Cum sa folosesti asemenea actori de mana a 3-a si sa pocesti o poveste deja scrisa. Pana la urma, vorba unui bun prieten si fan al animatiei, este foarte greu sa insumezi 25 de episoade intr-un film artistic. Totusi, alti actori, va rooog.
Kai pe 06 August 2010 16:48
nu prea bun filmul tinand cont de reclama abuziza de care a avut parte...era de asteptat ceva mai bun...plus ca povestea la prima vedere aduce foarte putin cu cea filmului cu imparatul chinez (copilul) si cu un film gen Karate Kid mai mult ...slab
Theofil88 pe 29 August 2010 01:24
Până şi meseria de mesia se poate învăţa!
E clar că acesta este un film pentru mase. Nu înţeleg o chestie: de ce n-or învăţa să traducă odată titlurile? Eu unul nu am văzut niciunde în titlu cuvântul "warrior". Titlul corect era "Ultimul mânuitor al aerului". Una peste alta, acesta e un lucru minor...
La vârsta lui, Noah Ringer pare să se fi adaptat la fenomenul cinematografic bănos. Dar e caraghioasă o chestie în film: de fiecare dată când este întrebat cine este, îşi dă jos gluga. Poate sta pe gheaţă doar cu nişte opinci subţiri şi îmbrăcat în pijamale, dar are nevoie de glugă să îi ţină de cald.
[Scenariu parodic]
- Cum te cheamă?
- Aang.
Îşi dă jos gluga, apoi şi-o pune la loc.
- Cum?! Nu am inţeles... Sunt mai tare de urechi.
- Aang.
Îşi dă jos gluga, apoi şi-o pune la loc.
- Cine esti?
- Mesia. Pardon, am băut… citeşte

aleyrosu1 pe 4 mai 2011 05:16
foarte tare comentariul...era sa pic pe jos bafta
XxRedBullxX pe 30 ianuarie 2014 09:08
The Last Airbender - Ultimul stăpânitor al Aerului. Normal asa se traduce, dar e buna si varianta da. De cate ori și-a dat gluga aia jos :)) foarte tare parodia.
siledobre pe 05 August 2010 22:52
RETARDAT
numai ce am venit de la cinema. ma simt un pic mai freier(prost idiot retardat... spune-ti-i cum vreti voi) doar pentru ca l-am vazut. aici nu vb despre realizare, la care se vede ca s-a lucrat mult si in care s-au investit o groaza de bani, ci vb despre subiect in sine si despre punerea lui pe "foaie". trecusera vreo cativa ani de cand nu am mai regretat banii pe care i-am platit pe bilet. acum sunt 3 ore de atunci!!!

si ca sa i se puna capac, sfarsitul lasa loc de o continuare

kakapiciu pe 07 August 2010 22:13
super film:x....efecte speciale de succes;;).....lam vazut astazi la cinema (7.8.2010)
Jenny_pisica pe 22 August 2010 16:33
lam vazut in 3d
areee un 3d impresionat de jalnic. o doamne ce plitisiala. mam uitat doar pentru ca nu aveau locuri la The Sorcerer's Apprentice . si nu avem nimic mai bun de facut.
septick pe 4 septembrie 2010 09:42
Eu m-am uitat pentru ca n-am putut sa ma duc la Inception :))
psihologu pe 12 August 2010 13:15
Este un film mediu pentru amatori genului SF, dar pentru cei carora le place Walt Disney este ok... sa nu vorbim urat despre cei care si-au dat silinta sa faca acest film...noi suntem doar privitori....
mikemona pe 10 Martie 2010 15:21
timea1 pe 18 August 2010 22:03
am vazut filmul l cinema....3d...un mare c***t
chiar nu recomand

little_alinutza pe 05 August 2010 15:43
repeat until
Nu stiu cand era planificata aparitia filumului astuia..dar mie mi s-a acrit de cand ii vad reclama la inceputul filmelor din cinema... nici n-am apucat sa-l vad si deja stiu replici pe de rost ... nu ca ar fi vreo minunatie de film
MissBlossom01 pe 13 Iulie 2010 23:00
arata bine din trailere..interesant ca e bazat pe serialul de animatie TV produs de Nickelodeon :))

Dar am auzit ca filmul e un dezastru,doar cititi user reviews de pe imdb ... si ce nota are,clar,nu ma obosesc.

robbiex2 pe 02 Octombrie 2010 19:33
Mdea.film pentru copii facut 3D sa lesine copilasii cu super efectele incluse in actiune :))
Pe imdb are nota 4, iar la noi 7.inseamna ceva, ori lumea nu prea se uita la filme si cand se uita la unul 3D au impresia ca este super BUN, ori pe site-ul cinemagia sunt inregistrati numai copilasi.
Anyway....filmul nu este prost, si nici low buget.Genurile sunt puse bine, nu trebuie sa va agitati stiind ca face parte din genul Aventuri, Familie, Fantastic.la ce va asteptati ?? cand mai mergeti la cinema, documentati-va si voi in legatura cu filmele pe care vreti sa le vedeti, nu va mai lasati coplesiti de superfrumusetea posterelor :)

White.Lily pe 26 August 2010 15:45
Un film 3d fara 3d
Daca ar avea un merit acest film acela ar consta in peisajele de-adreptul spectaculoase.
Din comentariile citite pana acum sunt de acord aproape cu toate. Distributia este complet neinspirata, personajele principale sunt necredibile. Ce mai salveaza distributia este Dev Patel, interpretul Printului Zuko si Shaun Toub, unchiul din film al printului.
Pacat de poveste caci nu este deloc rea, caci chiar putea sa iasa un film destul de bun daca avea mai mult suspans, mai multa aventura. Intr-un cuvant, mai multa actiune.
Poate copiii il vor aprecia mai mult, insa in orice caz nu recomand deloc 3d-ul. Cand m-am dus sa-l vad la cinema, ma asteptam sa nu fie vreo capodopera insa ma gandeam ca il va salva efectele speciale si 3d-ul. Efecte speciale da, exista si nu sunt de neglijat insa 3d-ul il lipseste cu desavarsire.

Pacat... caci sunt filme pe care doar trailerele le face interesante.

septick pe 01 August 2010 21:13
Cu un scenariu slab si cu niste actori neinstruiti, regizorul peliculei mai bine cheltuia banii din bugetul filmului, nu numai pe efecte speciale, ci si pe cateva lectii de actorie destinate tinerilor actori ce si-au ales aceasta meserie.
Totusi, efectele sunt de admirat, "The Last Airbender" avand sanse mari la un Oscar sau cel putin o nominalizare pentru efectele speciale costisitoare si de invidiat.
Asa ca Inception, Harry Potter-ul din toamna si Printul Persiei au mare concurenta anul viitor la premieri.
Fara indoiala, povestea nelipsita de originalitate, ii da si ea un plus ultimei productii cinematografice a lui Shyamalan.
De apreciat si implicarea mai marilor actori (ex. Jackson Rathbone) ce si-au "pierdut" putin timp, jucand in acest film mediocru, care are si parti bune, dar nu suficiente, din pacate.
Incheiand, "The Last Airbender" mi-a depasit un… citeşte

Ipna pe 20 Decembrie 2010 22:19
nu am inteles nimic din trailer ....doar daca te plictisesti foarte rau ...te poti uita la acest film ....
rrs85 pe 08 Noiembrie 2010 17:53
Personal, cred ca se putea exprima mai bine M. Night Shyamalan (este unul dintre regizorii dragi mie!), putea sa incerce o abordare mai ampla, mai complexa, cu mai multa substanta! Nu am vazut serialul, deci metoda de comparatie lipseste cu desavarsire. Dar chiar si asa nu pot sa nu constant ca undeva lipseste ceva, acel ceva care sa faca din "The Last Airbender" un film postat pe treptele superlativului sau macar pe cele ale decentei... a fost relativ dezamagitor, voiam altceva, asteptam altceva...
bloodthirst pe 02 Septembrie 2010 20:00
Majoritatea comentariilor de pe mai multe site-uri denota un film patetic...Am urmarit ceva timp in urma trailerul si m-am gandit ca ar putea fi un film bun dar m-am inselat.Asa se practica din ce in ce mai des: un trailer ce face impresie iar filmul in sine JALNIC si dezamagitor,propun deci sa urmarim doar trailere,nu costa nimic si sunt chiar interesante uneori.Pt. ce sa ne mai obosim mergand la cinema? :D
S8tan pe 22 septembrie 2010 22:11
SI eu am crezut ca va fi un film feno,emal dupa ce am vazut toate trailere...Dar sincer m-a dezamagit. Nu zic ca este un film prost, ci doar un film care putea fi muuuuuult mai mult decat a iesit...PACAT!
Morphy pe 27 August 2010 10:54
trilogie?
Ma asteptam ca filmul The Last Airbender sa fie bun spre foarte bun. De ce? In primul rand, dupa ce am vazut de cateva ori trailerul la cinematograf mi s-a parut un film plin de efecte speciale, iar povestea parea cel putin interesanta. In al doilea rand, mi-am dat seama ca urmeaza inca doua parti: Pamantul si Focul - puteri pe care trebuie sa le invete micutul ala ca sa devina Avatarul. Asta fiind situatia ma gandeam ca primul film va fi nemaipomenit - asa cum se intampla in cazul celor mai multe trilogii. The Last Airbender insa nu impresioneaza decat cel mult prin efecte speciale. Nu inteleg de ce producatorii au tinut neaparat sa il faca 3D. Mai multe efecte 3D am vazut in 15 minute de trailere decat in 100 de minute de film. Actorii cred ca au fost alesi dupa criteriul care cere mai putini bani, iar povestea si dialogurile sunt cel mult amuzante daca nu chiar jenante.
In… citeşte

aleyrosu1 pe 4 mai 2011 05:20
cine vrea sa vada o parodie...
missylore pe 21 August 2010 18:05
Super nasol
am fost ieri si eu sa vad filmul.. Ca anime e super dar ca film 3d superrrrrrrrrrr nasol! + ca nu a fost tot filmul complet.. sa oprit cand la trimis ozai pe sora lui zuko sa il caute.. atat :| 20lei + partener 40 lei am dat degeaba

cu aceasta ocazie nici nu ma mai duc la cinema 3d nu merita :|

Robyka pe 19 August 2010 20:58
dezamagitor...
mie, una, nu mi-a placut...
in afara de efecte (si cativa dintre actori), care sunt cu adevarat foarte bune (buni), filmul lasa de dorit...

tasu_lu_vader pe 20 Iulie 2010 13:41
e doar prima parte . Acu invata sa constroleze apa e book 1 din serial
mai trebuie sa apara si book 2 in care invata sa controleze pamantu si book 3 focu ...

da oricum e marf :D

Blondie pe 28 iulie 2010 14:15
Daca filmu nu scoate in cel putin 250-300 mil $ cred ca va ramana doar cu controlul apei.
Go1 2 3 4