Păreri The Karate Kid III

(1989)

Karate Kid III

cezarika21 pe 20 Februarie 2016 09:43
O acțiune neverosimilă, asemănătoare cu cea din primul film
Filmul ”The Karate Kid III” își aduce spectatorii din nou la Los Angeles, pentru ca Daniel LaRusso să-și apere titlul de campion la karate obținut în primul film al seriei. Scenariul conține multe asemănări cu cel al filmului original: confruntarea cu reprezentanții Cobra Kai, idila romantică și regăsirea echilibrului interior pentru a putea elibera forța care să-i aducă victoria.

Intriga de bază este aproape complet neverosimilă, iar încercarea de a-i da substanță epică eșuează în mare parte din cauza lipsei de idei și a interpretărilor ”la indigo” ale lui Ralph Macchio și Pat Morita. Cu toate acestea, există unele idei morale valoroase ce pot fi descoperite atunci când este eliminat balastul clișeistic, precum ideea rădăcinilor puternice care contribuie la formarea caracterului unui om și-i dau putere atunci când are nevoie.

Nota mea: 6,5.

rrs85 pe 25 Decembrie 2009 22:36
sunt filme cu care am copilarit, sunt filme memorabile care intr-un fel sau altul ne-am marcat, sunt filme care vazute si revazute si-au pastrat mireasma, iar "Karate Kid" se numara printre ele!
cosmin742000 pe 16 Iulie 2017 09:10
O mizerie de film pentru trepanati.................................
LAURTATAIE pe 27 iunie 2020 10:31
dacă ție nu ți-a plăcut, asta nu înseamnă că filumul nu a fost bun. fiecare are gusturi diferite.