Păreri The Karate Kid

Karate Kid

silv_xd_tweety pe 22 Iunie 2010 17:10
NEVER SAY NEVER
Tocmai am vazut The Karate Kid .. un film cum de mult nu mai vazusem .. O capodopera in cel mai pur stil Hoollywoodian .. un film nemaipomenit care m-a marcat poate si pentru ca si eu la randul meu sunt un Shao Karatist :)) insa melodiile excelente cu prestatia actoriceasca a micului mare actor Jaden Smith si cu un Jackie Chan cu o atitudine total diferita de cea din jalnicul The Spy Next Door .. filmul este meserie curata pentru copii .. Ce sa zic un remake care face cinste originalului si pe care imi pare rau ca Pat Morita nu a apucat sa il vada :( RECOMAND ...

P.S: Am plans :)))

mvpsebi pe 1 iulie 2010 11:43
cinste tie mai baiatule, te exprimi extraordinar pt varsta ta..tot asa..
bogdi_07_yo pe 16 ianuarie 2011 00:23
lasa, ca invata
shooter pe 27 Februarie 2010 13:09
'
KARATE este un stil de lupta exclusiv J A P O N E Z.................asa ca in afara de pustiulica toti sunt chinezi. DECI: filmul,trebuia sa se numeasca "KUNG FU KID" O mare gafa a acestui film
Jenny_pisica pe 5 aprilie 2010 20:47
esti informat
anapretty3 pe 17 iunie 2014 14:52
da dar totusi nu trebuia sa ii dai 1 pentru ca are denumirea karate!este un film foarte frumos
cezarika21 pe 02 Decembrie 2014 09:08
O copie aproape identică a lui "Karate Kid" (1984)
Cine a văzut originalul "Karate Kid" (1984) are toate şansele de a se plictisi în timpul vizionării acestui remake. Filmul regizat de Harald Zwart urmează liniile principale ale acţiunii din filmul original: familia mutată într-un oraş străin, băiatul plăpând atacat de nişte golani practicanţi de arte marțiale din cauza unei fete, intervenţia unui bătrân, angajamentul acestuia de a-l antrena pentru a concura în campionatul de arte marţiale. Se schimbă în principal doar locul unde se desfăşoară acţiunea (de la Los Angeles la Beijing) și personajele, plus sportul practicat (kung fu în loc de karate).

În afară de acţiunea lipsită de originalitate şi fără intervenţii regizorale majore, filmul mai are un minus: personajele din film sunt mult mai tinere decât în filmul original, nu au musculatura formată şi nici forţa pentru a aplica… citeşte

Pyka1 pe 13 Iulie 2010 11:03
Asta da karate kid merita sa fie nominalizat poate chiar si premiat
Brian pe 15 iulie 2010 21:23
foarte fain ii filmu sa va uitati :P
s.carollina pe 6 septembrie 2010 15:36
eh, nici chiar asa, a fost ok filmul, dar sunt altele mai complexe, care nici macar n-au fost nominalizate
lucirlv pe 27 Decembrie 2009 00:32
luci
cred ca o sa semene mult cu cel original,speram sa fie mai bun decat el,oricum o sa fie un film frumos Jackie Chan este un actor foarte talentat.tare melodia de la final
IULIAN.APOSTOL pe 6 februarie 2010 21:18
CRED CA E UN FIIIL SUPER
shadow1609 pe 1 iulie 2010 14:28
melodia de la final - justin bieber ft jaden smith - never say never
victor_neo75 pe 19 August 2010 19:00
The Kung Fu Kid dezamageste !
Ii zic kung fu pt ca luptele din film nu au fost karate, ci au fost kung fu ! Am zis ca dezamageste pt ca am revazut dupa acest film "The Karate Kid" originalul din 1984 si acolo a fost mult mai inspirata povestea si aventurile lui Ralph Macchio si ale lui Pat Morita, decat abordarea puerila si in general prea plictisitoare a noii versiuni cu Jaden Smith si Jackie Chan !

Problema noului film este ca Jaden Smith nu a avut destula forta si credibilitate pt rolul principal, iar Jackie Chan nu fost nici el convingator in rolul de maestru kung fu (exagerat de multe scenele cu dezbracatul si agatatul hainei) ! Jaden Smith a jucat mult mai bine alaturi de tatal sau, Will Smith, in excelentul "The Pursuit of Happyness" din 2006 !

Pt filme cu copii care trec prin aventuri extraordinare incercati "Son of Rambow" (2007), "Saint Ralph" (2004), "My Life as a Dog" ('Mitt liv… citeşte

s.carollina pe 6 septembrie 2010 15:35
nu mi s-au parut "exagerat de multe scenele" cu dezbracatul si agatatul hainei...totul tine de disciplina si perseverenta..daca ai fi studiat artele martiale , ai stii mai bine despre ce e vorba...
victor_neo75 pe 6 septembrie 2010 16:14
"The Karate Kid" 2010 mi s-a parut la fel de neinspirat precum continuarea originalului din 1984: "The Karate Kid, Part II" (1986) cand personajele interpretate de Ralph Macchio si Pat Morita ajung in Okinawa, o insula cu clima tropicala ce apartine Japoniei ! Am revazut, primele doua parti din 1984 si 1986 (nu le vazusem de mai bine de 7 ani de zile) si asta a fost senzatia mea (repetetitia o fi mama invataturii, dar tot au fost prea exagerate scenele cu dezbracarea si agatarea hainei in cui, iar Jackie Chan nu a fost la fel de amuzant precum Pat Morita) !
PscofB pe 27 Decembrie 2009 01:56
Jackie Chan este un actor bun, insa nu pot spune la fel despre Jaden Smith.Intradevar mi-a placut de el in "The pursuit of Happiness", dar rolul asta chiar nu il prinde (cred ca l-au ales ptr rol doar ca sa nu inceapa lumea sa spuna ca e un film rasist, sau probabil l-a impins Will Smith pe gatul producatorilor).Tot ce spun e ca remake-ul asta este inutil.Originalull Karate Kid este foarte bun si nu era nevoie ca ei sa faca o copie a filmului in care doar sa schimbe data in care se petrece actiunea si sa aduca niste actori cunoscuti.Spun asta si din mai multe motive dar unul din ele fiind dialogul care se vede ca este extraordinar de prost.
iri_gh86 pe 20 August 2010 18:36
mi-a placut mult originalele insa de asta nu stiu ce sa zic
DarryMedrea pe 23 Iunie 2010 14:23
fff tare filmul....ce dragut e j.smith:X
abia astept sa apara:X:X

Doryancik pe 11 martie 2013 21:28
am vazut acest film , e fanny . ma emotionat mult Smith.
Anirod pe 08 Mai 2010 12:21
Sper sa fie la fel de frumos ca si celelalte ! Astept cu nerabdare filmul !
deejayasu pe 11 Februarie 2010 02:38
Fain rau filmu' ...astept si ecranizarea in cinema :X
roxaroxi pe 15 August 2010 01:56
nup
Spre rusinea mea l-am vazut online,dar m-a plictisit de moarte si nu am avut rabdare sa-l vad pana la final desi mi-a placut trailer-ul si scenele din el,da' cand am vazut ca trece o juma' de ora si nu se intampla nimic interesant am renuntat.Poate am gresit,dar nu obisnuiesc sa urmaresc un film care ma plictiseste la inceput.
anita_mia21 pe 21 august 2010 20:44
Oh da...plictisitor...:-| Te plictisesti la inceput..si abia la sfarsit e putina agitatie...dar totul este previzibil ....
marian_007bond pe 17 Iulie 2010 18:47
Karate
MINUNAT, un film super care ma lasat fara grai, nu m-am miscat din loc cat m-am uitat la el.
princeofpersia79 pe 15 Februarie 2010 20:48
Go JACKIE.... Abia astept filmul.... Si ramke-ul mi-a placut,dar varianta asta o sa fie super tare,toate filmele cu Jackie au fost si vor fi super tari.....
Jenny_pisica pe 5 aprilie 2010 20:49
nu esti un geni sa votezi gunoi cu 10 orcum poza ta e misto imi place assasin
princeofpersia79 pe 25 februarie 2011 19:32
adica jenny,vrei sa spui ca jackie chan sau filmul este un gunoi? spune-mi tu un film sau actor care sa faca in toata istoria cinematografica ce a facut jackie? multam de apreciere pt poza este luata de pe google imagini
CineRoxana pe 15 Iulie 2010 22:03
Bun...pustiul lui Smith promite si seamana cu tasu la gestica ....bucatica!
Jackie ramane pentru mine un super actor!
Foarte educativ in acelasi timp!Insa nu pot compara cu batranul Karate Kid care a fost mult mai bun dar, merita vazut si asta!

byutzaa pe 17 Februarie 2010 23:14
pare mijto ...
mai ales k joaca si jackie pare superok...si pustiu e ok
vaduva129 pe 27 Noiembrie 2010 08:29
bunicel filmul doar ca e o copie fidela.......merita vazut pt distractie....8 :)
natty96 pe 05 Septembrie 2010 16:26
e soooooooooooper am fost aseara la cinema nu am cuvinte.........jackie chan joaca incredibil, iar jaden smith ii calca pe urme
Ultimate pe 26 August 2010 20:29
Cu exceptia faptului ca are unele momente in care trezeste oarecum responsabilitatea si increderea in noi,este doar o varianta mai noua a filmului original.
xbogdanx pe 30 Iulie 2010 00:45
Foarte tare filmul dar faza de la final este cam SF!
Komy pe 24 Decembrie 2009 18:57
melodie?
cum se cheama melodia cu "skill" si "procent" si cine o canta?
Engine pe 24 decembrie 2009 23:19
Fort Minor - Remember the name
Komy pe 28 ianuarie 2010 21:32
ms
mentosana010 pe 04 Decembrie 2010 18:10
Plictisitor!
Mie nu mi-a placut mai deloc.Foarte plictisitor.Merita sa-l vezi pentru unele momente,in special turneul.Merita 7.
BaetuAndrei pe 10 August 2010 12:23
chestia din avion de la inceput... cu tipul din detroit care nu stie nici el chineza e caz real si in romania, in Bucuresti unde copii de chinezi nu stiu chineza dar stiu româna. Erau mai multi copii cu feţe de chinezi si vorbeau intre ei, iar reporteru il intreaba pe cel roman-chinez ce au zis si el nu stia decat româna.
anita_mia21 pe 08 August 2010 15:43
Pare ok filmul...o sa ma uit putin mai tarziu sa vad despre ce e vorba....imi plac filmele de genul acesta. :)
caluser pe 28 Iulie 2010 17:03
Chiar daca urmeaza in linii mari ideea filmului original e un film placut si merita urmarit,desi Jakie Chan nu e genul de actor dupa care ma omor face un rol simpatic in acest film iar Jaden Smith are fara indoiala farmecul tatalui.
robbiex2 pe 20 Iulie 2010 16:22
Hmmm...simpatic filmul :) Jaden Smith joaca formidabil la varsta lui.
rexyutzu pe 03 Octombrie 2010 11:53
foarte tari filmu ............... merita vazut ;)
ArjenRobben pe 02 Octombrie 2010 21:12
Amazing
Un film extraordinar care merita vazut.Jaden Smith a jucat extraordinar,are tot viitorul in fata pentru a ajunge un mare actor ca si tatal sau.Lui Jackie Chan i-a venit ca o manusa rolul de intructor de kung fu reusind unul dintre cele mai bune filme ale sale.In concluzie un film bun,nota 10:)
superdepeche pe 22 Septembrie 2010 21:56
un chiar bun,chiar daca unii spun ca e plictisitor la inceput,dar orice trebuia sa aiba si un inceput nu?
jackie chan ....nu stiu daca mai pot spune ceva despre el,ca tot sau spus
excelent!!

blackpussycat pe 12 Septembrie 2010 11:06
placut
mie imi place filmu chiar daca e pentru copii :)))
buLa90 pe 04 Septembrie 2010 01:52
un film frumos tare
mi a placut mult filmu asta.... au jucat foarte frumos Jaden Smith si Jackie Chan
alexandruiasi10 pe 26 August 2010 11:59
...
MUUULT prea clasic.:) seamana leit cu celalalte karade kid desi speram sa fie ceva nou. JALNIC FILM.
Mr.Scarecrow pe 14 August 2010 21:50
Fort Minor-Remember the name, super muzica si filmu la fel!! enjoy!
Teddy-T pe 05 August 2010 21:09
:D
mosteneste talentul de la tatal sau :-> .
Vladut1994 pe 29 Iulie 2010 14:52
Kun Fu
Un film superb cu niste imagini fabuloase....Jackie Chan este formidabil la varsta sa ...Merita vazut din plin ,o reusita totala..
Mr.In2ition pe 23 Iulie 2010 22:07
Film exceptional,nu am ce sa zic decat ca imi pare rau ca nu la-m vazut la cinema.
Jaden Smith asta v-a ajung mare si in cinematografie si in muzica doar a-ti auzit melodia de la sfarsitul filmului.Sincer mi-a placut mai mult decat karate kid cele mai vechi,in plus sa pui un actor de culoare in locul vechilor karate kid (daniel,si fata aceea)
a fost geniala.Pun pariu ca daca ar fi folosit un actor alb filmul nu ar mai fi avut audienta asta pentru ca ar fi fost plictisitor.

Alexa9793 pe 19 Iulie 2010 21:54
Wow...pai ce pot spune...mi-a placut extrem de mult,bineinteles ca si celelalte filme cu Jackie Chan,insa filmul asta a fost chiar binevenit,fiindca nu mai vazusem de ceva vreme un film cu el.Cu putin din fiecare,mi-a parut un film destul de bun,iar Jaden Smith a jucat binisor.
Bârfitoarea.ro pe 16 Iulie 2010 00:23
“The Karate Kid” a avut premiera la Londra
La o luna dupa ce a fost prezentat in Statele Unite, generand intre timp incasari de peste 160 de milioane de dolari, in aceasta seara a avut loc si premiera britanica a filmului “The Karate Kid“. Evenimentul a avut loc @Odeon Leicester Square din Londra, pe covorul rosu facandu-si aparitia starurile productiei, actorii Jackie Chan [...] citeşte
spartacus pe 07 Iulie 2010 10:44
Dezamagire...
Tocmai am vazut filmul. SInt dezamagit pe ansamblu, sint copiate clisee intregi (accidentarea de la final etc.), jocul actoricesc e putin pueril avind in vedere ca rolul principal a revenit copilului unei vedete necopt clar pt un asa rol... Pe scurt, e un remake mult mai slab decit originalul din orice p.d.v.d. Originalul a fost un fenomen, asa ceva nu se poate obtine peste noapte. S-a confirmat inca o data ca remake-urile unor filme de succes sint doar jalnice tentative din cauza lipsei de imaginatie. Macar la accidentarea de la final puteau sa schimbe si ei ceva (piciorul, cu mina - de ex.). Dar mi-a placut totusi ceva clar - lovitura de la final a pustiului. Bine realizata.
Marin10 pe 17 august 2010 00:43
Exista un motiv pentru care filmul asta se numeste REMAKE. Lovitura finala a fost cea mai penala, mi-e greu sa cred ca in realitate un pusti ar fi reusit o asemenea lovitura in conditiile acelea (cu piciorul ranit).
bogdan2510 pe 06 Iulie 2010 17:38
Extraordinar
este un film la care merita sa te uiti . Nu te vei plictisi absolut deloc ! Dupa cum se vede vom avea un " Nou " Will Smith poate chiar mai bun , cine stie . Pentru varsta lui pustiul promite multe . Jackie Chan a avut si el o aparitie extraordinara care te face sa`l ierti pentru fimlul " The spy next door " . Il recomand si va garantez ca nu are cum sa nu va placa . Vizionare placuta !
sik54 pe 03 Iulie 2010 17:53
Era si timpul sa mai apara un film bun de acest gen.A fost foarte frumos si impresionant.Merita vezut,desi nu e chiar la fel de bun ca originalul Karate Kid.
mvpsebi pe 01 Iulie 2010 11:41
..o comedie de film..
Merita vazut doar daca ti-a placut foarte mult originalul, pt ca altfel e destul de departe de acesta..cu niste glume de tot rasul (si aici nu e de bine). Actorii se descurca..Jackie Chan, in rolul de profesor suparat pe viata, e binisor, departe insa de farmecul lui Morita; pustiul minune al lui Smith foarte bun si simpatic, iar prietena sa din film foarte draguta. Un plus pt mesaj (nu te lasa batut niciodata) si pt faptul ca s-a bagat putin in rasism.
ClaireM pe 26 Iunie 2010 21:01
Astept sa-l vad ! Pe fiul lui Will Smith l-am mai vazut doar in The pursuit of happyness si vreau sa vad cum se descurca in Karate Kid avand in vedere ca-l are drept coleg pe Jackie Chan :)
niros85 pe 16 Iunie 2010 16:25
super
cred k este un film reusit si asta se datoreaza si marelui Jackie Chan,iar Jaden Smith a facut un rol bun....are pe urmele cui calca
Levente88 pe 18 August 2010 20:52
Este un film mediu spre bun...parerea mea este ca se exagereaza putin cu dramatismele si este foarte previzibil...
aalichyaa pe 15 August 2010 21:23
liked it
facut in stilul adevaratului Karate Kid...dar cu amprenta clara a lui Jackie Chan...Micutul Will a jucat foarte bine..like father like son...Merita vazut filmul
yo-yo pe 14 August 2010 14:20
foarte fain
un film foarte reusit cu maestrul artelor martial , Jackie Chan , iar Jaden Smith care joaca superb (are si de la cine invata) ......deabea astept sa il vad iar muzica care este cantata (justin bieber ft jaden smith - never say never) este super
Radu1711 pe 10 August 2010 12:12
radu1711
foarte bun filmul, foarte tare pustiul mi-a placut cum a jucat, poate apare vreo continuare cand o sa mai creasca :-)
Al3xPm0n pe 09 August 2010 16:51
Am vazut filmu asta in luna iulie si va zic ca ma tinut in suspans tot parcursul filmu`! A fost un film fain si interesant mai ales la sfarsit`! Va recomand sa va uitati`!
up pe 08 August 2010 18:05
pentru cantec
pana acum e super mai ales melodia http://www.youtube.com/watch?v=_Z5-P9v3F8w&feature=av2e
Go1 2 3 4