Păreri The Jackal

(1997)

Șacalul

Radu47hitman pe 21 Februarie 2010 00:31
Cum opreşti un asasin, care nu are o identitate?
Desigur, un film uimitor în felul său. Pot distinge cu uşurinţă lucrul clar şi elegant al regizorului Michael Caton-Jones, atmosfera acompaniamentului muzical, precum şi multe altele. Acest triler, este un fel de remăic al filmului din 1973, Ziua şacalului. Filmul te păstrează în aşteptare până la capăt, un joc formidabil a unor din cei mai buni actori ai cinematografiei. Ca rezultat, au creat practic o capodoperă. Fiind un fan al lui Willis, aş vrea să menţionez că acesta este unul dintre rolurile sale cele mai bune!
Răzbunare, cumpătare, bani, logică, dragoste - toate acestea, autorii, cu uşurinţă, au fost în măsură să demonstreze în acest film.
Totuşi nu pot să trec pe lângă unele momente, care, personal mie, mi-au părut foarte proaste. Ele urmează unul după altul, la finele peliculei. Unul din ele, este atunci când Bruce… citeşte

claudiu-daniel-lugoj pe 13 Martie 2010 16:05
Un film foarte bun cu doi actori de exceptie care au roluri foarte diferite in acest film dar si foarte complexe,merita vazut daca nu la-ti vazut inca.
defav pe 11 Februarie 2012 18:51
Chiar merita vazut, ca un remake foarte bun al filmului cu Edward Fox ,care mi-a placut parca mai mult ... in orice caz, Bruce Willis stie sa faca pe "raul" perfect si acest remake capteaza atentia si prin detaliile tehnice mai noi ,dar si printr-un suspans destul de bine intretinut . Richard Gere contribuie mai mult cu prestigiul lui , pentru ca in rest isi face rolul onorabil . In ansamblu, filmul nu e o pierdere de vreme ...
alex_il_fenomeno pe 13 Februarie 2012 13:06
un film de actiune uimitor , cu un fir narativ genial si un suspans la cote absolute ! filmul mai impresioneaza si prin duelul purtat la distanta de personajele unor actori geniali , ca Bruce Willis si Richard Gere . ritmul este unul excelent , trecand de la o actiune la alta intr-o maniera extrem de captivanta , incitand spectatorul pana la final , care este si el pe masura ! il consider un film bun , foarte diferit de ceea ce vedem in zilele noastre ! de neratat !
radu3455 pe 12 Februarie 2012 09:40
un film plin de actiune foarte bine regizat ptr perioada aceea cu doi actori fabulosi 9/10
asan_iusmen pe 12 ianuarie 2018 19:37
M_A CAPTIVAT FILML DE LA INCEPUT M_AM UITAT MEREU DACA SE TERMINA SUSPANS LA CEL MAI INALT NIVEL ACTORI DE ELITA DE MARE CLASA CARE DAU FILMULUI CARATE MAI MULTE NU POTI REPROSA NICI UNUIA NIMIC BRAVO MULTUMEAC
Mihai2508 pe 12 Februarie 2012 00:32
Un film vechi dar de calitate, cu doi actori de calibru, merita vizionat.
xerses pe 11 Februarie 2012 12:32
M-a placut filmul cand l-am vazut prima oara, si-l voi revedea la o noua redifuzare.
bajdechi mihai pe 21 Septembrie 2003 02:14
vreau sa zic despre film ca e foarte bine jucat de actori mai ales bruce w. care isi face treaba perfect, mai putin la sfirsit cind e prins .Si muzica din film e beton, dar am si eu o nelamurire: cum se numeste melodia care e cintata la combina atunci cind sacalul o omoara pe valentina si cine o cinta?????????
Cristi Weed pe 23 Mai 2008 15:15
Filmul incearca sa expuna cateva actiuni ale Sacalului ! Acesta a fost un mercenar , care cik a fost platit si de Ceausescu pt savarsi "cateva" crime !

BW joaca bine , cred ca este primul rol negativ interpretat de el !

claudiu-daniel-lugoj pe 13 martie 2010 16:07
am auzit si eu aceasta idee vehiculata de tine mai sus.
Dragos.87 pe 16 Aprilie 2024 04:07
Merita văzut
Am rămas plăcut surprins, chiar a reușit să mă țină într-un suspans continuu..are absolut tot fără nicio exagerare, mi-a plăcut rolul făcut de Richard Gere, fără discuții interpretarea sa a fost magistrală, nu pot decât să-l recomand cu încredere.
Vegetarian pe 05 August 2023 17:32
La 48 ani Richard Gere îl urmărește pe Bruce Willis la 42 ani in rol de șacal
user-5a6df7d63383e pe 22 Decembrie 2022 19:26
Nu citiți comentariile, vedeți filmul !
Nota 7-8 !
80%din comentaci au ......șcuala veții. Dacă îți plac Avengers și Dani Mocanu,nu este un film pentru tine.

user-5f01dc8742eb1 pe 30 Aprilie 2022 01:53
Au văzut toți filmul dar nu știu dacă are cineva creeeere la cap ???? Film bun,, critici proști ????????????
ioanaa_ioana pe 26 August 2019 22:08
Ador charmul lui Bruce Willis si acum cand este in varsta.
Google imi spune ca s-a retras din activitate. Nu stiam ca era/este si cantaret.
Richard Gere nu s-a pastrat lafel de bine, este chiar urat si arogant.
Actori buni, scenariu bun, culori naşpa. Sigur este un film vechi dar se putea reconditiona.

Nota 8.

Salbaticul pe 30 Aprilie 2019 17:50
50 caractere,50 caractere,50 caractere,50 caractere=bunicel.
vege pe 25 Septembrie 2017 11:53
Un film care merita revazut
Nu prea imi place narcisistul Richard Gere; dar restul distributiei a jucat excelent.
Inclusiv detestabilul Giek Bliek. Scena mea preferata este aceea in care the Jackal verifica mitraliera actionata digital si ii smulge o mana lui Giek Bliek.

andystarx pe 09 Noiembrie 2015 17:14
Fata de alte filme ale lui BRuce WIllis,acesta este cam slabut,nici actiunea nu mi se pare cine stie ce,un 6 cu indulgenta !Il poti urmari ,dar mi se pare cam static,si slabut scenariu,doar pentru fanii lui Bruce !
emy_sinaia pe 09 Septembrie 2014 20:19
Actiune totala
Un film cu actiune totala fie ca e urmarire sau deghizare oferind mereu surprize noi cu personajele unor actori de exceptie.
spriamarierose18 pe 11 Februarie 2012 18:51
Lasand la o parte subiectul, felul gradat in care creste tensiunea filmului, jocul foarte bun a lui BW...tin minte ca am ramas in sala desi toata lumea iesea de la film, ascultand MUZICA. Sacalul are o coloana sonora impecabila. Daca astazi voi mai arunca un ochi la el va fi cu siguranta si pentru muzica, mai ales ca nu am gasit nicaieri soundtrackul....
AndreiIonut7 pe 10 August 2015 16:10
CAPODOPERA
Un film de-a dreptul genial,se vede ca joaca Richard Geere:D
deea9595 pe 12 Iunie 2010 14:22
un film super cu foarte multa actiune (ca in toate filme in care joaca Bruce Willis:)
Iulidesprefilme pe 12 Februarie 2013 21:00
Regizorul adună în distribuţie nume mari, iar povestea Şacalului pasionează pe oricine...
cosmin_kedii pe 20 Decembrie 2012 11:32
Spectacole amuzante - mai ales de la Willis, care are pe o personalitate noua cu fiecare noua coafura - nu poate ascunde faptul că filmul este de fapt o parodie a filmelor recente.
chiba_florin pe 14 August 2012 13:10
genial
o idee geniala de film, insa firul ''epic'' dak poti sa-i spui asa cam a lasat de dorit, insa surprinde la maxim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
biancadr pe 06 Ianuarie 2012 18:43
Jackal
indiscutible,sin comentarios o capodopera:de remarcat 1997
Bayard pe 10 Iulie 2011 21:53
Un film bunicel, palpitant.... rolurile nu sunt de Oscar, insa actiunea e buna, ca sa nu zic ca are si o miza politica.
Dar_kvampire pe 25 Martie 2011 09:43
super film o actiune pe masura actorilor imi place cum joaca Bruce Willis e foarte tare 10
titihenry pe 23 Iunie 2010 14:12
ce bine il interpreteaza Bruce pe sacal!! tare de tot filmu
Miculas pe 19 Aprilie 2009 00:53
Blockbuster Entertainment Awards
Year Result Award Category/Recipient(s)
1998 Nominated Blockbuster Entertainment Award Favorite Actor - Suspense
Bruce Willis

Favorite Supporting Actor - Suspense
Sidney Poitier

Favorite Supporting Actress - Suspense
Diane Venora

Bogey Awards, Germany
Year Result Award Category/Recipient(s)
1998 Won Bogey Award

pssst pe 20 August 2003 15:46
ii dau trei stele pentru idee si BW. altceva, este apa de ploaie.

1. scenariul este inspirat dupa filmul cu edward fox 'the day of the jackal', dupa cartea lui forsythe (dada ala cu ciinii razboiului!). deci nu e original. dar merge. e de actiune.

2. castigul sucks in afara de BW: RG joaca foaarte bine, cu accent irlandez de 2 bani, pe care nici macar fintan o'doheny din satu' lu' peste prajit nu il intelege...

3. scena de final in care BW ii tine pistolul la timpla unei fetite este ABERANTA ca ending pentru un film cu pretentii: poate sunt subiectiv, dar eu stiind ca el 3 copii si mai ales toate trei fete, am dat la repede inainte, mai mai sa pierd scena cind he bites the dust...

per ansamblu, singurul atu (serios!) al filmului este BW, care este cameleonic 100%: toate rolurile din film ii sunt manusa!