Păreri The International

The International: Puterea banului

austerus pe 24 Martie 2009 10:22
Asa si asa
Dupa paprerea mea nu merita banii dati in sala de cinema. Owen e singurul element mai stralucitor din film insa in umila mea parere, daca vreti sa vedeti banci rele, intrati la BRD sau Raiffeisen.
adirf3 pe 14 Mai 2009 13:03
ady
film super bun care merita vazut..........mie unu mi-a placut foarte mult.
claudiu-daniel pe 14 Martie 2009 15:27
eu cred ca va fi un film bun cel putin dupa trailler va fi cu siguranta un film care ar trebui vazut.e multa actiune si suspans in el.
cezarika21 pe 27 Martie 2016 09:05
Implicarea finanțelor internaționale în politica la nivel înalt
Un thriller inteligent despre implicarea organismelor financiare multinaționale în politica națională a statelor și în crima organizată la nivel înalt nu avea cum să obțină note favorabile din partea criticilor de film, mulți dintre ei interesați să nu-i deranjeze pe patronii ce-i plătesc.

Intriga poate că e prea naivă, fantezistă și zgomotoasă, dar filmul bate în direcția corectă, cu atât mai mult cu cât este inspirat din câteva cazuri reale: scandalul Bank of Credit and Commerce International din anii 1980, implicarea Mafiei Siciliene în finanțarea traficului internațional de arme și asasinarea bancherului italian Roberto Calvi. Organizațiile supranaționale care domină lumea sunt reprezentate prin clădirile uriașe și impersonale din oțel și sticlă unde se pun la cale revoluții și lovituri de stat cu unicul scop de a controla fluxul… citeşte

sabinalin pe 26 Ianuarie 2011 11:46
Democratia e doar o iluzie
N-am spus-o eu, au spus-o oameni mult mai destepti ca mine... Se stie ca dictaturile din America de Sud n-ar fi atat de solide daca n-ar fi sprijinite,se stie ca,de foarte multe ori, Jandarmul Mondial isi intemeiaza fericirea pe nenorocirile altora. Se stie ca bancile fac tot posibilul pentru a face din clienti sclavii lor, se stie ca se calca de multe ori pentru cadavre pentru a se obtine bani,foarte multi bani,se stie ca influenta conteaza enorm si ca justitia e doar o naluca,asa cum bine spune la un moment dat personajul jucat cu pricepere de Armin Mueller Stahl, personaj care e mult mai credibil decat eroii principali asa cum Marcel Iures era in "Peacemaker" prin comparatie cu Clooney si Kidman. A propos de Iures,exceptional episodul de aseara din "In deriva" in care apare Florin Zamfirescu, confruntarea dintre cei doi mari actori e formidabil de intensa, e lectie de actorie de mare… citeşte
Mihai2508 pe 06 Septembrie 2010 23:04
Mie filmul mi-a placut, mai ales ca bancile chiar controleaza lumea, marile banci isi doresc razboaie, pana si SUA, pentru razboiul din Irak se imprumuta la banci, as putea spune ca situatia din film e cat de cat reala.
pisicuta1 pe 16 Martie 2012 20:12
da
e
bun merita vazut!................................................................

Piratu pe 06 Iulie 2010 14:31
Un film unde o sa ai parte de actiune,suspans,mister si de toate cele.Observam din acest film ca nu se poate lupta contra sistemului de unul singur,unde guvernele ale mai multor tari sunt implicate in afaceri dubioase.Finalul filmului ne arata cat de realist a fost si ne atrage atentia ca suntem doar o masa manevrata de sus.
Radu1711 pe 21 Februarie 2010 15:20
radu1711
imi plac filmele astea detective te tin in suspans
Timi pe 04 Martie 2009 02:21
O porcarie.Nu recomand!
cosminsev pe 27 martie 2009 12:22
ooo333 pe 10 septembrie 2009 20:38
cosmin nu e deloc actiune !
FlameOn pe 02 Iulie 2009 17:00
Un film bun de actiune,personajul principal nu e un super-om sa omoare 100 de raufacatori o data,merita vazut
cosmin_kedii pe 26 Martie 2012 06:51
Directorul Tom Tykwer a tras cu pricepere acest film în mai multe locaţii din întreaga lume - Berlin, Istanbul, New York, Franţa, şi Milano. Şi editarea competentă de Mathilde Bonnefoy ,International patrunde in lumea bancara si aduce la viata o parte întunecată de Afaceri si Finante
Ammelie pe 22 Iulie 2011 14:19
The International (2009)
Un fel de James Bond mai soft, acest film. Mi-a placut. Scena luptelor la nivel inalt, jocurile de culise pt 'dominare mondiala' si cine are de fapt puterea sunt bine puse in balanta si subtil subliniate. Scenele de actiunea nu sunt numeroase, dar cea de la Met chiar e remarcabila. 6.5/10
psihologu pe 17 August 2010 21:29
Personal, nu m-am omorat neaparat cu el si cu siguranta nu l-as vedea a doua oara. Poate insa pentru fanii filmelor de actiune e ceva mai mult de capul lui. Va recomand insa sa asteptati DVD_ul si sa-l inchiriati intr-o seara cand nu aveti altceva mai bun de facut pentru ca, din punctul meu de vedere, nu merita biletul la film.
margott pe 24 Septembrie 2012 21:50
Genul de film la care te uiti din 10 in 10 minute la ceas. La un moment dat mi se parea atat de plictisitor incat nici nu mai stiam prin ce tara se petrece actiunea... or fi prin Franta, or fi prin Italia ? In orice caz, n-are un subiect care sa intereseze pe oricine. Doar pentru Naomi si Clive merge vazut.
Praetorian pe 11 Februarie 2010 02:01
Pierdere de timp
Avand pe Clive Owen ca actor principal ma asteptam sa il vad pe el omorand non-stop ca in alte filme insa a fost foarte plictisitor , o adevarata pierdere de timp .
luciivan pe 21 Noiembrie 2009 19:07
sincer nu m-a impresionat. intr-adevar se bazeaza pe scandalul BCCi din 1991... deci ar avea o poveste reala de pornire... pare in unele momente un thriller psihologic.... oricum trailerul e mai reusit ca filmul.... e in genul filmelor "Bourne"
oanakin pe 29 Martie 2009 12:08
Good enough
Ok pentru un film cu mult popcorn, sambata seara. Si Clive si Naomi au avut roluri mai bune, insa subiectul este extrem de actual. Interesanta abordarea, cateva scene bune si chiar cateva funny. Pe scurt, nu e chiar un "must see", ci "nice to see".
adinaf1 pe 11 Aprilie 2009 12:11
finalul mi se pare complet "needucativ", este complet nerealist pentru societatea secolului 21....indiferent ca se inatmpla in SUA sau in tarile din lumea a 3-a
andreimstanescu pe 16 Aprilie 2009 13:48
hmmm....
ma asteptam la ceva mai mult de la acest film, mai ales uitandu-ma la distributie.
ooo333 pe 21 Mai 2009 10:30
actori buni , filmu urat !!!!!!
filmul e bunicel dar nu are nici actiune , nici comedie , nici triller , nici horor ..........a fost mai multa politica decat actiune . in boxoffice a fost pe primul loc si dintro data a cazut de tot din box > cauza oamenii sau dus sal vada au crezut ca e bun din cauza actorilor dar dupa ce lau vazut siau dat seama ca e o prostie !!!
ioanaa_ioana pe 20 Ianuarie 2024 19:31
Filmul este de fapt un documentar.
Ma oripileaza lacomia si ca
nu progresam de sute de ani datorita ei. Ne va distruge.
Nota 8.

alexreviews123456789 pe 05 Martie 2021 12:46
N-a fost un film rau, cateva scene mai plictisitoare, dar a avut si actiune , chiar daca este destul de vechi, eu zic ca merita vizionat macar o data.
carmen_angelus_romila pe 10 Noiembrie 2018 19:13
Un thriller bine facut, cu aportul major a doi actori redutabili actori, Naomi Watts, Clive Owen, si o actiune dramatica ce urmareste implicarea murdara al unei importante banci internationale in alimentarea unor conflicte armate din lumea a treia.
Sorin87 pe 22 Septembrie 2017 21:48
Un film excelent din toate punctele de vedere, il recomand cu drag
Ghemot pe 17 Martie 2014 21:54
Nu e neapărat extraordinar, dar mie imi plac acest gen e filme.
Admir scenariile in locatiile de lux, si mai ales acel drum prin stanca din Italia.

mtraianc pe 26 Ianuarie 2014 22:42
nu pot recomanda acest film decit celor adora filmele cu filaj ,urmariri , afaceri la nivel foarte inalt
alex_the_best pe 28 Martie 2009 19:39
nu e putere
deci poate e bun dar nu nu merita obiectu e ceva nedefinit

Film - The International

The International