Păreri The Insider

(1999)

Scandal în industria tutunului

Sergiu.Lobont pe 04 Martie 2011 01:28
Oameni normali supusi la presiuni anormale...
Nu am mai vazut de mult timp un film care sa imi provoace dureri de cap... niste dureri de cap pe care mi le-as dori in urma vizionarii fiecarui film pentru ca sunt dureri de cap provocate de intensitatea subiectului. Trebuie sa stiti sa va distribuiti atentia atat asupra subiectului filmului cat si aupra naturii pentru ca prezinta o realitate inaccesibila omului de rand dar care are efecte devastatoare asupra aceluiasi om de rand. Acum, in urma vizionarii filmului m-am ales cu un sentiment de regret pentru ca am facut o comparatie intre calitatea presei din Romania si calitatea presei sau mai bine zis a informatiei oferite de un canal american ca CBS. In Romania cele mai bune articole aparute sunt cele preluate din presa straina si traduse eventual acceptabil... tot ce e produs de noi ca informatie este de cea mai joasa speta... poate ca asta se si cere in Romania.

Acesta… citeşte

serghei_romanu pe 08 Decembrie 2009 11:16
Un film extra
Ma asteptam la un film monoton, bine documentat dar liniar fara nimic deosebit.Ei uite ca m-am inselat caci s-a dovedit a fi un film complet.Nu a fost deloc monoton ci m-a tinut in priza de la inceput pana la sfarsit.Pacino si Crowe fac o pereche ideala.In general filmul a fost bine interpretat de actori, fapt ce a contribuit la impresia mea finala.Un film mai mult decat bun, nominalizat la 7 oscaruri, singurul impediment fiind faptul ca se adreseaza unui grup social restrans, cu alte cuvinte nu este pt toate varstele, si prin urmare nu a fost mediatizat indeajuns.Michael Mann face filme inteligente, iar the Insider nu se abate de la regula.8/10
Matrix pe 11 August 2003 13:04
Cinci stelute meritate. Un scenariu inspirat din realitate. Doi actori magnifici. Un regizor pe masura. Si tupeul de a reaminti imensul scandal.
No smoking! Pardon, no comment!

pssst pe 05 August 2003 16:06
aici de fapt crowe joaca personajul central, dar pacino este si el principal - si ce principal!

este unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut - iar intr-adevar coloana muzicala este putin spus de exceptie.

crowe ne dovedeste ca intr-adevar e un mare actor, pe cind pacino nu mai era nevoie s-a faca: O STIAM!

mosu332 pe 12 Noiembrie 2011 18:08
la naiba cu prestatia lui din gladiatoru....
Spre rusinea mea l-am remarcat pe Russell Crowe abia in Gladiatorul, si tarziu am vazut LA Confidential ... dar rolu lui in acest film WOW genial juca, Pacino era deja un actor consacrat si doar si-a reconfirmat talentu aici; filmu este bine facut: scenariu, coloana sonora, regie, distributie si coroborare realitati in acest film este peste asteptari.
2 ore si ceva de citez "dureri de cap", un subiect sensibil ( vorbesc din partea unui nefumator si mini-ecologist ) DAR .... are un mic neajuns, este un film american facut pentru americani, comercial , insa acest lucru nu il va opri sa il inscriu cu tiltu de Capodopera in arhiva mea de filme.

Theodor2011 pe 5 august 2012 19:22
Dar de ce ai pus acest titlul la parerea ta de mai sus ? schimba-ti titlul ca sa nu te mai faci de ras, habar nu ai, cand vorbesti de filmul gladiator tre sa te inchini nu sa zici te citez: la naiba cu gladiatoru
www pe 14 Martie 2006 08:29
aproape de capodopera Crowe si Pacino i-si fac treaba foarte bine filmul are o atmosfera in cordata aproape asemanatoare cu enemy of the state numai ca acela este mai bun mai de calitate dar nu8 ne putem indoi nici de calitatea acestuia
Turi pe 17 Iunie 2012 16:29
Filmul s-a vrut un semnal de alarma pentru efectele nocive ale industriei tutunului dar, aceleasi lucruri se intampla si in industria alimentara, farmaceutica, a cosmeticelor, s.a. Lumea e guvernata de puterea banului. Politicile prin care se construiesc marile companii sunt din ce in ce mai alambicate, asa ca degeaba ii expui omului simplu riscurile, el stie una si buna: produsul e bun, ca nu degeaba i se face reclama.
Si este o vorba: marile imperii s-au cladit pe cadavre.
Al Pacino nu poate juca in filme slabe( pentru mine), si R.Crowe nu m-a dezamagit.

Hollow pe 06 Ianuarie 2012 14:33
superb
un singur cuvant ' superb ' . merita fiecare minut. luati cu incredere.
pacat ca nu a castigat niciun oscar.

ciobotaru pe 21 Noiembrie 2009 22:44
foarte bun , trebuie vazut neaparat , tensiunea creiata de Michael Mann in acest film este remarcabila , iar regia da clasa
emanuel pe 19 Iunie 2003 16:58
Nu era trecut ca actor principal. Era totusi in distributia filmului daca dadeai click pe butonul de distributie.
Acum e principal. Multumit?

Dan Zaharia pe 19 Iunie 2003 15:49
Excelent!
Lectie de regie si actorie.
Coloana sonora de exceptie.

sik54 pe 18 Septembrie 2009 23:14
e un film care prezinta niste realitati,nu ar trebui ratat,mai ales ca joaca Al Pacino si Christopher Plummer,si ce roluri fac!coloana sonora e iar foarte buna si scenariul excelent
robertsandu pe 11 Septembrie 2012 18:49
The Insider (1999)
10/10

Unul din filmele alea rare, care după ce s-au terminat încă îți mai rămân în minte o vreme. The Insider creează suspans și tensiune prin complexitatea dialogului și a obscurităților morale în care intră cu ambiție și iese cu eleganță. Personajele – cei doi principali, Wigand (Crowe) și Bergman (Pacino) – nu sunt încarcerate expresiv de un scenariu idiot, ci sunt personaje deosebit de complexe aflate sub presiunea datoriei civice. Avem aici nu doar un alt film despre jurnalism, sau despre industria tutunului, sau despre învârtelile din afaceri, ci ceva mult mai puternic: o pledoarie a adevărului prin curaj și sacrificiu.

Marginal pe 10 August 2011 13:18
Categoric merita vazut!
Un film care face vizibila cat de cat lumea celor ce sunt implicati in industria tutunului, interesele financiare enorme care sunt in joc. Merita sa fie vazut si de catre jurnalisti prin exemplul de etica oferit. Daca as fi fumator "profesionist", as afla din film cate ceva despre mecanismul adictiei si despre cheia reprezentata de "bariera sange-creier". Categoric merita vazut!
milutza07 pe 12 Aprilie 2011 13:05
,,The Insider '' este o poveste care ascunde o tema etica. In film se vorbeste despre lupta dintre minciuna si adevar , eternul conflict bine-rau. Concluzia care se desprinde din film este ca doar spunand adevarul nu poti indrepta mare lucru , pentru ca adevarul poate fi usor musamalizat si uitat , iar intr-o lupta precum cea a companiilor de tutun , nu se poate face nimic , pentru ca acestea sunt foarte puternice si sunt infiltrate aproape peste tot.
Alex007 pe 23 Iunie 2010 21:47
prea frumos filmu......Al Pacino si crowe si joaca foarte bn rolul......
lili22 pe 21 Octombrie 2023 21:34
Am inceput sa il urmaresc numai pentru. Al Pacino.Pe la jumatate mi-am dat seama ca am mai vazut filmul, asa ca am abandonat.
Smrs pe 05 Ianuarie 2022 23:03
Bun!
Pe parcursul acestui film simți o apăsare psihică cum nu vei simți la altul..și pentru că e după un caz real dar și pentru că poate fi extrem de ușor asociat cu vaccinurile astea de covid. Mă îndreptam ușor spre a nu aprecia foarte bine filmul, poate și din cauză că sunt nefumător, însă modul în care joacă cei doi actori e excelent. De asemenea, modul mafiot în care corporațiile pot cumpăra conștiințe, pot cumpăra presă, autorități, ori pot distruge oameni fără ca cineva să mai investigheze cu adevărat cauza, provoacă privitorul la un exercițiu de imaginație extrem de onest: cum ar fi dacă peste ani, după o neînțelegere, cineva de la Pfizer iese și spune cât de nociv era în materie de efecte adverse vaccinul la data obligativității lui? Ceea ce poate fi un scenariu total realist. Deloc de neglijat și rolul lui Pacino, care reprezintă tipul… citeşte
cezarica98 pe 27 Aprilie 2020 10:08
Film bun, curajos, complex, bazat pe fapte reale, depre firmele ce produc tigari, pericolul si dependenta lor asupra consumatoriilor, acțiuni scandaloase si lacomia oameniilor, un film despre alegerea dintre adevar si familie.Distribuția este bine aleasă, Al Pacino si Russell Crowe într-o interpretare de zile mari, regia urmareste pas cu pas scenariul, mesajul este direct la țintă, ce trage un semnal de alarmă asupra sănătății - un lucru pe care îl știm cu toții - imaginiile, coloana sonoră sunt și ele prezente cu brio în peliculă.Vazut și revăzut cu aceeasi intensitate. Un film excelent! Recomand!
user-5ca1308e8310e pe 23 Martie 2020 09:40
Al Pacino,ca de obicei,la înălțime... Un film bun,spre foarte bun! Nu e la nivelul altor filme ale lui Al Pacino sau Russell Crowe, dar merită vizionat!
andystarx pe 23 Decembrie 2017 22:49
Un film biografic bunicel,dar nu este nici pe departe o capodopera,cel mai mult mi a placut jocul celor 2 actori principali*foarte buni,si povestea,dar filmul per ansamblu,mi se pare supraevoluat,bine ca nu a castigat nici un oscar,cu toate ca a fost nominalizat la 7 premii !
Ghemot pe 28 Decembrie 2016 21:56
Un film foarte bun. La început mi s-a părut mult mai promițător, pentru că a avut toate ingredientele, dar văzându-l până la final parcă i-a scăzut din valoare.
Rippa pe 09 Martie 2014 10:21
Theodoric pe 23 Februarie 2014 12:13
Acesta nu este un simplu subiect,cand ajungi pe parcurs povestea te duce in adancime.Chiar si cele mai amanunte lucruri merita atentie.Primadata,un film cu o asa distributie poti sa zici ca e unul de actiune.Dar nu,este o intlamplare larga,etica si merita vazut...
andyy pe 25 Ianuarie 2014 02:11
Nici nu stiu cand a trecut timpul urmarind acest film. Merita vazut! De punctat, daca mai era nevoie, interpretarea actorilor, dar si coloana sonora care este de exceptie.
Infinity pe 12 Ianuarie 2014 01:56
The Insider (1999)
Inspirat din fapte reale, filmul se tine bine de tot. Foarte bine realizat si foarte bine interpretat. Un dialog si un scenariu fara clisee, complexe. Actorii au reusit sa creeze o presiune si un suspans greu de suportat. Frumos. Mi-a placut. Recomand.
Vegetarian pe 30 Martie 2013 19:50
Este un film potrivit si pt lista : True Story = Filme inspirate din cazuri reale ?
Gable pe 13 Ianuarie 2013 11:24
Un film cu o distributie excelenta,un film foarte bun.Chiar merita vazut.
cosmin742000 pe 31 Decembrie 2012 23:05
Ultimul film excelent in care joaca Al Pacino foarte bine.
matew10 pe 11 Octombrie 2012 11:52
Lupta impotriva unor rechini dornici sa-ti bage pumnu-n gura daca dezvalui ceva - e un subiect destul de generalist. In tot cazul, jocul lui Pacino impresioneaza prin ambitie, inteligenta si perseverenta. Va recomand sa vedeti si "The Negotiator"
deadlord pe 31 August 2012 17:41
Este un film foarte interesant. O drama foarte reusita.
Vorador pe 04 Aprilie 2012 20:15
Two of the biggest stars come together to do a true story
In timpul vizionarii filmului ramai revoltat de lacomia acelor oameni pentru bani,manipuland populatia pentru a putea distribui cancer oamenilor. Inspirat dupa fapte reale,filmul este captivant si cu un joc actoricesc pe masura,singurul lucru deranjant pentru mine au fost melodiile alea orientale.
MNarcis pe 27 Martie 2012 20:11
Un film superb din toate punctele de vedere: coloana sonora, dialoguri, scenariu, actori etc. Cand intr-un film vezi ca joaca Al Pacino cu Russell Crowe si cu Christopher Plummer acel film cu siguranta porneste de la 8 stelute in sus (iar de la mn tocmai a primit 9 stelute). Are un scenariu complex (nu cat sa iti de a dureri de cap dar necesita o atentie sporita) iar faptul ca este si din fapte reale il face dupa parerea mea un film obligatoriu de vazut macar o data in viata!
cosmin_kedii pe 17 Martie 2012 09:35
O poveste de putere, curaj, laşitate şi modul în care trăim.
Raddu pe 29 Ianuarie 2012 17:47
Cum sa pierzi totul apoi sa recastigi respect !
Drama greu de suportat , stres inuman , presiuni teribil. In asta se rezuma viata actorului interpretat de Russel Crowe , si prin toate astea cu ajutorul presei reuseste sa scape. Mi-ar prinde bine sa stiu ca in presa noastra sunt oameni precum Lowell Bergman ( Al Pacino ).
paradox_utopic pe 08 Ianuarie 2012 14:28
otv
"libertatea presei e a celor ce o conduc". poate acum inteleg unii de ce ni se baga pe gat :manele,tigani,pitipoance,scandal,soacra pt masa,capatos,diaconescu,becali,mitica,antena3,otv,voiculecu si toate gunoaiele
-Wizz- pe 10 Iunie 2010 10:10
foarte bun...
kanibalo pe 24 Mai 2010 10:36
GENIAL
o transpunere aproape identica cu o intamplare de acest fel prin care a-i fi putut trece in viata,confruntandu-te cu tot felul de amenintari si aceste problemele afectandu-ti in acelasi familia,gandirea si starea emotionala ajungand in pragul disperarii.In alte cuvinte filmul acesta merita vizionat pentru ca aveti ce vede.
lavinea pe 16 Octombrie 2009 13:40
povestea nu e geniala, insa filmul e destul de bun...nu mai zic de coloana sonora,
serghei_romanu pe 8 decembrie 2009 11:17
Culmea e ca mie povestea mi s-a parut chiar bine structurata.
tileaga rares pe 07 August 2003 17:27
Ca tot veni vorba de capodopere, de creatii umane magistrale, o sa va divulg un secret (cititorii neinteresati pot trece mai departe). Studiindu-l pe Shakespeare timp de cateva saptamani, in sesiune, am primit o palma: am avut senzatia ca imi "permit" sa-l citesc si sa-l patrund, la putintele mele, pe Shakespeare. Este un fior pe care il resimti in apropierea lui Rubens, Bernini, Beethoven si atatia altii, o racoreala fierbinte a creierului. Este ceva intre efortul studiului si bucuria descoperirii obiectului studiat. Este ca un sport al sufletului, dornic-dornic de ceva "inalt".
Ei, o atare senzatie de luciditate imi da acest mare film - The Insider - sau (cum spunea Caragiale in articolele lui) dulceata de visine... Multam' de rabdare!

LeonardPiron pe 19 Iunie 2003 16:28
de ce lipseste al pacino din distributia editata de autorii paginii? sunteti fani de niro ?

Film - The Insider

The Insider