Păreri The Hundred-Foot Journey

(2014)

Război în bucătărie

danutclejanu pe 13 Mai 2015 04:43
Pop-corn flick in a good way
A feel-good movie! In caz ca aveti nevoie de o doza de optimism pe ziua de azi, urmariti filmul asta!
Ghemot pe 21 Decembrie 2014 00:27
Bucurie de film!
Este un film foarte bun, apărut în 2014 de care nici nu am auzit, l-am văzut din întâmplare și am rămas surprins plăcut.
Este regizat de un om cu o carte de vizită foarte bogată, și ar trebui văzut de oricine!

dido pe 19 Noiembrie 2014 21:29
O placuta stare de bine...
Cu asta am ramas eu dupa ce am vazut acest film,dovada ca cei doi producatori faimosi impreuna cu nu mai putin celebrul regizor Lasse Hallström au reusit sa gaseasca ingredientul secret care sa dea un ,,gust" atat de bun acestui film!Mi-a placut incursiunea,perfecta din punct de vedere vizual,printre mancarurile indiene si frantuzesti,de lemn sa fii si tot ai ingiti in sec la filmul asta!Si umor si muzica placuta,deci nu conteaza deloc previzibilitatea si simplismul filmului,il recomand cu placere!
daniel_timariu pe 13 Septembrie 2014 18:07
Trebuie vazut alaturi de familie
Iată un film cu doi producători bine cunoscuți: Steven Spielberg și Oprah Winfrey, primul pentru regizarea unor megaproducții hollywoodiene iar a doua pentru emisiunea ce a făcut-o celebră (The Oprah Winfrey Show). Cei doi au mai colaborat și la filmul The Color Purple unde Oprah joacă, atât de bine, rolul Sofiei. Din fericire pentru noi, colaborarea celor două vedete s-a dovedit a fi bună, iar filmul The Hundred-Foot Journey o reușită.

Filmul este o combinație, ca o rețetă culinară, de romantism și dramă presărate cu umor, probleme sociale și familiare. Pentru că dincolo de aparenta lipsă de spectaculozitate a luptei dintre două restaurante, dintre care unul având o stea Michelin, suntem martorii unor probleme reale existente în Franța modernă, invadată de diverse culturi, culinare și sociale față de care prima reacție a indigenilor este de… citeşte

TI pe 06 Octombrie 2014 20:16
Mi-ar fi placut mai mult
daca nu ar fi fost atat de evidenta comanda politico-sociala, care face ca filmul sa devina o suma de clisee pe care nu le mai pot trece asa usor cu vederea. Pe deasupra, s-a si lungit cam mult, fara rost. Altfel, retetele culinare si preparatele proaspete, filmate de aproape, iti lasa gura apa si cred ca mai toti spectatorii si-au pregatit o omleta grozava de cum au ajuns acasa, dupa vizionare.
margochirila24_69 pe 02 August 2017 12:36
Un film placut, bine realizat, cu o distributie echilibrata care iti da o stare de bine dupa ce il vizionezi. Daca esti gurmand, impresiile tale vor fi invadate de ceea ce se gateste in film!!!
Dragos.87 pe 02 August 2017 02:26
Ei bine,dupa ce vezi filmul asta, o sa ti se faca o pofta extraordinara de mancare.Helen Mirren e una din actritele mele favorite si ma asteptam sa-mi placa filmul.Perseverenta si rabdarea in gastronomie,sunt necesare precum aerul.Un film frumos care ne arata ca nu conteaza nationalitatea cand ai o mare pasiune pentru arta culinara,asa ca nu trebuie ratat!
gigia pe 01 Ianuarie 2016 14:51
Un film bun, recomand. Umorul si mancarea se imbina perfect.
Mihai2508 pe 22 Aprilie 2015 22:30
Un film superb
Un film foarte bun care reuseste sa redea atmosfera indiana frumoasa si tot ce tine de bucataria franceza si indiana (unele dintre cele mai renumite bucatarii din lume) iar o combinatie intre ele are un rezultat remarcabil. Filmul exceleaza la multe aspecte, jocul actorilor este foarte bun, coloana sonora fantastica, garderopa bine aleasa, iar povestea una interesanta. Un film care de cand am vazut trailer-ul am banuit ca o sa fie bun, insa mi-a depasit asteptarile.
lili22 pe 12 Februarie 2018 10:48
O comedie oarecare buna pt. coafeze si casnice.Nimic neobisnuit.Pacat de timpul pierdut cu asa ceva.
chiba_florin pe 24 August 2020 01:36
WOW !
Frumoasă povestea !
Finalul pe măsură !
Şmecheră idee !

forever_young_ pe 18 Mai 2020 17:28
REUSIT !
Un film bun care este bine sa-l vezi cu burta plina sau ceva de rontait in zona ....actiunea din bucatarie este bine jucata de actori iar filmul per general chiar e de vazut si placut !
sorincoserea pe 10 Februarie 2020 03:48
MIX EMOTIONAL
Un film super, avind toate ingredientele necesare pentru a-l savura!
user-5e3eaac5466da pe 08 Februarie 2020 14:39
Un film foarte frumos și relaxant! Îl recomand! L-am mai văzut acum ceva timp în urma dar îmi face placere sa ma mai uit!
ioanaa_ioana pe 02 Iunie 2018 16:03
I-am dat 9 pentru ca are o anumita savoare
Mai sunt si cateva peisaje minunate.

nictud pe 06 Septembrie 2015 19:05
"o coproductie" neaparat de vazut
Un film care incet te prinde, cu replici si fond sonor bun... poate, putin previzibil...
pawan pe 12 Iulie 2015 12:12
Un film foarte bun, nu credeam ca o sa imi placa asa de mult. Am trait fiecare moment.
xerses pe 05 Iunie 2015 14:27
O poveste aromata de iscusinta , talent, dragoste si inceperea unor noi legaturi.
edinaa pe 17 Mai 2015 21:42
Un film neasteptat de bun. Recomand cu mare drag acest film.
tedy_jackson_dennis pe 27 Martie 2015 10:12
The Hundred-Foot Journey mi s-a parut un film destul de ok insa sincer ma asteptam la ceva mult mai interesant si mai bun.Asteptarile mele au fost putin ridicate pentru ca iubesc astfel de filme culturale si despre gastronomie si chiar asteptam cu nerabdare momentul potrivit pentru a vedea acest film.
14 Decembrie a fost o astfel de zi speciala insa din pacate am vazut acest film singur,putin mahnit iar acest fapt probabil si-a pus accent si asupra opiniei mele despre acest film.Mi-as fi dorit sa vad acest film inconjurat de cineva drag insa din pacate acest lucru nu a fost sa fie.The Hundred-Foot Journey este un film relaxant care surprinde placut cu o poveste ok,linistita si plina de culoare si gust.Mi-a placut in mare parte povestea chiar daca unele amanunte nu au fost poate cele mai inspirate.In cateva momente directia in care s-a indreptat firul narativ nu mi-a placut atat de… citeşte

InvisibleTouch pe 29 Decembrie 2014 00:18
Placut impresionata :)
Un film frumos , o placuta stare de bine si care provoaca foarte des, pe parcursul vizionarii, zambete lungi ... Recomand !
georgiana.f pe 23 Noiembrie 2014 20:55
dragutel, nu ma asteptam
Ma ateptam la o porcarie cand am vazut familia de indieni, dar eun film dragut, un film de duminica, bun in lipsa de altceva
petrea pe 21 Noiembrie 2014 01:09
mi a placut mult insa se vede tenta politica prea tare:
globalismul care inghite tot in calea lui, si faptu ca civilizatiile sunt aliniate repede la un numitor comun, tot e iubire la final clisee globaliste. mi a placut realizarea actorii culorile viata din ciocnirea a 2 lumi frumos insa prea trasa de par povestea

Postmodern pe 25 Septembrie 2014 08:59
The Hundred-Foot Journey - Mancarea viitorului are gustul trecutului | Postmodern
[...] The Hundred-Foot Journey are în spate o echipă atât de bună încât te îndeamnă la precauție. Cu Oprah Winfrey și Steven Spielberg ca producători, cu Steven Knight (responsabil pentru scenariul experimentalului Locke) semnând adaptarea romanului omonim al lui Richard C. Morais și cu Lasse Hallstrom (Chocolat, Salmon Fishing in the Yemen) în spatele camerelor, The Hundred-Foot Journey ar trebui totuși să fie o călătorie plăcută.  [...] citeşte
Blog de Carte pe 14 Septembrie 2014 08:32
O calatorie de 100 pasi
[...] asteptarile imi sunt depasite si cand ma bucur inzecit (sau insutit, ca sa fiu in nota cu filmul). The Hundred-Foot Journey face parte, din fericire, din cea de-a doua categorie. Si cum sa nu iti placa un film cu peisaje [...] citeşte
dolce_angelo pe 28 Octombrie 2017 19:31
Helen Mirren ca si in orice film o actrita formidabila
Filmul mi sa parut parut superb!
Bravo nota 10!

mihaelatb pe 23 Noiembrie 2014 11:37
toata lumea critica tenta politico sociala a acestui film, dar... doi dintre producatorii lui : Steven Spielberg si Oprah Winfrey, stiu cel mai bine ce inseamna intoleranta.
Amuzant mi s-a parut sa pui o englezoaica sa joace un rol de frantuzoaica, nu i-a iesit! In rest am regasit atmosfera indiana-chiar daca actiunea se petrece in Franta- din The Best Exotic Marigold Hotel, am facut diferenta dintre bucataria moleculara si cea facuta cu suflet. Am intalnit, de asemeni o tema americana get-beget - tot producatorii, de data asta americanismul a vorbit, nu culoarea pielii sau religia - izolarea din orasele mari. Succes si singuratate versus o cariera mai domoala dar inconjurat de familie. Per total mi-a placut filmul, nu pot sa-l asez la favorite, dar merita vizionat.