Păreri The House That Jack Built

(2018)

Casa pe care Jack a construit-o

parker26 pe 15 Decembrie 2018 19:51
M-am uitat pe sarite prin film ,este o porcarie ,nu are nicio actiune ,nu este bun acest film nu recomand
Crynick pe 19 decembrie 2018 11:58
iata ce ne zice parker26 despre Aquaman : "Bravo parker pentru film mia placut efectele si actiune fain prima parte ma apuc sa vad si partea 2 ".
psihologu pe 22 Decembrie 2018 19:40
Lars von Trier
Enervant de bun! Dar si bolnav ,,Don't look at the acts, look at the works". trebuie sa fi atent la detalii ca sa fi multumit la final. ,,Imagine a man walking down a street underneath...
dragos__81 pe 22 Decembrie 2018 20:34
Obsesia pentru curăţenie vine de multe ori „la pachet“ cu cea pentru ordine.Asa este personajul din film,un psihopat nebun
xerses pe 22 Decembrie 2018 21:16
Ramai socat la acest film; despre profunzimea bolii, despre imaginile cu care ne "ataca" si despre impactul asupra mintii privitorului fiecare poate aduce ca argumente pentru placerea vizionarii acestui film sau nu.
sabinalin pe 27 Decembrie 2018 11:18
Nu mai vazusem de ceva vreme un film in regia marelui cineast Lars von Trier, intotdeauna un film al unui regizor creator e o sarbatoare, nu m-au interesat “Antichrist” si “Nymphomaniac”, maestrul a avut momentele sale de ratacire, iata-l acum revenind in prim-plan chiar daca la Cannes doar in afara competitiei, studiul de caz al unui criminal in serie merita toata atentia, bineinteles ca e pentru suflete tari, trebuie sa ai stomac bine pregatit pentru a digera ceea ce propune artistul, cinci “ incidente”, crima in toate formele ei, ce declanseaza actul criminal, mecanismele prin care se ajunge la un act fara recurs, umor negru de cea mai buna calitate, ironie cat incape, referinte si autoreferinte, un final mirobolant menit sa ramana pentru multa vreme in memoria cinefilului, un regal cinematografic de neratat pentru fanii lui von Trier si nu numai pentru ei.
parker26 pe 27 decembrie 2018 18:46
Este un film prost ,se vrea un film cu prosti dar nu a iesit bine acest film ,este urat ,stai sa vezi ce ? daca iti plac e acest film ca este film dus
parker26 pe 28 decembrie 2018 21:50
nu misa placut filmul tu dece te uiti
mirceathekid pe 30 Decembrie 2018 04:44
Extrem de lung mai ales finalul inceputul e foarte promitator dar se pierde parerea mea cu mici ajustari de regie se putea face un film excelent are multe exagerari implicand si copii, cu indulgenta merita un 6.
lili22 pe 03 Ianuarie 2019 21:56
Recunosc si eu un film bine realizat dar nu e genul de film pe care vrei sa il revezi.Si nici sa te gandesti multa vreme la el.
filmenthusiast pe 14 Ianuarie 2019 00:46
Alt an, alt film marca Lars von Trier care te îngrozește și te face să-ți suni terapeutul după ce-l vizionezi, sperând să-l uiți cât mai repede. De data acesta, Lars pare că ne transmite un strigăt de ajutor, ceea ce m-a întristat oarecum. Sper totuși că e okay omul ăsta... Mi-a plăcut paralela cu Dante, însă mai mult nu. Un film bun, însă cei drept, nu am fost niciodată adept-ul filmelor făcute de Lars.
777L pe 20 Ianuarie 2019 15:32
De ceva ani incoace, orice mizerie cinematografica devine brusc capodopera promovata pe toate canalele media...
Ciudat cum, dupa ce anul trecut striga in gura mare ca a fost abuzata de Tarantino, Uma T. accepta un rol in care e "lovita" peste gura tocmai pentru ca vorbeste prea mult.
Serios - i-ati trecut in distributie pe Hitler si Willem Defoe (care apare cu un singur cadru de cateva secunde)?
Regizorul fragmenteaza si lungeste filmul cu scene si cadre din alte filme, inclusiv dintr-ale lui.
Matt Dilon - singurul lucru bun din tot filmul, interpretarea e magnifica.

m_d_lina_iacob pe 20 Ianuarie 2019 23:46
Nu recomand acest film! L-am văzut la cineva, dar atat de groaznic încât n-am așteptat finalul și am ieșit din sala.
mihnea_aspru95 pe 21 ianuarie 2019 00:47
schimbă "v-ul" cu "m-ul", ca să fie cinema, gen :))).
Mishu25 pe 22 Ianuarie 2019 20:50
Lars von Trier, acest criminal in serie al cinematografiei, are o mare placere in a ofensa oamenii, iar oamenii ii dau de fiecare data satisfactie. Din fericire, sub primul strat ofensator, filmul are idei interesante despre mentalitatea societatii. Ar trebui sa fim la fel de ofensati de zecile de filme horror lansate in fiecare an, care au ca unic scop chinuirea/asasinarea in moduri cat mai originale a protagonistilor, fara a transmite nimic. Nu zic sa nu se faca, dar macar sa nu fim ipocriti. Ca studiu psihologic al unui criminal in serie, filmul are valoare. Interesant si dialogul permanent intre criminal si 'calauza' acestuia spre adancurile iadului, marele actor german Bruno Ganz.
stormblast pe 23 Ianuarie 2019 15:26
The House That Jack Built

Lars a pregătit – iar – un film dur, greu de privit despre puterea demonică a întunericului dinăuntrul luminii. Încărcat cu durere și plăcere intensă, sofisticat, profund și brutal, clădește frumusețea decadenței – dar nu cu sensul de regres al artei, ci degradarea morală care își aduce contribuția în realizarea unei priveliști estetice. Planul arhitectural nebunesc din mintea protagonistului, provocată constant de negativul fotografiei în care este prinsă realitatea, constituie plotul unui film pe care îți va fi imposibil să-l uiți. Fiind din perspectiva criminalului, nu știm nici măcar la final care este de fapt realitatea, dar nici nu este nevoie. Ucigașul are o construcție ambiguă, tonală, contradictorie – un criminal cu dorința ascunsă de a fi prins, un suferind cu dereglări de mai multe tipuri,… citeşte

calacke pe 27 Ianuarie 2019 04:36
Fenomenal cum joaca Matt Dillon. Pana aproape de sfârșit când acest Trier a dat o cu mucii în fasole as fi văzut acest film un film de Oscar și o interpretare de Oscar al lui Dillon. Din păcate, ca de multe ori, și acest film à avut un final...idiot. Păcat pt Dillon care a fost senzațional.
unkn0wn pe 03 Februarie 2019 00:32
Un film de nota 10. Dupa vizionare am adormit foarte greu, iti ramane intiparit in minte.
alali pe 03 Februarie 2019 12:16
Mai putin despre casa propriu-zisa; mai mult despre mansarda lui Jack.
Toate semnalele de pana acum prevesteau aparitia lui Jack. Astrele s-au aliniat de asa maniera ca o astfel de pelicula era menita sa se nasca. Lars von Trier, compune pe aceeasi linie melodica ce isi are deja primele acoduri in Breaking the Waves (1996), Dancer in the Dark (2000), Dogville (2003) sau Melancholia (2011). Coloratura operei sta in insasi arta prezenta in aceste filme, armonie auzita parca in crescendo, odata ce ascultam cate o noua opera marca inregistrata, ajungandu-se ca in acest ultim proiect sa se includa secvente in care tablouri celebre sa fie complet redesenate, compozitori in plinul act al creatie sa fie si ei inclusi prin calupuri video intercalate in parcursul normal al proiectiei, ori sa asistam la mici discursuri de arhitectura aplicata demonstrate cu pictograme. Insa toate aceaste intruziuni raman la nivelul unei experiente de impact, o exprimare a… citeşte
user-5c5b3879ab2bd pe 06 Februarie 2019 21:43
Este o mizerie care sfideaza orice s-ar numi " arta cinematografica ". Un film cu oameni mutilati si ucisi de un psihopat.
Orice interpretare psihologica sau filosofica a filmului este inutila. Regizorul probabil are nevoie de tratament serios !

cris_cr pe 25 Februarie 2019 10:01
Un Lars von Trier mai cumplit decat sine insusi
Se pare ca suntem condamnati sa-i urmarim filmele.
Stim cam ce ne asteapta, dar nu ne putem abtine.
Dupa care unii ne declaram pur si simplu oripilati iar altii incercam sa il justificam prin simbolistica implicata in creatiile sale.
Dupa care ascultam un pic de muzica si ne mai revenim.
Sau nu.

This is the house that Jack built, y'all
Remember this house!This was the land that he worked by hand
It was the dream of an upright man
This was the room that was filled with love
It was a love that he was proud of
This was a life of a love he planned
Of a love and a life we loved
In the house that Jack built.
Remember this house!
...

Aretha Franklin
„The House That Jack Built” -1968

andystarx pe 12 Martie 2019 17:30
Un film socant din toate punctele de vedere,ce poate fi in mintea unui pshihopat,jocul foarte bun al lui Matt Dillon,dar iti trebuie o doza mare de rabdare sa l urmaresti pana la capat,pentru asta i am acordat si un 6 ,foarte foarte lung,un mare minus !
MovieMovie pe 07 Iunie 2019 20:12
Mi-a plăcut foarte tare acest film, asa ca îl doresc în colecția mea de DVD-uri.Ma poate ajuta cineva sau măcar sa pot afla data la care se lansează pe acest suport.
Cretzulynne pe 22 Iunie 2019 16:06
Există și un scurtmetraj cu același titlu, realizat în 1900.
Și un horror din 2009.
Și un serial de comedie
Asta-i doar pentru a convinge că nici măcar titlul nu a fost o idee originală.

lavara_laiarna pe 23 Iunie 2019 19:39
Prostia adusă la nivel de artă devine o certitudine. .doar pentru unii.
pharmakon pe 23 Iunie 2019 23:26
Un film superb. Finalul este excepțional. Artă pură.
googleman pe 13 Ianuarie 2020 23:57
Prostia tradusa ca arta...
Prostia victimelor, prostia politistilor...Un film care deprima...nu prin excelenta sau prin mesaj, aduce a film cu prosti de prin secolul trecut. Pentru antren, puteau insera un "Inspirat din fapte reale"...cred ca atunci nu mai vedeam comentariii gen "ARTA PURA".
pharmakon pe 12 august 2020 00:38
Arta trateaza realitatea. Exista aceasta iluzie printre oameni, cum ca arta trebuie sa exploreze doar ce este frumos. Bineinteles ca este o aberatie. Rolul artei este de arata adevarul, fara ocolisuri. Criminalii in serie exista. Violatorii exista. Pedofilii exista. Artistii (scriitori, pictori, compozitori etc) au capacitatea de a vedea suferinta din jurul lor la un alt nivel decat ceilalti. Pentru ei strigatul unui copil lasat singur de parintii care au plecat sa faca bani in alta tara este ca o fier incins in inima lor. Si pt a scapa de durere, isi exprima emotiile prin arta. Arta este intotdeauna inspirata din fapte reale, in special din trairile autorului. Stiu ca visam la fericire, dar atrocitatile sunt peste tot in jurul nostru. Faptul ca nu vrem sa le vedem, nu schimba cu nimic realitatea. E datoria artei sa be arate adevarul. Sa ne faca sa urlam de durere, sa ne faca sa me simtim neputinciosi si poate, intr-un final, chiar vom face ceva pt cei care au nevoie.
pharmakon pe 12 august 2020 01:20
Ca sa nu mai vorbesc de egoismul si indiferenta pe care o au majoritatea oamenilor cand li se arata cata suferinta e in lumea asta. Nu vreau sa vad, nu ma intereseaza, eu sunt bine asa cum sunt. Ba nu, trebuie sa vezi, sa te napadeasca durerea si neputinta, ca sa te determine sa faci ceva si sa nu mai fii doar un ignorant. Ca sa facem bine, trebuie sa vedem, sa cercetam si sa intelegem raul. Acest film este o opera de arta, pt ca reuseste sa ne arate un adevar care nu ne place, dar care exista, pt ca reuseste sa creeze in noi sentimente de dezgust, pt ca nu ne lasa indiferenti.
El_KaPpa pe 24 Mai 2020 16:24
6,9/10
Pe de o parte are toate ingredientele unui produs Von Trier veritabil: simbolis, filosofie, trimiteri la istorie si la arta, cadre care iti raman intiparite in memorie, ura specifica pentru umanitate. Pe de alta parte, in comparatie cu majoritatea productiilor sale aici devine obositor. Prea aglomereaza ideile si le arunca la intamplare incat sa-si ia fiecare ce prinde, iar povestea care le sustine nu mi s-a parut suficient de captivanta incat sa nu resimt durata mare a filmului.
Andrei_Filmagica pe 08 Decembrie 2020 02:26
Casa de plastelină a lui Jack, construcția unei minți luminate, dar diabolice
Eșecul din plan profesional a lui Jack, lipsa de apreciere și incredere in sine se transformă intr-un coșmar pentru el și pentru victimele sale nevinovate pentru slăbiciunile lui.
Un personaj care ajunge să comită peste 60 de crime numai pentru afirmare și dorința egotică de a-și demonstra sieși că este mai mult decât un pion pe tabla de șah.
Din ambițiosul arhitect, cu planuri mărețe pentru viața lui, care avea de gând să-și construiască casa visurilor sale, ajunge să fie captiv al propriei minți, un psihopat care vedea numai sânge in fața ochilor, un candidat cu șanse reale la fotoliul de împărat în Iad, unde a și ajuns.
Filmul este construit din 5 crime detaliate minuțios pas cu pas, reflectând gândurile ascunse ale lui Jack, labirintul lui mental din care nici măcar el nu a reușit să iasă, in final prăbușindu-se acolo unde… citeşte

user-5fde7c148b0e4 pe 20 Decembrie 2020 00:28
După vizionare acestui film mi-am pus o întrebare și aceia era:"Vai,vai ce film de câcat am putut să văd!!??"Pe bune ăsta e film?Zici că-i filmat cu telefonul,wtf?Un ???? ordinar .Vă atenționez nu vă uitați,cel mai de ???? film evăr meid. This ain't the shit, bish. Dind't like it, don't recomand it. P.s. my eyes are hurting right now.
raresbarbu.xyz pe 15 Noiembrie 2021 15:04
Comentariu publicat in articolul "5 filme horror de văzut în weekend-ul de Halloween"

Un horror mai puțin convențional este The House That Jack Built, care urmărește povestea lui Jack, un criminal în serie inteligent și carismatic.
Pe parcursul a doisprezece ani, Jack este din ce în ce mai brutal.
Crimele sale devin din simple accidente, premeditări de-a dreptul monstruoase.

În ciuda subiectului, filmul este o experiență mai mult surprinzătoare decât terifiantă. Lars von Trier construiește niște scene meticuloase, chiar comice pe alocuri, pe care le populează cu personaje bine conturate. Acestea cară împreună greutatea narațiunii până la un final satisfăcător.

user-5c9f8c2e87074 pe 25 Iulie 2022 01:41
O adevărată surpriza pt mine jocul fabulos al lui Dillon! Dialogurile extrem de inteligente! Filmul este o construcție rafinata o disecție meticuloasa a comportamentului unui psihopat care vroia sa atingă perfecțiunea artistica. Pe alocuri greu de urmărit,terifiant , în nota șocantă specifica lui Van Trier.
user-61fb80a6f0cd9 pe 17 Martie 2023 18:56
Toate "filmele" care sunt filmate cu camera jucand perpetuu (stilul "realist-amatoriceste") sunt o batjocura la adresa publicului trebuie boicotate.