Păreri The Haunting of Hill House

(2018)

Casa bântuită

Vali02 pe 19 Octombrie 2018 13:21
Recomand
Am terminat primul sezon al acestui serial în 3 zile și pot să zic că a intrat în topul serialelor mele preferate. Nu ai cum să vezi doar un singur episod din această capodoperă. Mi s-a părut pur și simplu genial. Recomand cu toată încrederea. :)
boghiu_andrei pe 27 Octombrie 2018 01:08
''Most times, a ghost is a wish''...
Cum vedem si mai sus in rezumat, aceasta serie are la baza romanul cu acelasi nume scris de Shirley Jackson. O poveste tulburatoare despre infruntarea fantomelor trecutului.

Asa..Incep prin a spune ca aceast serial trebuie vazut in liniste, in intuneric. Trebuie savurat in conditii perfecte. Si cu siguranta vei adormi mai greu :))Si nu neaparat datorita momentelor scary..Ci atmosferei create. Si asta e punctul cel mai important pentru mine.
Din primele minute stii ca serialul e facut din dorinta, pasiune, facut din inima. Mike Flanagan devine un regizor cu renume. A crescut de la fiecare proiect realizat. Chiar daca nu am vazut Oculus, Hush sau Ouija: Origin of Evil..Dar stiu asta deoarece am vazut reactiile, recenziile si vad ca toate filmele lui au fost apreciate de critici, dar si pentru ca am vazut anteriorul proiect, Gerald's Game. O adaptare buna, avand in… citeşte

raluca_simona pe 16 Octombrie 2020 15:52
Acum am terminat de văzut pentru a2a oară acest serial, unul dintre preferatele mele...e perfect din toate punctele de vedere! Probabil o sa-l mai văd de câteva ori, atât de mult mi-a plăcut.
morfil pe 27 Octombrie 2018 00:14
Prea multă dramă și prea puțin horror. În rest, nimic de reproșat! Personaje bine construite, dezvoltate în fiecare episod, poveste bună spusă într-o manieră nonliniară, efecte de nivel înalt, chiar și câteva scene memorabile. Tehnic, e o serie de 10 episoade foarte bine realizată. Merită vizionată de cei îndrăgostiți de thriller, mister. Cei care caută mai mult horror ca mine, recomand alte filme.
BooG pe 30 Septembrie 2020 02:52
Forgiveness is warm. Like a tear on a cheek. Think of that and of me when you stand in the rain. I loved you completely. And you loved me the same. That's all. The rest is confetti.
Mi-am recuperat parola de la contul de pe cinemagia doar ca sa aduc un omagiu celui mai bun serial-drama creat vreodata. Multumesc Mike Flanagan pentru cum a inglobat povestea fiecarui personaj. Actorii au fost fantastici si ei. Astept cu interes "The Haunting of Bly Manor".
Al3ssandra pe 02 Aprilie 2019 19:33
Inca il urmaresc, am terminat de vazut episodul 5, episodul care m-a facut sa o indragesc si mai mult pe Nellie. Actrita joaca atat de bine, e credibila, emotiile ei si lacrimile sunt atat de reale. O tanara firava, careia i-a lipsit mama mult si care isi iubeste fratii, care din pacate o ocolesc. Olivia - Doamne ce femeie frumoasa!, Nellie si Luke sunt personajele mele preferate. Luke are o poveste de viata emotionanta si imi place mult legatura gemenilor.
herleaflorin pe 03 Decembrie 2023 18:22
Foarte bun mai rar un serial horror ca aceesta merita văzut și e și mai fain dacă nu te uiți la trailer înainte
user-5c7170c599aa1 pe 17 Octombrie 2023 21:49
Daca primele 2-3 episoade au fost destul de interesante , următoarele au fost f greu de urmărit și cu mare greutate am terminat serialul .
Am citit unele comentarii în care se spunea că " este un horror bun" , " că de mult timp nu m- am mai speriat " ....pffff. Vreți să vă sperie vreun serial sau film ,sa vă uitați la THE NUN, FROM, CONJURING .?!
Deci... acesta este PLICTISITOOOOOR !!!

AdriAdrianna98 pe 24 Octombrie 2020 11:46
Nu m-am mai speriat de mult la un horror cum m-am speriat la serialu ăsta. Foarte, foarte bun, și povestea destul de interesantă + mi-a plăcut elementul psihologic : prezentarea traumelor lăsate adulților din copilărie.
Chiar e un serial foarte bun, finalul a fost un pic cam stupid și total pe alt film după părerea mea, însă parcursul te ține în priză non-stop și vrei să vezi ce mai urmează.
Actorii mi-au plăcut toți, joc actoricesc și regie foarte bune.
N-am înțeles de ce multe persoane vorbesc despre „o personalitate a casei”, eu n-am remarcat nimic legat de acest aspect.

user-5e811f6642157 pe 30 Martie 2020 01:32
A fost printre puținele seriale pe care le-am urmărit cu atât de mult interes. Voi căuta și cartea deoarece am iubit serialul. Personajele sunt complexe iar actorii au fost aleși foarte bine.
lavara_laiarna pe 04 Martie 2019 19:46
O exprimare scenică deosebită într-un serial exagerat. .ușor.
user-5bcfab9965006 pe 05 Ianuarie 2019 00:58
Superb. Serialul este superb. Urmariti l cu rabdare si incredere. Nu veti fi dezamagiti
user-5c2bef18b841e pe 02 Ianuarie 2019 00:56
Eu dabea mi-am luat o aplicatie de filme,si am descarcat toate episoadele pe telefon dupa ce am vazut primul episod!Vreau sa spun ca acest serial mi-a atras atentia!Actorii joaca destul de bine,scenariul si povestea sunt de nota 10!O capodopera a serialelor,unul dintre cele mai bune seriale horror,poate cel mai bun dupa parerea mea! Bafta la al doilea sezon!