Păreri The Guardian

(2006)

In slujba vietii

Anna23 pe 17 Ianuarie 2012 04:33
Chiar merita nota 10. Obligatoriu de vazut ;)
cezarika21 pe 07 Noiembrie 2013 07:24
Spiritul de sacrificiu al celor care salvează vieţi
Acest film s-a vrut a fi, după cum se specifică în final, un elogiu adus angajaţilor Pazei de Coastă americane care îşi riscă viaţa în fiecare zi pentru salvarea celor surprinşi de furtuni pe mare. Îl voi aprecia altfel decât majoritatea spectatorilor care nu au luat contact cu apa decât în cabina de duş sau bălăcindu-se în apa până la brâu de pe malul mării. Am trăit în copilărie sentimentul de înec şi am fost salvat şi ştiu ce vorbesc.

Sunt de acord cu antevorbitorii mei: scenariul conţine clişee luate din alte filme (am găsit asemănări cu "Ofiţer şi gentleman" (1982), un alt film subevaluat de critici), acţiuni previzibile şi parţial propagandistice. Interpretarea lui Kevin Costner este destul de bună, multe acţiuni de salvare par a fi veridice (datorită contribuţiei salvamarilor adevăraţi care au putut furniza informaţii şi… citeşte

Deea pe 18 Ianuarie 2007 17:34
este CEL MAI TARE FILM scos in 2006.... merita vazut ;)
Catalin pe 26 Februarie 2007 11:26
e super filmu....lam vazut acu vreo 2 luni...foarte emotinonant...fac echipa buna Kevin Costener cu Ashton Kutcher...merita vazut filmu ce sa mai zic...mergeti la cinema sau datil jos de pe net!!!
Alex pe 01 Ianuarie 2007 22:32
Un film superb. Merita vazut.
Edbah pe 22 Noiembrie 2009 22:38
Previzibil, dar emotionant totusi. Dupa cum s-a mai zis e plin de clisee, dar si pe cliseele astea s-a construit forta psihologica si increderea in sine a unui popor cu exercitiul autosugestiei.
victor pe 26 Martie 2008 11:24
super tare filmul.Merita vazut.Are o distributie excelenta
alex pe 24 Septembrie 2007 23:15
super film....are tot ce ii trebuie
Hasma pe 03 Ianuarie 2011 12:46
cine nu l-a vazut , nu stie ce pierde. De mult nu am vazut un asemean film.
Ana pe 24 Iulie 2007 14:29
mi-a palcut foarte mult...e o combinatie interesanta si reusita: dragoste, suspans, surpriza, actiune etc.
irina pe 16 Noiembrie 2008 23:05
Cel ma tare film. Merita vazut.
zeyg pe 15 Aprilie 2010 22:39
nice
superb lam vazut de cel putin 7 ori pana acum:D:D:D:D:D:D
silv_xd_tweety pe 20 mai 2010 21:10
:))si eu lafel:D:))
andreea pe 26 Ianuarie 2007 00:09
unul dintre cele mai emotionante filme pe care le-am vazut vreodata!!! super!!!!
Mores pe 23 Octombrie 2010 09:33
Capodopera
Un film in care il vedem pe Ashton Kutcher si in alta ipostaza decat cea de clovn de la Punk'd sau ca in numeroasele sale comedii romantice...Filmul e in top 10 personal ... 10
andrei pe 10 Decembrie 2006 21:02
Super film in acelas itimp dur si romantic un super film ;)
michael_mike pe 21 Decembrie 2006 17:20
Film de B+...memorabil :D
legolas05 pe 05 Februarie 2011 22:38
Un film impresionant, povestea este asemanatoare filmului ''men of honor'' ,il recomand cu caldura.
xerses pe 08 August 2011 11:54
Mi-a facut mare placere sa-l revad.Un film emotionant....Jocul actorilor bun.
zeno.marin pe 10 august 2011 13:58
Serios Xerses, ai putut sa revezi filmul asta?... E un film atat de slab! Cliesee peste clisee patriotarde "full of shit" (onoare, datorie, spirit de sacrificiu, eroism). Zau! Toata colectia de rahat cu putinta. Scuzata-mi fie vulgaritatea, dar asta e realitatea referitoare la film, chiar daca Kevin Costner e un actor bun care imi place si mie. Filmul e din pacate slab de tot. Un alt film de propaganda la comanda.
Andrei.Ciprian pe 15 Martie 2012 08:23
Trebuie vazut!
Un subiect foarte interesant si mai rar intalnit (exceptand Men of Honor) plus o distributie interesanta care isi face bine treaba ne aduc un film foarte bun pe care il recomand pentru ca are de toate si clar nu veti regreta!
matew10 pe 10 Noiembrie 2011 12:00
De fiecare data cand incerci sa te autodepasesti esti mai aproape de visul tau. Dorinta de afirmare este un mobil pentru succes. Avem in fata o lectie de viata despre determinare, spirit de chipa, altruism, onoare predata de un Kevin Cosner in mare forma. Aici valoarea vietii umane se vede la momentul de rascruce cand incerci sa o salvezi.
Bosceilas pe 30 Decembrie 2011 22:50
Kevin Costner a demonstrat inca o data ce rang are in actorie si ce a realizat el pentru actorie , se zice ca elevul isi depaseste profesorul , Ashton Kutcher inca nu a demonstrat acest lucru , Filmul este minunat , urmariti The Guardian ca merita .
MNarcis pe 10 Noiembrie 2011 22:40
Foarte bun filmul, are actiune, are ritm, este emotionant, si Ashton Kutcher isi joaca rolul bine, merita vazut!
edwardandrei pe 07 August 2011 23:18
Este un film bun.o sa il mai iau,dar lam mai vazut dar cedaca
andu7zu pe 06 August 2011 15:43
Un film superb dupa parerea mea ....merita vazut nu e o pierdere de timp ci din contra....
catasmile17 pe 16 Iulie 2011 21:04
superb filmul,m-a impresionat foarte tare !!!!!!!!!
superba povestea,very emotion !!!!!
chiar merita vizionat acest film !!!!!

f0rbidden pe 10 Aprilie 2011 21:56
Imi plac romanii !! Se pricep de minune sa critice sa isi dea cu parerea despre tot despre orice dar nu cred k voi vedea romani care sa faca un astfel de film cum zic unii mai sus cu nu stiu ce fel de clisee care profita de slabiciunea publicului :))) haha. Aratati'mi ma un film romanesc nu din 2006...din 2011 care sa se ridice la nivelul lui "The Guardian" poi va zic eu k nu exista ! si nici nu va exista prea curand....
Parerea mea : un film exceptional cu actori foarte buni !

xMovieLoveRx pe 10 Aprilie 2011 00:19
Nice
Actiunea e buna,povestea e buna,actori sunt de valoare ,chiar suna si arata ca un film foarte bun.
mtraianc pe 12 Martie 2011 10:30
onoare
jos palaria in fata celor care salveaza vieti ,, in acest film puteti vedea ce inseamna munca lor
Mihai2508 pe 02 Septembrie 2010 01:19
Foarte bun filmul, un film care te captiveaza pur si simplu.
clauditza_pasaj pe 29 Iulie 2010 00:10
imi place la nebunie... mai ales cum e regizat , si e perfect, super fain imi place mult de tot
Dgabriell93 pe 25 Mai 2010 12:49
daca nu consideri filmul asta foarte bun, inseamna ca esti nul. este filmul meu favorit!!
Luka pe 30 Octombrie 2007 03:09
Un film incadrat in tiparele americane,mustind de clisee,incercand sa imbine onoarea,curajul,dragostea si inca cateva ingrediente fara de care nu se putea.Mediocru,insa avand darul de a profita de slabiciunea spectatorului pentru eroi si fapte eroice.Un Kevin Kostner bunicel,insa pe Kutcher nu prea il prind rolurile serioase.
evaalbertina pe 23 Decembrie 2008 13:53
Filmul asta e doar o ciorba reincalzita facuta dupa acelasi tipar clasic american: datorie, patriotism, curaj, etc.
Si binenteles in final sacrificiu suprem (cum ii sta bine unui film care se respecta de la Armageddon incoace).
Cine a vazut "Men of Honor", care e cu 10 clase peste acest film, nu merita sa piarda timpul.

zeno.marin pe 10 august 2011 13:54
Servus Eva, Am dat un vot pozitiv comenariului tau deoarece exprima exact parerea mea (ba inca mult mai clar si mai elocvent). Toate cele bune, Zeno
Soparla pe 12 Martie 2008 16:06
Luka sigur ai vazut alt film...
Rahan pe 09 Decembrie 2006 14:16
Cel mai mondial film pe care lam vazut!!!super!!
Ghemot pe 05 Ianuarie 2023 00:02
Impresionant!
De mult timp nu am mai văzut un film la un asemenea nivel. Toată aprecierea!
Smrs pe 31 August 2022 21:35
Mediocru
Sunt mulți diletanți pe aici dacă vorbesc despre acest film ca despre cel mai bun din 2006. Filmul este unul tipic de acțiune distribuit de pro tv, plin de clișee, cu super-eroi umani care trec prin foc și sparg ghețarii ca să salveze lumea și devin modele pentru tineri care ajung să îi întreacă. Am văzut des scenariul ăsta și, în plus, cum pe fiecare erou din acesta îl desființează psihic un mic eșec, îl descurajează, se apucă de băut, ia somnifere, etc. Este exagerarea tipic americănească: ai salvat 1000 oameni și ai pierdut 2? Coșmarul te va urmări toată viața.. Din păcate, este doar un film comercial, dar mi-a plcăut rolul lui Costner..
GiulianoDirt pe 04 Februarie 2022 19:57
Cosmin742 Blackmore, imbecilul numărul 1.Ce plmea, în afară de porno alte filme nu îți plac?
gbanescu pe 30 Ianuarie 2021 00:40
Top Gun reloaded. In apa (nu in aer).
Un “clasic” hollywoodian cu eroi, insa un pic mai bun decat “media”.
Kevin Costner este cel care da plusvaloarea. Chiar daca nu e un actor de filme artistice, stilul sau mucalit, taciturn, are ceva ce atrage. Dă personajelor sale nota aceea de tip trecut prin viata, hotarat, putin misterios, constient de calitatile sale, dar si de “pietrele sale de moara”, care nu-si cere scuze, care tace si face.

user-5ff772f163b55 pe 29 Ianuarie 2021 23:25
IMDB daa note correcte, deci sub 7.
Kevin Costner joaca destul de bine, Ashton Kutcher prost si neadaptat.
Scenariul ciudat, continand doua parti distincte, care ar fi trebuit sa fie fiecare tema unui film.
Prima parte aminteste foarte mult de filmul Ofiter si gentleman cu Richard Gere.

cosmin742000 pe 26 Octombrie 2017 09:13
O mizerie de film de actiune american , deci nimic nou..............
balta67verde pe 13 Aprilie 2017 15:26
Kostner exceptional / Kutcher zero.
Un film bun cu un Kevin Kostner exceptional. Mi-a placut foarte mult raspunsul lui la intrebarea (deplasata), cati oameni ar fi salvat ? Daca nu juca bufonul Ashton Kutcher, as fi dat filmului 9 sau 10 stele.
SYNDJ pe 16 Octombrie 2015 18:28
Foarte bun filmul. Îmi pare rău că nu l-am văzut mai repede. Încă un film de la bun în sus cu Kevin Costner. Şi de Ashton Kutcher mi-a plăcut. Vorba cuiva, în sfârşit joacă şi el un rol de om serios nu de papiţoi. :))

Efecte bune, poveste captivantă şi situaţii între viaţă şi moarte în care ţi se face pielea de găină. Chiar merită văzut.

emy_sinaia pe 15 Noiembrie 2014 00:47
Excelent
Un film pe care sa-l tii minte toata viata, spectaculos spirit de echipa.
Iulidesprefilme pe 02 Octombrie 2014 21:38
Mi-a plăcut tot: scenariul (cu "un val" de legendă) , regia, interpretarea...un film bine construit epic, cu dramatism şi intensitate emoţională, nu foarte tare ieşit din anumite tipare hollywoodiene, dar cu un mesaj umanitar şi de solidaritate...
Vegetarian pe 02 Octombrie 2014 00:09
Acest film a fost difuzat online la National tv in 1 oct 2014 .
mirco2000 pe 26 Ianuarie 2014 14:56
"So Others May Live"
Mie mi-a placut destul de mult filmul incat sa-i dau un 9 si sa-l recomand oricui vrea un film bun. Ashton nu imi e nici mie prea simpatic dar sa il critici si dupa un astfel de rol jucat foarte bine inseamna ca nu esti obiectiv. In acest film chiar arata ca le are cu actoria si nu doar cu circul. Kevin Costner ca de obicei ridica nivelul filmului cu o reprezentatie de clasa. Sfatul meu: nu ascultati criticile si vizionati acest film. Singurul minus al sau este durata un pic cam mare.
iulian94 pe 07 Noiembrie 2013 17:54
un film foarte bun cu o poveste interesanta . merita vazut...
emi4bt pe 11 Martie 2013 18:47
bun
Kevin Costner si Ashton Kutcher cu un pic de drama cu actiune şi chiar umor. Melissa Sagemiller incearca sa para la inceput cam dura dar cade in mrejele lui Ashton Kutcher. Sela Ward isi interpreteaya bine personajul sau mei mult episodic. Ca in totdeauna americanii si in special fortele americane atat de politie, armata,iar aici de salvamari e plina de super eroi. Clancy Brown un dur, cu aspiratii de cap de afiş. Mai lipsea David Hasselhoff (Mitch Buchannon) si Pamela Anderson (C. J. Parker) si aveam o galerie de eroi ai valurilor si plajelor americane. Efectele speciale intesifica suspansul filmului.
wings1104 pe 21 Iulie 2013 12:45
Este un film obligatoriu de vazut, ce chiar nu te lasa indiferent. Ashton Kutcher si Kevin Costner fac o echipa de nota 10. Recomand tuturor acest film!