Păreri The Good Shepherd

Agenția secretă

Pitbull pe 01 Ianuarie 2011 16:59
Preţul puterii
Preţul puterii - The Good Shepherd
"De ce nu folosiţi niciodată the înainte de "C.I.A."?
"Da' ce, tu spui vreodată the God?"
Plasat spre final, în zona "concluziilor", şi ales şi ca tag-line al filmului, acest schimb de replici comprimă de minune esenţa "Agenţiei... (secrete)", cum s-au simţit datori distribuitorii noştri să adauge în traducerea grădiniţistică as usual a titlului pentru cinematografele româneşti). Din prea multe puncte de vedere care contează, Agenţia Centrală de Informaţii constituie o putere mondială supremă. Conform teoriei toffleriene, dacă în Primul Val, cel al economiei agricole, puterea însemna violenţă (forţă brută, arme şi ostaşi), în Al Doilea Val, al industrializării, se trecuse la puterea banilor, actualmente ne aflăm deja în plin tranzit spre Al Treilea Val, al informaţiilor, aflat sub semnul… citeşte

mogul pe 25 aprilie 2011 20:53
cum poti scrie de revelion ?
Mesaros pe 21 iunie 2013 16:55
adevar
robywolf19 pe 08 Februarie 2012 19:10
Matt damon are o prestatie fantastica , i s-a potrivit de minune acest rol! Dupa parerea mea el face tot filmul!!
calex pe 17 Octombrie 2010 19:20
Greu de urmarit
Greu de urmarit pentru spectatorii de multiplex. Cronica din Raluk.ro bate saua ca e ... prea lung. E prea greu pentru cei care nu stiu istorie. Excelent ca lectie. Matt Damon e extraordinar (va vine sa credeti ca a fost si J. Bourne?) I-am dat numai 9 din zece pentru oarece tezism.
MariusCiprian87 pe 23 Octombrie 2022 22:25
Interesant să văd câți mâncători de popocorn în sala de cinema au "curajul" și tupeul de a comenta o peliculă atât de complexă prin deschidere istorică cu multe informații de calitate în dialog, prin simple jargoane cum ca "Filmul a fost prea lung..." "Filmul este unul plictisitor" "Nu va pierdeți vremea cu el"...domnilor, acest film din start nu este pentru voi, pentru mediul în care trăiți, din cauza culturii pe care o aveti, a muzicii pe care o ascultați, a platformelor sociale pe care l-e folosiți zilnic ș.a.m.d. de fapt nici unul dintre noi nu ar trebui să n-e dăm cu părerea despre genul acesta de film, ce în multe țări ale planetei, din pacate, este interzis din cauza regimurilor acelor țări, a îndoctrinarii populației acelor țări, noi doar trebuie să ne consideram doar norocoși si atât, că avem dreptul si privilegiul de a privii o asemenea… citeşte
eretyk pe 29 ianuarie 2023 19:06
Subscriu !!!
Radu pe 26 Februarie 2007 23:42
De la "Pianistul" nu am mai vazut un film asa de captivant
danils18 pe 25 Noiembrie 2011 14:14
frumos dar prea lung... Se putea concentra si in 90-100 minute.
margott pe 25 August 2011 12:51
Un rol care l-a prins foarte bine pe Matt Damon, si cam atat despre distributie. Un subiect care nu intereseaza chiar pe oricine, agentii CIA, insa cred ca Robert De Niro s-a descurcat ok in postura de regizor.
alphaville pe 14 August 2010 12:40
abia astept sa il vad. dupa distributie, se anunta a fi un film bun. Matt Damon m`a tot incantat cu prestatia sa, se vede ca este un actor de elita. Si are doar 40 de ani!
Ciprian B pe 08 Mai 2006 23:59
Un nume important pe care l-ati pierdut din distributie e Joe Pesci in rolul mafiotului Joseph Palmi.De asemenea pt Joe Pesci e o mult asteptata revenire pe ecran dupa o pauza de aproape 9 ani.
catasmile17 pe 15 Iulie 2011 23:06
un film superb,prezinta o poveste fascinanta !!!!!
mogul pe 25 Aprilie 2011 20:53
un film bun greu de urmarit pentru un profan in ale cinematografiei si pot zice si ceva istorie .
deea9595 pe 17 Octombrie 2010 12:23
un film foarte bun cu multi actori excelenti si o poveste grozava!
merita vazut!

Silent pe 28 Ianuarie 2007 21:25
Super filmu! merita vazut.
LFa pe 05 Februarie 2023 19:11
Pentru iubitorii de spionaj este, dp mine, o capodopera! Merita văzut și pt ca actorii joaca perfect și pt ca regia este a lui Mr. "de Niro"
andystarx pe 26 Octombrie 2015 02:39
UN film care cu siguranta nu poate fi pe gustul oricui !Pare si este un pic mai greoi,dar actingul exccelent al protagonistilor ,il face un film bun !MAtt Dammon m-a impresionat inca odata cu acest rol !
ice_eyes pe 24 August 2010 22:36
intersant
l-am vazut la cinema, nu mai vazusem de mult un film la cinema si am fost usor impresionata de tema si subiect.
Cristy pe 30 Ianuarie 2007 23:39
cand apare la cinema???Cred e super tare
emanuel pe 09 Mai 2006 15:19
Rezolvatus
alphaville pe 14 august 2010 12:31
nu inteleg.
Ghita Catalin pe 12 Februarie 2006 05:30
astept cu nerabdare sa-l vad,are super distributie si trebuie sa fie cool!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nykyfylm pe 02 Ianuarie 2014 19:12
un film bunicel,interesant,inteligent,dar pentru cei avizati...,insa pentru unii poate fi destul de lung si plictisitor
Iulidesprefilme pe 28 Iulie 2013 09:48
Matt Damon surprinde prin interpretarea interiorizată, realizată cu economie de mijloace ceea ce particularizează personajul...
GALD pe 18 Mai 2013 19:32
Zgarcit
Un film greoi, chiar monoton si mai ales zgarcit in ceea ce priveste actiunea. La atatia actori cu faima sa nu scoti un thriller, este ca si cum ai bea o bere fara alcool sau sa fumezi o tigara electronica. Nu contest profunzimea interpretarii ... dar se putea mai mult. Nu stiu cine a definit genul filmului dar nu este nici drama si nici thriller, ci o bibliografie seaca despre inceputurile CIA.
cosmin_kedii pe 25 Martie 2012 15:55
Superba regie de Rober De Niro şi performanţe excelente de Matt Damon si Angelina Jolie.
Andrei.Ciprian pe 10 Februarie 2012 09:22
Un film de spionaj,un film captivant cu o distributie de gala,actingul este bun(Matt Damon este admirabil) si are un scenariu bun.Nu e un film de Oscar si nu e nici un film care sa fi fost vreun succes in box office dar eu consider ca merita vizualizat.Robert de Niro s-a descurcat bine in acesta postura de regizor si actor in acelasi timp.
OoOpSy pe 20 Februarie 2011 22:51
mai bine nu!
prea lung si plictisitor... e o poveste destul de ok... dar a prea lungit-o si tot nu s-a ajuns niciunde. E genul ala de film la care tot astepti sa se intample ceva.. un punct culminant ceva.. si degeaba.. Nu va pierdeti vremea cu el.. Eu am fost curioasa de el, pentru ca joaca Jolie.. da are putine aparitii..
The Good Shepherd – asteptand sa inceapa filmul… | Raluk.ro - Review-uri de filme, cafenele, ceainarii si restaurante din Bucuresti
[...] De Niro a facut The Good Shepherd pornind de la o idee foarte buna: aceea de a-i prezenta pe acei cvasi-anonimi care din umbra ne [...] citeşte
LeX89 pe 10 Mai 2010 19:32
mie mi-a placut...nu e pentru oricine...pentru cei care sunt fani Jet Li sau Jean Claude Van Damme acest gen de filme sunt plictisitoare :P
Nicolescu Valter pe 09 August 2007 14:09
Filmul este foarte bun, insa nu aceasta este problema. Stau si ma intreb: oare de ce s-a folosit formatul de imagine 4:3 si de ce sunetul este doar dolby stereo (doua canale) ? Pacat.
pui pe 05 Iulie 2007 18:08
este un alt nume pt dezastru
droopy pe 29 Aprilie 2007 22:15
o mare dezamagire... distributie buna, scenariu dezolant!
FuckOffn1 pe 3 februarie 2011 03:11
subscriu.
michael_mike pe 20 Aprilie 2007 16:26
nu merita 4 stele
contty pe 25 mai 2013 13:30
merita 7 stele
Razvan pe 13 Aprilie 2007 23:42
Am plecat la mijlocul filmului. Deci....
contty pe 25 mai 2013 13:30
esti....
popescu ana maria pe 02 Aprilie 2007 05:19
is borriiiinggggggggg stai s a treaca o ora sa devina interesant ff plictisitorrrrr