Păreri The Godfather Part III

(1990)

Nașul III

Octaz pe 15 Iulie 2010 20:12
Se pare ca primul film ramane cel mai bun din serie,insa mie mi'a placut cel mai mult aceasta parte a 3a din cauza incredibilului final pe care l'a avut . Am o slabiciune pentru filmele cu final socant , trist sau nu . A 2a jumatate a filmului a fost mult mai intensa iar scena operei pur si simplu m'a "inspaimantat" .Extraordinara triologie : Felicitari tuturor care au contribuit la creearea ei !
klaudya_e pe 7 august 2010 13:02
si mie mi-a placut f. mult asta..nu's de ce multi zic ca ar fi cea mai slaba
mihai_roberto pe 29 decembrie 2012 11:32
Recomand " Il capo dei capi " si apoi spuneti ce este adevarat si ce nu este.
cezarika21 pe 05 Septembrie 2015 13:53
Declinul familiilor mafiote într-o societate în schimbare
Adresat unui alt gen de public decât primele două filme, ”The Godfather: Part III” continuă evoluția familiei Corleone către legalitate, averea dobândită pe căi ilicite fiind folosită atât pentru a achiziționa acțiuni în companii importante, cât și pentru activități caritabile menite să spele numele familiei. Metodele utilizate anterior de Vito, Sonny și Michael Corleone sunt depășite, pentru că societatea americană este una diferită de cea din prima jumătate a secolului al XX-lea, dar tentația de a influența din umbră activitățile economice a rămas.

Filmul urmează două fire narative: încercarea lui Michael Corleone de a încheia o importantă afacere cu Vaticanul și dorința sa de a găsi un succesor vrednic care să preia conducerea familiei. Subiectul este în continuare foarte interesant, dar se observă o oboseală a… citeşte

TudorBucur pe 19 iulie 2021 13:25
"Mafia se implică astăzi în afaceri tot mai diverse din diferite țări, reușind să impună conducători docili și politici favorabile ce nu țin cont de specificul național al statelor." - Bine zis!
Theodor2011 pe 19 Decembrie 2012 18:15
Ultima parte a trilogiei a fost buna dar mult mai slaba decat prima. Se vede ca ultima parte este facuta la o distanta mare de ani de cele doua care sunt facute la doar doi ani distanta. (1972 si 1974) Distributia rupandu-se aproape complet de cele doua iar acest lucru este un minus totus. Al Pacino, joaca bine in continuare in rolul lui Michael Corleone, Andy Garcia s-a descurcat si el binisor. Diferenta dintre prima si aceasta ultima parte este ca pe langa Al Pacino care a fost prezent in ambele, in prima parte a mai jucat totus si marele Marlon Brando care pt acea prestatie din prima parte in rolul lui Don Vito Corleone a luat premiul OSCAR pt cel mai bun actor in rol principal. In aceasta a treia parte se vede totus lipsa unei astfel de prestatii, lipseste ceva, n-are acel aer de CAPODOPERA care a avut-o acea prima parte. Ultima parte nu a mai avut acel farmec. Marea familie Corleone… citeşte
JohnnyAddams pe 05 Martie 2010 19:10
Cel mai slab din cea mai buna trilogie ever
Acesta este cel mai slab din serie, cel mai slab din cea mai buna trilogie ever, asta nu inseamna slab overall. Primul a fost cel mai bun datorita lui Marlon Brando, a fost perfect pentru a fi "Nasul". Al Pacino nu a fost rau, insa nu a fost atat de "barosan" pentru acest rol, de asemenea povestea in partea a III a a inceput sa se stinga.
brandyXYO pe 28 februarie 2011 14:10
Al Pacino in partea a 3-a chiar mi-a parut "barosan" si cu capul pe umeri. In partea a 2-a nu avea cum sa fie asa "barosan", fiindca era la inceput de drum. Povestea s-a stins fiindca Don-ul era deja barosan, aici decat avea grija de afaceri. Tin sa cred ca ne-am uitat la filme diferite.
Theodor2011 pe 22 mai 2013 21:25
Ba terminatorule:)) tu, ma faci pe mine copil? Care dintre noi este copil? Eu la 28 ani? Sau tu la 20 ani??:)))
Alex94Alex pe 28 Decembrie 2011 02:36
Seria The Godfather a fost cea mai tare serie scoasa vreodata
Theodor2011 pe 12 noiembrie 2016 01:10
The Godfather, nu este o serie, este o trilogie.
SANDA45 pe 12 august 2017 09:26
Intre subiect si predicat nu se pune virgula. ;)
ciobotaru pe 29 Iunie 2010 16:16
eu am simtit o diferenta destul de mare intre primele doua parti si The Godfather: Part III care este ultimul din serie si e facut putin mai tarziu in comparatie cu primele doua , filmul nu e prost
crin3l pe 21 Noiembrie 2005 00:33
Fantastica trilogie.Ce mai....merita vazut si notat cu 5 stele
Ovidiu239 pe 11 Ianuarie 2013 19:29
Trilogia trilogiilor
Nu incape indoiala, trilogia The Godfather, in regia lui Francis Ford Coppola, este una dintre cele mai bune facute vreodata, daca nu chiar cea mai buna! Asta e opinia mea, si sunt convins ca nu numai a mea, asta vazandu-se si din nota pe care o au aceste filme.
Totusi ultima parte a trilogiei, la prima vedere este cea mai slaba avand o nota incomparabil mai mica fata de precedentele, mult sub 8, departe de top 250 imdb, si la ani lumina departare de primele 2, care ocupa ultimele 2 locuri de pe podium. Chiar si asa aceasta ultima parte, cel putin pentru mine, nu dezamageste! Poate ceva mai multa actiune si suspans in unele momente, fata de partea a doua, pentru care 200 de minute au fost cam multe.
Chiar daca partile 2 si 3 au fost foarte bune, nu se pot compara cu primul, care chiar este o capodopera, si poate concura fara probleme la titlul de cel mai bun film facut… citeşte

Theodor2011 pe 22 mai 2013 21:35
Nu te grabii sa spui/afirmi ca este cea mai buna trilogie facuta VREODATA, mai bine zis printre cele mai bune trilogii facute VREODATA. Nu se stie Ovi, daca este mai buna ca Lord Of The Rings. In orice caz, astea 2 alaturi de STAR WARS, sunt cu siguranta cele mai bune 3 trilogii facute VREODATA, dar inca nu se stie oficial in ce ordine, eu as zice Star Wars pe 3, pt locurile 2 si 1 nu se stie, parerile difera
Ovidiu239 pe 22 mai 2013 21:39
Ai dreptate, sunt multe trilogii foarte bune, ar mai fi The Dark Knight (2005, 2008, 2012) in regia lui Nolan.
Matrix pe 10 Noiembrie 2003 19:27
Mai interesant decat ma asteptam. Un plus pentru scenariu care ataca un subiect tabu, mafia din interiorul Vaticanului. Poate a si deranjat intr-un fel.
Pacino inca 5 stelute.
Un film care continua poate prea bine primele doua parti (lucru mai rar intalnit).
Si un final in care intr-o lume a armelor problemele se rezolva a la Borgia.

Ca o concluzie finala, seria Nasul este cea mai echilibrata poveste vazuta de mine pana acum.

Stephen2D pe 19 Decembrie 2015 15:21
              frunze de toamnă
Când schimbi whisky-ul cu vinul se simte, dar nu poți da vina pe mlădițe.
Tyson_Kyd pe 28 Aprilie 2013 16:33
La aceasta pelicula se poate pronunta verdictul "stop" . Eu, sincer, in locul lui Francis, ma oprean la succesul dupa cea de-a 2-a parte . Este destul de buna si cea de-a 3-a parte, dar nu se mai poate compara cu primele 2 . Acest fapt arata cum filmele vechi au fost si vor ramane incontinuare mai bune ca cele din ziua de azi !!
deadlord pe 26 August 2012 18:08
A treia parte si cea mai slaba, m-a dezamagit, dar nu prea mult. Ramane un film obligatoriu de vazut mai ales daca le-ai vazut pe primele 2.
MNarcis pe 07 Martie 2012 10:27
''Magna Cum Laude''
Un film superb, o ultima parte care incheie aceasta trilogie impresionanta si exceptionala. Initial voiam sa ii acord 9 stelute acestei ultime parti insa finalul imprevizibil si superb (ma gandisem la cu totul alt final) m-a facut sa ii acord 10 stelute si sa precizez ca aceasta franciza este ''Perfectiunea Intruchipata''..........nici un alt final de film, fie el chiar si foarte ''siropos'' (ex:Titanic) nu mi-a facut inima sa bata atat de repede si puternic din cauza unei scene sau final dintr-un film, (si sa ma lase melancolic pt toata ziua respectiva)............o trilogie care merita vazuta si revazuta!
kanibalo pe 24 Mai 2010 10:26
GENIAL!!!!!!!
Seria Nasul a fost cea mai tare serie scoasa vreodata,nu poti sa o compari cu toate porcariile.Fiecare parte a avut ceva special prin care te captiva si te facea sa vrei sa vezi filmele astea de inca 10-20 de ori.
Inga.Teodorescu pe 6 martie 2011 20:12
respect pentru parerea ta! se pare ca esti unul din putinele persoane care stiu sa valoreze o asemenea capodopera !!! absolut toate cele 3 parti au fost magnifice, nu poti spune ca una a fost mai buna decat cealalta, pentru ca asa cum ai spus si tu, fiecare parte a avut ceva special prin care sa te captiveze !
mihai_roberto pe 29 decembrie 2012 11:32
Nu vreau sa fiu rau dar cred ca voi cand vedeti un film doar film ramane? Nu stiti ce inspiaratie a avut toate cele 3 filme? Nici macar nu sunt adevarate faptele astea. Recomand " Il capo dei capi " vizionatil si apoi mai vorbim.
Super Roma pe 30 Ianuarie 2004 13:56
SAL>mai Retardatilor
voi n-ati inteles NIMIC!

Theodor2011 pe 29 ianuarie 2013 19:24
Vai de capul, si de zilele tale
danutzz92 pe 30 August 2012 02:09
Seria The Godfather este o adevarata capodopera toate cele trei filme de nota 10
pssst pe 05 August 2003 15:53
nu stiu ce sa cred - chiar nu are nici un ecou seria de trei filme?? pai daca au fost asa de proaste, de ce nu spune nimeni?

eu cred ca merita vazute acum si pururea si...

MariusCiprian87 pe 06 Ianuarie 2020 10:17
Ce final de trilogie, una imperială, de cea mai bună calitate actoricească, Godfather indiferent de parte, este un întreg de colecție clasică așa cum nu se va mai face vreodată ! In ceea ce priveste partea a treia, un curaj genial al lui Coppola dupa primele două părți de Oscar, este un parte plină de simbolistica, mesaj al unei lumi in schimbare, predarea ștafetei de la vechi la nou, însă prin aceleași rădăcini, i sa dat Cezarului ce era al Cezarului (Vincenzo, fiul lui Sonny), reprostectând primele doua părți vedem ca fiecare, incusiv ultima parte incepe cu cate o ceremonie grandioasă a lumii lor și terminându-se cu o tragedie, cu moarte... pt că moartea cere moarte, nimic nu rămâne neplătit în viața asta! Cel mai mult însă mi-a placut rolul grandios făcut de Al Pacino in Nașul 3, cu siguranță rolul care ia pus calitățile actoricești în prim… citeşte
hannibal03 pe 09 Ianuarie 2019 18:46
Nu se ridica la nivelul primelor 2 filme, dar este totusi un film foarte bun.
carmen_angelus_romila pe 01 Septembrie 2018 18:39
Arhinominalizat, dar necastigator al premiilor importante, ultima parte din trilogie mi se pare un film foarte bun, cu o iterpretare magnifica al actorului Al Pacino.
Andrei843 pe 26 Iulie 2014 13:23
Nu stiu de ce spune ca aceasta este cea mai slaba parte din trilogie, pentru ca sincer nu este. Nici o parte din trilogie nu este slaba, toate 3 fiind capodopere. De aceea, trilogia The Godfather va ramane in istoria filmului pentru totdeauna.
Theodoric pe 08 Februarie 2014 17:38
Mie mi-a placut,a fost foarte bun.Finalul m-a luat prin surprindere,a intins intreaga poveste.Ramane unul dintre cele mai mari trilogii,o capodopera !
iulian94 pe 24 Ianuarie 2014 17:15
3 masterpieces
Toata trilogia este magnifica, geniala.
O adevarata capodopera a cinematografiei mondiale.
Toate partile sunt de o nota infinita.
Una dintre cele mai bune trilogii facute vreodata.

catasmile17 pe 05 Ianuarie 2012 18:18
Un film cu o poveste cu totul si totul speciala !!!! Superb !!
cl24 pe 17 Iulie 2011 21:49
Seria "The Godfather" este o capodopera cinematografica cu o distributie de exceptie .
FuckOffn1 pe 05 Martie 2011 01:27
un final apoteotic pentru o trilogie legendara.

pacat de micile ( a se citi marile ) scapari de regie....

ps: singurul regret dupa ce am vazut aceasta trilogie, este acela ca nu am apucat sa il vad pe Andy Garcia in rolul Nasului respectat.

Pancamo pe 17 septembrie 2011 05:09
pai daca nu ai apucat la ce film te-ai uitat ? Andy ajunge Don la sfarsit , e suficienta scena cat sa-ti dai seama ca a devenit noul cap al familiei
FuckOffn1 pe 22 septembrie 2011 00:59
pai tocmai asta regret... ca a fost doar o sg. scena :)
alex_neagoe pe 09 Ianuarie 2011 02:39
dap
finalul filmului mi s a parut superb, nici nu vedeam altul...
Busuroi pe 06 Ianuarie 2011 16:04
Prima parte ramane cea mai buna,insa as vrea sa cred ca si celelalte doua se ridica la rangul ei.
legolas05 pe 06 Ianuarie 2011 13:24
este mai slab ca primul dar si asta este bun si merita vazut cel putin o data
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:12
The Godfather: Part III
Get0dac pe 10 Iunie 2013 14:12
Si iar capodopera
Si iar capodopera..........................................................................................................................................
alex_il_fenomeno pe 05 Septembrie 2012 17:30
era de asteptat ca Francis Ford Coppola sa incheie aceasta trilogie cu mare succes , cu un alt film care te lasa fara cuvinte prin naratiune , cadre , tensiune , dar mai ales prin noul personaj aparut in peisaj , Vincent Mancini , interpretat atat de bine de Andy Garcia , precum si dramatismul din aer , care te face sa urmaresti fiecare secventa fara sa clipesti . iar finalul , epic ... merita vazut , ca si celelalte , fiind unul dintre cele mai bune filme realizate vreodata .
Inga.Teodorescu pe 06 Martie 2011 20:18
OPERA DE ARTA !!!!
THE GODFATHER part 3...magnific! nici nu ma asteptam sa fie sub cele 2 parti, mi-au placut enorm de mult toate cele 3 parti! Este singurul film care are continuare, iar aceasta continuare nu este inferioara primeia, asa cum bine stim ca se intampla la multe alte filme...si totul datorita magnificilor actori, regizorului si tuturor celor care au participat la realizarea acestei minunate capodopere !!
deinyel_20 pe 21 Mai 2012 23:45
Seful Sefilor
va recomand IL CAPO DEI CAPI...cel mai tare film despre mafie..dupa parerea mea este peste nasul;)
cosmin_kedii pe 16 Aprilie 2012 18:24
cu siguranta una dintre cele mai bune filme americane ale anului - o lucrare de ansamblu mare talentata şi inteligenta
chiba_florin pe 06 Ianuarie 2011 23:00
DE VAZUT
shi partea a III-a care arata in final k in mafie actiunile pe care le ai shi le decizi s-ar putea shi pot sa se intoarca impotriva ta in cele din urma
Ca apoi sa ajungi singur...DRAMATIC
Apropo apare partea a IV-a sau is informat prost io, stie careva?

chiba_florin pe 27 octombrie 2011 10:55
ms
Pancamo pe 17 Septembrie 2011 05:07
Slab
cea mai slaba parte a filmului , povestea de iubire dintre cei doi veri e interzisa si nu e normala , nu stiu cum de au putut sa faca asa ceva ...am ramas dezamagit cand am vazut partea a treia
GiulianoDirt pe 18 Noiembrie 2021 23:23
Pe lângă 1 și 2, ăsta e varză. Păcat de actori,povestea e slabă.
mariusdanradu pe 25 August 2021 21:37
Capodopere (toate 3)
Cea mai tare trilogie! Al Pacino, genial în toate 3. Sincer, nici nu știu care din cele 3 filme ale trilogiei e mai bun... Capodopere!
user-5eda0f529a449 pe 02 Februarie 2021 13:04
Nu se compara cu primele doua, dar tot este un film foarte bun, 10!
El_KaPpa pe 26 Septembrie 2020 13:12
6,2/10
"Just when I thought I was out... they pull me back in."

Fiind un mare iubitor al primelor doua filme din trilogia asta ma cam doar sa o spun, dar acesta din urma aproape ca m-a bagat la somn. Se remarca si el prin coloana sonora, prin multe momente vizuale extrem de reusite, cat si prin mizele mari puse in cele doua "jocuri": afacerea care implica Vaticanul si succesiunea la conducerea familiei. Din pacate, pentru fiecare element reusit exista un altul total ratat care ii anuleaza puterea celui bine facut. Degeaba sunt mizele atat de mari daca desfasurarea evenimentelor este slaba si lipsita de momente memorabile. Degeaba este reusit ca decor, imagine, coloana sonora, costume, daca prestatiile actoricesti nu au forta necesara , ba chiar sunt extrem de slabe/fortate daca vorbim de Sofia Coppola si de Andy Garcia. De asemenea sunt si niste momente ce se vor foarte emotionante… citeşte

anonymous.618cfd408868e pe 22 Februarie 2019 00:10
balta67verde pe 15 Februarie 2019 17:07
Trilogia este exceptionala, dar daca luam fiecare din ele in parte, a 3-a este mai slabuta. Andy Garcia nu prea se potriveste in rolul Don-ului. Si chestia cu Vaticanul si uciderea Papei, este cam nepotrivita.
victor_homescu pe 20 Octombrie 2017 17:51
michael corleone a imbatranit, afacerile sale sunt pe cale sa devina complet legale, si este timpul sa predea stafeta. ultima parte a trilogiei godfather trateaza dilemele cu care se confrunta un lider ajuns la apogeul puterii sale dar si in amurgul vietii. problemele si amenintarile care se ivesc la tot pasul nu il lasa sa se bucure de mult dorita pace. el trebuie sa faca un ultim efort pentru a-si salva familia si pentru a asigura continuitatea imperiului sau. un film bazat pe o structura circulara, in care sunt reluate teme si motive din primele doua parti ale trilogiei, un film depre renuntare si obstinenta, despre natura coruptiva a puterii, godfather 3 are alura unei tragedii grecesti.
bujie890 pe 27 Aprilie 2017 03:05
Un film mai slab decat primele doua parti din trilogie,e si normal ca primele parti sa fie mai reusite si mai revitalizatoare decat ultima deoarece aceasta surprinde declinul clanului Corleone.Finalul trilogiei este insa tragic,dar surprinde ideea ca intr-o lume capitalista, plina de relatii,unde interesele financiare si orgoliul primeaza se nasc conflicte foarte violente si lupsite de sentimente.Sfarsitul trilogiei care prezinta moartea de batranete a lui Michael Corleone prezinta in acelasi timp si sfarsitul unei intregi generatii.Finalul inchide intr-un mod fabulos si memorabil intreaga drama a mafiei siciliene.
XxRedBullxX pe 23 Noiembrie 2015 14:29
The Godfather: Part III (1990)
Un sfârșit pe măsura seriei, dramatic și de acțiune. Se puteau opri la primul film sau la al doilea, care au fost de neegalat la toate categoriile, capodopere.

Aceasta parte a fost și ea reușită, poate nu la fel ca celelalte doua, dar și-a avut rostul ei. În mai puține cuvinte, primele 2 filme din serie sunt de neegalat cum am scris și mai sus, dar merita văzuta și aceasta parte, pentru sfârșitul dramatic.

GeorgeMenu pe 09 Aprilie 2015 10:59
Pacat ca aceasta a fost ultima parte a seriei The Godfather.Un film ce va ramane vesnic in istorie , un Marlon Brando care va fi tinut minte ca "Don Corleone" si un Al Pacino care a continuat perfect dupa ce capul mafiei a fost "scos din scena".
B3stMaNxX pe 26 August 2014 19:59
Un film clasic care m-a impresionat foarte tare la fel si celelalte 2. Vizionati cu incredere filmul!
Dar_kvampire pe 10 Februarie 2014 18:31
A fost foarte bun.
Nu pot sa zic nimic de aceasta trilogie de rau. Dar chiar si asa a fost slabut fata de cele 2 parti. Dar nu pot sa zic ca nu mia placut ma bucur ca lam vazut la varsta asta si nu mai devreme este o capodopera si va ramane o capodopera. 10 dint tot sufletu pentru toti actorii care au jucat si mai ales pentru regizor. Foarte Bun. Nu comentez despre cele doua parti din cauza ca respect enorm de mult acesta trilogie si mai ales ca nu am ce sa spun decat de ultima parte. Inca o data foarte bun.
Infinity pe 05 Februarie 2014 14:38
The Godfather - Part III (1990)
Chiar daca si-a mai pierdut putin din valoarea primelor parti, tot ramane unul dintre cele mai bune filme cu mafioti realizate vreodata. Sfarsitul, unul tragic, pune capat unei trilogii epice.