Păreri The Forgotten

(2004)

Obsesie misterioasă

Denis pe 31 Octombrie 2004 12:27
E un film interesant despre femeia aceea care isi cauta copilul.Merita vazut.
Br I pe 18 Noiembrie 2004 15:08
M-a tinut in tensiune pana la sfarsit. Impresionant! Socking! Bulversant!
Lexy pe 15 Noiembrie 2004 10:47
E un film interesant care chiar merita vazut.Interesanta abordare si deznodamantul actiunii..pana la un anumit punct crezi ceva si lucrurile nu sunt chiar asa cum par,delok.Merita vazut;)
Matrix pe 17 Mai 2005 13:04
Putin peste media episoadelor X-files.
Misterios si tensionat pana pe la jumatate dupa care isi pierde din farmec pe masura ce ni se dezvaluie secretul.
Tare faza cu acoperisul, premiera.

Emill pe 28 Martie 2011 21:24
Este un film de nota zece il recomand cu toata inima.
Valar pe 06 Aprilie 2005 01:56
Ideea filmului este foarte interesanta,putin exploaata in cinematografie.Misterul este total si doar spre sfarsit putem deduce unele lucruri. Nici nu stim macar ce sunt cei ce afecteaza viata personajelor. Multi au spus extraterestrii. Eu spun ca mergeau mai bine niste spirite dar ideea eztraterestrilor duce la alte implicatii specifice genului Xfiles. Un SF( sau nu ?) reusit fara uz exagerat de efecte speciale.
margott pe 19 Septembrie 2012 19:18
Un film subevaluat de imdb-isti, Julianne Moore ca de obicei interpreteaza fara cusur, iar filmul e realizat foarte bine si are suspans din plin.
wolftail pe 19 Iunie 2011 14:02
Mi-a placut filmul. Destul de interesanta ideea abordata, dar as fi preferat sa se explice mai mult la final motivul intamplarilor. Mai mult nu zic ca nu vreau sa dau spoilere.
Ammelie pe 15 Noiembrie 2010 13:19
The Forgotten (2004)
Un film interesant, cu suspansul bine construit si intretinut. Pe sfarsti, e adevarat, se mai subtiaza starea de tensiune. Totusi, doua dintre scenele cele mai 'puternice' pe care le-am vazut in vreun film de acest gen. Cine l-a vazut, stie la ce ma refer.
6/10

Dana04 pe 02 Ianuarie 2012 19:34
Mie personal mi a placut filmul acesta si ideea mii se pare originala, eu nu am mai vazut un film pe aceasta tema :D
lariss14 pe 25 Aprilie 2011 12:20
WoW
Inca un film care nu trebuie ratat! Este vorba despre o mama care isi cauta fiiul "pierdut". Un alt thriller psihologic foarte bun. Il recomand cu caldura tuturor fanilor genului. Merita!
alex_il_fenomeno pe 03 Februarie 2011 11:52
un film pe care l-am vazut dupa ce am citit descrierea ! si , asa cum ma gandeam , nu m-a dezamagit ! un thriller de exceptie , cu actori in voga !
VIP pe 12 Martie 2010 22:47
interesant este ca te tine in suspans acest fim de la inceput pana la sfarsit. Julianne Moore joaca destul de bine iar la urma este un happy ending. Frumos :D
cezarika21 pe 13 Februarie 2017 16:29
În genul Dosarelor X
O femeie vulnerabilă emoțional (Julianne Moore) e convinsă că fiul ei, în vârstă de opt ani, a murit într-un accident de avion, dar toată lumea o contrazice, spunând că ea nu a avut niciodată un copil. Ieșirea din conformitate e taxată ca nebunie; ar fi însă posibil ca femeia să spună adevărul și toți ceilalți să se înșele? Dacă vă interesează răspunsul, urmăriți filmul.

”The Forgotten” respectă rețeta de bază a thriller-urilor psihologice, punând în discuție realitatea aparentă din cauza prezenței unor întâmplări ambigue și lipsite de sens. Tot ceea se i se întâmplă lui Telly Paretta, personajul principal al filmului, este bulversant: trecutul pare să se șteargă, evidențele fizice ale unor întâmplări dispar misterios, dar amintirile rămân.

Misterul persistă o jumătate din film, făcându-te să… citeşte

madalina_iordan pe 23 Noiembrie 2016 04:18
E un film interesant. Te tine in suspans pe tot parcusul sau cu toate ca actiunea mi s-a parut ca s-a desfasurat intr-un ritm cam alert. Nu sunt adepta filmelor SF, insa acest film doza mica de SF l-a facut si mai captivant.
pisicuta1 pe 23 Martie 2014 22:06
mie mi aplacut e un film foarte bun .l am vazut de 2 ori are o actiune buna
,jocul actorilor exceptional!

Manusa pe 18 Iunie 2012 16:24
Un film bun, asta pana la un punct, dupa aceea este doar interesant, SF. Are o actiune interesanta si nu ma asteptam la un astfel de deznodamant.
xerses pe 24 August 2011 15:00
Un film impresionant iar Julianne Moore a fost grozava.
Gulea Sever pe 19 Decembrie 2004 01:15
Un potential thriller psihologic ce-si consuma posibilitatile intr-o dezamagitoare lipsa de inspiratie spre final. Un debut interesant, plin de suspans, mai ales datorita montajului reusit, in care totul se dezvaluie gradat, prin retrospective, provocandu-l inteligent pe spectator. Pe parcurs insa, intreaga atractivitate a povestii expira intr-o aiureala puerila si ambigua cu iz conspirationist, incununata cu o scena de infruntare pseudo-psihologica intre personajul lui Moore si "reprezentantul" extraterestrilor: evident, se toarna cu palnia intr-o singura scena, destul de eterogena in contextul filmului, un omagiu banal si plictisitor fata de instinctul matern si fata de triumful umanitatii.... intentii bune, rezultat departe de perfectiune...
cosmin_kedii pe 07 Martie 2013 14:38
Foarte bun filmul. Scriptul este original. Un film care il recomand
edy21 pe 01 Septembrie 2010 23:05
Un film foarte bun cu o poveste despre extraterestrii mai diferita,un film despre cat de mare este inima si iubirea unei mame si despre alte lucruri care ma gandesc eu o sa va placa :) !!!
-Wizz- pe 06 Iunie 2010 17:08
hmm..interesant..intr'un fel.nu pot sa spun ca a fost fooarte frumos,dar nici urat.a fost potrivit pentru o dupa amiaza plictisitoare :P
emanuel pe 11 August 2004 18:10
In SUA apare pe 24 septembrie.
Gil pe 11 August 2004 17:55
pare interesant

In vest a aparut deja?

blitz43 pe 18 Ianuarie 2005 20:58
Dupa chinuitoarea vizionare a peliculei de fata, am dat fuga pe cinemagia sa vad daca mai exista supravietuitori ... Surpriza de proportii! exista, da' sunt toti zombii deja!.... TRAGIC!
-Wizz- pe 6 iunie 2010 17:08
te consideri zombi ? pacat:) din fericire,si u te'ai uitat la film;
Dragos.87 pe 30 Iulie 2023 02:47
Un film tulburător, cu o poveste care pe mine m-a intrigat destul de intens. Mi-a plăcut nivelul la care este atins ritmul, mai ales actingul care este unul reușit, recomand!
user-5d973eb9a6c1a pe 06 Ianuarie 2021 21:54
mi-a plăcut mult.e un film foarte bun și recomand.nota 9.
mitza2003ro pe 20 August 2020 13:54
Genul de sf care-mi place foarte mult. Are si mister încât să te țină în suspans. Foarte bun nu inteleg de ce are o nota asa mică. Din partea mea un 9 meritat.
user-5e7b2f4dad84f pe 30 Martie 2020 02:37
Bun, nota 7.................
................
...........

Salbaticul pe 05 Octombrie 2019 23:30
50 caractere,50 caractere,50 caractere,50 caractere=5.
andystarx pe 08 Februarie 2018 23:49
Pacat ca Juliane Moore a acceptat sa joace intr un asemenea film,care iti dezvaluie misterul de la jumatatea sa,si are multe dialoguri inutile,pe mine m-a plictisit teribil,pacat !
AdriAdrianna98 pe 14 Februarie 2017 01:05
Mi-a placut foarte mult. Un film foarte bun, plin de actiune, c-o idee interesanta la baza, joc actoricesc foarte bun. Are din toate. :) Merita urmarit, chiar mi-a mentinut interesul pe tot parcursul lui.
Mitza_MvP pe 29 Ianuarie 2017 15:16
O mostra de ceea ce inseamna un thriller adevarat...scenariul foarte bun,actiune constanta,mereu tinandu-te in priza,mai ales prin prisma elementului de mister prezent de la inceput pana la final si mai ales prin faptul ca totul ni se dezvaluie treptat,completat de jocul fenomenal al actritei Julianne Moore....
Omu_Problema pe 05 Ianuarie 2017 19:53
Bunicel
Un film care te tine in suspans, merita vizionat.
Julianne Moore face iar un rol excelent, parca i se potrivesc manusa filmele astea misterioase. :)

alex43497 pe 05 Iunie 2015 10:27
o pierdere de timp,nu m a tinut deloc in suspans.nota 2.