Păreri The Farewell

(2019)

Rămas-bun

sabinalin pe 31 Ianuarie 2020 11:47
China si America. Tari diferite, continente diferite, doua lumi aproape complet diferite. Tema emigratiei, una majora pentru lumea moderna din ce in ce mai predispusa la globalizare. Si totusi mai exista familie, mai exista traditii, mai exista atractia intoarcerii acasa la radacini, la pamantul unde ai venit pe lume. Mai ales cand se intampla ceva care declanseaza energiile adormite, care declanseaza o emotie colectiva, in principal o problema de viata si moarte. Se confirma o data in plus ceea ce stiam: ca sa faci un film foarte bun nu trebuie neaparat sa incerci sa sochezi cu orice pret sau sa folosesti efecte speciale aiuritoare. Cateodata e de-ajuns o poveste simpla insa emotionanta, o poveste bine scrisa, bine regizata si pusa in scena de actori si actrite capabili si capabile sa transmita emotie. Excelenta Awkwafina, Glob de aur istoric in premiera pentru o actrita de origine… citeşte
profilm pe 14 Noiembrie 2020 00:43
La început am fost sceptic ca un film chinezesc m-ar putea captivă dar după 10-15 minute mi-am dat seama ca am greșit. Este un film cu un subiect profund, actual, al imposibilei desprinderi din magma locului natal indiferent cât de departe ai pleca și cât de bine ti-ar fi acolo! Și Actorii sunt autentici in rolurile lor. Filmul merita sa-i acorzi 100 de minute din viața pentru ca te “ obliga” discret sa experimentezi și alte emoții decât cele provocate de filmele de succes cu suspans, crime, investigații, pseudodrame sentimentale. Dar, desigur, nu e un film ușor de digerat când ni se inoculează un anumit tipar de filme americane.
Iulidesprefilme pe 06 Ianuarie 2020 13:04
Pentru rolul ei din acest film, Awkwafina a câștigat Globul de aur - 2019.
El_KaPpa pe 28 Mai 2020 23:00
7,5/10
O drama de familie cu o intriga foarte interesanta si in acelasi timp un film despre maturizare, ambalat frumos si jucat foarte bine incat sa para autentic si sa-ti pese de personaje. Scenele de la nunta mi s-au parut de departe cele mai reusite atat comic cat si emotional.
Per total mi-as fi dorit totusi ceva mai mult, ceva suficient de puternic incat sa ramana cu mine mai mult timp dupa vizionare.

lili22 pe 01 Februarie 2020 14:48
Nu pot sa cred ca filmul are nominalizari pentru Oscar.Nu va lasati pacaliti.