Păreri The Family

(2013)

Malavita: O familie criminală

brandyXYO pe 12 Octombrie 2013 23:12
Super!
Acum am venit de la cinema. Filmul este unul foarte bun, cu momente de comedie fine si de calitate. A fost sala plina. Recomand tuturor, nu o sa dati banii de pomana, De Niro si MF sunt inca in forma.
wildinthecountry pe 15 Octombrie 2013 07:36
x
Luc Besson is back...
RDN is back...
Un film foarte interesant , o combinatie intre comedie fina cu umor subtil, replici foarte bune si drama de familie cu elemente de actiune si suspans marca Besson.
RDN demonstreaza inca o data in filmul asta de ce este cel mai bun actor in viata .Este pur si simplu inegalabil atunci cand vrea ,caci inca poate.Nu si-a pierdut din farmec...in ciuda varstei.
Mi-a fost dor sa o revad si pe Michelle care a imbatranit vizibil dar asta e cursul vietii....Tommy lee jones este la fel de uracios si bosumflat in rol cum il stim.
Per total un film simplu, in stilul Analyze this, fara mari pretentii ,dar care reuseste ce isi propune...Vizionare placuta..
PS: RDN este un maestru in utilizarea cuvantului Fuck , dandu-i alte intelesuri si conotatii cu fiecare replica..Doar De niro poate trece intr-un film atat de usor de la… citeşte

nicoux pe 25 Octombrie 2013 17:46
Chiar este un film reconfortant si relaxant, cu o actiune cursiva, moderata si chiar amuzanta inzestrata cu un dialog si schimb de replici la fel de placut si amuzant, totul este pus la locul lui si se potriveste ....Luc Besson ....
sabinalin pe 24 Noiembrie 2013 13:36
Luc Besson, Robert de Niro, Michelle Pfeiffer, Tommy Lee Jones. N-avea cum sa nu iasa ceva bun dintr-un astfel de mix... Concluzie reconfortanta: veteranii inca mai pot. O.K, Tommy reia rolul din "The fugitive" dar e o placere revederea. Michelle nu mai e in floarea varstei si a puterii de seductie insa a "imbatranit" frumos. Iar Bob, marele Bob, isi regaseste rolul care i se potriveste cel mai bine. Urmarindu-l aici cu imensa placere nu m-am putut opri sa nu ma intreb: cum a putut Martin sa involueze in asemenea hal, de la Bob la Leo? Chapeau, Luc, iar ai dat lovitura! N-are aceeasi forta ca "Leon", n-are inventivitatea lui "The fifth element" dar e un thriller "comic" de clasa!
zdraveius pe 17 Decembrie 2013 01:10
Cum stiau TOTI francezii aia din orasul de provincie limba engleza. La magazine, la scoala - colegi ai copiilor si profesori, preotul, vecinii toti, primarul, instalatorul, responsabilul de la statia de epurare a apei, la fabrica de ingrasaminte, in sala de cinema... Fantastic. Sau cum ar zice scenariul... FUCK!
Nota: 3 stele - mai bine nu.

White.Lily pe 08 Decembrie 2013 11:12
Contrar parerii majoritatii de aici, pe mine una nu m-a convins deloc acest film.
Ce il salveaza sunt protagonistii, caci altfel ar fi fost un film prea banal si plictisitor.
Robert De Niro si Michelle Pfeiffer au acelasi farmec din totdeauna insa din pacate nu au reusit sa compeseze indeajuns scenariu si regia.
Vad ca o caracteristica din ultimii ani a majoritatii filmelor este trailerul extrem de reusit care te incanta nevoie mare, si cand ajungi sa vezi filmul ramai tare dezamagit.... asa cum am ramas eu in urma vizionarii acestui film.
Un film facut ca din topor, rece care nu are "acel ceva" care sa te faca sa intri in atmosfera lui.

marta.b pe 19 mai 2014 01:57
Cred ca ai vrut sa spui trailerul, nu thrillerul, nu? In rest, subscriu parerii tale. :)
White.Lily pe 22 mai 2014 19:32
Da, trailerul am vrut sa spun. Mersi de corectare!
Infinity pe 06 Decembrie 2013 14:41
The Family (2013)
Jocul actoricesc, actorii in sine si momentele haioase mi-au placut cel mai mult. Chiar daca n-a stat prea bine la celelalte capitole, filmul m-a distrat. Recomand. :)
xerses pe 26 Octombrie 2013 14:05
Foarte nostime personajele...jucate excelent....Buni actori,bun film.
dorina_sara pe 27 Noiembrie 2013 09:23
Un film simpatic, cu momente amuzante, relaxant...merita vazut!
Pantaleon pe 08 Decembrie 2013 07:57
Acceptabil
Nu cred ca se putea scoate mai mult de la acest film. Scenariu modest, actori cu renume, chestii boombastice tipice filmelor cu mafioti... in fine, de vazut.
intis pe 23 Octombrie 2013 11:10
Am vizionat filmul la cinema cu prietenii si am cateva lucruri de punctat:
1) in primul rand a fost gresit incadrat de catre cinematografe comedie - este clar un thriller cu foarte putine accente de comedie neagra (cred ca am suras de 3 ori tot filmul); scenele de violenta nu sunt explicite dar sunt extrem de numeroase - este mai mult un thriller decat un film de actiune - de ce spun acest lucru? Pentru ca in sala era plin de familii cu copii; si noi alesesem filmul crezand ca mergem la o comedie deoarece din trailer nu iti poti da seama cat de violenta este pelicula. Deci nu mergeti cu copiii la acest film - la un moment dat apare si o scena de sex care dureaza ceva...
2) filmul este foarte bine jucat, povestea interesanta si inedita.
3) foarte buna coloana sonora.

Mishu25 pe 24 octombrie 2013 16:01
Mi se pare ca reiese clar din trailer ca e violent. Dar nici de pe poster, unde fiecare are o arma in mana? Nici din titlul "O familie CRIMINALA"? Nici din rating N15 - Nerecomandat sub 15 ani? sau din ratingul de pe imdb Rated R for violence, language and brief sexuality. Acuma serios, cate semne iti trebuie ca sa te prinzi ca nu e film pt copii?
diciluma pe 28 Ianuarie 2013 16:44
Deocamdata am citit cartea . Nu e cine stie ce . Dar un film nu e la fel ca in carte . Poate iese mai bun. Mult mai bun. Sau mai prost....
Nota o sa-i dau cand oi vedea filmul. Pentru carte....vreo 5-6.

Mihai2508 pe 23 Noiembrie 2014 09:40
Destul de bun
Un film destul de reusit, dar clar nu pot spune ca este o comedie, dar ca si film, pot spune ca este ok, merita vazut, daca nu ai alte planuri, un film ce descrie viata unei familii de mafioti, care incearca sa iasa de sub lumina reflectoarelor.
cotzofica pe 09 Decembrie 2013 10:18
L-am urmărit doar pentru Robert de Niro şi Michelle Pfeiffer, doi dintre actorii mei favoriţi. Cei doi se achită bine de treabă, însă Tommy Lee Jones mi s-a părut cam insipid. Am mai văzut câteva comedii cu el şi nici acolo nu prea s-a descurcat. Totuşi, deşi are câteva faze comice, filmul e mai mult un thriller. Nu te dă pe spate, dar e OK.
emy_sinaia pe 24 Aprilie 2014 23:24
Super
Super bun cu actori de prima mana si revenirea lui Luc Besson cu un nou film de succes. Foarte tare faza cand familia se reuneste sa-i omoare pe mafiotii de pe urmele lor.
lili22 pe 18 Mai 2014 22:16
merita urmarit
O comedie cinstita cu doi actori fenomenali in roluri care le vin manusa.
mihaelatb pe 27 Mai 2014 22:41
dupa ce am vazut notele de pe IMDb si mai ales de pe Rotten Tomatoes, am ezitat sa-l vad. Insa a venit o zi in care toate au fost cu susul in jos, cand "intentiile criminale " au depasit cota de... calm, asa ca am ales sa-l vad.
Mi-a placut! cred ca toti am trait o data sentimentele personajului lui Robert De Niro, cand incerca sa faca gratarul pentru hamburgheri si ceilalti il criticau ca nu stie cum se face un gratar adevarat. Si acomodarea baiatului in noua scoala, si reactia mamei la magazin. toate au fost balsam pentru starea mea de spirit. Asa ca eu cred ca notele de pe respectivele site-uri de specialitate au fost date de niste aspiranti la teologie sau de niste mironosite. eu ii dau 7

miky_music pe 28 Octombrie 2013 01:09
Foarte tare !
Mi-a placut , l-am vazut la cinema ! Are faze foarte comice !
Get0dac pe 09 Decembrie 2013 04:57
Acceptabil. Asta e cuvantul definitoriu pt. Malavita.... Cu poante de duzina, violenta exagerata si gratuita, filmul este salvat de Robert de Niro si Michelle Pfeiffer. Remarc de asemenea coloana sonora si prezentarea mafiotilor. Dupa parerea mea daca lui de Niro ii sta bine in comedii...lui Tommy Lee Jones, nu prea.
dido pe 01 Octombrie 2013 18:47
Luc Besson...
Dupa ce am vazut al The Fifth Element am ramas fan pentru totdeauna al stilului Luc Besson,asa ca astept cu nerabdare acest film,mai ales ca distributia este una speciala!
Revin acum,dupa ce m-am delectat cu adevarat vizionand acest film,sa-l notez si sa-l recomand tuturor!Excelent!Previzibil dar atat de spumos,cu replici savuroase si personaje irezistibile este un film menit sa-ti descreteasca fruntea si sa-ti faca ziua mai buna...Mi-au placut copii,foarte bine alesi actorii,ei au salvat cu adevarat familia,mi-a placut enorm cainele,se asorta perfect cu adevaratul statut al stapanilor sai(foarte induiosatori mafiotii,au impuscat fara discernamant atatia oameni si au ezitat sa omoare cainele...) si ca sa trag linie mi-a placut totul!
Toata admiratia mea pentru Luc Besson,sper sa continue sa ne incante!

Salbaticul pe 24 Martie 2024 22:25
Un review, 50 caractere, un review, 50 caractere, un review, 50 caractere=6
user-63b2b36cc78dd pe 05 Februarie 2023 12:41
Un film foarte bun. Actorii joaca excelent .Ce sa mai zici Luc Besson e un mega regizor .Nota 8
contas pe 07 Februarie 2022 00:29
Filmul, ca act artistic, mi-a plăcut. În schimb mă scot din minți replicile care vor să sublinieze superioritatea americanilor în toate domeniile! Untul de arahide este mai bun. Ce este aia să pui smântână în mâncare? Toți trebuie să știe engleza dar americanii nu știu nici o limba străină! Și asta este o realitate clara. Mulți americani nu știu nici măcar unde este Europa. Din aceste puncte de vedere, și multe altele, îmi este scârbă de americani dar apreciez parte din cultura lor cinematografică.
mariuszmeu pe 02 Decembrie 2021 22:59
capodopera
un film perfect
Lasand la o parte distributia de exceptie , Luc Besson s-a intrecut pe el insusi . Scenariul foarte bun , face din aceasta comedie neagra un film tare bun , o placere la urmarit . Nu fac spoilere , va INVIT sa il urmariti , E un film care nu se rateaza .

nictud pe 10 Aprilie 2021 19:07
Film de văzut. Distribuție beton și te ține la 380v non-stop. Replici excelente jocul actoricesc de zece.
popica_florin pe 07 Aprilie 2019 00:33
Un film bun. Pe De Niro il prind tare bine rolurile de mafiot. Am urmarit cu placere aceasta ecranizare pana am ajuns la ultimul sfert al filmului: un copil si o adolescenta omoara 2 grupe de asasini ai mafiei ,cu o foarte buna experienta in a executa oameni ,extremi de nemilosi si inarmati pana in dinti.Cu acest sfarsit tipic Hollywod pe care nu il mai suport ,pe romaneste ' au dat cu bata in balta'.
Dragos.87 pe 28 Februarie 2017 15:58
Foarte bun si filmul asta care reuseste sa te tina captivat. Michelle Pfeiffer si Robert De Niro au o prestatie reusita si la capitolul asta nu am ramas dezamagit.Mai degraba am ramas dezamagit de film pentru ca doar in partea a doua scade ritmul simtitor.Chiar daca am ramas usor dezamagit nu inseamna ca filmul nu e bun.
chiba_florin pe 19 Octombrie 2015 00:55
Hmmm
Interesantă distribuţia !
Ce aş putea să spun despre film ? Cel mai bine l-aş putea numi criminal. Surprinzător !!!!

mtraianc pe 23 August 2015 02:55
merita vazut ......................................................................................................
IonutzP18 pe 16 Septembrie 2014 20:25
Idee invechita
O incercare de a aduce ceva noi la vechile filme cu gangsteri, m-am amuzat in multe faze dar se putea si mai bine!
CINEFILUL DE SERVICIU pe 21 Martie 2014 03:28
The Family (2013) | CINEFILUL DE SERVICIU
[...] IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia 2013-10-13 +Andrei Mutuligă window.___gcfg = {lang: 'en-US'}; (function(w, d, s) { function [...] citeşte
Rippa pe 07 Martie 2014 17:20
MariaMona pe 18 Februarie 2014 01:11
Ma pot identifica cu el...
Foarte fain filmul, amuzant, emotionant, thrilling, super tare! N-am stiut ca-i de Luc Besson, dar mi-a placut mult si soundtrack-ul clar pare european. Pana la urma si fazele anti-franceze din film sunt tari! Nu e un everyday thriller, nu e pentru toata lumea - e pentru un anumit fel de public! Foarte bun film!
GALD pe 05 Ianuarie 2014 21:29
Mafioti originali
Intr-un alt film, personajul dadea consultanta despre cum se poarta un mafiot. Asta deja o poate preda la cursurile de actorie.
In acest film insa, toate apucaturile mafiote au fost imprumutate intregii familii si sunt dezvaluite intr-o textura ilara si de bun gust, neutand insa si de actiunea tipica si solidaritatea atat de cunoscuta.
Un film reusit pentru genul abordat!

MrElements pe 04 Ianuarie 2014 19:13
Per total un film simplu, fara mari pretentii ,dar care reuseste ce isi propune...Vizionare placuta..
dya_dy98 pe 26 Decembrie 2013 11:52
da
Foarte tare filmul ! Mi-a placut mult ! Merita vazut !
kakapiciu pe 25 Decembrie 2013 15:30
Intradevar se observa faptul ca distributia ridica nivelul filmului.
narcisson pe 25 Decembrie 2013 01:20
Un film bun, nu aveam mari asteptari de la el. Scenariu mediocru, actiune previzibila, acting bun. Tommy Lee Jones iese putin din nota filmului, iar Robert de Niro si Michelle Pfeiffer salveaza reputatia. Mai tin sa o remarc pe Dianna Agron (Belle), are un real talent, sper sa o tina tot asa. Desi se putea si mai bine, parerea mea este ca nu sunt doua ore pierdute degeaba. Prin urmare, ii acord filmului nota 7-Bun.
CazaGio pe 23 Decembrie 2013 19:04
Bun de vazut
Acest film este pe deplin caracterizat de originalitatea povestii ( sincer, eu nu am mai vazut niciun film in care intreaga familie-de la tata pana la mezin- sa aiba trasaturi de gangsteri ) si de talentul, naturaletea pe care o afiseaza actorii pe micul ecran; rolurile li s-au potrivit de minune, s-au descurcat foarte bine. Am vizionat productia acasa, pe laptop-ul personal dar daca ar fi sa dau timpul inapoi, m-as duce la cinema ... In concluzie, vi-l recomand
FunnyX pe 19 Decembrie 2013 02:17
Un film de...asa si asa...adica plictisitor. M-am uitat la el datorita distributiei, insa nu merita!
Mdog pe 16 Decembrie 2013 17:10
Trebuie vazut!!! Are de toate si bine calculate!!!
Sorin87 pe 13 Decembrie 2013 21:39
The Family este o comedie exploziva cu actori foarte buni precum Robert De Niro care la varsta lui inca se tine bine
Iulidesprefilme pe 06 Decembrie 2014 13:09
Filmul în care joacă ROBERT DE NIRO, un actor fabulos, cred eu, AR TREBUI VĂZUT...
Iulix_73 pe 15 Februarie 2014 23:34
Pacat ...
Iar un film cu actori mari , tema promitatoare dar filmul ... mult prea slab . Daca ar fi sa concluzionez , dupa criteriile de selectie a filmuli ( Acţiune , Comedie , Crimă) ar fi cam in felul urmator : Mai mult CRIMA decat ACTIUNE , mai mult ACTIUNE decat COMEDIE si categoric mai mult COMEDIE decat CRIMA !
MsTasty pe 24 Decembrie 2013 22:22
Filmul asta e atat de banal si nereusit incat nici actorii principali nu il salveaza. O parada continua de violenta nejustificata.
AndreBlack pe 14 Decembrie 2013 23:05
Foarte bun filmul . O combinatie intre comedie usoara cu elemente de actiune/crima . Robert De Niro si Michelle Pfeiffer au jucat nemaipomenit de bine chiar daca au imbatranit . Este un film foarte relaxant si in acelasi timp si distractiv . Luc Besson a facut si el o treaba foarte buna . Recomand , merita vazut !
DaniMar pe 19 Ianuarie 2014 20:06
Am impresia ca Robert de Niro si Michelle Pfeiffer nu se ajung cu banii din pensie si mai fac din cand in cand cate un film de doi lei.Scenariul e pe sistemul:"Pusca si cureaua lata,ce barbat am fost odata"Aflam ca Giovanni Manzoni a fost cel mai tare gangster,actualmente turnator aflat in programul de protectie al martorilor,monitorizat de vesnicul "marshall"Tommy Lee Jones.Ca sa intareasca faima ce-i precede Mazoni,alias Mr Blake,mai comite niste grozavii puse intr-o lumina umoristica de genul"traznai".Familia(ca la urma urmei despre ea este vorba),e compusa dintr-o sotie cam aiurita si doi copiii crescuti in spiritul mafiei.,la fel de superficiali ca personaje ca si eroul principal.M-am straduit sa rezist pana la final in speranta unui deznodamant rezonabil.Teapa!Partea finala a fost cea mai penibila,Una peste alta:dezamagire totala.
cosmin_kedii pe 02 Octombrie 2013 15:23
Esența poveștii este :o mica familie din New York - tatăl ( Robert De Niro ) , mama ( Michelle Pfeiffer ) , fiica ( Diana Agron ) și un fiu ( Ioan D' Leo ) este luată sub protecțiea în cadrul programului de protecție a martorilor si Tommy Lee Jones - el este dur și un adevărat agent FBI .
mhcx pe 17 octombrie 2013 23:13
"Tommy Lee Jones - el este dur" si tu semianalfabet