Păreri The English Patient

(1996)

Pacientul englez

AdriAdrianna98 pe 17 Iunie 2014 21:33
Dragoste amestecata cu razboi, not bad. :) O poveste de iubire frumoasa, imposibila la inceput si cand totusi parea ca i se da frau liber, apare un alt obstacol. O legatura intre trecut si prezent, facuta la inceput intr-un mod imposibil de detectat. Actiune, dialog bine realizat, pe alocuri suspans. Toate astea insotite de o prestatie actoriceasca foarte buna. Daca mi se permite sa adaug, Kristin Scott mi se pare pur si simplu superba, e prima data cand o vad intr-un film si mi se pare extrem de senzuala si feminina. Frumos film, merita vazut dar va trebui multa rabdare fiindca-s aproape 3 ore , mai mult dialog si e posibil ca pe unii sa nu-i prinda. Eu de exemplu am avut momente in care m-am plictisit rau dar am zis sa-l termin din curiozitate pentru final. Vizionare placuta!
Claudynho pe 10 Februarie 2014 18:54
The English Patient este un film bun cu o poveste impresionanta......!!!
madalinaXD pe 02 Februarie 2014 15:54
Frumos
Sa fiu sincera mi-a placut mai mult filmul decat cartea. Cartea e mai grea de inteles, iar cu ajutorul filmului am inteles niste detalii pe care in carte nu le-am dat atentie.
Un film potrivit pentru iubitorii de drama, dragoste si razboi. Merita vazut.

linda_albu_linda pe 16 Ianuarie 2014 01:20
livia
asa si asa, nu m-a incantat cine stie ce. o tipa care isi inseala sotul. final emotionant, trist. cam atat, sincer.
andreea.AA pe 03 Ianuarie 2014 20:23
mie una mi-a placut foarte mult..... actorii au jucat bine. Cu toate ca uneori a fost plictisitor, l-am revazut cu placere de multe ori. Ma amuza in special scena de la sfarsit, cand apare Ralph Fiennes topaind la masa :))
vladimir84 pe 08 August 2013 21:49
Un film de pe urma caruia ai de meditat. Incantator!
xerses pe 11 Iulie 2013 14:13
Un film excelent pe care l-am vazut deja de 2 ori.Cu siguranta, voi "gusta" filmul si pentru a treia oara.
Sillviu88 pe 27 Iunie 2013 15:50
Un film de Clasa
Super(b) filmul...merita 100 % . Pacat insa ca adevaratul Almasy, pilotul ungur care care a inspirat cartea si implicit filmul, a fost de fapt gay...Mai exact, pacat ca povestea din film e fictionala...SF. Dar filmul e high-class.
Spikos pe 29 Aprilie 2013 08:02
O poveste de dragoste , emtionanta , coplesitor de trista , extrem de frumos redata cinematografic , actorii , actiunea , decorurile , coloana sonora , toate iti marcheaza memoria pentru mult timp ; filmul trebuie vazut , acesta fiind marele lui merit , ca nu poate fi povestit !
mebubu2007 pe 04 Aprilie 2013 01:19
mie mi s-a parut un film foarte bun si chiar il recomand desi au fost multe scene triste :)
CmrsCristina pe 27 Iunie 2012 14:04
Eu nu mai zic nimic, s-au spus destule. O sa zic doar sa faceti ca mine: sa cumparati cartea !
GeorgiaNNN pe 18 Mai 2012 22:15
absolut *************
Un film cu totul deosebit, o capodopera, pur si simplu minunat! un film pe care nu-l poti uita niciodata!!! Categoric este obligatoriu de vazut!!! Isi merita pe deplin premiile! Recomand tuturor cu incredere
maryuselu pe 14 Martie 2012 23:22
frumos filmul..o poveste de dragoste trista emotionanta intr`un fel ..chiar daca dueraza atata de mult nu te plictisesti ..spre sfarsit face toti bani !
Merita vazut!

k-rissa pe 16 Decembrie 2011 09:12
actorii au jucat extraordinar, ralph fiennes-genial, expresiv, dramatic!foarte bun filmul!
glontz43 pe 02 Noiembrie 2011 23:09
frt frumos...o drama deosebita
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

AimeeLov pe 29 Septembrie 2011 19:31
Superb filmul.Mi-a placut foarte mult.Finalul este cutremurator...Uneori lucrurile nu depind de tine:|
margott pe 19 Septembrie 2011 01:08
Un film bun, dar exagerat de romantios. Rolul lui Ralph Fiennes din acest film e foarte asemanator cu cel din The Constant Gardener.
Alexandra21087 pe 21 August 2011 21:29
Capodopera
Cel mai bun film al genului.E impresionant, nu degeaba a castigat atatea oscaruri.
so1uffle2 pe 10 Iulie 2011 01:42
as renunta si la cristalele Swarovski pentru aceasta piesa fina de arta.
keira pe 05 Septembrie 2010 02:55
Captivant si sensibil
Mi-a placut The English Patient si regret ca nu prea se mai fac astfel de filme in prezent. Simplitatea, sensibilitatea, maturitatea, veritabilele emotii si trairi omenesti par a fi, incetul cu incetul, inlocuite in cinematografia de azi de efecte speciale, actiune mult prea intensa si chiar imaturitate, as putea spune.

O persoana insuficient de matura psihologic (sau cu o varsta prea cruda) nu va aprecia probabil acest film pentru ca nu-l va intelege, nu se va regasi in el. Pe de alta parte, cei care se regasesc in acest gen, vor ajunge, din pacate, sa caute filme numai din anii trecuti, din decenii trecute chiar.

diana pe 03 Octombrie 2007 18:00
un film captivant o poveste de dragoste pe care oricine ar vrea sa traiasca...iar acelora care spun ca este plictisitor si etc ii intreb:de ce v-ati uitat domnilor?
after_day pe 29 iunie 2011 22:53
m-am uitat vreo 30 de minute la recomandarea "OSCAR". SI SA SCRIU CA MI-A PLACUT DOAR PT CA ASTA DA BINE IN FATZA OAMENILOR...NICIODATA!!!!!!!!!!!!!
tiberiu_toth pe 24 Martie 2016 21:36
SUPERB
Ma inclin in fata tuturor aprecierilor. Filmul este absolut SUPERB.
yanysboy pe 24 Mai 2015 20:00
adevarat
un film pe care nu trebuie sa il ratezi... nota 10 cu felicitari
micu03 pe 15 Aprilie 2012 13:56
@
cum vad si eu un film pe site-ul acesta,imi puteti spune comenzile va rog?
AnAndreea pe 18 Februarie 2012 02:29
Un film impresionant. Am plans cateva minute bune... m-a cutremurat cu totul.
gurygury pe 11 Februarie 2012 12:29
vizionare
cum pot vedea filmul?
vad ca are recenzii bune si nu stiu unde sa-l gasesc

Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 00:41
intr-adevar e o copie fidela a Titanicului, insa nu se ridica la aceeasi valoare.
daron75soad pe 4 februarie 2012 11:30
Nu am vazut nici The English Patient nici Titanic, am intrat aici pentru a vedea pareri despre primul dintre ele, pentru ca as vrea sa il vad, dar cum poti sa spui ca e copie dupa Titanic, cand Titanicul a aparut un an mai tarziu?
Ovidiu239 pe 7 martie 2013 18:55
Nu cred ca a copiat nimeni dupa nimeni, dar Titanicul e mult mai cunoscut, si...
blandy pe 30 Octombrie 2011 21:15
unul dintre putinele filme care a reusit sa ma impresioneze....o poveste extraordinara care te tine cu sufletul la gura ......merita vazut
Andrei pe 18 Decembrie 2007 22:47
Din punctul meu de vedere este cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata. Nu degeaba a luat atatea Oscaruri.
cosmin_kedii pe 09 Octombrie 2013 09:04
Michael Ondaatje a scris romanul " Pacientul englez " , sau cum ar fi "Parfumul " de Patrick Suskind ,care au fost mult timp considerate intolerabile , având în vedere limbajul cinematografic compoziție complexă și delicii narative . Dar Anthony Minghella ,,The English Patient ,,a reușit , sa faca unul dintre cele mai celebre filme de la Hollywood , premiat cu nouă premii " Oscar " , 2 premii " Globul de Aur " . 6 premii BAFTA și un Urs de Argint la Berlin Festivalul Internațional de Film pentru cea mai buna actrita ( Juliette Binoche ) .
radu_bombosi pe 21 Noiembrie 2013 22:51
nu pot sa vad nici un film
am facut si cont si degeaba

andreea.AA pe 3 ianuarie 2014 20:24
Pe Cinemagia nu poti viziona filme. Aici poti doar sa obtii informatii despre filme sau actori. Daca vrei sa te uiti la filme incearca site-uri de filme online!
lili22 pe 13 Septembrie 2012 08:06
O poveste de dragoste
Joaca bine actorii, dar cine poate crede ca asa arata Egiptul inainte de razboi?
Alexx pe 22 Februarie 2005 15:40
O poveste de dragoste foarte nasoala, actori inexistenti (atit cit ma pricep eu la evaluarea prestatiei lor), imagine de kk. O KST foarte ... si un Ralph Fiennes, prost al desertului. O poveste care concureaza romanele Sandrei Brown.
Go 1 2