Păreri The English Patient

(1996)

Pacientul englez

ciobotaru pe 17 Noiembrie 2009 16:42
E MAI MULT DECAT TITANIC ? SAU LA ACELASI NIVEL ?
nu stiu cum sa formulez , ma doare si mintea numai cand ma gandesc ca iar trebuie sa spun cat de bun e , nu stiu cum sa formulez ca sa fie cat mai la egalu filmului , e mai mult decat arta , e mai mult decat film , e mai mult decat poezie , atunci ce e ?
pur si simplu filmu asta te incalzeste , te face sa lacrimezi , te face sa te gandesti cat de frumoasa e viata uneori

portofel pe 1 ianuarie 2010 21:21
asa e bai frate-miu
Maricruz pe 14 septembrie 2015 20:10
Pe bune, ”mai mult decat arta”? Sincer cand i-am vazut pe aia doi cum se iubesc...”povestea de dragoste intensă” :)) am vazut cat de intensa e cand a inceput tipul sa o ”devoreze” pe tipa si apoi a lasat-o si pe ea sa il ”devoreze” cand a inceput sa ii bage degetele in gura. Nu ca filmul ar fi doar despre treaba asta, cu siguranta e mai mult de atat, numai ca ma asteptam la mai mult de atat.
incognito pe 13 August 2003 17:19
Unul din cele mai frumoase filme de dragoste din toate timpurile alaturi de Love story si Casablanca.

Prea lung ? O poveste de dragoste nu e niciodata prea lunga.

Cat priveste KST, daca cuiva i s-au parut dunele de nisip mai sexi decat ea inseamna ca e pe invers rau.

KST este deosebit de senzuala, sexi si mai ales frumoasa. Pentru asta e nevoie sa vezi altceva decat balcoane si craci. Adica sa ai o varsta la care te-ai plictisit de asa ceva si vrei femeie.

portofel pe 01 Ianuarie 2010 21:30
mi-a placut mult Ralph Finnes un actor foarte bun ,un sfarsit tragic
miere pe 27 Noiembrie 2009 19:09
Out of this word!
Foarte foarte reusit, o poveste de dragoste care te lasa/tine cu sufletul la gura.
@13 ambele sunt corecte dar mai bine suna "tine" , recunosc

thir13en pe 11 februarie 2010 18:02
Care te ține, nu te lasă !
Ovidiu239 pe 6 martie 2013 22:48
Imi place titlul: "Out of this world!"
mimi pe 02 Februarie 2007 23:12
Dupa parerea mea, este unul dintre cele mai bune filme. Este extraordinar din mai multe puncte de vedere, si ar fi:
- prestatia actoriceasaca
- povestea de dragoste imposibila
- situatiile limita in care sunt puse personajele si deznodamantul final.
Este intradevar foarte lung, dar nu te plictisesti nici o clipa, povestea nu stagneaza deloc, poate si datorita flash-back-urilor.

Annabella pe 13 August 2003 17:19
Unul din cele mai frumoase filme de dragoste din toate timpurile...am observat ceva: cu cat filmul de dragoste e mai dramatic (moare unul din cei 2 la final) cu atat ramane in timp...
cezarika21 pe 02 August 2015 08:21
O poveste tragică de dragoste
Ecranizare a unei cărți de ficțiune inspirate din anumite evenimente reale, ”The English Patient” este unul dintre cele mai premiate filme americane din toate timpurile, datorită în principal faptului că a apărut într-un an în care celelalte nominalizări au fost destul de slabe. Acest aspect nu-i minimalizează însă meritele sale artistice, fiind doar o precizare necesară pentru a justifica numărul mare de premii obținute.

Filmul lui Minghella prezintă o poveste de dragoste adulteră trăită înainte și în timpul celui de-al doilea război mondial de un presupus pacient englez, care pretinde a suferi de amnezie în urma unui accident grav. Încetul cu încetul, amintirile sale ies la iveală, iar pacientul cu fața arsă își dezvăluie treptat trecutul în fața unei infirmiere și a unui ofițer de informații mutilat. Ceea ce povestește ne umple… citeşte

Octaz pe 06 Februarie 2011 19:54
Stateam si analizam aici pe Cinemagia toate detaliile legate de acest film.Am fost impresionat,desi stiam ca a castigat Oscarul, sa vad cate premii si cate nominalizari a adunat aceasta productie,randuri intregi.Fabulos!Asta inseamna bineinteles ca "The English Patient" este unul din cele mai frumoase filme din istorie si de ce nu poate cel mai frumos film de dragoste.Desi filmul surprinde in mare parte si desfasurarea celui de'al doilea razboi mondial pe teritoriul Africii,accentul cade pe povestea de dragoste ce se infiripeaza intre cei 2 si pe tragicul destin pe care il are personajul principal... trist.Imbinarea celor 2 planuri a fost excelenta.Finalul in special este emotionant si iti smulge lacrima aceea care se lasa asteptata ...
Geo_Ruxy pe 29 Decembrie 2010 18:55
Frumos.
Au fost si niste elemente nu chiar pe gustul meu, insa, per total, este un film excelent. Si o poveste trista, dar frumoasa. Se merita vazut!
RomaniaMare pe 31 Octombrie 2010 20:53
Un film absolut extraordinar ! Acesta este intr-adevar un film de dragoste,domnilor ! Un joc foarte bun si natural din partea actorilor !
kisik pe 09 Februarie 2010 12:40
Hana
De Juliette Binoche nu spune nimeni nimic? Mie mi se pare fenomenala actrita (nu doar datorita prestatiei din filmul asta), iar rolul Hanei i s-a potrivit ca o manusa.
alexandru_d pe 07 Februarie 2010 21:05
Alegerea noastra sau alegerea altora, sa cauti pasiunea si ceea ce te face sa te simti intrg sau sa renunti si sa ramai cu ce ti se ofera? Decizii luate la manie si la nevoie, orbiti de lucrurile minore. Povesti de viata (K si contele) si hotarari care schimba cursul acesteia (Hana si Kip) . Viata noastra este rezultatul propriilor decizii.
cetateanu pe 30 Octombrie 2010 19:28
Un film realizat foarte bine,regia si scenariul excelente, o poveste frumoasa, speciala si emotionanta si niste prestatii actoricesti de zile mari cu regretul ca Ralph Fiennes nu si-a primit Oscarul pe care il merita. Singura problema a mea a fost durata un pic cam mare in rest numai de bine. Un film ce isi merita premiile si ce trebuie vazut. Ce film deosebit !! cred ca imaginile cu cerul filtrat prin bandajele de pe ochii arsi ai lui Finnes si muzica aceea te urmareste mult timp dupa aceea. Cred ca este printe putinele filme care m-au trimis urgent la librarie, sa caut cartea, sa o citesc si sa retraiesc povestea de dragoste totala, tragica si imaginile hipnotice din film. Un film cu totul deosebit !!
the_fairy pe 21 decembrie 2010 20:42
total de acord... nu il vazusem pana acum filmul, dar cartea am citit-o in urma cu cativa ani. de obicei daca citesti cartea mai intai filmul nu se ridica la asteptari dar de data asta nu ma pot hotari ce a foat mai bun :) cartea sau filmul.
Ovidiu239 pe 4 aprilie 2013 17:09
50 de carti? Si eu care credeam ca profu' meu de romana e cam nebun:)
cosmin742000 pe 13 Decembrie 2011 13:14
O ecranizare ffff buna dupa o carte ffff proasta....
Ovidiu239 pe 06 Martie 2013 22:35
Amintirile vor ramane
Este cu siguranta printre cele mai bune filme de dragoste pe care le-am vazut. Pur si simplu te face sa fii atent la detalii si practic nu realizezi cand trec mai bine de 2 ore si jumatate.
IMDB-ul o mai da cu bata-n balta din cand in cand, aici e unul din acele momente, insa filmul s-a scos cu Oscarurile, 9 la numar, inclusiv pentru cel mai bun film, dar si premii destul de importante si ele precum Globul de Aur, Bafta si altele...
Amintirile nu mor! ele raman chiar si atunci cand esti ars de viu, asa cum este pacientul nostru englez din filmul cu acelasi nume. Cum am putea noi sa uitam acest film? Obligatoriu de vazut!

Vorador pe 09 Decembrie 2011 01:14
"Every night I cut out my heart. But in the morning it was full again"
Un film cu o poveste speciala si emotionanta,un personaj cu o durere sentimentala mai dureroasa decat cea fizica.
Prikindelu pe 08 Septembrie 2010 15:49
English Patient
Extraordinara povestea, si cat se poate de reala, asa va fi mereu, iubirea va naste razboaie! Coloana sonora ft bine aleasa....mi-a placut ft mult, recomand acest film tuturor.
into_the_labyrinth pe 31 Iulie 2013 02:14
Un film superb, într-adevăr. Traumatizant şi foarte bine interpretat. Este la fel de bun şi ca dramă, şi ca film de dragoste, şi ca film de război - spunând o poveste specială despre dragoste, pasiune, dar şi oroare, absurd, atrocitate (şi, la un nivel ceva mai subtil, vină-pedeapsă). Cred sincer că reprezintă o peliculă care nu trebuie ratată de niciun cinefil, indiferent de gusturile sale (iată, eu l-am văzut foarte târziu şi, desigur, aş fi pierdut mult dacă nu l-aş fi văzut). Şi cred că tragismul se potriveşte mai bine decât happy-end-ul acestui film, e pe deplin în spiritul său.
Iulidesprefilme pe 10 Februarie 2013 13:17
Un film răsfăţat de premii Oscar- 9 statuete l-au impus şi în istoria premiului...
MNarcis pe 10 Mai 2012 12:22
Daca va placut titanicul (cui nu i-a placut?) cu siguranta o sa iubiti si acest film de dragoste (unul dintre cele mai bune,frumoase si emotionante filme de dragoste pe care le am vazut).........un film care merita vazut macar o data in viata!
radu3455 pe 24 Martie 2012 08:38
un film foarte frumos,o poveste extraordinara de dragoste dar cu un final trist,il recomand
Silvanna pe 29 Iulie 2010 22:57
foarte frumos...e genul de film care te invata sa plangi...
alexaa pe 25 Mai 2010 15:14
foarte bun in ceea ce priveste jocul actoricesc in schimb mi s-a parut incurcata actiunea iar finalul desi foarte dramatic si impresionant mi s-a parut un pic fortat
Andrey9211 pe 03 Aprilie 2010 19:33
Sincer m-am cam plictist in unele momete la filmul acesta insa totusi este un film bun ,nota 7.50 de la mine
laurik93 pe 29 Noiembrie 2009 13:05
intradevar gusturile nu se discuta dar nu stiu ce nu le-au placut unora la acest film.din partea mea maximul de stele
John Blazkowicz pe 22 Decembrie 2007 00:36
super!
progri pe 24 Ianuarie 2007 15:44
...ºi totuºi a luat nouã Oscaruri
nichiforiuc alina cristin pe 21 Noiembrie 2006 23:20
e un film super
l-am vazut de mai multe ori
si inca mai vreau sa-l mai revad
merita mai mult de 5 stele

Alin pe 17 Noiembrie 2004 18:34
daryl hannah joaca mai bine decat scott thomas probabil in fanteziile tale cand esti singur in dush.este interesant ca tu chiar te crezi inteligent cu aprecierile tale in materie de joc actoricesc.insa iti dau dreptate intr-o masura.binoche este stelara.
cat despre film in sine, the english patient este unul din putine filme de dragoste pe care le-am digerat (sa fim seriosi ryan o'neil din love story n-ar putea sa joace convingator nici in filmele cu comisarul moldovan) si care nu a fost penibil.asta, pentru un film de dragoste este o performanta.insa e drept, un picutz cam lung.

Ambra Blu pe 14 August 2003 18:01
Pentru o foarte buna adaptare dupa romanul lui Ondaatje. Poate putin fortat termenul "adaptare", avind in vedere faptul ca "The English Patient" al lui Minghella se distanteaza destul de mult de roman. O poveste de dragoste foarte emotionanta, actori foarte buni (atit cit ma pricep eu la evaluarea prestatiei lor), imagine de exceptie. O Kristin Scott Thomas foarte sexuala si un Ralph Fiennes, mistic al desertului. O poveste care depaseste net "Un ceai in Sahara", sau "Fortunes of War".
theo pe 14 August 2003 17:39
Din partea mea, cinci stele.
Din nou, gusturile nu se discuta. Daca ar fi sa judecam dupa criteriul vostru, pentru ca un film de dragoste sa fie bun, ea ar trebui sa aiba bustul Pamelei Anderson, posteriorul lui Jeniffer Lopez (sau Kylie Minogue, la alegere) si buzele Angelinei Jolie...( iar el, oricum nu conteaza). Nu contest ca Kristin Scot Thomas este rece ca un ghetar, dar nu poate fi judecat un film dupa prestatia unui singur actor. Iar Ralph Fiennes si Juliette Binoche joaca impecabil.

iuluassss pe 25 Februarie 2018 22:28
Povestea filmului m a prins; e un film bun, bine realizat dar nu de vazut a 2a oara!
serban_ionescu pe 11 Noiembrie 2017 20:12
O foarte emotionanta poveste de dragoste, romantica, dar dramatica si cu un final desigur trist
Buna si chiar foarte buna in unele secvente, interpretarea trio-ului actoriesc Ralph Fiennes, Kristin Scott Thomas si Juliette Binoche in respectiv rolurile contelui Almasy, Katharine Clifton si Hanna, paralel cu o regie foarte buna a lui Anthony Minghella, dublata si de un scenariu foarte inspirat.
Intr-un mod laudabil si prin urmare la fel de inspirat, realizatorii acestui film au construit actiunea sub forma unui puzzle si foarte multe flash-back-uri foarte potrivit alese ca si succesiune si momente foarte bune de plasare a lor, care abia treptat incep sa se completeze reciproc si sa faca "lumina" la fel de treptat astfel incat in cazul acestui film au reusit gratie acestei metodologii realizatorice sa captiveze si sa mentina permanent treaz si la un nivel foarte ridicat interesul vizionarii foarte atente a acestui film, chiar in ciuda faptului ca durata lui efectiva este… citeşte

tiberiu_toth pe 24 Martie 2016 21:36
SUPERB
Ma inclin in fata tuturor aprecierilor. Filmul este absolut SUPERB.
toamna pe 14 Ianuarie 2016 14:59
O poveste de dragoste minunata
Este un film care m-a marcat profund,un film pe care il revad mereu cu placere.
Tim22 pe 31 Iulie 2015 13:53
Unul din putinele filme contemporane de dragoste care sunt si reusite.
yanysboy pe 24 Mai 2015 20:00
adevarat
un film pe care nu trebuie sa il ratezi... nota 10 cu felicitari
ALINGT78 pe 03 Aprilie 2015 21:17
Filmul este o capodopera, unul dintre marile filme din istoria cinematografiei.
Tyybi1 pe 21 Noiembrie 2014 22:45
Trebuie urmărit !
Un film bun care pe mine nu m-a impresionat foarte mult, dar isi merita cele 9 premii Oscar (pentru fiecare aspect). Totusi finalul desluseste mare parte din actiunile infaptuite pe parcursul filmului.
AdriAdrianna98 pe 17 Iunie 2014 21:33
Foarte bun
Dragoste amestecata cu razboi, not bad. :) O poveste de iubire frumoasa, imposibila la inceput si cand totusi parea ca i se da frau liber, apare un alt obstacol. O legatura intre trecut si prezent, facuta la inceput intr-un mod imposibil de detectat. Actiune, dialog bine realizat, pe alocuri suspans. Toate astea insotite de o prestatie actoriceasca foarte buna. Daca mi se permite sa adaug, Kristin Scott mi se pare pur si simplu superba, e prima data cand o vad intr-un film si mi se pare extrem de senzuala si feminina. Frumos film, merita vazut dar va trebui multa rabdare fiindca-s aproape 3 ore , mai mult dialog si e posibil ca pe unii sa nu-i prinda. Eu de exemplu am avut momente in care m-am plictisit rau dar am zis sa-l termin din curiozitate pentru final. Vizionare placuta!
Claudynho pe 10 Februarie 2014 18:54
The English Patient este un film bun cu o poveste impresionanta......!!!
madalinaXD pe 02 Februarie 2014 15:54
Frumos
Sa fiu sincera mi-a placut mai mult filmul decat cartea. Cartea e mai grea de inteles, iar cu ajutorul filmului am inteles niste detalii pe care in carte nu le-am dat atentie.
Un film potrivit pentru iubitorii de drama, dragoste si razboi. Merita vazut.

linda_albu_linda pe 16 Ianuarie 2014 01:20
livia
asa si asa, nu m-a incantat cine stie ce. o tipa care isi inseala sotul. final emotionant, trist. cam atat, sincer.
andreea.AA pe 03 Ianuarie 2014 20:23
mie una mi-a placut foarte mult..... actorii au jucat bine. Cu toate ca uneori a fost plictisitor, l-am revazut cu placere de multe ori. Ma amuza in special scena de la sfarsit, cand apare Ralph Fiennes topaind la masa :))
vladimir84 pe 08 August 2013 21:49
Un film de pe urma caruia ai de meditat. Incantator!
xerses pe 11 Iulie 2013 14:13
Un film excelent pe care l-am vazut deja de 2 ori.Cu siguranta, voi "gusta" filmul si pentru a treia oara.
mihaelatb pe 29 Iunie 2013 14:22
Sunt ani si ani in cinematografie, sunt ani ca 1994 si ani ca 1996.
Ani in care nu stii ce film sa alegi si ani in care nu ai de unde alege.
Nu am citit cartea, dar probabil ca este o ecranizare foarte buna.
Eu insa nu am rezonat cu aceasta poveste de dragoste. Poate voi fi acuzata de lipsa de sensibilitate, dar am sa prefer ( daca este sa vorbim de povesti de dragoste cu final trist) Up close and personal, ii iubesc si pe Peiffer si pe Redford, lucru pe care nu-l pot spune vis s vis de protagonistii de la Pacientul englez..
Ca sa inchei pe acelasi ton, am sa spun ca i-au trebuit 12 ani lui Colin Firth ca sa se razbune pe Kristin Scott Thomas. De la English patient la Easy virtue, si acum sariti cu minus-urile .

Sillviu88 pe 27 Iunie 2013 15:50
Un film de Clasa
Super(b) filmul...merita 100 % . Pacat insa ca adevaratul Almasy, pilotul ungur care care a inspirat cartea si implicit filmul, a fost de fapt gay...Mai exact, pacat ca povestea din film e fictionala...SF. Dar filmul e high-class.
Spikos pe 29 Aprilie 2013 08:02
O poveste de dragoste , emtionanta , coplesitor de trista , extrem de frumos redata cinematografic , actorii , actiunea , decorurile , coloana sonora , toate iti marcheaza memoria pentru mult timp ; filmul trebuie vazut , acesta fiind marele lui merit , ca nu poate fi povestit !
mebubu2007 pe 04 Aprilie 2013 01:19
mie mi s-a parut un film foarte bun si chiar il recomand desi au fost multe scene triste :)
Go1 2