Un film propagandistic american în care se demonstrează ce prostii pot înghite cetățenii fără gândire... Actorii joaca prost în producția asta cu un scenariu de doi lei. Nu va pierdeți vremea uitându vă la această mizerie de studio mosfilm...
Aproximativ 90+ din filme sunt pură propaganda a diverselor agende, evenimente și a trecutului misterios, toate bazate pe minciuni interminabile.
Exemplu: încălziri globale, terorismul, evoluționismul, heliocentrismul, ere glaciare fictive, droguri trase pe nas, așa-zisele războaie mondiale, virușii inexistenți și plandemiile, energia nucleara inexistenta si fictivele bombe nucleare, apocalipse climatice, Terra epuizata de resurse, invazii ale extratereștrilor inexistenți etc etc etc
Un blockbuster tipic american realizat înainte de filmele despre catastrofe cu titlul 2012 când unii credeau că în acel an, 2012, lumea se va sfârși. Mesajul are o tenta ecologista, avem încălzire globală, ne chinuim sa reducem poluarea prin mașini electrice, descurajarea folosirii combustibililor fosili, interzicerea centralelor de apartament, decimarea vacilor responsabile de distrugerea stratului de ozon, mutarea producției în Asia și pe de altă parte tocmai țările asiatice cu cea mai mare industrializare poluează cel mai intens. Nu ne interesează asta că doar sunt pe alta planeta. Mai degrabă ne interesează profitul in urma forței de muncă prost plătite.
Da, impresionant, si de ce nu, ar putea fi cat se poate de real intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat. Nu stiu daca prin asemenea fenomene meteorologice devastante, insa cumva au inceput erele glaciare din istoria Terrei, si avand in vedere ca emisiile de CO2 sunt alarmante si temeperatura medie globala este intr-o continua crestere, nu m-ar mira sa asistam ( urmasii nostri ) la un astfel de eveniment. Fabuloasa replica celor de pe satelit din final " ai mai vazut vreodata aerul atat de curat ? "... Tinand cont ca traim vreme de pandemie, cu distantare sociala, cu industriile la minim si cu poluarea la minim, imi dau seama ca numai niste dezastre naturale pot insanatosi aceasta planeta ! Nota 7 pentru ca sunt un fan al filmelor cu dezastre naturale
Nici o forta nu e mai mare decat forta naturii.Un film bun cu un mesaj la fel de reusit:trebuie sa fim uniti in fata oricarei situatii critice.Un decor bine realizat insotit de efecte reusite care descriu foarte bine imaginea dezolanta a unui dezastru.Merita vazut!
Filmul e OK, tipic Emmerich. Bombastic, monumental, cu multe efecte speciale. Ceea ce nu inteleg este faptul ca, daca a cheltuit atatia bani pe film, de ce nu a angajat si actori de superclasa ? Film bun, distributie mediocra.
Ca in oricare film tipic Emerich, avem cate un savant cercetator care isi da seama primul ca ceva nasol va avea loc. Filmul debuteaza cu peisaje arctice superbe si ...sincer, mi-as fi dorit ca filmul sa se fi oprit acolo. Pentru ca de la saritura geologului peste crapatura dintre ghetari, filmul s-a cam stricat.
Avem ca protagonist un cercetator geolog, un tata iresponsabil si oribil.
Politicienii americani, inclusiv vicepresedintele, sunt fie incompetenti, fie dezinteresati si rupti de realitate.
Cursul evenimentelor ia amploare intr-un ritm accelerat: de la incalzire globala, in urma topirii ghetarilor ce a dus la dereglarea curentilor oceanici, avem intai ploi si inundatii, apoi uragane (si am apucat s-o vad si pe asta: reporteri transmitand din Los Angelesul devastat de 3 super tornade), pe urma incepe inghetul.
Actorii, absolut toti (poate exceptand… citeşte
cum un film ca iron man are nota mai mare ca asta ?
mie mi se pare o aberatie ca omu da otel sa aibe noata mai mare ca acest film , care din punctul meu de vedere este unu foarte bun, care cu adevarat ar putea sa se intampe ceva pe cand omu da otel o poveste de copii nustiu ce sa zic , probabil nu au actualizat cinemagia nota :d
Nu sunt în măsură să îi acord o notă, pentru că nu sunt un critic, ci doar categorisesc filmele și serialele pe care le urmăresc în plăcut/neplăcut. Fiecare film/serial are povestea sa și nu le poți compara, pentru că au diferite teme. Pe acesta îl încadrez la plăcut. Cele 10 stele pe care le acord sunt pentru că îmi place, la cele care nu-mi plac acordând o stea.
L-am revăzut şi bine mi-a părut. Foarte bun şi o idee originală care din păcate e posibil să se întâmple în viitor. Efecte la nivel înalt.
Roland Emmerich e unul dintre regizorii mei preferaţi pentru filmele: White House Down, 2012 (2009), 10,000 BC, The Patriot, Godzilla (1998), Independence Day, Stargate sau Universal Soldier.
Chiar daca am mai vazut filme de genu', pot spune cu mana pe inima ca si acesta m-a surprins. Interesant totusi, se pare ca nu ma satur de astfel de filme ...
Inexact ştiinţific şi ilogic, dar cu efecte vizuale bune
Dorind să tragă un semnal de alarmă cu privire la un fenomen climatic observabil în zilele noastre - încălzirea globală (gândiţi-vă numai la diferenţa dintre zăpezile de decembrie din copilărie şi la străzile uscate de acum), "The Day After Tomorrow" este un film despre dezastre foarte scump ca realizare, dar foarte ieftin ca abordare ştiinţifică.
Ceea ce deranjează cel mai tare sunt inexactităţile ştiinţifice remarcate chiar de cei mai vizionari oameni de ştiinţă; schimbările bruște ale climei petrecute pe parcursul deceniilor sau chiar a secolelor sunt condensate aici în câteva ore, făcând ca demersul artistic să se transforme într-o gogomănie științifică, lipsită de credibilitate și alarmistă.
Poate că totul ar fi trecut mai ușor dacă nu ar fi existat și destule erori logice. Filmul este adresat probabil unor… citeşte
Ca brainless disaster movie e okish.Nu cere nimic de la specator si efectele fac toti banii.Misto cadrele cu statuia libertatii si tornadele imense.Din pacate la atat se reduce filmul.Incearca Emmerich sa vanda ceva dialoguri,ba de familie, ba contra incalzirii globale, ba pro consevare civlizatie, ba ceva romantism de clasa a 3-a, dar din pacate esueaza mizerabil in a atrage atentia spectatorului de la prapadul de pe green screen.Spunea cineva mai sus ca replicile sunt corny.Nu doar ca sunt corny, cel mai rau e ca sunt date fara pic de skill actoricesc.Cred ca e cel mai rau rol al lui Gyllenhaal.
Cand au trecut, frate, 10 ani de la lansarea filmului?!! parca era ieri... Ori am imbatranit eu... Sigur asta e. Ma bucur ca inca nu se vede, totusi...
Filmul pune in prim plan mentalitatea fiintei umane,il doare in cot de tot ce se petrece iar cand lucrurile iau o intorsatura neasteptata se da cu capul de toti peretii ca sa ii fie din nou bn.
Mereu mi-au placut filmele cu apocalipsa. Cred ca pe toata perioada filmului tipam " NHU NHU NHU FA AIA " , m-a tinut cu pulsu la maxim. :))
Nhu stiu despre voi, dar mie mi-a placut. :D
The Day After Tomorrow Ice Age