Păreri The Dark Mirror

(1946)

Dublă enigmă

nyuszi pe 17 Iunie 2012 16:48
Mi-a placut foarte mult! Ar fi trebuit oarecum sa fie previzibil, dar nu a fost, cel putin, pana pe la mijlocul filmului eram in dubiu, nu stiam care ar putea fi criminala, cu toate ca, teoretic, una din ele intr-adevar parea mai blanda.

Olivia de Havilland e geniala aici! Reuseste sa creeze doua personaje total diferite, e greu sa o confunzi de Ruth cu Terry, chiar cand sunt ambele impreuna pe ecran, imbracate identic, sau cand Terry se preface. Prestatia ei ca Terry, apropo, mi-a adus aminte de rolul din "Hush… Hush, Sweet Charlotte", unde are o intensitate malefica asemanatoare.

mtraianc pe 12 Iulie 2012 13:26
8/10
o interpretare , de fapt doua interpretari exceptionale al Olivia De Havilland ,interesant si subiectul filmului , merita vazut
pisicuta1 pe 19 Martie 2012 20:07
da
celora care le plac fimele vechi!...................................................
cosmin742000 pe 24 Ianuarie 2013 04:36
Un film care sta multe lucruri nemaintalnite :
-subiectul sigur e unic , desi daca stai bine sa teandesti , ideea putea sa vina foarte bine la mai multi regizori.
- e singurul film noir cu teente de comedie
Tensiunea , suspanceul , imprevizibilitatea sunt la ele acasa , jocul Oliviei de Havilland extraordinar. Filmul mi s-a parut ca are cateva fracturi logice , dar e posibil sa mi se fi parut mie.

eduard_stratan pe 2 februarie 2022 22:25
mihaelatb pe 10 Iunie 2022 22:21
Ce se poate intampla cand doar una din gemene este curtata, i se solicita intalniri sau este ceruta in casatorie, iar cealalta, nu are parte de nimic?
O crima, un doctor este ucis, iar una din gemene este vazuta iesind din locuinta lui, dar care? Un inspector de politie care nu poate rezolva un caz deoarece gemenele au alibi, cu toate acestea el stie ca una din ele este faptasa, dar cum sa dovedeasca? Foarte buna prestatia Oliviei de Havilland.

mitza2003ro pe 20 Ianuarie 2021 20:07
Imi plac enorm filmele vechi din '30-'40-'50 și acesta este unul dintre ele cu o interpretare foarte bună a actorilor.
Bibi_TM pe 23 Mai 2013 20:33
T R I V I A
La 02 februarie 1948 "Teatrul Guild Screen", difuzeaza o adaptare radio de 30 minute a filmului, cu acelasi Lew Ayres care isi reia rolul său din ecranizare. Acelasi lucru se intampla si la data de 31 martie 1950, de aceasta data cu Olivia de Havilland in prim plan. Si totusi, prima adaptare radio a avut loc in ianuarie 1947, cand atat Olivia de Havilland cat si Lew Ayres isi interpreteaza rolurile din film.