Un film destul de ciudat si interesant care aduna foarte multe staruri de categorie A.
Sala de cinema a fost plina ochi si banuiesc ca femeile au venit pt Fassbender iar barbatii pt Diaz si Cruz...
Pelicula abunda in dialoguri pe teme filosofice si abstracte din care aparent avem cu totii ce invata, printre ele strecurandu-se si cateva secvente mai violente.
Desi filmul devine usor previzibil spre final merita urmarit pentru a vedea evolutia personajelor.
Cel mai complex si interesant personaj conturat in film este in opinia mea cel al lui Cameron Diaz, care o interpreteaza pe malefica si imprevizibila Malkina..o pradatoare veritabila,o persoana care nu tine cont de nimeni si de nimic..o fiara sexuala...si mai multe nu zic...
Performanta lui Fassbender din film mi s-a parut putin cam plata fata de ce ne obisnuise pana acum.
Sunt cateva scene din film… citeşte
Un film foarte " bun" ,asa pe scurt ,ca sa nu va stric placerea de al viziona ,Un film in care este vorba de un camion , (camion fosse septique)care transporta RAHAT ,,,din Mexic in SUA ..ilegal.
Cel putin asta am vazut din randul 10 ..:d
Personal, am ramas profund dezamagita de film. Sala de cinema a fost plina insa impresiile de dupa nu au fost chiar in avantajul filmul. Ma asteptam la ceva mai multe actiune, la mult mai mult suspans. De final nu va mai zic ca a ramas undeva in plop si plopul in aer :))))
Filmul este putin spus prost... 0 adunatura de actori pusi intr-un loc fara nici un rost:))) Toata sala a fost dezamagita de asemenea monument de prostie.
Un film care deşi îţi " ia ochii " cu distribuţia generoasă cu actori cu nume greu în lumea filmului, reuşeşte să dezamăgească în mod lamentabil, apogeul fiind finalul ex abrupto cu repetata replică a împopoţonatei Cameron Diaz mereu "famished" după ducerea până la capăt a unui al plan meschin.
Evident, distributia tenteaza, chiar daca filmul e mai... altfel.
Este ce-i drept veridic ce si cum se intampla, dar noi cu totii, vrem ca filmele americane sa se termine cu bine, personajul pe care il indragim (ca pozitiv nu prea pot spune) sa-i termine pe dusmani si sa razbune pierderea iubitei!
O scena care mi-a ramas in minte - trupul Laurei, cea pura si inocenta, rostogolindu-se in groapa de gunoi, fara sa aiba vreo vina, decat ca s-a indragostit de cine nu trebuie! In rest, nu prea am digerat amestecul de filozofie tibetana cu violenta americana.
Din partea mea filmul are un 7.
Cameron Diaz a fost exceptionala, o actrita foarte frumoasa chiar si la 41 de ani, restul au jucat niste roluri fortate, iar avocatul i-a dat filmului cu adevarat calificativul de foarte slab.
Nu,n-am adormit, dar sunt ferm convins ca multi dintre cei care au intrat la film pe la vreun 8, au facut-o.Static, impersonal, plin de vorbe de duh...Asta-i The Counselor.Risipa de pelicula, cuvinte si actori buni.
In timpul dialogului cu Jefe(ma indoiesc ca il tine cineva minte) ajunsesem sa ma intreb:Ma, ce vrea filmul asta de la mine?Dialoguri marcate de o pretentiozitate filosofica de-a dreptul iritanta.Pretentiozitate care poate m-ar fi prins daca nu ar fi fost rupta din 5 in 5 minute de cate o duda ce implica vreo zicala despre sex.
Hai sa zic si de bine.Au fost vreo 2 scene care pluteau in marea asta amorfa de pseudo-reflectii.Scena dintre Diaz-masina:va ramane acolo in istorie.Comparabila cu scena lui Sharon Stone din Basic Instinct.Scena 2:Brad Pitt si bolito.Trailer-ul a fost foarte bine facut sau muzica a fost buna...cam atat de bine.
The Counselor – La pomul laudat sa nu te duci cu sacul | Koolhunt.ro - Vezi Bucurestiul cu alti ochi
[...] faptul ca filmul e de evitat, inclin totusi (nu stiu de ce) sa va invit sa mergeti sa-l vedeti. The Counselor nu e un film prost sau prost facut. E un film mai degraba pretentios caruia parca ii lipseste firul [...] citeşte
Mie mi-a placut filmul dar as vrea sa fac cateva precizari:
- actorii joaca extraordinar - toti
- filmul este incadrat la 15+ desi din punctul meu de vedere ar fi trebuit sa aiba 18+. are unele scene extrem de violente
- filmul nu este un sirop, vreo comedie romantica, trateaza niste realitati destul de crude, si asa cum in viata nu tot ce ti se intampla este corect, tot asa si soarta pe care o au unele personaje este nedreapta.
Am vazut filmul de 1 decembrie. Sala de la sun plaza era aproape goala.Filmul mi-a placut mult .Cameron Diaz a fost fantastica si merita o nominalizare la Golden Globe.
If you fad it all But wanted more How much is enough? De cate ori ati vazut un film tocmai datorita distributiei? Si de cate ori entuziasmul s-a topit incet pe masura ce se scurgeau minutele? De multe ori, nu-i asa? Dar de cate ori vi s-a intamplat ca la finalul unui film, aparent fara [...] citeşte
De obicei nu ma iau dupa notele filmelor. Poate ca de data asta ar fi trebuit sa fie un avertisment serios faptul ca imdb-ul dadea 5.2 si cinemagia, 5.1. Da’ mi-am zis ca nu stie lumea sa aprecieze un film bun. Asa ca m-am dus. Hmmm… Din start, au pornit prost toate. Ne-am oprit sa […] citeşte
Unul dintre cele mai interesante filme din a doua parte a lui 2013 a devenit brusc unul dintre cele mai mari rateuri ale anului, fiind muștrului serios atât de publicul larg, cât și de critică. Cu toate astea, îmi voi permite să fiu ignorant, subiectiv, ieșit din tipar, sau cum vreți să-mi spuneți, și, pe … Continue reading → citeşte
incitant, crud , scurt si dur . dracu ! nu mai ai loc de critici de arta . macar toate gurile cascate au convenit o realitate : s-a jucat al naibii de bine . restul tine de gusturi ...eu i-am dat 10 si l-am pus la preferate . merita !
Distributia m-a facut sa vad acest film. Aveam mari asteptari de la el. Insa, asteptarile au fost spulberate. Vulgar, extrem de dur, inutil, fara sens si degeaba facut. Nu are nici macar 5 minute de actiune. Pe tot parcursul filmului am asistat la discursuri si povesti intre personaje care nu au nicio legatura... Niciun sens. Cu greu am putut sa inteleg ce se intampla cu adevarat. Scenariul e slab, iar actorii nu par mai deloc credibili. Nu mi-a placut mai nimic la acest film. A fost o pierdere de timp. Ii dau 3 pentru distributie si pentru cateva momente/replici gandite mai bine. Nu merita a fi vizionat. Nu-l recomand. Am mai bifat inca un film slab al anului 2013. Pacat. Avea potential.