Păreri The Conversation

(1974)

Conversația

Aluna pe 01 Martie 2012 20:16
Deci filmu-i din doua bucati:
– un thriller . Un film politist numa’ bun cu un caz foooarte interesant, care iti intra in minte si in care Harry Caul se implica personal, facand niste descoperiri Socante…
- o drama . … drama lui Harry, ale carui abilitati sunt admirate de catre colegii de munca dar care totusi nu are nimic, nici prieteni, nici familie… nimic. Scena de la sfarsit, cred eu, ii descrie perfect viata… goala.

Coppola le imbina perfect si cam asa iese Conversatia, un film obligatoriu de vazut poate chiar cel mai bun film despre spionaj.

Bobi_Carbasan pe 11 Mai 2008 18:20
acesta este cel mai bun film al lui coppola. a lucrat fara presiuni din partea producatorilor, fara nici un fel de termen limita, a folosit ce actori si-a dorit, iar acest lucru se vede si in rezultat: a luat Palme d'Or.
mtraianc pe 08 Octombrie 2011 10:04
super
am revazut filmul ,, Blowup ,, si mi-am adus aminte si de The Conversation ambele filme din partea mea nota 9 , daca ati vazut unul din ele cautati neaparat si pe cel de al doilea
balta67verde pe 27 Ianuarie 2019 18:51
Un film foarte bun. Gene Hackman in zilele lui bune. Cazale genial.
Iulidesprefilme pe 28 Noiembrie 2012 19:02
Film cu greutate în cariera lui F.F. Coppola, dar şi în cariera lui Gene Hackman.
lili22 pe 06 Noiembrie 2015 09:16
Vazut si revazut
Un film extraordinar, unul din cele mai bune filme ale lui Coppola, interpretarea lui Gene Hackman este magnifica.
bejenaru vasile pe 24 Iunie 2006 10:37
foarte bun film
mihaelatb pe 10 Octombrie 2010 01:29
film antologic.scena finala cand canta la saxofon este geniala! Este filmul in care totul se rastoarna la 180 de grade, in care din urmaritor devi urmarit!
cosmin742000 pe 22 Aprilie 2017 20:47
Un film foarte bun , facut in vremurile cand Gene Hackman si Harrison Ford jucau ca niste actori in filme ca niste fillme
eduard_stratan pe 26 iulie 2021 12:15
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi în 2019 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul înca vreo 2 ani pâna te-au blocat din nou!
Alex007 pe 24 Iunie 2010 16:00
....chiar ca este cel mai bun film a lui coppola......unu dintre cele mai reusite...
Theodoric pe 10 August 2014 14:52
Datorita unui astfel de regizor,scenariul a fost construit foarte bine.Distributia se implica in preajma atentiei,luand ca rol principal un monstru sacru al cinematografiei.Un film foarte bun cu o poveste excelenta
cosmin_kedii pe 17 Martie 2012 14:41
Dl Coppola, scriitor precum si director, a reuşit de a face un film mare cu actori formidabili de buni
user-5c9f8c2e87074 pe 06 Mai 2021 23:13
Un film de excepție! O anatomie / disecție a detaliilor din munca unui expert în supraveghere. Dar și implicațiile psihologice( sau mai ales) Un montaj minuțios parca făcut cu lupa un film de o subtilitate extrem de fina făcut parca la microscop. Am fost magnetizat nu știu cum a trecut timpul!!!! De revăzut!
radu3455 pe 25 Octombrie 2012 18:39
nu prea ma impresinat mai deloc acest film mi sa parut destul de plictisitor
Kuhaylan pe 02 Ianuarie 2013 20:08
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Dragos.87 pe 02 Iulie 2023 01:44
Uneori cele mai banale discuții spun cele mai multe lucruri despre un om.. Un film frumos și interesant,mi-a plăcut mult regia lui Coppola care simbolizează măiestria de clasă a unui regizor cu talent uluitor. De asemenea Gene Hackman are o prestație de mare valoare, recomand cu încredere!
Porkus pe 29 Martie 2023 23:45
mda. filmul e bombă. gravisim. probabil cel mai bun al domnului cu regia. jos pălăria.
silvia.n pe 23 Martie 2023 22:59
super film,super actor
L-am vazut cu multi ani in urma,cand nu stiam nimic despre Gene Hackman.Mi-a placut mult acest actor, datorita acestui film am cautat si vazut si alte filme cu el in distributie,care nu mi-au placut la fel de mult.Pentru ca toate conteaza:scenariul (f interesant,m-a socat atunci,era o noutate sa afli despre tehnologia ascultarii/urmaririi/manipularii rezultatelor spionajului,etc),regizorul,actorii,atmosfera creata,etc.O super idee, de luat aminte de pe atunci, cum,pe baz de "probe"poti condamna un om,crea impresii false despre comportamente,evenimente,oameni.Iar G.H.a dovedit forta in interpretare, e un tip plin de vitalitate.Vreau sa vad filmul din nou,sa vad daca imi place la fel de mult.Oricum e un film care nu trebuie ratat,din mai multe puncte de vedere.
mmb pe 02 Decembrie 2021 07:56
abordare psihanalitică
vezi pe situl de specialitate, Cafe Gradiva, o analiză din perspectivă psihanalitică:

helsing pe 23 Martie 2021 07:57
Văzut după 36 de ani de la lansare, nu mai pare atât de bun. Gene Hackman, odinioară rețeta succesului la cinefili pentru orice film, joacă bine dar se potrivește cu rolul ca nuca-n perete. Scena de la Harry de acasă mi se pare mai mult decât nedigerabila, dacă așa arăta un party in USA între cei mai buni experți în tehnica supravegherii... Doar momeala a fost perfectă pentru rol, cum ar fi fost că Ann să interpreteze rolul de seducătoare a lui Harry?!????
silvia.n pe 25 ianuarie 2024 08:32
L-am vazut aproape de lansarea lui.M-a socat la vremea respectiva;se pomenea de supraveghere audio si video,de separarea sunetelor (conversatie purtata in loc aglomerat),de manipularea probelor si martorilor,a avut un final surpriza,etc.Partea tehnica m-a socat atunci si iata unde s-a ajuns cu supravegherea noastra,a tuturor azi!Dupa mine e un film exceptional,ca avertisment pt ce ne asteapta si ca recunoasterea lui Gene Hackman ca bun actor.Eu nu-l cunosteam pana la acest film,l-am apreciat de la inceput si a ramas unul din actorii mei preferati:pt carisma,forta-e tonic si agreabil, indiferent daca joaca in rol negativ sau pozitiv.Se reia filmul zilele astea la cinemateca,voi merge sa-l vad iar-sunt curioasa daca ma va marca la fel de mult.Din amintirile mele filmul ramane actual ca problematica.