Păreri The Conjuring 2

(2016)

Trăind printre demoni 2

alali pe 24 Iunie 2016 21:03
Frica de difuzoarele date la maxim..
Pentru ca tocmai ce se lansase aceasta a 2-a parte a filmului "Traind printre demoni" si deci se regasea inca in avizierul cinematografelor , m-am pus frumos de dimineata sa vizionez primul film al seriei: The Conjuring (2014). Toata graba si pripeala a avut totusi un folos intrucat am putut compara cele doua filme avand detaliile si povestea inca proaspata in memorie.
Diferenta e ca primul film pare mult mai asezat. Aici, in cea de a 2-a parte totul este mai zgomotos, mai alert si ... mai explicit.
Actiunea de groaza incepe relativ repede. Nu se pierde prea mult timp cu introducerea in casa familiei Hodgson. Facem cunostinta cu fetele, o intalnim pe mama mai mereu in necazuri si ii vedem pe baieti, cu accentul pus pe cel peltic. Apoi brusc, paranormalul isi face loc. Si sa nu intelegeti ca acest inceput de horror, alert si fara o introducere prea lunga e ceva rau. In fond… citeşte

misumosu pe 25 iunie 2016 06:44
ba , dar cinefil mai esti...
alali pe 9 octombrie 2016 03:26
Ok cotzofica, sa presupunem ca Lorraine Warren este urmarita de acest demon. Atunci nu se explica de ce cu un an inainte acest demon legat de Lorraine exista deja in casa din Anglia. El se manifestase cu violenta cu mult inainte de a ajunge pe batranul continent sotii Warren. Scenarii si presupuneri se pot face "fara numar". De aceea spun ca era o miscare inteligenta de scenariu sa fi cuprins acest detaliu ca sa nu trebuiasca sa facem tot felul de speculatii. Legat de nota, ea e un 7 pe care trebuia sa il strecor cumva printre filmele care au luat 7. De aici 7,08 :)
tatucu_alin pe 01 Noiembrie 2014 12:46
The Conjuring e o capodopera a zilelor noastre.
Continuarea nu va dezamagi pentru ca va fi regizata de acelasi regizor si totodata maestru al genului horror:James Wan.

jacksparrow pe 30 Mai 2016 14:59
Eu cred ca "The Conjuring 2" va fi cel mai bun film horror din 2016.
Theodor2011 pe 9 iunie 2016 23:37
Si eu cred la fel.
misumosu pe 25 iunie 2016 06:43
am vizionat filmul si aici ai avut dreptate
alexandra.alexxa pe 13 Iunie 2016 22:02
Foarte Bunn
Tocmai l-am vazut cu sotul meu ieri la cinematograf aici in America. Ne-a placut foarte mult.
Daca aveti ocazia sa-l vedeti, mergeti cu incredere. Mi-a placut foarte mult filmul.
Unele scene nici nu le pot scoate din minte :)))
Sper ca v-am fost de folos.
Cei doi impreuna parca sunt Mulder si Scully din Dosarele X... foarte simpatici ..
Amandoua partiile au fost un suspans bun pt mine, dar parca tot a-II-a parte mi-a placut mai mult.

Theodor2011 pe 02 Martie 2016 20:59
Prima parte mi-a placut. Nu m-am plictisit nici macar o secunda. Iar faptul ca aceasta a doua parte continua cu acelas regizor si de aceeasi actori principali Vera Farmiga si Patrick Wilson este un mare avantaj. Este unul dintre cele mai asteptate filme din 2016.

27.08.2016. Am vazut filmul si pot spune ca este un film reusit. (totus, mai slab ca prima parte) The Conjuring 2, este diferit de filmele horror de duzina aparute pe ''banda rulanta'' in ultimii 10-15 ani. Partea a doua beneficiaza de acelas joc actoricesc colectiv (Vera Farmiga si Patrick Wilson) destul de reusit.
The Conjuring, este un film horror reusit, in sensul ca creaza, transmite acel suspans spectatorului, specific filmelor de gen reusite:
Acea atomsfera apasatoare si tensionata, acel scartait de usi si de podele, acea liniste de ''dinaintea furtunii'' in care se aude doar respiratia grea a… citeşte

mihnea_aspru95 pe 22 mai 2016 22:49
Prima parte a fost terifianta de-a dreptul ????. Cred ca n-am putut dormi 3 zile la rand.
mihnea_aspru95 pe 22 mai 2016 22:52
Am incercat sa pun un "scared emoticon" si au aparut semnele de intrebare. Dafuq?!
Mr.Halloween pe 12 Iulie 2015 22:49
Sunt curios...
The Conjuring a fost un film bun si atat. Daca vreti ceva 100% infricosator vedeti Poltergeist(1982) sau The Shining(1980).
Omu_Problema pe 19 februarie 2016 01:07
Si daca nu-mi plac filmele horror vechi, ce fac?
AdriAdrianna98 pe 2 ianuarie 2018 22:49
The Shining e fain dar hai sa fim seriosi, nu e horror mai deloc.
AlexGo0d pe 28 Iunie 2016 04:05
Nu stiu cum reuseste
James Wan dovedeste inca o data ca este unul dintre cei mai buni, daca nu chiar cel mai bun regizor de filme horror.
rey pe 06 Iulie 2016 10:32
Exceptional!
A fost printre putinele filme care chiar a adus elemente indeajuns de bune incat sa ma sperie, si chiar de mai multe ori pe parcursul celor 2 ore si 15 minute aprox.
Mi se pare mai bun decat prima parte, actorii joaca foarte bine, povestea te prinde si te tine in fir pana la final.
Il recomand tuturor cinefililor care vor sa guste dintr-un adevarat film de groaza, intr-o seara! :)

stricted pe 27 August 2016 22:55
Conjuring 2 mi se pare ceva mai bun decât primul. Poate al treilea o să fie chiar ceva aproape de o capodoperă. Până una, alta, convențiile încă tind să domine și să transpară din trama filmului.
AdriAdrianna98 pe 2 ianuarie 2018 22:50
Eu ma astept sa fie mai slab cum s-a intamplat si cu Insidious. Primele 2 parti extrem de bune si 3 a fost un esec total.
misumosu pe 25 Iunie 2016 06:40
The Conjuring 2 (2016) the best
un film care te tine „in priza„ si sper ca va continua aceasta serie reusita care nu m-a dezamagit

blink520 pe 02 Iulie 2016 12:28
blink520
Bun filmul, L-am vazut aseara la cinema, cel mai bun horror din ultimii ani. Si actorii sunt super. Mi-a placut la nebunie Omul Incovoiat...
Floryn06 pe 02 Iulie 2016 01:12
A meritat așteptarea
Mi-a dat mai mulți fiori decat prima parte insă nu o să le compar, nu asta e ideea . Ce mi-a plăcut in mod special la acest film este atmosfera plină de mister și suspans , amplastă intr-un decor sumbru , aproape perfect . Deasemenea apreciez că regizorul James Wan a reușit evitarea unor clișee și astfel m-am ales cu câteva sperieturi bune :))
Iar Vera Varmiga mi-a dat incă un motiv in plus ca să rămână actrița mea preferată .

alex_antonovici pe 22 Octombrie 2014 07:12
Amanare
Tocmai s-a anuntat ca The conjuring 2 s-a amanat pana in 2016;nu mai pot astepta asa mult!!!
georgiana_dediu pe 27 Iunie 2016 23:02
Un film cu o poveste interesantă care te tine mereu in suspans.
Patru.Bogdan pe 06 Iulie 2016 14:44
Un film care sparge gheața
Posibil ca nota pe care i-am dat-o să se datoreze înclinației mele către horror sau ușurării de a vedea în sfârșit ceva de calitate în genul ăsta. Oricum ar fi, The Conjuring 2 în mod clar impresionează. Chiar dacă povestea e simplă în esență (posesia demonică a unei fetițe și a familiei ei), compensează prin modul în care e alcătuită. Deși conține clasicele sperieturi subite, atmosfera e plină de suspans și un mister gros și bântuitor. Scenele horror durează mult și sunt grele și apăsătoare, reușind să îți ridice pulsul pentru minute la rând și să te facă să îți ții respirația până îți auzi inima bătând. Tehnica de filmat e magistrală, întreținând subtil transa în care se află personajele și care te acaparează destul de repede, în special dacă ești genul ușor impresionabil sau pasionat de horror. Muzica și sunetele sunt… citeşte
alex43497 pe 06 Mai 2015 22:38
ce pacat ca nu se pot da notele inca...i-as fi dat un 2 cat titlul lui de mare.numai prostii or sa se uite la asa ceva.
Theodor2011 pe 30 noiembrie 2015 16:34
Uitati-va va rog in profilul acestui ''cinefil'' alex43497 si o sa ramaneti SOCATI. Cum si-a facut el cont pe Cinemagia ca sa isi bata joc. Altfel nu imi explic cum de a notat filme de exceptie ca: Schindler's List cu 1, Pulp Fiction cu 1, Reservoir Dogs cu 1, Taxi Driver cu 1, Troia cu 1, Dances with Wolves cu 1, Blood Diamond cu 1, The Others cu 1, The Green Mile cu 1, La Vita e bella cu 1, Mystic River cu 1, Jurassic Park cu 1 etc. Nici la actori nu s-a lasat mai prejos si a notat in felul urmator: Brad Pitt cu 1, Al Pacino cu 1, Tom Hanks cu 1, Alfred Hitchcock cu 2, Steven Spielberg cu 1 si pun etc ca, continui pana maine cu aceste exemple concrete. Nu mai spun de comentarii (pareri actori si reviewuri). Pe legendarul Steven Spielberg la numit (ATENTIE!!!) cel mai prost regizor din lume:))) Eu acum rad de acest user. Nu vreau sa-l jignesc (nici atat nu merita)
blackmore pe 29 iunie 2019 18:42
Theodor2011 filme cum fac americanii pot face copii de gradinita decervelati din Rusia
Sorin87 pe 27 Septembrie 2016 22:53
Pentru iubitorii de horror acesta este filmul potrivit, mi-a placut la fel ca si prima parte
Manusa pe 05 Septembrie 2016 22:30
Un film care te tine in suspans pe tot parcursul lui, mai mult are si scene in care te mai sperie putin, eu unul am tresarit la 2 scene. Mie unul mi-a placut acest film, este la fel de bun ca si prima parte, doar ca are o alta poveste, una inspirata tot din fapte reale. Oricum cel mai bun film pe aceasta tema ramane pentru mine The Exorcism of Emily Rose.
Alex_Paun_Valentin pe 15 Iulie 2016 15:11
Nice
Aceasta continuare a fost de n ori mai buna ca prima parte.La inceput a fost putin plictisitor,dar dupa chiar m a impresionat.Nota 9+
AmphitriteMermaid pe 31 August 2018 16:45
Desi e putin mai slab decat prima parte, filmul tot e foarte interesant si scary. Merita vizionat
lavara_laiarna pe 20 Martie 2018 16:27
O altă poveste . Nu mai bună ca prima parte dar mai evidentă cum că iadul există..pe bune.
matei_miclea pe 13 Februarie 2017 20:31
Genial
Un film superb care are o poveste buna in spate.Dupa parerea mea James Wann este unul dintre cei mai buni regizori al filmelor de groaza in prezent.Merita vazut!
ValentinaV pe 13 Noiembrie 2016 17:48
e un film bun, care valorifica foarte bine tehnologia din prezent, pentru a crea imagini inspaimantatoare. Puteau fi mai multe momente in care lucruri oribile apar brusc, pentru a spori teroarea, dar si asa e realizat foarte bine.
Il recomand.

Repet, putea fi 20% mai bine, dar isi merita cu adevarat denumirea de film horror.

Omu_Problema pe 11 Noiembrie 2016 21:40
De bifat in portofoliu
S-a cunoscut mana lui James Wan, inteleapta ideea de a pastra cei doi actori care interpreteaza sotii Warren, nu e la fel de bun ca primul, e putin, putin sub el dar tot e foarte bun.
Ciprian_2007_tl pe 09 Octombrie 2016 21:06
The Conjuring 2
Am vazut atatea filme horror pana acum incat cu greu mai sunt surprins, dar in mod surprinzator mi-a placut filmul. Mi s-a parut foarte ok din toate punctele de vedere ! Povestea e foarte interesanta, tensionata si te tine extrem de incordat pe tot parcursul filmului .Cel putin eu am fost multumit de partea a doua.
cotzofica pe 07 Octombrie 2016 10:22
Sunt rare cazurile când continuarea unui film care s-a bucurat de un oarecare succes este cel puţin la fel de bun ca predecesorul său. The conjuring 2 are avantajul aceluiaşi regizor şi aceloraşi personaje principale.
Din nou traducerea din engleză este de tot râsul. De ce nu se putea traduce pur şi simplu "Invocarea" sau "Chemarea", dar probabil menţionarea cuvântului "demoni" în titlu are un aspect mai comercial.
Recomand nu numai celor pasionaţi de genul horror.

DragonMaster pe 18 Septembrie 2016 14:44
Cel mai bun Horror de anul acesta
Nu sunt un fan horror dar imi plac filme de toate genurile,iar in anul 2013 The Conjuring (prima parte) a fost printre cele mai bune filme horror vazute de mine din acel an.
Dupa ce am vazut cat de buna a fost prima parte,m-am decis sa vizionez partea secunda datorita unor recenzii pozitive al unor persoane care aproape de fiecare data au dreptate la analiza unui film.
Punctele forte ale acestui sequel sunt:
-este un horror mai infricosator decat primul
-actorii mi-au placut foarte mult cum au jucat,mai ales tanara actrita Madison Wolfe
-in ciuda faptului ca tine 2 ore si 14 minute nu m-a plictisit deloc
-apar multe clisee care deranjeaza putin dar scenariul este facut in asa fel incat nu le dai asa de mare importanta(este un punct forte dar in acelasi timp este si un punct slab)
Punctele slabe ale acestui sequel sunt:
-apar multe clisee… citeşte

radu3455 pe 06 Septembrie 2016 16:15
nici nu ma asteptam la ceva slab din partea lui James Wan,la fel de reusit ca prima parte cu multe momente tensionate,merita vazut nota 9
Mihai2508 pe 27 Iulie 2016 20:59
Destul de bun
Un horror OK, care are multe scene horror destul de scarry, la care chiar tresari. Scenele horror sunt bine gandite, dar spre final nu e formidabil. Din punctul meu de vedere este mai slab ca prima parte, dar destul de bun per total. Un plus este coloana sonora, care e foarte buna.
kakapiciu pe 08 Iulie 2016 00:20
Intr-un final un film horror care a reusit sa ma sperie in ultimul timp. Am doar cuvinte de lauda pentru el.
larisamaria24 pe 07 Iulie 2016 17:44
un horror super, obligatoriu de vazut. sunt multe faze in care se ridica parul pe tine. si povestea e foarte tare si sa nu uitam ca e inspirat din fapte rele
broth3rrr pe 07 Iulie 2016 01:34
George
Tocmai am venit de la cinema...ce pot sa spun...e genial..a meritat fiecare banut...asa scene...pur si simplu sari dupa scaun...paru ti se ridica pe tot corpu...momente cand nu te mai poti uitat....un film care singur nu o sa-l agaleze ceva in viitorul apropiat...:D
dan_marian92 pe 07 Iulie 2016 00:21
Perfect
Este un film excelent datorita unghiurilor foarte bune din care este surprinsa actiunea si suspansului mentinut printr-o coloana sonora bine plasata in film.Povestea reala este foarte bine pusa in scena gratie asemanarilor din pozele finale.
Mitza_MvP pe 24 Ianuarie 2017 02:32
Horror de calitate,interpretare foarte buna a Verei Farmiga....
andreea_elise pe 28 Septembrie 2016 11:24
A meritat asteptarea
Un film care a meritat asteptarea. Dupa parerea mea este cel mai bun film de groaza din 2016.
user-5c5734114362b pe 16 Iunie 2020 14:43
Este chiar mai bun decât partea 1, cea din 2013! Actorii joacă extraordinar iar suspansul este la cote maxime pe tot parcursul filmului. Povestea prezentată (care este de altfel desprinsă din viața reală) este captivantă și înfricoșătoare, iar filmul reușește să îți dea fiori pe șira spinării fără prea multe scene tip jump-scare. Nota 10, clar!!!
user-5e7b2f4dad84f pe 25 Martie 2020 12:42
Destul de bună continuarea...Cel mai bun, cel mai bun, puțin infricosator
user-5c6864cac165d pe 25 Februarie 2020 01:51
Este super fain,suspansul teține cu sufletul la gura ,mai reușit decăt prima parte????
blackmore pe 29 Iunie 2019 18:40
O alta mizerie de film horror american pentru cei fara neuroni.partea a 2-a
AdaGabriela pe 24 Februarie 2019 00:29
Mi-a placut filmul,are actiune si momente de suspans,nu este cel mai grozav film de groaza dar este destul de bunicel.Merge pentru un sfarsit de saptamana cand nu mai stii la ce sa te uiti.
bainca pe 19 Februarie 2019 03:36
nota 8 foarte bun
A fost un film foarte bun , dar nu atat de bun ca primul , a avut actiune , o poveste la fel de captivanta dar mai inclacita putin , per total a fost un film bun , merita nota 8
claudiu-daniel-lugoj pe 23 Ianuarie 2019 22:48
Un film ciudat,nu prea sunt adeptul acestor gen de filme,dar filmul nu a fost rau mai ales ca e facut dupa un caz real.Daca va plac astfel de filme merita sa al vedeti.
andrei_oarga pe 16 Ianuarie 2018 23:07
O continuare buna,cu o atmosfera apasatoare si interpretari bune,dar mi-a placut mai mult primul,oricum merita vazut de fanii horror!
AdriAdrianna98 pe 02 Ianuarie 2018 22:54
Mult mai bun decat m-as fi asteptat. Putin sub prima parte dand mai mult in filmele de duzina intrucat sunt o gramada de elemente revazute prin alte filme. Primul a avut o atmosfera mai aparte. Cu toate astea nu i-a lipsit deloc suspansul. Noi ne-am uitat impreuna la el intr-un grup de 5-6 persoane si va zic ca nu s-au facut glume (cum se intampla extrem de des in grupuri la filme de genul, mai mult pentru a arata curajul) ci toata lumea statea extrem de incordata si tensionata, iar sa fii intr-un grup si sa fii totusi capabil sa simti o astfel de emotie, de frica, de teroare, e ceva. Interpretarea actorilor din rolurile principale extrem de buna, imi place tare mult de ei. :)
Sa vedem ce-o sa fie si cu a 3-a parte. Sper sa n-am parte de aceeasi dezamagire pe care am avut-o cu partea a 3-a din Insidious dupa primele 2 parti extrem de bune.

alina_neamtu pe 18 August 2017 17:49
Nu multe sunt sequel-urile care reușesc să se ridice la nivelul primului film dintr-o serie, cu atât mai mult să îl depășească. The Conjuring 2, însă, este cel mai bun film horror lansat în ultimii ani.

Citește întreaga recenzie aici - https://uberkino.ro/reviews/review-the-conjuring-2-2016/

izabela_voica pe 30 Decembrie 2016 22:41
Destul de slabut in comparatie cu prima parte care a fost de-a dreptul infricosatoare.
Kuhaylan pe 03 Noiembrie 2016 17:41
WD 1
.....................................................
Nutty pe 27 August 2016 00:42
Dezamagire totala
Va recomand să vizionați filmul The Enfield Haunting (2015) o să vă dați seama de unde s-a inspirat regizorul James Wan pentru această parte The conjuring 2.
marius_radu_nicula pe 30 Iulie 2016 18:53
Unul dintre putinele horror care inca te mai surprind si te sperie intr-un mod autentic fara grotesc si macabru. Merita vazut.
Kapi pe 23 Iulie 2016 14:08
Cum m-am obisnuit deja, prima parte ramane mereu cea mai buna. Din pacate aici nu ne abatem de la "regula" aceasta, nota 7, nu cu mult diferit de primul film insa eu nu am fost impresionat pe cat ma asteptam de actiunea filmului.