Păreri The Company Men

Oamenii Companiei

bornStubborn pe 18 Aprilie 2011 20:12
L-am incadrat la "favorite". Probabil ca nu e o mare productie, dar mi-a placut la nebunie. Pe langa subiect si "acting-ul" foarte bun al actorilor , cred ca m-am indragostit de ideea de sotie devotata din film. Poate e doar parerea mea , dar e o raritate si tinde sa devina o utopie ca sotie in societatea de astazi sa isi pastreze taria de caracter si tandretea fata de sot in momente dificile. Imi cer scuze doamnelor daca par misogin dar e purul adevar. O seara frumoasa tuturor !
Radu_sb pe 17 august 2011 22:22
si mie, f bun pt timpurile noastre
Anna23 pe 21 Septembrie 2011 07:12
Merita vazut. Reflecta realitatea, multi dintre noi trec din cauza economiei prin asa o drama.
xerses pe 27 Februarie 2011 20:36
Desi deprimanta povestea, este realtatea care se intampla si pe la noi...
John9 pe 27 Ianuarie 2011 03:58
un film despre realitatea cu care ne confruntam multi dintre noi (doar ca la o scara mult mai redusa) despre cum sa iti pastrezi orgoliu, demnitatea, onoarea si in acelasi timp sa supravietiuesti in conditii precare...
SorinC pe 20 Mai 2011 18:06
Un film bun. Merita vazut, viata sociala de la o companie de succes, iar apoi degradarea ei.
gabynew1 pe 16 Aprilie 2011 01:01
un film despre barbati asa cum ii intelegem noi in lumea moderna. Lucrand intr-o corporatie de success intr-o cariera de suces. totul se naruie intr-o zi.ce faci?
Radu_sb pe 17 august 2011 22:23
ajungi un ratat!
circarul pe 12 Ianuarie 2011 04:10
lam vazut mie unu mi-a plcat , recomand :)...............
cris2703 pe 20 August 2011 05:08
Super filmul. Pacat ca nu trateaza o "realitate" trecuta!
Un film atat de ancorat in realitate..si mai ales in situatia actuala....Grav este faptul ca nu poate fi privit ca un film din trecut sau ce treateaza o situatie trecuta (gen cele istorice sau despre evenimente trecute de ceva timp) :( Pe de alta parte realitatea tratata il face sa te atinga mult mai mult.
gabynew1 pe 16 Aprilie 2011 01:01
alex_il_fenomeno pe 30 Iunie 2013 01:01
A fost mai interesant decat parea la prima vedere, prezentand niste vieti din perspective total diferite, cum o decizie aparent neinsemnata poate distruge iremediabil cateva vieti, si repercusiunile acestor intamplari... Pe langa capitolul poveste sau soundtrack, filmul bifeaza din plin si la distributie, aducandu-ne nume cu adevarat mari ale cinematografiei, Maria Bello, Ben Affleck, Kevin Costner sau Tommy Lee Jones, ce ne-au adus personaje cat se poate de veridice. Il recomand cu placere, m-a surprins placut.
Raddu pe 16 Februarie 2012 16:07
Situatia per ansamblu plictiseste in sine. Nu am vazut sa scrie pe undeva ca filmul este destinat doar celor pe Wall Street asa ca m-am uitat si imi cer scuze cris2703. In afara de o reflectare a realitati din State si o drama multipla foarte prost expusa filmul nu are nimic deosebit. Actiunea este total plictisitoare , practic prezinta doar viata unui personaj in relatiile sale de munca si viata . Primeste de la mine un generos 6.

Nu se compara deloc cu Pursuit of Happynes , desi au aceeasi tema , PoH este de "n" ori mai realist si mai bun.

jacknicholson pe 14 August 2011 21:24
Bun filmul.Cam asta este realitatea.Posturi de "negri"(ca unii dintre noi) se mai gasesc,de directori mai rar.Disperarea te acapareaza mai tare atunci cand cazi de mai sus....asta e viata si cam asta trateaza filmul.
shadow87 pe 15 Ianuarie 2010 21:37
Parere
din ce a citit in descriere si din trailer pare a fi un fil interesant cu un subiect de actualitate, supravieturiea in timpuri grele cum traim si noi cu criza. astrept sa apara sa imi fac o idee mai buna.
jardia pe 11 ianuarie 2011 00:04
da chiar nu la vazut nimeni ?
Ghemot pe 29 Martie 2018 22:45
Toate ca toate, dar să-l văd pe Kevin Costner cu gletiera în mână, asta chiar m-a surprins!
În rest, un film foarte bun!

emi4bt pe 29 Martie 2013 14:32
de vazut
un film de actualitate, un film care atinge acolo unde doare, chiar daca esti bun si duci pe umerii tai firma tot un shut in cur primesti. numai smecherii rezista.
kapecoo pe 08 Septembrie 2012 02:09
Happy-endul asta american... dar una peste alta filmul este ok
Let0 pe 1 ianuarie 2016 12:20
nu e happy end ci pur si simplu viata, in fata greutatilor unii mor altii isi revin si continua
cosmin_kedii pe 20 Martie 2012 20:06
Un pic cam lent, în mişcare, dar cu siguranta un film de criza economică actuală
cl24 pe 12 Noiembrie 2011 22:52
Chiar daca filmul este pe alocuri plictisitor, important este mesajul pe care-l transmite.
Let0 pe 01 Ianuarie 2016 12:35
film cat se poate de real cu un scenariu facut de cineva care stie bine ce se intampla cu un om atunci cand pierde tot , sau ceea ce credea ca reprezinta tot. Intai negarea si disperarea de a pastra aparantele chiar daca asta inseamna sa te afunzi mai rau .Apoi acceptarea care vine la pachet cu debusolarea si disperarea, dupa care in functie de caracter, familie, chiar noroc deciziile, unele nefaste altele corecte. Foarte subtil conturat rolul sotiei iubitoare, mama ,muncitoare , sexy dar cel mai important CU PICIOARELE PE PAMANT
eualex88 pe 18 August 2013 16:01
l-a prins bine rolul pe Tommy Lee Jones (chiar mai bine decat ma asteptam), nici Ben Affleck nu a jucat rau..per total un film destul de bun :)
margott pe 11 Ianuarie 2012 22:18
Super film, poate mai greu de inteles si de apreciat de cei care n-au trecut niciodata prin emotiile concedierilor sau a cautarii unui loc de munca. Actorii mi s-au parut mai putin importanti de data asta, scenariul e cel care atinge un punct nevralgic, iar finalul e decent - optimist, dar fara a exagera.
ArjenRobben pe 01 Iunie 2011 02:01
Un film ce ofera aspecte din viata reala,dar care plictiseste datorita actiunii destul de lente.Mi s-a parut extrem de plictisitor asa ca nu l-am terminat de vizionat
cris2703 pe 20 august 2011 05:02
As indrazni sa te intreb cu ce te ocupi de te-a plictisit filmul si nu te-au prins detaliile....si situatia per ansamblu....dar nu este nevoie sa raspunzi...
Let0 pe 1 ianuarie 2016 12:37
mai exista si oameni norocosi care nu au fost niciodata in situatia de a pierde tot si astfel nu au cum sa empatizeze cu cineva care a trecut sau trece prin asa ceva