Păreri The Collection

(2012)

Colecția

margott pe 14 Decembrie 2012 00:31
Daca ati vazut The Collector, cam stiti la ce sa va asteptati. Daca nu l-ati vazut, dati fuga si faceti rost de el, altfel The Collection s-ar putea sa nu aiba prea mult sens pentru voi. Ca sa nu stric placerea celor care nu l-au vazut inca, spun doar atat : din punctul meu de vedere, s-a cam meritat asteptarea de 3 ani, chiar daca in esenta e destul de previzibil, ultimele 15-20 de minute si mai ales finalul sunt de toata frumusetea. Si da, e loc de un sequel. Sau poate un prequel, de ce nu. Faine melodiile de pe coloana sonora.
Get0dac pe 30 Ianuarie 2013 19:51
Sadic....dar bun
Cu toate ca nu am sa inteleg niciodata, ce anume poate determina un regizor sa faca genul acesta de filme......trebuie sa recunosc ca acesta este bun. Coloana sonora foarte buna, prezentare aparte a actorilor, suspans, stres, actiune...si horror. Vizionare placuta.
makomomo pe 17 Februarie 2013 15:51
BESTIAL
Resident evil, saw sau silent hill sunt filme pt copiii...COLECTOR este de-dreptul uluitor...la fel si COLLECTION...Sper sa urmeze si partea3a cu toate ca pare sfarsit...EXCEPTIONAL
ChubbyPanda pe 6 iulie 2013 20:10
Daca nu au sange pe pereti, mate scoase si cadavre aruncate intr-o groapa nu inseamna ca sunt pentru copii -_-
makomomo pe 3 februarie 2016 23:39
hai mah...zici tu? :)
xerses pe 04 Februarie 2013 17:16
Un film destul de reusit la capitolul "teroare"...
pisicuta1 pe 09 Februarie 2013 21:41
un film foarte bn ,te tine in suspans.
seamana cu saw

Manchester pe 30 Noiembrie 2012 14:28
Pare la prima vedere bun...
Sa vedem ce i poate ''pielea'' , din trailer se vede ca are si ceva momente din seriile SAW...
daddyxtc pe 9 ianuarie 2013 01:04
tataie, nu mai da calificativ dupa trailer... fiindca minimizezi sau maximizezi un film complet aiurea
Manchester pe 17 februarie 2013 03:32
-5 , vezi de lentilutele tale ;)
anonymous.6229028630c4f pe 24 Ianuarie 2013 21:40
Deffence pe 26 ianuarie 2013 19:13
cum sa dai 10 la asa un film ma? esti bine prietene? Si atunci filmele gen seria "Hannibal".. . la alea ce nota sa dai? ;-) un 7 maxim pt "The Collection" parerea mea.
santoss07 pe 1 iunie 2013 22:27
Eu zic ca merita 10 daca erau mai finisate efectele si putin mai atent la scenariu. Dar si asa eu zic ca nota 9 e pe merit! ( am vazut si cel din 2009 si toata seria SAW, Casa de ceara, Silent hill 1 si 2 etc si nu m-au impresionat )
Ciprian_2007_tl pe 05 Aprilie 2013 10:07
Nu sunt un fan al genului, da mie personal mi'a placut filmul.Actori joaca excelent, scenariul e foarte bun iar tehnicile si capcanelele criminalului sunt geniale.Merita vazut.
LorenzoRS1 pe 10 Aprilie 2013 10:34
Smecher sfarsitul.
Bun filmul,IMDB i-a acordat aproape ce nota merita. Sfarsitul filmului este superb,acesta face filmul si mai bun.
pinkutza pe 14 Februarie 2013 18:00
Nu mi s-a părut cine ştie ce...un film de nota 6
radu3455 pe 26 Ianuarie 2013 09:48
e bine ca sa facut si partea a doua insa m-a cam dezamajit,se putea mult mai bine,si e prea scurt dupa parerea mea,oricum merita vazut,un horror de calitate
Kuhaylan pe 21 Martie 2013 16:13
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
alex43497 pe 21 Mai 2015 23:26
nu pot sa cred ca s-a facut o continuare pentru acel esec din 2009.
tatucu_alin pe 20 Decembrie 2014 14:01
o continuare pe masura primei parti.preia momentul din care se termina primul.
capcane noi,mai mult suspans,mai multa actiune.
recomand.

santoss07 pe 01 Iunie 2013 22:18
Unul dintre cele mai bune filme horror
Putin mai "finisate" daca erau efectele era un film de nota 10+ dar chiar si asa merita cel putin 9 ! Recomand tuturor persoanelor tari de inima, iubitori filmelor de groaza, un film de exceptie, un horror-thriller de calitate !!! ( mai bun decat cel din 2009 parerea mea ) Vizionare placuta !
dracusoru_cret pe 30 Ianuarie 2013 14:56
Un film bunicel spre bun, nu se ridica la nivelul primei parti . Pacat ca au mers pe stilul saw consider ca asta a scazut din valoarea filmului, in schimb finalul a fost reusit.
ovis2009 pe 19 Decembrie 2012 10:40
merita
Un film relativ bun. Se incadreaza in peisajul din SAW
ovis2009 pe 20 aprilie 2013 19:51
costi, sunt cinefili de toate categoriile si cu toate gusturile. Pot spune ca acest film este peste SAW. Am spus mai sus ca face parte din acelasi gen dar nu ca ar fi mai rau sau mai bun. Ca sa poti face o apreciere e in regula sa urmaresti si astfel de filme, altfel cum putem cataloga?
Sorin87 pe 27 Ianuarie 2013 13:13
The Collection mi-a lasat niste faze de teroare foarte reusite, merita vazut alaturi de cineva dar nu singur.
andystarx pe 29 Decembrie 2017 12:06
Are exagerarile tipic americanesti,dar daca nu le-ar avea ,nu ar mai fi ,film american,nu ? Regizorul asta a colaborat si la Saw,si de aceea nu am cum sa ii acord mai mult de un 6 ,fiindca se aseamana foarte mult cu acela !Dar are ingredientele totale,unui horror sangeros ! Cei slabi sa nu se uite la asa ceva !
Omu_Problema pe 07 Februarie 2016 01:16
Speram sa nu fie Monument de Prostie
Spoilerul acestui bullshit!!!
Dar uite ca este, in continuare as dori ajustarea genului si cu niste SF.
Cum mama ma-sii putea un individ sa faca acele mecanisme intr-o cladire imensa abandonata? Si de unde dracu procura acele usi imense din metal masiv pe care pompierii se chinuiesc 20 de minute la final sa le rupa? Si cand monta el acele "usite" nu-l intreba nimeni? "alo, alo, coane ce faci ma aici? de ce pui usile astea aici" Sau cand cineva trecea prin dreptul cladirii, oamenii, angajatii primariei, politistii, nu se intrebau, "cine dracu a adus aceste ajustari cladirii?" ca aia mai misca lucrurile fata de romani din cate stiu.
In mijlocul filmului colectionarul incepe sa traga cu o mitraliera in cei captivi, dar ca sa vezi, desi era blindat de arme, nu-i impusca mai incolo, nu, ii inchide intr-o cusca lasand treaba unui fitil cu viteza unui melc sa ajunga la la… citeşte

LavyBogdy pe 09 Aprilie 2014 19:38
Cu siguranta am sa pomenesc de acest film cand ma voi duce la spovedit ; nu stiu daca imi va fi iertat acest pacat dar pentru mine timpul petrecut urmarindu-l este cel mai mare regret al vietii.
Puferiu pe 20 Mai 2013 00:26
De vazut daca nu aveti altceva mai bun. Neaparat dupa ce vedeti The Collector, sa aiba o oarecare logica.
AndreBlack pe 16 Martie 2013 17:13
The Collection
Un thriller de foarte mare calitate . Parerea mea este ca The Collection este mult mai bun si mai reusit decat The Collector din 2009 . Merita vazut , il recomand .
ValentinaV pe 07 Noiembrie 2016 17:30
Nu am vazut franciza collector/collection , deci acesta este primul film pe care il vad, desi am citit ceva despre.
E un film bun, actorii sunt buni, scenele sunt foarte realiste, cu privire la situatii ma refer, in sensul ca personajele nu au deloc noroc, eventual la inceput cum a reusit tipa sa iasa din cutie asa de usor + scena cu cusca si pericolul de a arde de vii, in rest a fost bun , iar finalul a fost unul de nota 10 !

Desigur ca parea putin prea de tot cum putea el unul singur sa aiba cunostinte de mecanica , anatomie , batai si alte cele, cum a putut el sa ajusteze intregul hotel atat de bine sau discoteca, dar raspunsul e simplu : e un demon ce isi dedica tot timpul acestui lucru :D

Omu_Problema pe 24 decembrie 2016 21:40
Realist, pfff, n-am auzit o gluma mai buna :))
Mr.Halloween pe 10 Mai 2015 20:17
The Collection continua primul film intr-un mod foarte creativ si dispune de un scenariu plin de suspans.
Ionutzuu71 pe 01 Februarie 2015 22:47
Obligatoriu de vazut!
Un film foarte frumos,care chiar mi-a placut...Numai ca finalul a lasat semne de intrebare..Insa,am inteles ca ar continua cu un film in 2015,si anume "The Collected"..Il astept si pe acela si sper sa fie ca cele precedente.. :D
alex43497 pe 21 mai 2015 23:27
sa dea sfantu' sa nu mai fie si al 3-lea film....primele doua sunt proaste,oricum...
Omu_Problema pe 3 februarie 2016 02:15
Obligatoriu de evitat!!!
eko pe 10 Februarie 2013 01:28
O dezamagire de film , nici nu se poate compara cu prima parte . Daca vroiai sa vezi filmul nici nu iti trebuia subtitrare , nu are nici o poveste nici urma de scenariu . De la inceput pana la sfarsit este execrabil , mai multe capcane de tot rasul si mult sange. Singurul lucru care mi-a placut a fost sfarsitul in rest o porcarie la fel si actori degeaba l-au adaugat pe Tobias Beecher din Oz. nota 5 cu indulgenta
claudiu-daniel-lugoj pe 04 Februarie 2013 20:20
Este un film horror de o foarte buna calitate,c-am in stilul filmului Saw.Multe capcane,multe victime si foarte mult sange.Una peste alta este un film bun,dar nu la fel de bun ca precedentul.Se pare ca se va mai continua aceasta serie,probabil ca filmul Saw.Eu unu ma bucur ca se continua pentru ca este un film bun.