Păreri The Butterfly Effect

(2004)

Zbor de fluture

scrawl pe 13 August 2009 04:56
mda
Am observat ceva...cineva a dat la toti cate un minus la comentarii care lauda filmul asta sau actorii si a dat plusuri la cei cu comentarii negative(spre exemplu cristi weed...nu am nimic cu tine,da' ori ai maxim juma de buletin ca varsta,ori esti fan salam si nu pricepi filme mai inteligente decat "poveste de cartier")...nu inteleg chestia asta...filmul a fost superb,original pot sa spun...bine realizat si cu un deznodamant surpriza...ce vreti mai mult de atat?daca nu explodeaza 50 cladiri si nu se impusca 200 oameni si nu are o poveste cat mai simpla si pe intelesu' tuturor copiilor nu e bun filmu'...pfff
Mikala pe 30 august 2009 23:56
Nu conteaza . Important e ca cine a vazut filmul, stie cum este si are o poveste captivanta. :)
AdriAdrianna98 pe 6 ianuarie 2017 14:57
Cum naiba sa-l compari cu Final destination... Mi-e rau
mihai_cpp pe 02 Iulie 2009 04:41
M-a lasat fara cuvinte. Povestea este pur si simplu o capodopera, nu stiu de unde aceste idei geniale. Actorii pot sa spun ca au fost ok.
palade_gil pe 11 Iulie 2009 18:34
Un film excelent. Interesanta ideea, interesanta evolutia. Merita vazut
Spyder23 pe 26 Martie 2009 19:12
Filmul meu preferat
Un film excelent il recomand oricui :) e foarte tare filmul va garantez ca nu o sa regretati ca l-ati vazut
FreakDoll pe 21 August 2009 15:38
Superb filmul!!! Mi-a placut foarte, foarte mult. Ashton a jucat super, nu-i poti reprosa mare lucru.
alexeicovic pe 2 iunie 2012 16:43
...:)) ce noroc are bietul Ashton! :))
Teofil pe 25 Noiembrie 2004 13:08
Deosebit! Da, deosebit!
dana pe 27 Octombrie 2004 15:20
un film de colectie
merita vazut
mie una mi-a placut

Mikala pe 27 Mai 2009 14:00
Din seria Butterfly Effect doar asta imi place . E filmul meu preferat . Ashton Kutcher joaca super bine .
Audrey19 pe 10 aprilie 2012 17:11
cate serii mai sunt?adica stiu ca s-a mai facut o a doua parte da tot are legatura cu asta putin
biia pe 20 Mai 2009 15:30
foarte fain`:X .. pentru cei care nu stiu este si 2 si 3`:D .. vizionare placuta`! :)
Jim23 pe 17 septembrie 2011 16:01
Da, este 2 si 3 si nu le recomand nimanui.
Serban Laura pe 22 Decembrie 2004 16:50
Este super interesant si realist filmul. Se bazeaza pe o situatie phsihologica. Interesant este faptul ca poti sa dai de cate ori vrei tu timpul inapoi, dar intodeaua se intampla ceva gresit.
Stanika pe 14 Ianuarie 2008 22:10
sunt ahtiat dupa filme... iar acesta e preferatul meu
www. pe 20 Martie 2006 09:48
fara comentari oproape capodopera stiti ca in viata fiecarui actor vine un moment cand joca extraordinar iesit din tipare pt. Kutcher acesta a fost momentul si filmul scenariul a fost ca si o haina pt. el a facut si filme proate dar acesta a fost bestial
Alisa pe 22 Martie 2008 11:00
Mie mi-a placut filmul si chiar si povestea, mai ales la inceput cu prima intoarcere in trecut.Apoi te cam ratacesti si tu odata cu povestea. :P Ideea in sine si scenariul nu sunt deloc rele, dar prestatia lui Ashton lasa de dorit. Adica el face ce poate cu "talentul" pe care il are( e chiar credibil la anumite faze) dar daca filmul ar fi fost putin retusat si protagonistul schimbat, eu cred ca ar fi avut mai mult succes.
Ronin007 pe 18 August 2009 23:07
Change one thing, Change everything
Cum ar trebui sa se termine filmul ?

Ati observat , sunt 4 finaluri alternative.

http://www.youtube.com/watch?v=u1EN10mL7KM originalul

RomaniaMare pe 29 Mai 2010 06:33
CEl mai bun film din serie! Merita vazut! Este un film de colectie!
Caktus pe 10 iunie 2020 13:46
Restul seriei e mai mult o gluma. Acesta e singurul care conteaza.
into_the_labyrinth pe 07 Decembrie 2009 19:34
Intotdeauna am fost fascinat de capcanele subconstientului si de universurile imaginare. Dar acest film mi-a intrecut toate asteptarile! Pur si simplu, tensiunea care se acumuleaza in spectator atinge cote maxime, iar scenariul reuseste sa te surprinda pana in ultima secunda. O idee geniala si o realizare pe masura
Rooted Box pe 11 Septembrie 2004 14:22
Un film de nota 10 ! Putine filme itzi dau aceasta senzatie pe care o ai cand il vezi. Desi este S.F. filmul este foarte realist, cu un mesaj cat se poate de clar. Putem invatza multe din acest film. Iar despre final.. cat o fi el de dramatic, el ii cel mai valoros in film.. cred. Fara el.. nush daca mai era de nota 10.
Cristi Weed pe 06 Ianuarie 2008 20:08
Bai frate ... asta nu e un film bun ! Actorii sunt penibili ... iar povestea e o porcarie totala ! Hai sa fim seriosi e o porcarie de film ... care te plictiseste la maxim ! Vreti SF sau Thriller ? nu va uitati la porcaria asta!
danygeneralu pe 19 iulie 2010 07:37
cand cineva iti spune ca esti beat nu il bagi in seama dar cand mai vin 2 sau 3 care iti spun acelasi lucru te duci frate si te culci!
AdriAdrianna98 pe 6 ianuarie 2017 15:00
Cum e sa fii asa prost? :)) Imparte experienta ta cu noi.
OvFire pe 08 Aprilie 2010 23:45
Un film in care Ashton Kutcher demonstreaza ca se poate concentra sa joace serios. M-a atras ideea psihologica a filmului: daca ai schimba ceva din trecut, doar pt ca nu ti-a placut tie ce ai facut in momentul respectiv, ai face-o? Considerand ca daca faci cea mai schimba schimbare, totul se va schimba radical si nu neaparat in bine. Celelalte 2 din serie nu merita vizionate.
margott pe 13 Aprilie 2011 21:30
Filmul asta te face sa te gandesti la cat de mult iti influenteaza destinul cei din jurul tau, si la cat de mult il influentezi tu pe-al lor. Mi-a placut Ashton Kutcher, demonstreaza cu acest film ca poate juca si roluri serioase.
Octaz pe 24 Decembrie 2010 21:53
O idee de film neobisnuita dar in acelasi timp super!Chiar mi'a luat ceva timp sa imi dau seama care e schema filmului pentru ca la inceput chiar nu avea logica.Totusi asa trebuie sa fie un Thriller,plin de mister.Ce am remarcat in film: dorinta personajului principal de a avea pe toata lumea draga lui:familia,prietenii,iubita in maini bune,fiind capabil si de sacrificiul suprem pentru a'i sti bine si chiar renuntarea la ei.Chiar daca aparent acest lucru ar trebui sa il faca orice persoana,in ziua de azi ... never know,asa ca iata un bun exemplu de urmat pentru oricine.
Mores pe 24 Octombrie 2010 11:27
Obligatoriu de vazut
Unul dintre cele mai bune filme ale genului, Ashton Kutcher isi interpreteaza rolul dificil foarte bine.. un scenariu de laudat, o actiune tensionata, care mi-a captat atentia pe tot parcursul filmului...un efect dragut mi s-a parut a fi cel din momentul in care Ashton isi recitea jurnalele si ii dispareau cuvintele.9
Dahaka pe 31 Ianuarie 2010 01:06
Un film care merita nota 10 te tzine cu sufletul la gura , nu shti la ce sa te ashteptzi .... actori minunatzi , ce sa mai spun , L-ash vedea de 1000 de ori shi tot nu m-ash plictisii
ionutzoo7 pe 10 Octombrie 2010 19:55
foarte bun
Mi se intampla de multe ori sa cer prietenilor sa-mi spuna un film considerat de ei bun.De multe ori primeam ca raspuns The Butterfly Effect.Poate si de asta am evitat sa-l vad.....pana acum.
E un film cu o poveste foarte interesanta,putin incalcita,dar care te cucereste.
Din partea mea 10.

deea9595 pe 07 Septembrie 2010 14:57
un film senzational si extrem de interesant!!!
neaparat MERITA VIZIONAT!!!

NaTyLuTz pe 22 August 2010 23:53
Un film care te tine in suspans pe toata durata lui .... Cred ca daca era happy-end era mai frumos .. Capodopera 10
andrweeaa pe 11 Iulie 2010 14:48
este extraordinar filmul! m-a tinut cu sufletul la gura, curios e ca am dat de el din greseala, nu m-am uitat nici la trailer, l-am vazut direct si nu m-am lasat pana nu le-am vazut si pe 2 si pe 3. sunt geniale!!
harlequinm pe 25 Aprilie 2010 01:30
The Butterfly Effect (2004)
Un film psihologic care merita vazut , frumos !
Aston isi joaca foarte bine rolul , nu prea l-as vedea in genuri dastea de filme , dar in asta a jucat foarte bine !

Stefan pe 29 Noiembrie 2005 01:55
Filmul ma impresionat. Poti invata din el. Dupa ce l-am vazut, mi-am skimbat unele pareri despre viatza etc.
Oricum Ashton Kutcher o jucat bine in filmul asta.

constantin ciprian pe 25 Iulie 2004 22:22
parerea mea este ca acest film o sa fie un film care o sa prinda la publicul din romania.
ultras_sportul pe 25 Iunie 2004 13:39
Un film excelent din toate punctele de vedere. De mult nu am vazut o creatie cinematografica care sa-mi provoace fiori la un mod atat de realistic. O nota maxima pentru regizor, scenarist si actori. Trebuie neaparat sa-l vad la cinematograf! Filmul merita toti banii!
catalin pe 24 Iunie 2004 10:09
super film fratilor.daca nu l-ati vazut merita din plin sa il vedeti.in sfarsit dupa multe porcarii de filme un scenariu care nu copiaza nimik si care te tine in priza pana la final,nu ca in mai toate filmele de acum cand de la jumatate deja stii ce se va intampla,pt ca trebuie sa respecte reteta toti ca niste oi..
in concluzie un film care nu trebuie ratat iar pt. impatimiti ai filmului un film care nu trebuie sa lipseasca din colectia privata...

robertsandu pe 12 Iunie 2012 17:33
Redundant
The Butterfly Effect este un film bunicel, însă nici pe departe unul extraordinar. Pot să spun că mi-a plăcut, însă doar până în punctul în care deja începusem să mă cam satur de câte ori rescria istoria Ashton Kutcher prin intermediul acelui jurnal. Atâtea și atâtea versiuni de realitate ajung să obosească și să bulverseze publcul, căci cam așa m-am simțit după ce l-am vizionat: obosit psihic.

În fine, dacă nu era atât de obositor de urmărit, din cauza redundanței, probabil că i-aș fi dat o notă mai mare. Așa, scenariul a fost ca un fel de buclă, exact aceleași personaje în noi ipostaze. Iar și iar și iar, până la sfârșit sau până te enervezi și nu te mai uiți la film. S-a exagerat mult cu întoarcerea în timp, cel puțin așa cred eu. 5.

Bulumulu pe 05 Decembrie 2005 18:18
hm.. comercializand cu umor chaos theory, cu o interesanta structura narativa, more or less - the best of tBE.
Wagram pe 27 Septembrie 2004 20:41
Merita 5 stele.
Alin pe 04 Septembrie 2004 14:10
n-avea cum sa fie mai verosimil.tot nucleul filmului e ideea ca tipul calatoreste in trecut, ceea ce in sinea ei e neverosimila.
e adevarat ca neverosimil e si eternal sunshine of the spotless mind si acolo, desi e chiar stupida idee, pe ecran chiar da foarte bine si nici nu se simte.
aici,...nu stiu, cred ca au facut maximum din ceea ce puteau sa faca cu scenariul dat.

Catalin pe 19 Iunie 2004 18:44
Un film interesant care dupa cum spune Ilila in America a avut succes si a stat indeajuns in top.In Romania va fi vizionat in prima si a doua saptamana iar dupa accea lumea va uita de el... Filmul merita vazut....credeti-ma , l-am vazut si e foarte interesant.
AdriAdrianna98 pe 6 ianuarie 2017 15:02
Suntem in 2017 si eu abia acum l-am vazut si-l voi recomanda mai departe, deci nu, nu va uita nimeni de el :))) As putea sa-ti zic salutari din viitor.
rafaelionita8_gmail_com pe 29 August 2015 13:26
Nu imi place.
Nerealistic si putine chestii impresionante. Actori care joaca prost si scenariul cam ciudat.
Ilila pe 19 Februarie 2004 11:36
A avut mare succes in SUA... cum v-a fi primit in Romania?
Ilila pe 19 februarie 2004 11:36
Change one thing, change everything. Chaos theory teaches us that small events can have enormous consequences: "The butterfly effect" ... miscarea din aripi a unui fluture aflat in Asia poate declansa in America un uragan...
mirelusha1 pe 02 Octombrie 2010 18:42
greu de inteles, dar bun subiect.
cred ca nici acum nu m-am prins:)))
incurcat cum e el, are farmecul lui :)

AdriAdrianna98 pe 6 ianuarie 2017 15:09
Ce n-ai inteles? E chiar super simplu fata de alte filme de genul *SPOILER* El de fiecare data cu ajutorul acelor jurnale se intorcea la momentul din trecut despre care era scris in jurnal. Dar realitatea aia nu-i convenea din diverse motive Prima realitate : Keily (nu stiu sa-i scriu numele) se sinucide din cauza lui A 2-a : Il omoara pe Tommy si o pierde pe Keily din nou, chit ca nu se omoara de data aceea, are o viata mizerabila si nu suporta s-o stie asa, mai ales ca ea il invinueiste pe el pentru asta A 3-a: (cred ca e cea in care e olog) : vrea s-o schimbe deoarece maica-sa se imbolnavise de cancer din cauza lui Apoi cand intra in a 4-a varianta, deja e internat la nebuni pentru ca o omoarase pe Kiley. Acolo isi vrea jurnalele inapoi ca sa schimbe iar, insa doctorul refuza sa i le dea, zicand ca e doar o imaginatie de a lui. Acelasi lucru, cu calatoriile astea, il facuse si taica-su, de aia era internat la nebuni si de aia incearca sa-l omoare, isi da seama ca nu poate fi oprit si doar o sa distruga totul in jur. Cand vede ca n-are jurnalul, isi da seama ca singurul lucru pe care-l poate face sa sa-si doreasca sa nu se fi nascut. Se intoarce in momentul cnd trebuia sa se nasca si se sufoca cu cordonul ombilical ca sa moara. In timp ce face asta, isi aminteste de niste lucruri: -cum ghicitoarea ii spune ca el nu are o linie a vietii, ca nu trebuia sa se nasca, ca nu are suflet -cum Keily ii marturisese odata ca din cauza lui refuzase sa se mute cu mama ei desi isi ura tatal. LA final arata cum viata tuturor e schimbata, si aparent decurge bine, fara ca el sa fii fost vreodata nascut. Daca am gresit cu ceva sau mai are cineva ceva de completat sa zica. Eu asa am inteles.
blanka23 pe 10 Octombrie 2010 12:38
porcarie de film cine nu a inteles nimica din el, eu am vazut si 1 si 2, dupa ce mam uitat la 2 a doua oara am inteles calumea filmu, e greu de inteles si complicat, dar daca iti dai seama e super ;)
intotdeauna cand se intoarce se intampla ceva rau, pentru ca nu poti fugi de destinul tau

DownD3ad pe 06 Decembrie 2009 15:13
frumos.
genial filmul .
ideea e super.
pacat de 2...care a ieshit destul de slabutz :)

razvan pe 06 August 2006 11:04
pot sa remarc ca ashton kutcher find actor de comedie a jucat excelent,cit despre film pot sa spun ca este un clasic sf daca pot zice asa captivant care ne arata ca imaginatia nu are limite, nota 11 super
-Wizz- pe 07 Septembrie 2010 14:02
Foare tare filmul.Pana nu s'a 'intors in trecut' si s'a certat cu Kayleigh,ca sa nu se mai intalneasca niciodata,nu am priceput o iota din film.Ma uitam la el si ma intrebam de ce se schimba actiunea intr'una :)) abia astept sa vad partea a doua si a treia :D:D:D
ionutzoo7 pe 10 octombrie 2010 19:59
At inseamna ca tu n-ai priceput nimic pana la sfarsit.
-Wizz- pe 10 octombrie 2010 20:46
ba chiar mi'a placut.si odata ce am aflat de ce se intampla toate actiunile in acel mod,mi'a placut si mai mult
alexandra iolea pe 23 August 2006 18:44
m-o lasat speachless...o fost super filmu...horror prea putin...dar ft interesant subiectul......vizionati-l k sigur nu o s aregretatzi;)
Alexx pe 07 Martie 2005 23:24
Ma asteptam la mai mult din partea lui. Totusi povestea e destul de interesanta si chiar si asa nu-mi dau seana de ce ii dau 5 stele?
Matrix pe 16 Iunie 2005 12:40
Excelent pana pe la jumatate dupa care cam incepe sa devina enervant cu atatea intoarceri in timp, iar finalul este de-a dreptul penibil.
Am vazut filme mai bune pe aceeasi tema.

Denis pe 09 Martie 2005 22:59
Ce-ati patit fratilor,votati ca nebunii filmul asta.cum votati frate ca in doua luni a depasit matrix:reincarcat.Daca imi spuneti si mie poate nu o sa mai scriu.
anonim pe 31 August 2004 22:38
nu credeti ca ar fi fost mai bine daca era mai verosimil?
movie4 pe 21 Martie 2010 12:10
Se vrea a fii un film destept, dar este plictisitor. Si scenele cu intoarcerea in timp devin enervante, deoarece se repeta. Ideea filmuli este buna, dar nu este spusa cum trebuie.
-Wizz- pe 7 septembrie 2010 14:02
nu ai vrea sa ne'o spui tu cum trebuie ? :D