Păreri The Batman

(2022)

Batman

dobritoiu_rzvan_cristian pe 14 Martie 2022 00:17
Slab spre foarte slab,mult intuneric,ploua tot timpul pana si in incaperi ploaie....picaturi,l-am vazut la cinema ,cinefil fiind de 20 de ani+ nici un suspans nici o miscare aparte pana si finalul e parca de nicaieri...pacat 3 h de film cu scene slabe un batman ,,davist'' as putea spune.
Smrs pe 13 Martie 2022 16:48
Interesant
Conștient de faptul că vizionarea la cinematograf aduce un plus important în impresie, m-am dus și l-am văzut. Filmul este foarte bun doar pentru cine nu a urmărit tot ce s-a inventat cu Batman, în rest este cel mult interesant. E o poveste nouă într-o zonă unde nu mai ai ce să scoți și merită apreciat, dar de aici încolo deja încep lucrurile rele: filmul e ca un ghiveci, cu de toate, fără început, cu un final care lasă loc de continuare (Joker promițându-i lui Ridler evadarea) și cu reinterpretarea ciudată a personajelor. Concret, Pinguinul care altădată era un rival de temut acum e un mafiot de mâna a doua care stă la taclale cu Batman, ciudată și toată politica de a lega infracțiuni mici de unele mari, iar Batman să fie prezent la toate, la fel și ideea că Wayne senior era un corupt ți Catwoman care este departe de a fi o supereroină. De asemenea,… citeşte
superdepeche pe 18 Aprilie 2022 08:21
baby batman
Alt film din seria mai prost nu se poate aceleasi clisee ,acelasi parcurs al evenimentelor si 3 ore inutile petrecute la cinema!
Daca inainte batman avea asa un aer superior barbatesc ,acum acest limbric batman sau baby batman nu inteleg ce vrea de la noi.
Gotham city de 2 ani fara un erou ,pe urma se intampla tot felul de lucruri prin oras si intervine baby batman ...bla bla...

user-6205580b868f0 pe 01 Martie 2022 09:42
Este o greșeală majoră punând un actor de culoare neagră și un pic mai tinerel să-l joace pe Gordon,original el trebuia să fie alb și mai bătrân,iar Bruce e total diferit de cel din benzile desenate,prezintă un nivel foarte mare de antisocialitate și depresivitate ceea ce nu-l cuprinde deloc.
mihaigeniu pe 05 Martie 2022 19:00
Foarte slab..atât de mici sunt mizele de fapt si e copiaza din toate părțile, The Dark knight si Seven o grămada, The crow, fără a a avea ceva de spus...numai zic ca faza asta ca Batman era dat afara de politisti din încăpere la locul crimei si asta tot timpul e..
aiuritul99 pe 25 August 2020 07:52
trailer
Baietii ce tin acest site, vedeti ca a aparut trailer la acest film, de aproape o saptamana.se pare ca va luati cam degeaba banii de pe reclame.Nu mai stiti sa postati, de cand va intra banii de la reclame.
ishmael pe 27 Ianuarie 2020 09:43
interesant
Mattson Tomlin, unul din scenaristi, este nascut in Bucuresti

LE
mi-as fi dorit sa fi avut 4 ore :) nici nu iti dai seama cand trece timpul, te prinde povestea cu totul

a fost bestial: mult diferit de celelalte, foarte apropiat de benzile desenate in special la munca de detectiv, filmat excelent - desi nu e 3D sunt niste scene care ametesc, fazele de actiune m-au lasat cu gura de deschisa. toti actorii sunt foarte bine alesi

am apreciat ca nu are postcredit

sarbu30 pe 11 Martie 2022 00:17
Nu obijnuiesc sa comentez dar daca esti fan BATMAN(NOLAN),promit iti va curge sange din ochii,asa este de slab …..Batman Twilight ????
Geo11 pe 20 Martie 2022 22:10
Un film facut foarte prost, 3 ore de lalaiala din care poate 1 ora de actiune. Preferam sa petrec 3 ore la un film bun. Nu recomand acest film. O tampenie. Film facut pe low buget.
Prongs pe 23 Aprilie 2022 18:46
Artistic
Durata lunga nu avantajeaza deloc, din contra. Chiar daca la capitolul imagine filmul sta foarte bine, Pattinson imi lasa impresia unui Batman depresiv de calitate inferioara. Batmobilul pare furat de la Toretto, iar motoreta lui Wayne e o rabla (inteleg ca nu voia sa atraga atentia, dar totusi). La final apare pe o motocicleta mai decenta, pacat ca a tinut-o ascunsa tot filmul.
daniela_si_valentin_tudose pe 03 Iunie 2020 14:55
Sunt dezamagita de noul BruceWayne..sa speram ca robert p .va face performanta
ishmael pe 28 august 2020 11:56
dupa ce am vazut trailerul, mi-am schimbat parerea mult in bine
coco_mafya pe 13 ianuarie 2022 15:48
Sincer nu imi place deloc ceea ce au ales sa faca cu personajul lui Batman. Aparent o lume utopică cu cadre întunecate și mult negru și galben în film....nu vezi mai nimic color,decât feţele oamenilor și ceva feţe pictate,în rest o întunecime profundă,zici că au o problemă cu lumina zilei. O grămadă de personaje,însă nu le văd rostul,plus actorii de 2 lei ce nu aducvun surplus măcar filmului filmat în beci.
catze999 pe 26 Aprilie 2022 19:11
Doamne ce panarama de film!!
...................................................

hitman78 pe 06 Martie 2022 12:43
Intunecat,sumbru si visceral probabil cel mai realist film cu Batman si ca valoare se apropie foarte mult deThe Dark Knight.Cinematografia este cel mai mare plus al filmului actorii sunt foarte buni iar Colin Farrell si Paul Dano de departe cei mai buni.Desi are aproape 3 ore nu m-a plictisit absolut deloc combinatia asta de noir cu modern si tensiunea in crescendo actiunea cu masura in doze mici dramatismul toate astea m-au tinut in priza fara sa clipesc.Felicitari regizorului Matt Reeves.
user-5a02e646e5215 pe 16 Ianuarie 2023 23:36
M-am distrat mai mult citind comentariile aici decat vizionant acest film,
Nota maxim 6 cu indulgenta pentru The Batman.
Pe scurt Robert P e pistol cu apa in interpretatea lui Batman , ce sa mai tot castingul este la pamant, de multe ori am vrut sa opresc filmul in primele 2 ore dar daca tot era pierdut timpul l-am vizionant pana la sfarsit.
Chiar nu se poate face o versiune a filmului fara sa repete aceleasi scenarii si aceeasi poveste despre drama pierderii familiei.
Voi viziona mereu fara sa ma gandesc primele versiuni ale filmului dar niciodata asta.

brando pe 27 Aprilie 2022 23:19
DE TATA MINUNEA....PROSTIE DE ZILE MARI...
Un monument de idiotenie de zile mari... In primul rand castingul este de rasu' cartierului... Pattison asta e un caraghios intrun costum al dracu' de caraghios cu un batmobil al dracu de penibil...saracul habar nare sa interpreteze personajul ca precedentii sai-- Aflleck, Killmer, Keaton, Bale {hai sa nul mentionam pe Cloney ..nici chiar asa...} si pe langa ca e un actor gresit intrun rol gresit, nu stie nici macar sa redeae scene de action care sunt dea dreptul patetice in acest flick. Catwoman...pffffffffffffff mama'...... imediat iau o aspirina..... pe langa ca e actrita neagra... Zoe asta o joaca mai prost ca Halley Berry si mai prost ca Anne Hateway... care si ele au fost de rasul lumi... in loc sa aiba un costum adecvat personajului cum l-a facut Tim Burton in capodopera sa , Zoe asta are un ciorap taiat de bunica'cu foarfeca pe fata de zici ca se pregateste de serbare pe clasa a… citeşte
RusOvidiu pe 22 Aprilie 2022 17:26
Despre film vreau doar sa spun ca este lung, plictisitor si actiunea se desfasoara pe intuneric in mare parte. Vreau doar sa scot in evidenta ca, toate personajele negative inafara de Batman sunt albi, iar personajele pozitive sunt persoane de culoare. Hm...Nici macar nu se mai poate vorbi despre corectitudine politica aici. Cel mai probabil urmatorul batman va fi ori persoana de culoare sau actual va descoperi ca are si alte inclinatii sexuale.
PiticVerde pe 31 Octombrie 2022 18:43
Sunt dezamagit
Robert Pattinson,un actor total nepotrivit pentru acest rol.Batman,a fost si este eroul meu preferat,dar acest film a fost ceva ce nu a trezit nimic placut in vizionarea lui.
santoss07 pe 21 Mai 2022 02:21
Slab
Slab, nimic memorabil. Ploua si iar ploua. Chiar ma asteptam la mai mult. Nota 7 cu greu
dumitrache_adrian1989 pe 17 Mai 2022 23:10
Batman Pattinson, un pic prea trist in film pentru gustul meu . Prea intunecat filmul , dar cu momente rasarite din partea parti negative . Un film, DC World bunicel dar care inca nu se compara cu cele Marvel!
unkn0wn pe 27 Aprilie 2022 22:44
Destul de slab, Batman e facut ca un personaj antisocial si slab fizic.
jaffa pe 25 Aprilie 2022 18:57
Unde e Batman??
Pentru un thriller, mergea, pentru filmul Batman, foarte slab.
O poveste de duzina, noapte permanent, foarte intens (am adormit de vreo 3 ori la el..și nu parea ca am ratat ceva), mult prea lung si plictisitor!

mikiunu pe 22 Aprilie 2022 14:00
Simplul fapt ca m-am trezit jucandu-ma candy crash in timpul filmului, spune parerea mea despre "capodopera" de nota 8????
valentin_mvm_u_bota pe 02 Aprilie 2022 08:40
Robert Pattinson face parte din categoria actorilor care pe mine nu prea mă fascinează ,dar în The Batman chiar și-a jucat foarte bine rolul.Un film foarte bun după părerea mea ,coloana sonora buna ,efecte vizuale bune ,scenariul cât de cât ok .Nu mi-a părut deloc rău de cele 3 ore pierdute în sala de cinema .
user-62363edccdcd2 pe 19 Martie 2022 22:42
Un film dupa mine genial,singurul dezavantaj este acela ca dureaza aporape 3 ore,dar in aceste 3 ore nu ai cum sa ti dai seama ca au trecut deoarece din primul minut este actiune si suspans,nu mai zic nimic de actori,dar mai ales de batman,stia cand sa apara si cum,un actor excelent,film care te tine in suspans cam tot timpul,pentru iubitorii dc merita vazut,chiar daca de exemplu nu iti place dc si iti place mai mult marvel dupa mine e un film care intrece multe filme marvel,merita vazut
dany6960 pe 05 Martie 2022 10:07
Ce incepe cu "Ave Maria" si se termina cu "Something In The Way" de la Nirvana? Ati ghicit. Noul film Batman care acum e 100% policier. Imaginea e intunecata cat trebuie incat sa nu deranjeze prea tare, iar durata de 2h45 nu supara absolut deloc. Filmul te tine in priza de la un cap la altul. Interpretari foarte bune au atat Zoë Kravitz cat si Colin Farrell (Pinguinul), acesta din urma fiind de nerecunoscut. Un film de neratat marca Warner Bros in care ii putem vedea la final pe Cat si Bat, 2 motociclisti simpatici cum se pierd in zare. De la mine are nota 10 cu felicitari.
user-5c9ac56756910 pe 22 Aprilie 2022 00:47
O capodoperă la fel ca Joker(2019).
Era bine dacă la final în Arkham personajul Joker era interpretat de Joaquin Phoenix.
Notă 10/10
Vizionare plăcută pe HBO Max

Andrey703 pe 07 Martie 2022 00:12
- mi se pare ca matt reeves face o treabă splendidă prin a reda povestea într-o tentă mai realistă și mai înnegurată;
- un mare plus pentru un batman detectiv care iși face singur temele de investigație și alocă timp pentru supravegherea unor suspecți sau analiza informațiilor ori a acelor ghicitori;
- imaginea, muzica, fazele și cadrele cool din film, pe toate le ador;
- something in the way >>>>>>>>>>>>>>>>
- gata, nu-i mai poți atribui lui robert pattinson titlul de "băiatul din twilight", ascendența rolurilor din ultimii ani l-au spălat de păcatul trecutului - se poate spune că a ajuns la maturitate precum bruce wayne în film. merită toate elogiile pentru cum l-a interpretat pe noul batman - înfricoșător, enigmatic, răvășit, ți se pare că nu are scăpare din furtuna de traume care apasă asupra lui, fiind sortit a le duce cu el… citeşte

BigRedMachine pe 20 Martie 2022 00:12
AȘA se ridică filmul cu supereroi la rang de artă.
Recunosc, am fost, inițial, sceptic, văzând că Robert Pattinson va interpreta rolul supereroului cu care am copilărit. Și nu, nu din cauza infamei serii cu sugărețul sclipicios, ci din cauza faptului că nu-l vedeam în stare să „ducă” scenele de luptă viscerale obligatorii pentru un Batman adaptat zilelor noastre, în care duritatea ar trebui să fie la ea acasă. Cât m-am înșelat! Pattinson este excelent ca Batman. De la cum își face intrarea în scenă, la cum se bate, și la întregul „hero's journey" pe care-l parcurge în film, e fix ce trebuie. Ce-i drept, au fost niște mici stângăcii scenaristice PC obligatorii parcă în epoca în care trăim, cu Catwoman lansându-se în tirade despre dobitoci albi bogați și corupți, ea fiind tipa sexy, de culoare și bătăușă, dar la cât de fidel a fost filmul, prin atmosferă, muzică, aspect, etc, spiritului… citeşte
enky pe 19 Martie 2022 15:47
Mult peste asteptari
Ce-i drept, asteptarile erau un pic scazute avand in vedere cate comentarii negative am vazut pe forumuri sau meme-uri ca se vede prea intunecat filmul. Mie personal mi s-a parut peste toate filmele din serie. Nu a avut un villain la fel de expresiv ca Heath Ledger in The Dark Knight, dar a fost foarte artistic, mai mult in stilul benzilor desenate
kaarthur pe 16 Martie 2022 10:40
Interesant din primul minut!!! Film considerat lung, personal nu am simtit pentru ca nu este un singur minut in care sa fie plictisitor. Personal nu am crezut ca voi vedea un batman mai bun decat cel cu Bale, dar acesta ii mai bun decat tot ce am vazut cu super eroi.
Raken111 pe 05 Martie 2022 23:21
Un Batman diferit
Am avut unele reticențe când am văzut trailerul. Mi s-a părut neimpresionant, Pattinson părea un antisocial goth care încerca să joace rolul prea din greu și nu-i ieșea. Dar cât de amarnic m-am înșelat după ce am văzut filmul. Treaba cu noul Batman e că e destul de diferit față de toate celelalte depicții ale rolului de-a lungul timpului. Noul Batman e unul mult mai izolat și antisocial, brăzdat de trauma morții părinților lui. Nu e playboy-ul multimilionar din atenția publicului sau carismaticul. În schimb, e menit să reflecte tragedia și drama unui om care-și canalizează neliniștile și trauma în lupta contra crimei.

Pattinson joacă un rol desăvârșit. Scoate în evidență umanitatea personajului, trăirile și sentimentele lui. Noul Batman nu e foarte expresiv, dar Pattinson aduce expresivitate profundă prin cele mai mici schimbări… citeşte

mihai_5555 pe 25 Februarie 2022 16:29
ce mizerie de film..categoric nu merită timpul și banii dați pe așa ceva ????????
Adrian778899 pe 28 februarie 2022 09:54
L-ai vazut?
ilea_ionut pe 02 Martie 2024 00:08
Daca asta e film de 7.5...........ne-am dat naiba
Inseamna ca nu o sa mai vedem filme bune

user-64f752ec933f3 pe 06 Septembrie 2023 11:38
O mizerie de film in care totul este numai emo si adolescenti retardari. O bataie mare de joc adusa personajului ultra,mega,hiper cunoscut batman.
Dragos.87 pe 22 August 2023 23:10
Am reușit să-l văd, nu mi se pare chiar atât de slab așa cum zic haterii care se leagă din cauza vremii ploioase..Decorul ploios,vremea aceea mohorâtă face filmul interesant, cu mult întuneric și umbra aia de mister să-l facă atractiv..Singurul minus e durata puțin cam mare iar sub acea mască de batman vedem un tinerel parcă pierdut, incapabil,nesigur pe sine, cel puțin mie impresia asta mi-a dat-o..În rest, e bun, nu e plin de acțiune încât să te pierzi în firul scenariului iar efectele sunt reușite..
catrina_george_madalin pe 16 Iulie 2023 18:25
Da. Este un film bun, un alt batman.. Si as fii putut sa jur ca o vad pe halle berry in rolul catwoman???????????????? asemănarea intre cele 2 actrite este destul de mare.. Pana la un punct.. Este o diferență cam de 20 de ani ????. Robert pattison a fost un batman decent, chiar bun. Scenariul a fist adaptat anului 2022-2023,asta ma speriat, de obicei urasc filmele noi. Per total nota 7, lipsa lui joker se cunoaste.. A apartu doar cateva secunde.. Iar pinguinul.. Foarte slab, un personaj fara sens in acest film. un film foarte lung, care merita vizionat doar acasa intr-o zii libera.
Giginho pe 05 Martie 2023 17:11
Un film lung......care mizează atât de mult pe efectul de "dark"încât simți nevoia sa-l privești ziua!Fac abstracție de părerea multora ca Pattinson incearca sa-l prezinte pe Batman intr-o lumină cât mai umană pentru că fanii de toate vârstele nu cred că asta vor!L-au urmărit pe Batman de 70 ani pentru acțiunile și aura lui de supererou!Daca doream trăiri și umanitate priveam un film cu De Niro!Cat Woman e o puștoaică ciufulită cu aer de școlăriță fără chef de ore,bineînțeles de culoare pentru a face dreptate pt.prigoana seculară a negrilor.In ritmul ăsta va trebui sa fim pregătiți de ziua când Albă ca Zăpada va fi interpretata de o actriță de culoare in aceeași linie!Filmele cu supereroi sunt tot mai plictisitoare in ultimii ani încasările la box-office-ul mergând încă din inerția anilor trecuți!
ambulantier pe 26 Februarie 2023 18:56
slab,sincer nici actorii nu sint potriviti ptr acest film,are efecte speciale,dar ....tot un film slab ramine
razvan21 pe 22 Octombrie 2022 19:16
Am fost impresionat
A fost cel mai bun film pe care l-am vazut in ultima perioada. Am fost sceptic la inceput cand am auzit ca Batman va fi interpretat de Pattinson, dar vazand filmul am inteles de ce au facut asta. Acest Batman a fost unul mai intunecat, mai dramatic, iar acest rol nu putea fi jucat de Ben Affleck. Jos palaria pentru interpretarea lui Robert Pattinson.
user-632aefeb832d9 pe 21 Septembrie 2022 14:18
Execelent filmul! Nota 11 din 10! Multă acțiune, sonorizare foarte bună la fel și cadrele.
isy22 pe 08 August 2022 02:14
Imo, filmul este bun, singurul defect real as putea zice,e durata acestuia .Nu pot sa l compar cu Nolan, dar as a batman movie, its still a good batman movie, o ecranizare mai diferita sa zic.
Julians pe 25 Iulie 2022 02:09
Am avut niște așteptări poate prea mari de la un nou film Batman. Atmosfera filmului părea potrivită, premisele începutului activității destul de reale, însă parcă nu a mai reușit să livreze complet. Atmosfera a rămas doar nocturnă, fără prea multă adrenalină sau suspans.
Iar Hollywoodul a făcut ceea ce face de câțiva ani în diferite filme: schimbă rasa personajelor, atacă bărbații albi, heterosexuali și bogați, promovează "white guilt" și ce mi se pare mai grav schimbă povestea originară. În general supereroii au la bază și o bună moralitate, o bună cauză care îi motivează. Ei sunt supereroi nu doar datorită calităților lor fizice ci mai degrabă moralității lor superioare, a faptului că aleg binele indiferent de sacrificiul pe care acesta îl cere. Degradarea lor morală (vezi un Thor gras și deplorabil, un Tarzan fără onoare sau… citeşte

user-5e62a779d5818 pe 04 Iunie 2022 08:34
Mergea și fără catwoman, e cam in plus, in rest destul de ok cu răbdare ajungi să-l vezi până la sfârșit, eu încă n-am reușit..succes!
adrian_cristea_499 pe 01 Iunie 2022 12:20
CAPODOPERA
Cel mai așteptat film al anului! Pot să zic că a meritat tot hipe-ul și toată așteptarea, o CAPODOPERĂ! Neașteptat de bun! Mă așteptam la un film de 9.2 cam așa dar s-a ridicat mult peste așteptări, are 9.6 de la mine!
Aproape totul merge de minune, plot-ul e bun, scenariul e extraordinar după părerea mea, caractere bune, etc. Dar problema filmului e ritmul care e destul de ciudat, filmul fiind și destul de lung. Te aștepți câteodată să meargă într-o direcție, dar nu o fac, o i-au în altă parte, și după se reîntorc să i-a direcția pe care credeai că o vor lua. În rest totul superb, Cinematografia și Soundtrack-ul acestui film, extraordinare, poate cea mai buna parte a filmului, nu știu dacă am mai văzut mai mult de 5 filme care să fie la același nivel cu asta la Cinematografie. Ca antagonist, sunt mai mulți pe parcursul filmului dar în… citeşte

mariuszmeu pe 30 Aprilie 2022 20:14
bun
Daca stai sa citesti la pareri pe-aici , ai zice ca avem de-a face numai cu experti in filme si absolventi de scoi de regie , scenaristi
Sunt convins ca le-ati vazut pe toate, diferenta este ca ,la asta ,personajul principal , dintr-un superman este , acum , mai curand un saltimbanc . un individ cu ceva exercitii fizice mai multe ,acrobat si cu gust pt dreptate . in definitiv , toti cautam o incantare a ochiului ,a sufletului . deci ,Actorii de-ai buni , scenariul ok , vedeti-l !

sabinalin pe 19 Aprilie 2022 22:44
In sfarsit din nou la cinema. Dupa mai bine de doi ani, in principal din cauza pandemiei. Mi-as fi dorit sa vad pe marele ecran macar cel mai nou film cu Bond. N-a fost sa fie, pana la urma m-am multumit cu online-ul. Ma asteptam la mai mult interes din partea spectatorilor de cinema. Surpriza neplacuta: doar trei spectatori. Putin, foarte putin pentru o intalnire cu Omul Liliac. Da, concurenta e puternica, sunt atatea lucruri de facut, ne-am relaxat dar frica n-a disparut definitiv insa, tinand cont de toate cele, interesul pentru un promitator spectacol cinematografic e mult prea scazut.

Per total noul Batman e reusit chiar daca nu atinge nivelul lui ,,Joker,, si nu se ridica inaltimea trilogiei lui Nolan. ,,Catavencii,, au strambat serios din nas, in cronica publicata acolo se afirma ca filmul e plictisitor, nu sunt de acord, am reusit sa nu adorm in… citeşte

TitoJacksana pe 19 Aprilie 2022 15:43
S-a facut o alta abordare fata de celelalte filme cu Batman dar nu a dezamăgit, multi vor spune ca e un film plictisitor din cauza filmului care e slow dar eu zic ca a fost ce trebuie.
8/10

ovi_ovideo pe 05 Martie 2022 22:17
Un film lung , nu foarte multa actiune , dar cu un mesaj bun si cu un Robert Pattison expresiv in rol , un Bruce Wayne parca prea palid totusi si lipsit de chef de viata, prea traumatizat , totusi e un film cu un super erou unde si copii ar trebui sa l prinda , prea lent in anumite momente , mi-au placut coloana sonora si rolurile Pinguinului( nu-ti dai seama ca este Colin Farell) , Riddler (putin copiat dupa Bane ca si voce) in rest bun, mi au placut si stangaciile lui Batman , cine credea ca Pattison nu va face fata rolului s-au inselat , cred ca urmatorul film va surprinde si mai mult !
makomomo pe 26 Aprilie 2022 08:52
Asta este un film bun nu mizeria de spiderman...
Noul Batman este excelent, 3 ore pe care nu le simti, intriga,mister,suspans,actiune buna si nu exagerata, un Batman mai uman, cu slabiciuni,cu defecte,extrem de real.
Robert P.a interpretat bine rolul Batman, scena cand a zburat de pe sediul politiei mi-a placut, a aratat ca si el are teama lui, ca nu este un nemuritor...un indestructibil in ciuda faptului ca este un personaj dur.
Un film dark insa asa cum trebuie sa fie.

ionut_nelu2004 pe 20 Martie 2022 01:15
o ciorbă prea lungă????, 3 ore, diloguri lungi de parca era un film... psihologic..,si cu totul alți actori...