Păreri The Amorous Adventures of Moll Flanders

(1965)

Moll Flanders

cezarika21 pe 06 Decembrie 2016 11:47
Kim Novak - ținta tuturor bărbaților
Nobili sau plebei, tineri sau bătrâni, toți urmăresc s-o tăvălească în acest film pe Kim Novak prin căpițe de fân, pe paturi cu baldachin sau prin bărci plutind pe lac. Actrița cedează în majoritatea cazurilor, rezistând doar în fața unui conte interpretat de Vittorio de Sica. Așa să se explice faptul că blonda cu un decolteu generos nu a fost distribuită niciodată în filmele celebrului regizor italian?

Adaptare liberă a unui roman al lui Daniel Defoe (mai cunoscut ca autor al romanului ”Robinson Crusoe”), ”The Amorous Adventures of Moll Flanders” nu se deosebește de majoritatea filmelor de aventuri (eroice sau erotice) ale anilor '60, cu subiecte ușurele, mult umor de calitate discutabilă și interpretări lipsite de pretenții.

Terence Young elimină orice fel de profunzime emoțională din film, mărginindu-se să regizeze… citeşte

lili22 pe 16 Iunie 2015 13:40
l-am vazut cu multa vreme in urma
Nu mai tin minte continutul decat foarte vag, recunosc.
Vegetarian pe 29 Decembrie 2011 17:03
Frumoasa actrita Kim Novac apare in filmul asta ! La 30 de ani era sexi , scanteietoare .. Ii enerveaza , surescita , entuziasmeaza , instiga , incita , excita pe cei din juru ei .. Ar fi Tigru in zodiacul kinezesc , dupa ekivalenta cu zodiacul european , nu dupa anul nasteri etc . La fel ca Elena Ceausescu
. . . Are 78 de ani in 2012 . Merita clonata pana nu e prea tarziu ?