Păreri Tesis

(1996)

Teza

not.Who.you.think pe 07 Iulie 2010 01:57
Un thriller de zile mari. Extrem de captivant, foarte puternic, bine interpretat cu un scenariu excelent. Alejandro Amenábar a scris si regizat doar 5 filme insa toate sunt de o calitate de la foarte bine in sus! Recomand toate filmele lui!
honogurai pe 18 Octombrie 2007 22:37
Filmul cu care Amenabar s-a facut cunoscut. Nemilos, deranjant (prin subiect), condus cu mana sigura.
Era sa ma uit de doua ori printre degete de teama ca o sa arate snuff-ul pe care-l vedeau Torrente si Martinez, dar m-a salvat grija regizorului pentru atmosfera, nu pentru vizualizare. Palpitant !

user-5c9f8c2e87074 pe 24 Noiembrie 2019 19:01
Dezamăgitor să-mi fie cu iertare daca supăr pe cineva.
Totusi vorbim de Amenabar cu The Others si Mar Adentro. Un thriller banal previzibil cu multe clișee si cu dialoguri neinspirate. Scenariu slab cu tușe de ridicol vezi vizitele lui Bosco in casa Angelei ,urmaririle jocul slab al actorilor. Decepționant. Nu se poate compara cu The Others film înfricoșător intr-adevar. Păcat.

Florinnm pe 01 Septembrie 2010 04:07
Un film excelent.
Doar de 1 minut am urmarit acest film.Ce pot spune,e unul de exceptie,genul ala de film ce te tine captivant de la inceput pana la sfarsit.
In concluzie,il recomand,chiar merita vazut.

ionutzoo7 pe 05 Februarie 2014 00:12
Daca m-ar intreba cineva ce e ala thriller,l-as pune sa se uite la Tesis.
into_the_labyrinth pe 03 Iulie 2014 01:34
Un film de excepţie, care aduce ceva nou genului thriller prin originalitate şi prin tensiunea extraordinară care se acumulează în spectator. Recunosc că atunci când am ajuns la sfârşit mi-am zis ”nu-l voi mai vedea şi a doua oară”, dar asta nu fiindcă nu ar fi fost bun sau nu mi-ar fi plăcut, ci pentru că m-am simţit ca şi cum după un coşmar profund, plin de teroare, aş fi ajuns în sfârşit înapoi în realitate. Sentiment aproape indescriptibil, care nu se poate datora decât geniului lui Amenabar, care reuşeşte să trateze o temă sensibilă şi controversată cu mult talent şi inspiraţie, uneori ”năucindu-şi” spectatorul.
natalia_castego pe 01 Decembrie 2021 22:35
Citind 10 review-uri aici, dintre care 9 au marcat acest film ca fiind unul excelent, și doar unul din 2019 marcându-l ca fiind un film banal, am zis sa ascult majoritatea și m-am așteptat la un film de zile mari. Nu a fost așa, din păcate. Un thriller psihologic cu un scenariu interesant, dar foarte prost pus in scena. Jocul actorilor a fost unul slab, a avut prea puține momente care m-au ținut în suspans. Cu câteva ore înainte am urmărit filmul 'La Cara Oculta", din 2011, și ala a întrat în topul filmelor mele favorite. Dacă vreți sa urmăriți un film interesant, vedeți La Cara Oculta. Filmul Teza este o aiureala, care pot sa spun ca este salvat puțin de frumusețea lui Eduardo Noriega, dar atât. Cei care au comentat bine despre filmul asta, cred ca erau băuți. Filmul este mult prea lung, multe scene sunt în plus, chiar dacă pot spune că nu m-a plictisit. Nu… citeşte
Smrs pe 13 Mai 2021 18:26
Excelent!
Un thriller cu adevărat special, o tensiune bună încadrată într-un subiect original – film despre filme și subiectul violenței din ele care ajunge să devină o cercetare a unor crime reale și nu scenografie, deși părea un simplu subiect de teză de licență al unei studente la cinematografie. Răsturnările dese de situație, fluctuația între vinovăția personajelor, schimbarea din persj pozitiv în negativ și invers reușesc să țină auditorul într-un suspans și o curiozitate permanentă, întrebându-te până în ultimele minute cine e vinovat de fapt?! Momentul aperceptiv al filmului pornește încă din start cu o sinucidere în direct la metrou, unde poliția îi escortează pe pasageri interzicându-le să vadă imaginile pentru că sunt foarte sensibile si explicite. Persj principal, studentă la cinematografie și pasionată de violență, este împinsă de… citeşte
margott pe 23 Iunie 2012 23:39
Un film bun prin atmosfera si tensiune, te tine in suspans de la inceput pana la final. La fel de mult mi-a placut si "8 mm" cu Nicholas Cage, probabil remake-ul american, dat fiind ca a aparut 3 ani mai tarziu dupa "Tesis".
cosmin_kedii pe 22 Martie 2013 18:23
Realizarea este, mare pentru un film "cu buget redus",
blackmore pe 30 Iunie 2019 22:13
Singurul horror de nota 10 , cu scenariu foarte inteligent actori foarte buni, poveste originala , tensiune , suspance, imprevizibil., adica tot ceea ce nu fac americanii in mizeriile lor de filme