Păreri Tender Mercies

(1983)

Cântecul vieții

petancapompilia pe 11 August 2013 20:35
Tadrete si mila intr-un loc al nimanui dintr-o America a muzicii country in care , culmea, lipseste violenta atat de caracteristica spiritelor incinse texane. Multa muzica buna , un fel de folclor local devenit gen muzical ce a traversat timpurile, in care se canta nu despre mandre si flacai ca pe la noi, ci despre sentimente profunde intre iubiti, parinti si copii, oameni si destin. Si e chiar vocea lui Duvall!!!!!
MrHolmes pe 29 Noiembrie 2012 19:45
viata recastigata
Mac, un cantaret de muzica country, de mare succes, este in acelasi timp un betivan si asta duce la divort. Mama ia toate drepturile asupra fetei, si astfel Mac nu o poate vedea pe Sue Anne mai multi ani la rand. Fiind majora, ea alege sa il vada pe tatal ei, dar el nu mai este nimic din ce a fost, acum are alta viata. Filmul se concetreaza mai mult pe viata lui Mac, decat pe reintalnirea cu fiica lui.
Personal imi place mult muzica din film si in general il admir pe Robert Duvall ca actor, asa ca recomand acest film.

Garrincha pe 02 August 2007 11:58
Bestial film! Merita Oscarul Robert Duvall. Extrem de convingator in prestatia sa.
Iulidesprefilme pe 28 Aprilie 2019 11:27
Robert Duvall a creat roluri convingătoare, puternice... Un atuu pentru vizionarea poveștii: pentru prestația sa din acest film el a obținut premiul Oscar la categoria Cel mai bun actor al anului 1983...
lili22 pe 11 Iunie 2019 12:50
Am vazut acest film pentru Robert Duvall care a luat si un Oscar .Altfel filmul e dulceag si plictisitor.