Păreri Taxi Driver

Șoferul de taxi

nume pe 01 Noiembrie 2004 17:23
"ARE U TALKING TO ME???"
aayana pe 24 aprilie 2010 23:45
replica a intrat in istoria cinematografiei!
reivan pe 19 martie 2013 20:28
ce e mai interesant e ca lui De Niro i s-a spus doar sa vorbeasca in oglinda. Toata scena a fost improvizata , adica , ma rog , monologul..
Sergiu.Lobont pe 12 Iunie 2010 17:41
O fi fost el mare capodopera la vremea lui dar acum ... au cam trecut anii peste el. Prezinta intr-adevar realitatea anilor 70' insa ca intensitate dezamageste. Mi s-au parut insa interesante ultimele 10 minute din film.... insa prea putin, ma asteptam la mai mult.
steaua231 pe 11 ianuarie 2012 17:15
sa crezi u :))...filmu asta si peste o mie de ani va fi lafel de frumos........nu e nevoie de efecte speciale k un film sa fie frumos...........concluzie:you suck
MariusCiprian87 pe 13 iulie 2019 19:08
"La pomul laudat , sa nu te duci cu sacul ", cam cu senzatia asta am ramas eu dupa ce am pierdut aproape 2 ore asteptand sa se intample ceva in toata aceasta "capodopera" !
aayana pe 23 Martie 2010 15:01
Cât de interesantă poate să fie viaţa unui şofer de taxi din New York? Se pare că o asemenea existenţă este extrem de plicticoasă şi monotonă. În filmul lui Martin Scorsese, Taxi Driver, Travis Bickle (actorul Robert de Niro) este acel şofer de taxi care vine să contrazică acestă regulă.

Preocupat de propriile insomnii şi de mizeria umană ce domneşte pe străzile New York-ului în care este silit să muncească noapte de noapte, personajul principal se transformă treptat într-un justiţiar fără milă a cărui singură cauză este aceea de a produce o diferenţă semnificativă în prezentul prăfuit al străzilor. Întâlnirea cu Charles Palantine, candidatul la preşendenţia Statelor Unite, se desfăşoară pe aceleaşi coordonate ale unei nevoi pregnante de siguranţă pe străzile tumultoase ale oraşului.

Modul în care Robert de… citeşte

cezarika21 pe 19 Noiembrie 2013 08:55
Latura murdară şi dezolantă a New York-ului
Reîntors din Vietnam unde luptase într-o unitate de puşcaşi marini, Travis Bickle, un individ naiv, lipsit de educaţie şi introvertit, suferă de insomnie şi se angajează ca şofer de taxi în ture nocturne. Noapte de noapte el străbate străzile murdare ale New York-ului, luând astfel contact cu violenţa, crima, prostituţia, traficul de droguri şi cu alte aspecte neplăcute ale vieţii din metropola americană. Travis îşi dezvoltă un simţ de respingere faţă de mizeria umană existentă în oraş şi capătă înclinaţii violente, hotărându-se să ia măsuri pentru stârpirea criminalităţii.

Regizorul Martin Scorsese conturează o imagine dezolantă a metropolei cu străzi inundate de ploaie, canalizări aburinde, firme de neon ce împrăştie lumini difuze, sirene de poliţie, cerşetori, hoţi, proxeneţi şi prostituate, traficanţi de droguri,… citeşte

TudorBucur pe 4 august 2022 13:38
Presupun ca cezarika21 nu mai traieste, pentru ca nu mai apare de cca10 ani. Pentru mine insa e comentatorul cel mai avizat si vad sau nu vad un film functie de opinia lui.
Ioan_Brandus pe 4 august 2022 20:42
Îi caut întotdeauna comentariile. E de departe cel mai avizat și mă uit și eu la un film ținâd cont de acestea. El trăiește oricum prin ce a comentat, deși sper să nu fie doar atât.
pssst pe 07 August 2003 15:01
fellas! a intrat in clasic deja replica - de fapt o parte a unui monolog - 'are you talking to me?'.

filmul este extraordinar de interesant. poate o demitizare a ideii ca intre clase sociale diferite poate exista vreo legatura sentimentala, poate tema violentei urbane, nu stiu exact dar filmul ramine in hall of fame!

bravo, jodie foster! promitea de atunci!

SURPRINZATOR: iar se intilneste cu keitel, dar sa ne uitam acum la ei doi: de niro este considerat best of the best, iar keitel se multumeste cu roluri in filme cu bani de vreo zece ori mai putini: too bad!

existentus pe 11 noiembrie 2013 18:44
Film cu tampiti plictisiti de viata. In rolul principal Terminator De Niro alias ”Creasta de Cocos”
Tony Montana pe 02 Noiembrie 2004 13:03
Exceptional!!! De 5 Stele
It's a classic.De Niro's best

psihologu pe 19 August 2010 08:52
I got some bad ideas in my head....
Un film “bolnav”. Un film prea tare pentru anul in care a aparut. Il revad acum in 2010 si mi se pare atat de actual…De Niro e magnific. Shepherd e perfecta. Scorsese apare si el ca actor (clientul din taxi, inselat de nevasta) si ne sperie la propriu. Jodie Foster e o Lolita incisiva. Apare si Harvey Keitel, mai “rapitor” ca niciodata. Ei sunt cei care construiesc o poveste dura plina de arme, filme porno, personaje politice, prostituate, iubiri neimpartasite si idei de eroi solitari. Daca te-ai speriat vreodata de filmele copiate e timpul sa faci un pas inapoi si sa te bucuri de inspiratia si talentul unor oameni care nu au furat niciodata de la altii.
Ammelie pe 24 Iunie 2010 12:34
Taxi Driver
Superb! Un film de vazut si revazut pentru orice movie-fan care se respecta. 9/10
ciobotaru pe 22 Noiembrie 2009 17:09
si uite cum scorsese incepe sa-ai faca simtita prezenta printre cei mai buni
Alexx pe 26 Septembrie 2004 23:45
Mi-a placut finalul cu imaginile stralucitoare ce apareau in fata si mizeria strazilor ce se vedea in oglinda
Alin pe 10 Noiembrie 2004 19:51
lbzk > chiar crezi k intereseaza pe cineva ca tu o sa vezi filmul "maine" si ca ii dai 5 stele din prostie pt ca iti place tie "moaca" lui de niro?
jackpot pe 04 Noiembrie 2004 19:50
da unul din filmele care l-au propulsat pe De Niro, Taxi Driver, un film original, in care apare si Scorsese la un moment dat(cu barbison)...un film care te pune sa vezi viata din perspectiva unui sofer de taxi care se pregateste se pregateste iar pana la urma face ceface, adica ce-i statea lui pe inima.
Interesanta scara de valori a lui De Niro in film.

Harry1516 pe 13 August 2012 12:30
Artistic, psihologic si social, ,,Taxi Driver'' este o lirica culta cu o regie de exceptie
,,Taxi Driver'' este una din capodoperele lui Scorsese, un must-see al cinematografiei, un film ridicat la gradul de cult, popular si apreciat.

Scorsese prezinta o viziune extraordinara asupra New York-ului anilor '70, prin parbrizul taxiului lui Travis. Luminile sterse, contrastul puternic, cadrele in miscare, canalizari aburinde, creaza o imagine puternica si un look consacrat filmului. Imaginea creata in ,,Taxi Driver'' devine astfel reprezentativa si confera o latura artistica vizuala puternica.

Travis Bickle este personajul principal, soferul de taxi, suferind de insomnie, care strabate orice strada din New York in timp de noapte, veteran al razboiului din Vietnam, un personaj cu o psihologie complexa, din al carui punct de vedere este traita actiunea. ,,Taxi Driver'' este filmul unui singur personaj, Travis, actiunea, viziunea… citeşte

alex_il_fenomeno pe 18 Septembrie 2012 10:42
ce sa mai, o productie consacrata ce isi merita pe deplin toata atentia si toate premiile primite. incepand cu o atmosfera new-yorkeza tarzie, filmul impresioneaza la inceput prin cadre, pentru ca mai apoi sa te cucereasca prin simplitatea initiala cu care este prezentat protagonistul interpretat de Robert De Niro, pentru ca dupa aceea sa ramai surprins de deciziile sale si de curajul de care a dat dovada. merita urmarit, fiind unul din filmele pe care trebuie sa le vezi intr-o viata de om.
NightChild pe 01 Octombrie 2010 14:17
Un film de exceptie de unde si provine celebra replica "Are you talking to me".
Xander11 pe 02 Noiembrie 2016 19:15
nu stiu daca exista un film mai prost cu de Niro...un veteran de razboi care sufera de insomnie si se angajeaza la o companie de taxi, pentru ca in final sa faca pe justitiarul, cumparandu-si cateva arme si venindu-i de hac unui "peste"...nu merita vazut
alex43497 pe 29 Iulie 2015 22:16
ce-a asta??
unde vedeti voi capodopera?? asta nici nu e film, e o porcarie.
Piratu pe 21 Iulie 2010 16:44
o capodopera de zile cand cinematograful era ceva magic,un film din generatia anilor de glorie a cinematografului cand , Copola, Spilberg, Lucas, Depalma Scorsese, etc isi scoteau pe piata capodoperele! filmul pulp fictionul al anilor 70. dupa aceasta capodopera Scorsese a fost numit copilul minune al cinematografiei! acest film este si unul din filmele preferate a lui tarantino.! tarvis bickle probabil este cel mai bun caz de a studia un personaj in film prin acest film vezi cea ce vede el.., fiind un singuratic , sau un agent cia, sau un sofer de taxi sau un om ce vrea sa omore pe cineva din guvern , un asasin, sau doar un om suparat pe aceasta lume si viata de rahat.. nu vom sti nicodata! fiecatre ne identificam cu el probabil intrun fel.. filmul a castigat pal dorul la cannes dar din pacate necastigand nicun Oscar. Pe vremea acea Scorsese radea de oscar cand il ocolea... filmul… citeşte
gaga18 pe 09 Februarie 2012 17:41
Taxi Driver
M-am plictisit rau la filmul asta. Nu stiu cum poate sa aiba nota mai mare decat "Scarface", care este capodopera.
oneflyride pe 2 mai 2012 16:33
cum sa compari un film mediocru ca scarface cu o capodopera ca Taxi Driver ?
YgReK pe 13 august 2013 19:17
Scarface?film mediocru?Exagerezi
robert879 pe 16 August 2012 03:51
Slabut, ma asteptam la mult mai mult
Spun ca ma asteptam la mai mult din cauza notei si locul care il ocupa pe imdb. E mult mai slab pentru nota care o are, e clar ca nu merita locul 47 in imdb. Sunt multe filme care sunt cu cateva clase peste el. Nu mai spun ca coloana sonora m-a cam surzit.
Wonka pe 22 august 2012 20:53
Da ai dreptate filmul nu merita locul 47 in imdb ci un loc in top 10! filmul este un clasic al cinematografie in acest film chiar se joaca nu se mimeaza cum se intampla in majoritatea filmelor de azi , nu inteleg la ce "mai mult" te asteptai , insa stii cum se spune gusturile nu se discuta.
lbzk pe 02 Noiembrie 2004 21:45
maine o sa vad si eu filmu' asta!
ii dau de pe acuma ***** pt. ca e cu De Niro si pt. ca, desi n-am vazut filmu', imi place moaca lui din Taxi Driver

alextarau pe 09 Septembrie 2014 20:37
Foarte Bun!
Deși este doar cel de-al cincilea lung-metraj al lui Scorsese, regia este excelentă, stilul acestuia fiind deja pus la punct. Jocul actoricesc este foarte bun, mai ales rolul taximetristului, jucat perfect de Robert De Niro. Povestea este puțin cam lentă, dar totuși interesantă și deloc plictisitoare. Paul Schrader, scenaristul, a riscat mult folosind această structură diferită de cea tipică, dar totuși a reușit să impresioneze. Mesajul filmului este unul foarte puternic, legat de societatea contemporană. Pot numi această dramă un must-see, fiind foarte complexă și având chiar un caracter psihologic.
BLACK-SPIDER pe 11 Martie 2010 12:31
Taxi driver e o oglinda a societatii anilor '70, Travis Bickle e un ratacitor, proaspat intors din razboiul din Vietnam. El incearca sa isi gasesca un loc al sau, insa totul este inecat in neputinta, toti se complac intr-un New York care pare ca nu mai are sanse de scapare. Intalnirea cu Iris, e scanteia care fara sa isi dea seama, incepe sa ii schimbe viata, ii da un nou sens, un nou scop pentru atingerea caruia e gata sa accepte chiar sacrificiul suprem : propria viata. Unul dintre cele mai puternice roluri ale lui De Niro.
Theodoric pe 26 August 2014 15:44
Nume mari in distributie si regizor de exceptie.Povestea sub mediocru,nimic interesant.Inceputul parea ca devine ceva,dar dupa cat de rau a continuat si finalul a stricat.Un astfel de subiect nu m-a impresionat.Pe vremea aceea poate ca a fost un film bunicel,dar acum totul este o pierdere de timp
frodo_b pe 29 Iulie 2011 17:34
ARE U TALKING TO ME?!?!?!?!?!
După prima vizionare acest film poate să nu placă, ba chiar mai mult poate să șocheze prin cruzimea sa. Istoria de la început nu presupune vre-o compasiune sau vre-o simpatie față de eroul principal. Travis Bickle a luptat în Vietnam și la revenirea sa acasă nu a reușit să se socializeze în societatea care treptat dar vertiginos se transforma, însă din păcate nu spre bine ci spre rău. Această piatră ce-i apăsa sufletul nu putea fi dată jos de nimeni deoarece unicul prieten în drumul său din New-Yorkul de noapte era singurătatea. Însă compătimirea pînă la urmă se iscă. Căci singurătatea este un chin.

Cine e lumea pe care o vedem în jurul nostru cînd ne primblăm prin oraș. Poate e un doctor care se silește să salveze vieți omenești... Sau poate un ucigaș care fuge din teama de a nu fi prins. Orașele sau extins întratît încît… citeşte

MNarcis pe 02 Noiembrie 2012 21:38
O mica-mare capodopera!
O drama geniala, complexa si filozofica (atat despre natura umana cat si despre ordinea\haosul, raul, ura, din lume, dar mai ales despre ''mizeria umana'' a orasului New York, care pot provoca frustrari sufletesti\morale oricarui om sau locuitor al respectivului oras). Robert De Niro joaca excelent, foarte matur si sigur pe el (si acel dialog purtat de catre Travis Bickle cu viitorul primar al New York-ului despre mizerie fie ca este vorba de proxeneti, traficanti de droguri, prostituate care macina si duce la orice lipsa de decenta a orasului mi se pare genial pt ca nu cred ca exista oras in lume care sa nu se confrunte cu asa ceva si de la acest aspect pornind actiunea omului de rand frustrat de a nu se mai increde in minciunile politicienilor si a face dreptate de unul singur). O drama despre latura umana, despre partea intunecata a unei metropole etc............un film obligatoriu de… citeşte
ciprian34 pe 26 Decembrie 2011 21:55
Un film in care mi-a placut doar coloana sonora.Prezenta lui De Niro a mai salvat din actiunea filmului care e deja omniprezenta si in filmele din ziua de azi:mizerie,prostitutie,crime,filmul n-a avut consistenta,a fost chiar plictisitor in unele momente
mladitza pe 01 Septembrie 2022 18:51
Ce să mai spui despre un film atât de mult apreciat și comentat? Doar că mai există și excepții și că la pomul lăudat, te poți duce uneori cu sacul, așa cum se poate în acest caz.
Un Robert de Niro cu un joc matur, deși aici avea mai puțin de 33 de ani, și o regie de excepție marca Martin Scorsese! Și să nu-l uităm pe Paul Schrader care a scris un text excelent!

Smrs pe 09 Decembrie 2021 01:48
Cronicile unui taximetrist cu multiple personalități..
Poate că este filmul ăsta un clasic, dar lasă impresia că îi lipsește orice condiment. Cu un început promițător, în care pe fundalul descrierii lui Travis, ne este prezentată viața de noapte a New York-ului, metropola supremă, devenită în a doua parte a zilei locul tuturor infractorilor și a curvelor care lasă în urma lor o mizerie ce stârnește dezgustul taximetristului, filmul se transformă pe parcurs într-o acțiune pe mai multe planuri, care nu conduc către nimic. Devine și puțin siropos atunci când caută s-o impresioneze pe Betsy prin orice dar și enervant atunci când prezintă tulburările de personalitate ale persj principal, care se pregătește mereu pentru un plan dar încheie ziua făcând altceva. Intriga filmului constă în faptul că în loc să-l ucidă pe candidatul la primărie susținut de Betsy - cea care îi dăduse cu flit, ajunge să fie… citeşte
MariusCiprian87 pe 13 Iulie 2019 18:59
La pomul laudat...
Pe mine unul nu ma impresionat cu nimic acest film , mult prea mediatizat la vremea lui si mult prea laudat , prea mult timp , in nici un caz o capodopera acum , poate o capodopera pt acele vremuri , cu doi actori promitatori ce urmau a deveni staruri ale cinematografiei americane si nu numai , De Niro si Foster, dar in ansamblu scenariului filmul a inceput promitator , cu o coloana sonora bunicica si cateva dialoguri inteligente insa pe parcursul lui a devenit plictisitor , fara intensitate oferind si imaginea unui taximetrist complexat, frustrat si nemultumit de viata mizera pe care o traia , fara a starni interesul privitorului in ceea ce urma ...un final bolnav , ce sa dorit a creea ideea de super erou ...CLAR, nota IMDB-ului e una exagerat de mare pentru aceste timpuri in care cinematografia mondiala este la un alt nivel , in care un asemenea final amatoricesc si sec , greu il… citeşte
lavara_laiarna pe 04 August 2018 08:17
Un film din categoria celor fără subiect ,dar cu o replică aparent suficientă .. peste timp.
XShadowX pe 23 Ianuarie 2015 11:52
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Martin Scorsese este de exceptie dar stiam asta deja ! A reusit un film superb cu un De Niro in cele mai bune vremuri ale lui ;) , Are you talkin to me?! o replica celebra si in 2050 !!! UN FILM EXCEPTIONAL de vazut si revazut la nesfarsit
omucuvaloare pe 20 August 2014 19:13
radu3455 pe 16 Noiembrie 2013 19:55
personal,eu nu-l consider o capodopera e doar o drama buna si atat in care Robert De Niro joaca foarte bine nota 7
dido pe 22 Iulie 2013 21:25
Neadaptare...
Am revazut acum filmul si descopar aceeasi discrepanta intre impresia mea de acum si cea de alta data,discrepanta de care m-am mai lovit,pe masura ce inaintam in varsta privim cu alti ochi si judecam cu alta ,,minte" lumea...Parca am inteles mai multe acum,avand mai multa experienta...Filmul este despre neadaptare,despre singuratate,despre incercarea de a-ti depasi statutul social in care esti catalogat...despre adanca uimire a unui personaj cu suflet relativ pur atunci cand priveste in jur si vede cloaca umana revarsata pe strazi,noaptea...Si despre naivitate avand in vedere ca primul film la care s-a gandit sa-si duca partenera de clasa sociala superioara a fost un film pentru adulti...probabil avea si el impresia gresita ca multi altii ca ceea ce vad acolo reprezinta dragoste sau ceea ce-si doresc femeile...In fine,mi-a placut felul nuantat in care este prezentata alunecarea… citeşte
Ovidiu239 pe 21 Iunie 2013 16:43
New York, anii '70
Recunosc, aveam asteptari ceva mai mari de la acest film. Numai uitandu-ma cine e actorul din rolul principal, Robert De Niro, si la regizor, Martin Scorsese, asteptarile sunt unele mari si daca mai tragi cu ochiul si la cat are filmul pe IMDB, asteptarile devin si mai mari, chiar ai pretentie de capodopera. Valoarea filmului este una incontestabila, prezinta intr-un mod extrem de realist, viata din New York a anilor '70. Filmul este bun fara indoiala, dar ii mai trebuia putin suspans in unele momente zic eu. De remarcat totusi coloana sonora care s-a potrivit ca o manusa acestui film.
Iulidesprefilme pe 11 Septembrie 2012 22:27
Bun de tot, bulversant, crucial pentru cariera lui Robert De Niro.
deadlord pe 01 Septembrie 2012 21:45
Un film foarte bun. In acest film Scorsese m-a surprins prin cum si-a imaginat strazile New York-ului. Un film destul de complex care ne arata trairile unui taximetrist de noapte. Scenariul este foarte bun, regia este de exceptie, iar distributia este foarte buna. Mi-a plaut sa-l vad si pe regizor avand un rol, chiar daca nu este foarte important. Merita vazut.
cosmin_kedii pe 10 Martie 2012 18:25
Unul dintre filmele cele mai influente şi tulburătoare a lui Scorsese pe marele ecran precum şi cel mai problematic punct de vedere moral şi ideologic de film vreodată
dandi pe 08 Noiembrie 2011 14:21
Un film bun
Merita vazut,deoarece e un film bun, exceptional in anul in care a fost scos, bun in zilele noastre.
zeki pe 01 Februarie 2011 17:30
Un film foarte reusit , se mai putea adauga dar ....merita vizionat este unul dintre cele mai bune filme ale lui Robert De Niro
FuckOffn1 pe 21 Ianuarie 2011 20:38
personal, consider ca prestatia lui De Niro este inegalabila, la acest gen de filme, cel putin. Insomniacul depresiv - alienatul social - inadaptatul (aproape autointentionat) la realitatea diurna - evoluand in partea a doua a filmului catre justitiarul haiducesc (cand face orice ca s-o scape pe minora Jodie Foster din ghearele prostitutiei) prin contrast cu consumatorul de filmografie porno, - si in final reabilitatul moral ... iata o suma de ipostaze prin care de Niro trece magistral !! Desi se considera ca in Raging Bull si-a atins maximul actoricesc, prefer subtilitatea contondenta a personajului din Taxi Driver. ATENTIE: PENTRU 2011 SE ANUNTA FILMARI PENTRU O CONTINUARE A VERSIUNII DIN 1976!! Pe langa titanii de Niro si Scorsese, se pare ca va colabora si "bijutierul-regizor" Lars von Trier ... va fi greu sa recreeze magia primei versiuni, dar le tin pumnii ...
Filme, cărţi, optimism. pe 07 Ianuarie 2011 19:03
Taxi Driver (1976)
Fiindcă acum un an eram atât de naiv încât să visez că iau la UNATC fără să fi văzut capodoperele esenţiale ale cinematografiei, acum, deşi nu mai dau la această facultate, m-am hotărât că e obligatoriu să văd filmele esenţiale pentru orice cinefil care se respectă. Sincer acum, tot filmul se învârte în jurul lui [...] citeşte
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 21:52
Pentru De Niro,asta e filmul prin care sa facut remarcat iar colaborarea cu Scorsese avea sa devina una stralucita.E un film realist in care vedem nedreptatile si societatea bolnava in care traim,frumos ilustrate si imagini dure puse foarte bine in preactica de Martin S..Un film dur si foarte reusit care nu trebuie ratat de nici un cinefil.
SANDA45 pe 30 Decembrie 2012 09:37
Un film bun,plictisitor pe alocuri,De Niro are o prestatie excelenta,la fel si Jodie Foster
danutzz92 pe 30 August 2012 01:36
O capodopera a lui Martin Scorsese cu un Robert De Niro de 10
Adryan.bz023 pe 20 Noiembrie 2011 19:47
c
ca mai toate filmele din regia lui Martin Scorsese si acest film este extraorinar , se spune ca de aici s-au inspirat pentru seria de jocuri pentru PC Mafia : City of lost Heaven
xerses pe 30 Octombrie 2011 19:48
Un film de exceptie, ce a lasat o replica memorabila pentru "posteritate"...
mihai_cretoiu pe 19 Iunie 2011 11:30
Genial !!!
Nu trebuie ratat !!! Unul dintre cele mai bune filme facute vreodata. RECOMAND CU TOATA CLADURA !
adyman pe 15 August 2010 00:35
..dupa ce am vazut filmul am iesit la o plimbare pe strada si un prieten ma intreaba de vorba, ii raspund: ARE U TALKING TO ME!!!!!!!??? :)