Păreri Systemsprenger

(2019)

Copilul-problemă

GabrielaSirbu pe 10 Decembrie 2019 13:15
Trebuie sa vrei sa transmiti ceva ca sa ai curajul sa faci un asemenea film, iar ca spectator…trebuie sa fii sincer si sa incerci(destul de complicat) sa te intrebi si sa-ti dai raspunsuri…Il recomand mai ales parintilor care cred ca au acasa copii problema…Excelenta Helena Zengel a jucat fara cusur, jocul ei este comparabil cu cel al lui Joaquin Phoenix din Joker.
Un film greu de digerat, dar eu zic sa incercati.

sabinalin pe 15 decembrie 2019 13:13
Lumii nu-i place sa vada astfel de filme, e mai usor spalatul pe creier cu animatii sau comedii cretine. Foarte important e DE CE a ajuns Benny sa fie un copil-problema...
sabinalin pe 15 Decembrie 2019 13:11
Traim intr-o lume cu probleme, asa a fost si asa va fi, pana si tarile considerate a fi cele mai avansate si mai civilizate au problemele lor greu de rezolvat, pana la urma “lumea este iadul fara puterea de a mai schimba ceva”, ce vina au copiii pentru ceea ce au facut adultii, vedem din ce in ce mai multe probleme in familii, in goana dupa “sfantul ban” promovata de capitalism copiii au ajuns pe ultimul plan, nimeni nu mai are timp pentru ei, li se pune tableta in mana si dificultatile par sa se fi rezolvat, nu e nici pe departe asa, copiii sunt primii care platesc pentru iresponsabilitatea adultilor, filmul de fata este un crunt semnal de alarma, e atat de dureros si nu lasa loc de speranta, bineinteles ca lumii nu-I place sa-I pui oglinda in fata, au fost trei spectatori in sala de cinema, e bine totusi ca se mai fac inca si astfel de filme, poate totusi ca se mai misca niste… citeşte
5100Kw pe 07 Ianuarie 2020 23:10
Merita vazut
Foarte bun, un film care nu se adreseaza oricui. Povestea este incredibila.
blackmore pe 01 Martie 2020 01:20
Un film extraordinar , de departe cel mai bun din 2019.Cand vezi (cine vede) ce mizerii scot americanii in ziua de azi , si esti cinefil si nu decervelat nu ai cum sa nu te bucuri ca se mai fac si astfel de filme , cu toate ca filmul in sine nu iti aduce nicio bucurie.
ornitoring pe 14 iunie 2023 01:37
3 prosti au dat dislike ptr ca nu au inteles ceea ce ai vrut sa spui .. Subscriu si sustin ce ai enuntat mai sus
xerses pe 15 Iulie 2020 11:05
Ma bucur ca am vazut acest film pentru ca ai ce invata despre situatii similare din sistemul nostru de invatamant.
El_KaPpa pe 04 Iunie 2020 23:08
8,1/10
O drama intensa care are in centrul atentiei o fetita de 9 ani, pe nume Benni, ale carei traume i-au dezvoltat un comportament rebel si extrem de agresiv prin care ii exaspereaza pe adulti si ii pune in pericol pe cei de varsta ei sau mai mici decat ea. Nici mama sa, nici sistemul social si nici diverse persoane cu care intra in contact, nu par sa aiba un "antidot" pentru felul in care se poarta aceasta.
Mi-a placut ca nu se fereste de la a fi incomod de privit atat emotional cat si prin duritatea unor scene, dar si faptul ca toata lumea are circumstante atenuante pentru actiunile lor, chiar si mama fetei, si asta pentru ca filmul prezinta consecintele, cauzele fiind lasate la analiza noastra.
Partea memorabila a filmului se regaseste in prestatia exceptionala a Helenei Zengel, responsabila in mare parte pentru starile prin care treci in timpul vizionarii.

jonny17 pe 16 Aprilie 2020 22:00
Șocantă interpretarea fetei, e foarte credibilă dar totuși e un copil și copii nu ar trebui împinși în asemenea roluri de dragul artei adulților. Deci părerea mea e, Fick Dich Nora.
lili22 pe 18 Iulie 2020 13:41
Un film de o duritate iesita din comun, l-am suportat greu.

Film - Systemsprenger

Systemsprenger