Păreri Suspiria

(2018)

Suspiria

filmenthusiast pe 07 Ianuarie 2019 01:45
In ciuda faptului ca e un remake, as putea spune ca Suspiria lui Guadagnino este mai mult sora Suspiriei lui Argento, in sensul ca nu urmeaza povestea originala cu exactitate, ci pare a fi cu totul ceva nou. Cadre superbe, cast solid (cu Tilda Swinton in 3 roluri diferite), insa plot-ul poate fi cam greu de digerat, destul de complex, poate putin derutant. Cu toate astea, precum a spus cineva mai jos, merita de vazut de vreo 2 ori.
wildinthecountry pe 7 ianuarie 2019 20:54
unde l-ai vazut?
filmenthusiast pe 14 ianuarie 2019 00:23
Londra. In scurt timp ar trebui sa apara si online, fiind award season, insa experienta va fi evident diferita. Sper ca se va lansa si la noi in curand
serpex77 pe 22 Ianuarie 2019 09:23
Capodopera a genului.
Am vazut aici mullti "critici de film" care nu-si pot scrie numele corect nici cu buletinul in mana, dar fac recenzii la filme. Stiu prea bine ce inseamna giallo, si nu sunt un fan neaparat. Giallo insemnand in Italia Thriller(serie B). Este un film remarcabil din punct de vedere vizual si mai putin al subiectului, INSA, mult peste cel original.SI asta e parerea mea si a altor oameni mai avizati ca mine. Insasi regizorul filmului din '77 a zis ca nu i-a placut remake-ul. Eu inteleg de unde ii vin frustrarile , din moment ce dansul in 77 folosea acuarele in loc de sange si efecte de mana a-7-a. SUSPIRIA 2018 are pentru mine un farmec aparte, avand poate si elemente tipice lui David Lynch sau David Fincher. Il recomand pentru modul coerent in care e spusa povestea spre deosebire de cel vechi, si pentru suspansul extraordinar care se construieste treptat, dar mai ales pentru scenele de pura… citeşte
FlaviuDeva pe 29 Ianuarie 2019 02:15
E un film peste care nu poți trece cu vederea.
E un film atât de ...ciudat. Nu știu dacă m-a impresionat pozitiv sau din contră. Atât pot spune că sunt de-a dreptul impresionat. Și primul impuls după ce am văzut filmul a fost să scriu aici. E un film peste care nu poți trece cu vederea.
ion.ion1992 pe 25 Octombrie 2018 20:33
Am vazut acum filmul suspiria ,mi sa parut foarte incalcit ,greoi ,ciudat ,merge vazut de 2 ori
crisalisa pe 30 octombrie 2018 17:43
Unde l-ai vazut ????
andystarx pe 31 Ianuarie 2019 17:53
Nu am vazut varianta originala,insa pot sa spun ca asta e o mare porcarie,2 ore jumatate pierdute din viata,pentru un film foarte ,foarte slab,nu l recomand nimanui !
lavara_laiarna pe 23 Noiembrie 2019 15:28
O vrăjitorie reșapată ce pare că nu ține nici la a doua încercare. .c-am lungă.
user-5c07ddbf24aa5 pe 05 Decembrie 2018 16:17
Abia a aparut azi in Spania, stati linistiti ca trebuie sa se lanseze curand si in Ro
alex_edi pe 11 decembrie 2018 19:24
... plus ca acusa incepe sezonul de screenere pt oscar :). dar da, e de vazut in cinema, din ce am vazut/auzit/citit.
greenfield pe 12 Noiembrie 2018 14:57
Stie cineva cand se preconizeaza ca va aparea si in Romania?
stricted pe 20 ianuarie 2019 12:23
Vezi ca a aperut daca mai esti interesata.
crisalisa pe 11 Noiembrie 2018 18:23
Nu stie cineva,in Romania tuturor posibilitatilor ,este posibil sa mai apara filmul acesta, ca nu se mai aude nimic e el si trece anul.
blackmore pe 12 ianuarie 2019 22:13
E pe trackerul myxz , dar nu merita
bainca pe 29 august 2021 21:02
nu are *
RiaPapadia pe 05 Noiembrie 2018 21:09
Știe cineva oare când va apărea și în cinematografele noastre?
mihnea_aspru95 pe 8 noiembrie 2018 00:18
cu Amazon Studios, nu te încurci :). Deci, nup. E o enigmă fantastică lansarea filmului și la noi.
razvan_george2k21 pe 28 Februarie 2019 19:54
Dupa parerea mea cel mai bun horror al anului poate chiar si peste Hereditary .Un film cu un subiect interesant si cu niste actori superbi ...
Suspiria e un film de nota 8+ in opinia mea :)

xerses pe 19 Ianuarie 2019 19:05
Surprinzator, cu cadre care ti se fixeaza pe retina si clar te vor bantui peste timp.
terraflorin pe 17 Ianuarie 2014 14:53
Acest film, o refacere a filmului idol din 1977, se pare că nu va mai fi realizat deloc.
'Suspiria' Remake Dead But David Gordon Green Still Thinking Horror http://www.firstshowing.net/2013/suspiria-remake-dead-but-david-gordon-green-still-thinking-horror/
Looks Like 'Suspiria' Remake Slashed

Dragos.87 pe 21 august 2017 17:12
De ce nu va mai fi realizat ?
crisalisa pe 15 ianuarie 2019 15:32
a aparut HD pe Cinebloom.
blackmore pe 12 Ianuarie 2019 22:12
O basina cu stropi pe langa varianta originala, care este printre cele mai bune filme giallo din toate timpurile.Multi dintre cei care isi dau sau isi vor da cu parerea despre acest filmnu au vazut in viata lor un film giallo, habar nu au ce inseamna.Eu am vazut toate filmele giallo si pot sa zic ca ultimele filme giallo au fost facute la inceputul anilor 80.Ca si westernurile si muzicalele, giallo e un gen mort.Azi nu mai exista actori , regizori , scenaristi pt aceste genuri, ca sa nu mai vb de public.care e de o calitate execrabila.
crisalisa pe 12 ianuarie 2019 23:29
Hai, noa....de cand il astept... offf!
crisalisa pe 25 ianuarie 2019 22:51
serpex77 Mie mi-a placut foarte mult,de aceea am si dat 10 cu felicitari! Povestea e uimitoare,e gore, iar distributia...ce mai pot zice...de exceptie.Pacat ca sunt altii care sterg pe jos cu filmul asta, o simpla nota ar fi de ajuns..dar daca nu apreciaza ce e de calitate, asta este.Sunt oameni si oameni...
maria-manuela pe 01 Noiembrie 2022 18:43
Nu. Departe tare de atmosfera originalului...mi-au plăcut jocul Dakotei Johnsonn și coloana sonoră, totuși.