Păreri Suffragette

(2015)

Sufragete

zdraveius pe 24 Iulie 2016 01:40
In toate timpurile barbatul s-a crezut superior fata de femei. Din multe puncte de vedere. Femeia trebuie sa fie sotie, mama, amanta, menajera, infirmiera, bucatareasa, spalatoreasa, calcatoreasa, agricultoare etc. El, barbatul, prin statutul pe care l-a primit la nastere, nu trebuie sa faca nimic. Aviz si homosexualilor: daca n-ar fi existat femeia, n-am fi existat nici noi, cocosii de barbati, plini de aere si de impresii. Si femeia oricum munceste mai mult. Nu discut de printesele care nu stiu nici sa se stearga la fund.
Ganditi-va fiecare, daca va puteti imagina, ce ar insemna sa nu mai aveti bunica, mama, sora, sotia, iubita, fiica. Sau concret ce inseamna sa nu le mai ai in preajma. Sau faceti voi, baieti/barbati TOT ce face o femeie in activitatea ei obisnuita, in rutina de zi cu zi. Nu apreciem prezenta cuiva decat atunci cand nu mai exista.
1:09:30 Nu pot avea grija… citeşte

Cretzulynne pe 13 octombrie 2016 15:43
Felicitarile mele pentru ca ai realizat toate adevarurile pe care le-ai scris. Esti o comoara. Iti transmit toata fericirea de care poti avea parte alaturi de cei dragi! :) De la o cinefila :D
Asil pe 6 decembrie 2017 15:54
ZDRAVELIUS, imagineaza-ti ca te-am imbratisat real, nu virtual, iti trimit toata energia mea pozitiva, plina de iubire!
anca.eremie pe 15 Ianuarie 2016 16:26
Femei curajoase
Cât de normal pare în zilele noastre să mergi la vot....Bravo acelor femei curajoase care au riscat totul pentru a ridica FEMEIA din marginea societății!
dynyan pe 10 Ianuarie 2016 00:20
filmul nu are interpretare actoriceasca exceptionala?
nu sunt exceptionale Meryl Streep, Helena Bonham Carter, Carey Mulligan???
sorina.iftimie pe 09 Ianuarie 2016 20:04
Filmul nu beneficiază de o interpretare actoriceasca exceptionala, dar mesajul pe care il transmite este unul puternic. Un film care merita vazut, macar pentru ca descrie istaoria nu foarte indepartata a miscarilor sociale pentru drepturi. De luat in seama ca inca exista state importante pe harta economica si culturala a lumii unde femeile nu au dreptul de a vota.
regizorul pe 11 Ianuarie 2016 20:46
o poveste bine jucata . actori au fost exceptionali in special Carey Mulligan si Helena Bonham Carter . filmul lasa un impact puternic asupra spectatorilor va recomand filmul
stricted pe 10 Ianuarie 2016 19:52
Un film de excepție,meditativ,intens,extrem de dur pe alocuri.Actorii sunt exceptionali.
razvanniculescu56_gmail_com pe 01 August 2017 20:27
politia calare bate femeile
Asta se intampla in Anglia, patria liberalismului, a ideilor liberale. Pe atunci nu era cu "democracy", cu "liberty" ? Era da' nu pentru toti. Ca si acum de altfel. Zice ca in Elvetia abia in 1971 femeile au primit drept de vot !!!!!???. Aoleo, pai ce facem domne, in Romania din 1946 femeile au drept de vot ( cum ar veni, regimul comunist a fost de vina).
Filmul nu e nici slab, nici de exceptie, e bun, e de vazut.

AndreBlack pe 21 Februarie 2016 00:35
Un film destul de bun cu o istorie dura despre dreptul femeilor la vot .
lili22 pe 29 Ianuarie 2017 13:39
slab
Stiam despre sufragete ceva, dar realizarea acestui film lasa de dorit, chiar daca apar si cateva actrite valoroase.