Păreri Stranger Things

(2016)

Stranger Things

bogdanduca pe 06 August 2016 22:23
Legenda spune ca toti cei care au vazut serialul au cautat pe youtube "Should I stay or should I go?"
alfonso1 pe 22 august 2016 08:37
Fain:))
AdriAdrianna98 pe 12 august 2017 11:03
Eu niciuna din alea mentionate :))
Semaka pe 05 August 2016 13:28
Cel mai interesant serial din 2016.

Review pe:

mihnea_aspru95 pe 9 august 2016 00:05
Tu faci review-urile, acelea? (şi dacă-i aşa, îţi recomand să pui recenzia aici................. de film, serial de orice fel, şi apoi bagi şi link-ul ca să vedem şi pentru alte filme). Deoarece sunt interesante, bravo !!!
Semaka pe 10 august 2016 14:29
Salut, da, eu le fac. Multumesc pentru apreciere :)
radu3455 pe 05 August 2016 11:33
un serial foarte captivant inca de la primul episod,copiii isi joaca foarte bine rolurile,sper sa urmeze si al doilea sezon recomand!
woodstar pe 29 Octombrie 2017 13:32
Stranger Things - o scrisoare de dragoste pentru clasicele anilor '80.
Dupa doua sezoane de Stranger Things, pot spune ca este printre serialele mele favorite din toate timpurile. Posibil ca nostalgia sa ma loveasca prea tare, dar la fiecare referinta catre anii '80 din film incep sa devin super emotionat.

Primul sezon se contureaza in jurul disparitiei lui Will Byers (Noah Schnapp) in timp ce mama sa, Joyce (Winona Ryder cu o performanta sfasietoare) incearca sa-i dea de urma. Majoritatea orasului crede ca Will este mort, dar nu si prietenii sai cei mai buni, Mike (Finn Wolfhard), Dustin (Gaten Matarazzo) si Lucas (Caleb McLaughlin) ce in acelasi timp incerca sa protejeze o fata cheala cu numele Eleven (Millie Bobby Brown). Sora lui Mike, Nancy (Natalia Dyer) si fratele cel mare al lui Will, Jonathan (Charlie Heaton) cat si seriful-sef Jim Hopper (David Harbour) se alatura cautarii, dar pana in ultimele episoade fiecare grup actioneaza pe… citeşte

Manusa pe 05 August 2016 22:47
Un serial care merita urmarit, este foarte interesant si bun, actori care joaca foarte bine, simpatici sunt pustii, actiune care te tine in suspans si poveste foarte buna.
prisacariu_bogdan pe 15 August 2016 21:17
Un serial foarte bun care te incanta. In abundenta de filme americane mediocre acest serial pur si si simplu straluceste la toate capitolele.
turtles pe 08 August 2016 21:11
Am urmarit primul sezon si,sincer, nu mi se pare ca aduce elemente de noutate. Intr-adevar, copiii alesi sunt foarte talentati. Serialul e un omagiu adus filmelor anilor 80,deci il recomand fanilor lui stephen king, john carpenter etc.
JuanRuben pe 28 ianuarie 2017 18:27
du-te uita-te la " La bloc " , e mai interesant :)
karoly32 pe 5 februarie 2018 06:56
ai punctat bine cu o mic adaos ... serialul se "inspira" din Fringe (2013) unde este exploatat ideea de lume paralela, cu Poltergeist - filmul - ideea de monstru, Stitchers - serial - ideea de tanc cu lichid pentru comuncarea telepatica , The thing - filmul lui Wes Crawen - pentru Dart, molusca cu cap cu dinti...(chiar apar citeva secvente pe tv din serial)...atmosfera de Twilight Zone si The outer limits. in fine fiecare cu gusturile lui. nu cred ca este neaparat de 9.0 pe IMDB. votat probabil de spectatorii NETFLIX. nu puncteaza la capitolul originalitate, e un amalgam de seriale si filme pe care le-am enumerat. ar fi si mici defecte , "goof" ... fetita (11) spune in ep 2 ca nu stie ce sint prietenii, iar in ep 6 apare un flash-back de la laborator unde "papa" ii spune fetei ca doctorii de la laborator sint prieteni :)... iar statiile CB mobile ale politistiilor sint putin noi pentru perioada povestii - 1983 - desi acele modele sint din anii 2000...capac insa imi pune ultimul episod unde mama si seiful intra in lumea "sus-jos" il gasesc pe Will scot sarpele din gura lui Will si brusc actiunea "sare" la spital!!...putina continuitate in actiune...in concluzie, poveste digerabila inspirata din seriale de succes anterioare. ... joc reusit al copiilor Dustin, Eleven, Nancy si seriful Hooper!
alintm2018 pe 14 Decembrie 2019 03:36
Unul dintre cele mai slabe si idioate seriale vazute de mine ,am urmarit doar primul sezon, nota 3 ...
spartacus pe 24 mai 2020 15:24
Cum zicea deja cineva: uită-te la serialul ”La Bloc”, pentru tine sigur va fi superinteresant!...:)))))))
Diana40 pe 5 mai 2023 22:28
nu eeste slab si nici prost gandit este chiar foarte bun dar de voua va plac serialele gen "La bloc"
AdriAdrianna98 pe 12 August 2017 11:01
E interesant si captivant iar copiii joaca extrem de bine pentru varsta lor. Dau clasa multor adulti `actori` :))
Timmdopla pe 29 Martie 2020 19:26
Mult prea overrated. Un serial care incepe extrem de interesant dar care se stinge pe parcurs. Nu este nici pe departe genul horror asa cum il prezinta Netflix, e un SF care fie iti place fie nu. E un serial care se vrea atat pentru copii cat si pentru adulti iar combinatia nu este catusi de putin de succes. Actori si joc actoricesc - 9, Coloana sonora - 5, Efecte - 4 (dimensiunea alternativa zici ca e facuta cu filtru de instagram). Posibil un film interesant pentru pustime, pentru mine a fost suficient primul sezon.
user-5ea70b3ded235 pe 23 August 2020 00:48
Atât de prost că nici nu e bun,actorii sunt groaznici,dialogul este oribil,cgi-ul este oribil și el,cum naiba are porcăria de try hard goonies rip-off 8'8/10?,cum?! SĂ ÎMI EXLICE CIneva,vă rog,Netfraud face seriale și filme oribile,singurele lucruri bune pe care le-au făcut sunt Hush Și Peaky Blinders,o să spun mereu asta,nota mea este 4/10
Diana40 pe 5 mai 2023 22:29
daca spui ca este asa prost de ce nu faci tu unul mai bun
blackmore pe 21 Mai 2018 21:26
.Nu e genul meu de film/serial , cu fenomene paranormale .Totusi pana la ultimul episod din ultimul sezon a fost intersant. Sfarsitul care este un element esential intr-un film a fost foarte prost (ca realizare).In primul rand ca la americani nu se poate fara hapy end.Apoi daca in primele 2 sezoane nu s-a aberat pe teme politice, in ultimul a trebuit sa ii bage pe comunistii rusi ca personaje rele.Dupa cum se stie comunistii nu au facut vreodata vreun rau cuiva.Apoi sunt numeroase fracturi de logica in ultimul episod.intr-un orasel cat Mizilul o ditamai dihanie de monstru ataca un mall, din centrul oraselului si in orasel toata lumea doarme, apoi cliseul cel mai intalnit in filmele americane, dupa ce totul se termina cu bine apare si armata, care pana atunci statuse pprobabil in starea naturala a armatei americane adica cea de leguma putrezita.
eduard_stratan pe 7 ianuarie 2023 15:48
user-656f89d43221c pe 05 Decembrie 2023 22:46
Un film superb ce trebuie văzut neapărat de iubitorii genului . L-am început timid fiind ghidată de nota de pe IMDb însă a fost o alegere perfectă . La început pare un film dubios care stârnește interesul dar cam atat, însă cu fiecare sezon devine din ce în ce mai addictive. Cred ca sezonul 3 și 4 au fost cele mai captivante . Chiar dacă majoritatea protagoniștilor sunt niște copii rolurile și caracterele sunt conturate perfect . Recomand !!! Așteptăm sez 5 cu nerăbdare
OviStof pe 23 August 2022 20:17
Comparaţie inevitabilă cu Dark
Am văzut, în urmă cu vreo doi ani serialul german Dark şi, vreo două săptămâni, am avut o impresie puternică. În acea perioadă, mi se recomanda, ca fiind oarecum asemănător, Stranger Things. Abia anul acesta l-am văzut pe cel din urmă şi bine am făcut. Mi-a plăcut mult, ignorând anumite aspecte, tipic multor filme hollywoodene, însă nu am avut trăirile intense oferite de Dark. Interesant cum va evolua sezonul 5, dat fiind faptul că al patrulea - care a fost cam cel mai bun, după cum mai comenta cineva - a făcut destule conexiuni privind acţiunea din celelalte.
Diana40 pe 5 mai 2023 22:31
toate sezoanele au fost bune....ultimul a fost mai captivant
OviStof pe 23 noiembrie 2023 16:50
Ieri mă întrebam cum ar putea fi vreun nou sezon, în condiţiile în care puştii cresc, nu aşteaptă... :D
kasmyn pe 06 August 2022 18:42
as dori sa-l vad pe hbo! ................................
Diana40 pe 5 mai 2023 22:31
nu cred ca ai sanse ca este diar pentru Netflix
user-61d04215db2f8 pe 04 August 2022 18:06
In schimb, sezonul 4 este, de departe, cel mai reusit, dar si mult mai dark decât precedentele. Pe langa povestea in sine, ST mai are un avantaj, coloana sonora excelenta (Kate Bush, Journey, Metallica etc.) Chiar daca o buna parte dintre protagonisti sunt copii/adolescenti, cel putin ultimul sezon nu le este recomandat minorilor.
user-61424ecdd8ca2 pe 26 Iulie 2022 00:11
Spoiler !
Sezonul III e pentru copii, până în 12 ani.

alexandru_fejer pe 22 Iulie 2021 02:30
In primul sezon pot spune ca mi-a plăcut mult. Ca scenariu seamănă foarte mult cu filmul Nightmare on Elm Street, Insidious sau Pennywise ( IT). Foarte tare, nu am nimic de comentat.
În sezonul 2 cam aiureală. Abia după partea a 6 ea din sezon începe să devină interesant și are un final destul de bun.
În sezonul 3 însă povestea devine și mai interesantă cu finalul emoționant... Cel puțin așa mi s-a părut mie. Sincer, mi-a plăcut foarte mult și abia aștept sezonul 4. În ciuda celor câteva seriale din sezonul 2 care au fost un mare fâs, însă întreaga serie este una destul de reușită dovadă că s-a și investit în acest serial. Actorii joacă foarte bine, ce sa zic... Dacă ți-au plăcut filmele cum am enumerat mai sus atunci merita să urmărești acest serial. Eu în 2 zile am urmărit toate cele trei sezoane.

UPDATE 29. 05.… citeşte

Andrei_Filmagica pe 28 Ianuarie 2021 11:55
ET
Un serial foarte bun si captivant, copii isi joacă foarte bine rolurile, iar atmosfera creată in anii 70-80 este una care se potriveste foarte bine in peisaj. Un proiect de suuces
user-5eda0f529a449 pe 05 Iunie 2020 15:09
Serialul asta are de toate,in opinia mea are si faze care te sperie oarecum,bun,unul dintre cele mai populare seriale Netflix.
Caktus pe 29 Martie 2020 17:12
Toate cele 3 sezoane sunt foarte bune.
Astept sezonul 4.
Excelenta interpretarea actorilor David Harbour si Winona Ryder.

aurel_antonio pe 14 Martie 2020 20:05
Foarte bun mai ales in aceasta perioada. Pentru coca ca alintm2018 varza sunteti...
user-5a8cac6589d12 pe 20 Septembrie 2019 14:56
Daca v-a plăcut IT sau Super 8 atunci sigur o sa va placa Stranger Things
user-5bf412653c9c0 pe 30 Iulie 2019 13:19
Un serial foarte bun,ce recrează perfect atmosfera anilor 80 cu o coloană sonoră pe măsură.O surpriza plăcută,un scenariu captivant,un mix de Sf, horror,comedie și o distribuție foarte inspirata.
Decibalus pe 16 Iulie 2019 13:27
foarte bun
interesant, deosebit, misterios ...un serial extraordinar.
urmatiti-l si o sa fiti surprinsi in mod placut de jocul actoricesc dar si desfasurarea evenimentelor/intamplarilor. ..

xerses pe 15 Iulie 2019 22:33
Cand am urmarit primul episod, nu m-am gandit ca o sa vad 2 sezoane in 2 zile, dar atat de captivant a fost pentru mine.
VIBERS pe 01 Februarie 2019 02:58
Genial
Este un film foarte bine regizat cu FOOOOARTE mult MISTER si dramatism, un thriler SF plin de suspans cu ceva elemente de X-MEN si putin horror si cu foarta multa actiune, actorii desi nu sunt cunoscuti(marea majoritate sunt niste copii care joaca absolut impecabil) Winona Ryder care face un rol de zile mari + " seriful" care o completeaza o poveste superba si sa nu il uitam pe hobittul SAM(Sean Astin).
robert_spatarelu pe 24 Decembrie 2018 22:53
Primele 2 sezoane sunt foarte bune, dar al 3 lea e incredibil de bun.
gabivaduva74 pe 05 Iunie 2018 22:22
In opinia mea, cel mai bun serial de departe !! Nu am mai urmarit un serial cu atat de multa placere de la Twin Peaks, acum 30 de ani, incoace ! Extrem de bine realizat, cu performante actoricesti demne de Oscar, cu o poveste ce te prinde de la primul la ultimul episod! Lumea inainte de gadgeturi, perioada disco-punk, cu referinte la tot ce inseamna marile filme sf- fantasy. Avem o Fratie (nu a inelului dar la fel de inchegata), avem puteri asemanatoare Jedi-lor (vezi faza cand Eleven atrage vagonul ceea ce te duce cu gandul la instructia lui Yoda asupra lui Luke in mlastinile din Dagobah), avem si niste mici Alieni, o dimensiune intunecata - Upside-dawn, dar, dincolo de toate acestea, un joc actoricesc de exceptie si o coloana sonora ce mi-a adus aminte de vechile filme The Thing sau X-tro !
Winona Ryder intr-o forma de zile mari, copiii joaca la fel de bine ca in vechiul (si… citeşte

Steve.R pe 10 Februarie 2018 23:51
Un serial GENIAL imi place la nebunie!!! E cel mai tare,abia astept al 3 lea sezon....am vazut sez 1,2 de cate doua ori fiecare:))
andrei_oarga pe 30 Noiembrie 2017 23:36
Alt serial reusit,care aduce un omagiu filmelor clasice,efectele vizuale sunt foarte bine realizate,povestea este una buna,plină de suspans si emoție,interpretări bune din partea tuturor actorilor,in concluzie,recomand serialul tuturor!
georgiana_zapciroiu pe 08 Noiembrie 2017 16:04
Este interesant serialul, cand am vazut primul episod nu mi s-a parut ca este cine stie ce, dar dupa, a inceput sa imi placa mult. Millie Bobby Brown este o actrita draguta, si foarte talentata pentru varsta ei, asa cum sunt si ceilalti actori( copii) care joaca in serialul acesta. Deci in concluzie, serialul acesta mi se pare foarte bun si captivant.
xDelta pe 05 Noiembrie 2017 19:17
Stranger Things, cine credea ca niste copii (tocilari) vor descoperii lucruri pe care ceilalti nu le inteleg, iar ceea ce era o joaca se poate transforma intr-un lucru real. Copii joaca un rol foarte bun, avand o evolutie spectaculoasa de-alungul celor doua sezoane. O poveste foarte captivanta m-a facut sa nu ma plictisesc deloc urmarind ambele sezoane, desii primul fiind mult mai bun decat cel de-al doilea
karoly32 pe 6 februarie 2018 15:01
ar fi frumos serialul daca ideea principala ar fi originala...din pacate apare cu 8 ani inainte in "Fringe"...precum si idei preluate din alte seriale...tancul cu apa in care "11" comunica telepatic este in "Stitchers", lumea paralela e in "Fringe", demonul din Will s02ep09 seamana izbitor cu dementorii din Harry Potter...caiini apar pe radar ca si in Alien, tot cainii cu botul despicat apar in The Thing (1982), precum si melodia din coloana sonora al filmului The Thing a lui Morricone...daca aveti rabdare, pe IMDB.com apare un clip cu filmele/serialele ce au "inspirat" Stranger Things...totusi jocul copiilor este nemaipomenit iar seriful este completarea lor..
GALACTICUS pe 20 Octombrie 2017 00:16
Destul de bun serialul
Chiar daca protagonistii sunt in general niste copii, serialul este primit bine si de publicul matur. Este foarte bine realizat, are niste personaje destul de potrivite pentru anturajul creat, subiectul este destul de palpitant si scenariul la fel nu e prost deloc. Deci nu este o capodopera, dar are la sigur acest serial acel ingredient care sa te faca sa-l privesti.
luminitagram pe 13 August 2017 17:30
Felicitari
Unul dintre cele mai fascinante si interesante seriale! E, de departe, serialul meu preferat. Scenariul este unul care te tine in suspans de la inceput pana la sfarsit, iar jocul actorilor este remarcabil.
dana_tudorica pe 07 Februarie 2023 21:48
Zici că e făcut de studenți pentru elevi de I-IV
user-5e6b99b9b460d pe 31 Decembrie 2020 15:18
De sute si mii de ani, elita aduce ingeri cazuti (demoni) in lumea noastra divina si cu "ajutorul" copiilor, prin tehnici (mai exact, atrocitati) de control al mintii si abuzuri inimaginabile. Copiii sunt ideali pentru ca cedeaza mai usor, sunt puri si inocenti si pentru ca genereaza cea mai puternica frica, aspect esential atat in aducerea demonilor in viata noastra, cat si in secretia adrenocromului, care este unul dintre drogurile favorite ale papusarilor si papusilor acestora.
In procesul abominabil de rupere al mintii si de a o face sa cedeze, majoritatea copiilor nu rezista si mor! Mii de copii "dispar" in fiecare an DOAR in America!!! Unii ajung in aceste "laboratoare", altii in reteaua de pedofilie homosexuala si altii in industria "donarii" de organe!
Acest "film" demonic poate va distreaza, dar este adevarul ascuns in plina vedere.
In acelasi timp, acest… citeşte

Diana40 pe 10 iulie 2022 17:16
esti dus cu pluta