Nu stiu daca o sa fie ce vrei.
Despre "faptele" bisericii Catolice se vorbeste inca din anii 80.
Recomand sa si citesti articolul care sta la baza filmului.
Doubt de asemenea e bun.
takk_33 - bună trimiterea la Doubt. Numai că acela e un film cu adevărat bun, față de acesta. Ce nu înțeleg eu și chiar sunt uimit e faptul că mulți de pe acest forum discută despre ''faptele'' bisericii catolice și mai puțin despre valoarea artistică a acestui film. Chiar vine acesta ca o lumină la ceea ce nu se știa, dar se bănuia ????
Filmul reprezinta exact ceea ce se intampla de foarte mult timp in cadrul bisericii catolice si nu numai.(da,am scris intentionat cu litere mici!!!).Sper ca acest film,(inspirat din fapte reale),sa-i faca pe cei care sunt si au fost molestati sa se ridice impotriva bisericii,sa spuna adevarul si sa nu le mai fie rusine pentru ca nu e cazul.
In orice caz,aceste "intamplari" ale bisericii nu se vor opri din simplul fapt ca sunt "supravegheate" chiar de Vatican.
Ai scris cu litera mica pentru ca esti analfabet. Tie ti-a placut filmul pentru motive total gresite si pentru ca esti ignorant. Invata sa disociezi...
O mare prostie de film,2 ore stai sa vezi ce? nimic.Unii care sta de vorva tot filmul despre preoti si biserica .UN lucru bun nar fi spus despre biserica sa vorbeasca de biserica si preoti dar de bine ,dar cand ie vorba de ceva rau sunt primii .Mi-ar fi placut un film desprte biserica si preoti dar unu in sensu pozitiv sa vorbeasca de iei de bine da ti-ai gasit la rele sun t primi ,si s-ar putea sa dea si oscaru la prostia asta de film
Pana sa iti dai cu parerea despre acest film,si nu numai,te-as sfatui sa incerci sa inveti sa te exprimi prin scris ceva mai coerent.Si in al doilea rand acest film e inspirat din fapte reale,poate de asta nu ti s-a parut vreo capodopera,asa ca informeaza-te inainte sa vorbesti prostii!!!
Si ma rog ce ai fi vrut sa spuna bun de biserica?!?
Spotlight (2015) – in lumea jurnalismului profesionist
Din start pot spune ca Spotlight a fost unul dintre cele mai bune filme de anul trecut, chiar l-am inclus in top 5 pe 2015. In mod surprinzator am ajuns sa descopar de unul singur tematica filmului, fara sa vad trailer-ul ci doar spicuind anumite titluri din presa straina ce il sugerau ca un film excelent. Am urmarit investigatia echipei de jurnalisti, fara a stii din start magnitudinea situatiei si nici micile detalii care ar fi „spulberat” povestea in sine. De aceea o sa rezum aceasta recenzie fara a da idei asupra plot-ului:
Prin filmul Spotlight, jurnalismul profesionist de ancheta capata o noua dimensiune in lumea cinema-ului. Se reuseste expunerea inteligenta a unei realitati sociale si construirea unei intrigi ce te tine interesat de subiectul investigatiei jurnalistice. O serie de interpretari pline de zel din partea actorilor: Mark Ruffalo, Michael Keaton,… citeşte
Astia-s pupatori de moaste, de aceea a fost filmul plictisitor. Mie-mi venea sa sparg televizorul, parca ii simteam furia lui "Hulk" (Mark Ruffalo) fata de acesti "reprezentanti ai lui D-zeu"
După mult efort apar și adevăruri ascunse de ani buni. Un film care îți sugerează că nu bunele cuvinte aduc fericirea. În acest sens, preoții nu trebuie numiți sfinți sau ceva asemănător că, uneori, se dovedesc a fi adevărați nebuni. Mie mi-a plăcut filmul. Da, într-adevăr, e destul de lung pentru o asemenea poveste cu prea multe piedici. Cu toate astea, e un film de nota 8-9 luând în considerare și prestațiile actorilor.
ma intreb oare ce zicea "cel mai popular papa din toate timpurile", papa ioan paul al 2lea despre toata aceasta marsavie a bisericii catolice,mai ales ca se vrea si canonizat,adica pus intre sfinti...
Un film excelent. De ce? Tocmai pentru ca este un subiect care putea sa fie foarte plictisitor, dar nu, cumva te tine in priza de la inceput pana la sfarsit... si nu este un film scurt. Regizorul a reusit un lucru foarte dificil, sa-ti tina atentia tot timpul, reuseste sa te socheze desi toti stim cate ceva despre cazul asta. Actorii sunt toti foarte buni, mai ales Ruffalo. Totusi, ca o concluzie, desi mi-a placut filmul foarte mult, mi se pare putin prea laudat.... nu inteleg de ce este favoritul la Oscar, chiar daca s-a reusit ceva dificil, asta nu inseamna ca filmul este o capodopera.
Pe bune, chiar te-a șocat filmul ăsta ? Ei bine, îți recomand Doubt sau El Crimen del Padre Amaro (cam tot din sfera asta), dacă vrei să fii măcar un pic șocat. Sau măcar captivat.
Socante pentru mine nu au fost neaparat evenimentele, ci musamalizarea generala. Asta m-a surprins si dat pe spate, ca de fapt enorm de multi oameni stiau si totusi inchideau ochii. Cum a fost posibil sa apara un asa cerc vicios?? pt ca tocmai musamalizarea asta a dus ca tot mai multi pedofili sa se indrepte spre Biserica Catolica din Boston.
Filmul te poate tine in priza intr-un ritm alarmant,pentru a putea tine pasul,trebuie sa fii intr-o dispozitie mai lucida decat de obicei si sa fii foarte atent.In general,un film foarte bun,din ce am vazut anul asta,Spotlight,Mad Max si The Revenant sunt favoritii la castigarea categoriei "cel mai bun film",dar ceea ce sunt sigur ca Spotlight va castiga,este premiul pentru cel mai bun scenariu original.
Un film foarte bun, cu o actiune alerta si foarte complexa. Filmul reuseste sa te puna pe ganduri cand realizezi ca tot ceea ce ai vazut s-a intamplat si inca se intampla, si probabil nu s-au luat foarte multe masuri in privinta acestui lucru. Oamenii din pacate raman orbi, poate acest film va readuce la lumina evidentul din aceasta lume "religioasa". Recomand, si oamenilor credinciosi, este un film pe care trebuie sa-l vada oricine.
Cu siguranta unul dintre cele mai bune filme ale anului 2015
De la cap la coada, Spotlight reuseste sa dea o adevarata lectie celor care vizioneaza filmul asupra tuturor aspectelor vietii de jurnalist, atat de ordine interioara, avand in vedere relatiile dintre ei cat si de ordine exterioara, vizand interactionarea cu oamenii si cu societatea orasului in cauza, Boston.
Filmul este departe de a fi un documentar, el reda artistic truda ziaristilor printre care Rachel McAdams si Mark Ruffalo, amandoi nominalizati la Oscar precum si a superiorului lor, Michael Keaton, de a investiga si a proba molestarea unor tineri de catre preotii catolici din Boston si musamalizarea de catre conducatorii clerului din acel oras a faptelor respective.
Scenariul in sine, replicile sunt foarte realiste, avand in vedere ca filmul e bazat pe fapte reale, si jocul actorilor nu dezamageste, tinand in suspans privitorul pe toata durata actiunii.
Acest film… citeşte
FIlmul este bunicel,dar nu extraordinar,este bine ca am aflat despre inca o poveste reala,niste mari abuzuri comise de unii din oamenii Bisericii ! Poate pentru scenariu,i-as acorda un oscar,dar sincer are prea multe nominalizari,si doar RUfallo mi-a placut in filmul asta !
Va rog sa nu generalizati Biserica catolica ca fiind intreaga Biserica. Biserica catolica este o erezie , se stie de mult ca reprezentantii ei au facut multe mizerii dea lungul istoriei, de cand s-au despartit de Biserica Rasariteana (Ortodoxa)....de la cruciade , masacre, obligarea fortata a ortodocsilor prin deposedarea de averi si incendierea bisericilor si manastirilor ortodoxe pentru a-i catoliciza., lucru care s-a intamplat si in tara noastra cu ajutorul imperiului Austro-Ungar care a dus la indeplinire aceste planuri ale Vaticanului. Deci va rog inca o data , NU GENERALIZATI, Biserica catolica nu este BISERICA, este o mare erezie. i
A spune lucrurilor pe nume nu e suficient. Trebuie să le spui și într-o formă atractivă, captivantă, antrenantă, autentică. Nu precum un pescar care dă la pește pe malul lacului. Sunt multe filme proaste care spun lucrurilor pe nume. Îți recomand Doubt (2008), un film net superior ăstuia. Asta ca să vezi cum se face un film bun, cu nerv, pe o temă asemănătoare.
Film bun, excelenta actiunea reporterilor care au luptat pt a gasi dovezi si au publicat abia dupa ce stiau toata povestea 100%...Presa adevarata, bazata pe oameni de valoare, cu pregatire nu ca la noi, daca stii ceva senzational trimite o poza sau un filmulet cum face caca pisica in parc.Cei de la cancan sau click sau libertatea ar trebui sa-si dea demisia toti, numai incompetenti,articole copy-paste si stiri despre tarfe.Ei bine poate vor vedea si ei acest film, sa invete cum se face presa...cu toate ca ma indoiesc, nivelul lor IQ nu ii ajuta sa priceapa mare lucru, presa la noi se rezuma doar la a avea o fufa cu tatze siliconate pe prima pagina si eventual si pe celelalte 10 pagini si gata, se vinde sau se citeste ziarul...ei bine, a promova non-valori te face pe tine non-valoare, cam asta e domnilor si d-soare care va simtiti jurnalisti si reporteri.
Eu mă întreb dacă e vreunul din cele nominalizate mai slab decât el. Din ce am văzut până acum, poate decât The Martian să fie sub el. Doamne, și când te gândești că am avut The Revenant sau Bridge of Spies. Sau chiar Mad Max !!!!
ai dreptate prin ceea ce ai zis, dar ideea apartine acelor jurnalisti in timp ce un oscar se acorda unui film pt ca e foarte bun, bine realizat, e ceva perfect...nu se da oscar ideii de unde porneste filmul, ci filmului in sine...ori filmul asta nu are nimic care sa-l recomande pt oscar daca scoatem ideea...
Un film foarte bun cu o poveste interesanta. Inspirat din evenimente reale, si relativ recente il face mai valoros, dar parca nu are un farmec deosebit. Eu nu pot sa-i dau mai mult de 8.
Eu zic că ești prea generos. Și mai cred că dacă l-ai fi văzut fără să știi absolut nimic despre el, mai ales că a luat oscarul cel mare, nu i-ai fi dat mai mult de 6. Faptul că niște filme câștigă premii, pe criterii din ce în ce mai puțin clare, nu vă obligă să le dați note mare. Unele sunt chiar niște filme slabe, sau chiar niște gunoaie.
Film foarte prost dar este magnific pentru pedofili care ar trebuii sa invete ca vor fii prins pana la urma si vor fii fututi direct in cur in puscarie
Daca nu ai feelinguri de pedofilie nu ai ce cauta in sala la acesta minunata capodopera
Cum să iei Oscarul cel mare fără să transpiri prea mult
Nu vreau să spun despre acest film decât atât:
Mi-a întărit convingerea că, mai ales în ultimii ani, premiile Oscar sunt orice numai niște repere pentru calitate....NU. Când desemnezi acest film drept cel mai bun, în dauna unor creații artistice precum The Revenant sau Bridge of Spies (departe de a fi capodopere, dar cu mult peste această poveste seacă) probabil că ai niște criterii care mie, ca iubitor de film, chiar îmi scapă.
Nu mi-a plăcut, nu m-a impresionat absolut deloc, nu este un gunoi de film, dar e departe de ceea ce pot numi un film bun sau memorabil. Nu o să-l mai revăd niciodată, pentru că, probabil, o să-l găsesc și mai slab ca la prima vizionare.
Pentru ca nu este un gunoi. Desi sunt exigent in ceea ce priveste calificativele, nu pot da nota 1 unui astfel de film. Ar trebui sa fie o mizerie ordinară pentru a-i da o nota minimă.
Un film puternic, la subiect, greu sa realizezi o asa capodopera.
Mi-a placut mult pentru ca a aratat realitatea a ceea ce se intampla cu Bicericile, care o sa-i starneasca pe credinciosi putin !
Foaarte buna povestea filmului, mi-a placut intriga si am ramas foarte socata de faptul ca este de-a dreptul inspirata din realitate. Este un film obligatoriu de vazut, insa nu ma pot pronunta daca cel mai bun film de Oscar, pentru ca nu le-am vazut pe celelalte, dar mi se pare ca isi merita nominalizarile, mai ales pentru scenariu :) a fost un fel de wake up call, ca in lumea asta se intampla atatea nedreptati de care nu stie absolut nimeni. Worth watching!!!
un film extraordinar, prestatia actorilor a fost excelenta.......in sfarsit adevarul iese la iveala si ceea ce multi au crezut ca biserica este un lacas de cult....ei bine este doar o simpla afacere care la randul ei are si ea o mare putere in stat......nu in cer cum cred unii.....un film super in care nu simti cum trec cele 2 ore........recomand.
Un film superb care te tine in priza de la inceput si pana la sfarsit. La sfarsitul filmului scrie ca pedofilul a primit o singura pedeapsa si anume a fost mutat la Roma.
Acest lucru spune multe despre biserica catolica.Ar trebui ca un roman sa faca un film
despre calugari gay din Romania. Filmul merita nota 9.50
Acest film nu e un fim artistic ci mai degraba un documentar artistic. Un articol de ziar ilustrat, avand un subiect care se poate povesti intr-o singura fraza. Sa fim seriosi. Cinematografia e considerata a saptea arta, dar acest film nu indeplineste nici un criteriu artistic. Imagine statica, fara substanta filmica, coloana sonora aproape inexistenta, jocul actorilor depasit total, plictisitor si anost. Ca spectator de film astept totusi altceva de la o productie care se pretinde a fi de Oscar. Am pierdut un timp pretios vizionand acest film.Daca nu stiam ca a luat Premiul cel mare cred ca as fi renuntat dupa 20 de minute la vizionare. Dar, vorba latinului: DE GUSTIBUS.....
Am urmarit filmul si l-am comparat cu All the President's Men. Din pacate in afara de subiect filmul nu merita Oscar pentru nimic. Un film sec, plat , fara un joc deosebit al actorilor. Asa ca nota 3 de la mine.