Păreri Spirited Away

Călătoria lui Chihiro

Mihai pe 04 Mai 2005 22:13
Superb film ! Nimic mai mult .. superb
bobocul86 pe 09 Octombrie 2009 00:37
chiar superb, foarte original si imaginatie iesita din comun
aayana pe 24 Mai 2010 11:37
Un anime mai degraba pentru adulti decat pentru copii. Este plin de simboluri. Dupa ce l-am vazut am citit putin despre personaje. Fiecare reprezinta ceva. Este vorba despre transformari, despre implinirea unor evenimente, despre dezlegarea de trecut. Pana si numele personajelor semnifica ceva. Nimic nu e intamplator.
aici detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Spirited_Away

ishizaki pe 1 iunie 2010 10:54
mi s-a parut interesanta ideea de munca: fara contract cu vrajitoare chihiro devenea transparenta pana la disparitia totala. no work no life :)
ionutt- pe 20 mai 2011 22:55
stiai astea dinainte, sau te`ai documentat dupa ce`ai vazut filmul ?
sotha17 pe 31 Octombrie 2010 09:08
am tot amanat sa vad filmul, pur si simplu a stat in folder de peste 1 an. Boy I was wrong. Este fantastic, must see! Genul de film care reuseste sa te rupa de realitate si te va marca
Sergiu.Lobont pe 13 Octombrie 2010 00:10
Genul fantasy devine unul foarte inselator cand nu stii cum sa lucrezi cu el insa Hayao Miyazaki s-a descurcat foarte bine. Atentie, nu este o animatie pentru copii, daca nu sunteti dotati cu o oarecare experienta in urmaritul simbolismului si totodata cu o gramada de rabdare nu il veti putea savura.
Stephen2D pe 11 Februarie 2016 23:39
Locul unde se vând bilete spre copilărie.

mvpsebi pe 03 Iunie 2010 13:29
il recomand si celor trecuti de prima tinerete :D
Cica ar fi cel mai bun film japonez din istorie..aici am si eu dubiile mele. Oricum, e filmul cu cele mai mari incasari la box office din istorie Japoniei. Iar acest lucru nu ma mira, e o animatie absolut superba, o aventura fantastica, cu o coloana sonora incantatoare.
Theodor2011 pe 18 februarie 2016 18:17
Hotaru no haka (1988) este cea mai buna animatie japoneza si nu numai. Este cea mai buna animatie facuta vreodata (Parerea mea)
dteen13 pe 26 Mai 2010 12:28
Innebunesc cand un regizor intra in samanta lucrurilor. A vrut sa arate japonezilor ca nu o baza volatila si a reusit, la o scara mult mai mare decat probabil se astepta. Chihiro, m-am indragostit de tine, cum probabil multi au facut-o. Un mare ,,bravos", de data aceasta, pentru Miyazaki.
marailinca pe 16 Februarie 2016 19:28
Culoare, metafora, simbol. Armonios sincronizate si transpuse in poveste. Am retrait in amintire si reconstruit in imaginatie, unele dintre cele mai frumoase vise si momente ale copilariei. Marele merit al acestei animatii este ca patrunde adanc in colturi amortite ale fiintei tale si trezeste ce n-ar trebui sa fie vreodata uitat, pierdut sau adormit: inocenta. O recomandare pe care o fac cu caldura.
Delua pe 17 Februarie 2011 20:45
Fantastic film! nu-mi vine sa cred ca inainte nici nu vroiam sa-l vad.
Catalin Iamandi pe 17 Noiembrie 2002 00:00
Poate cu ocazia asta vad si or sa vada si o parte din inculti ca animatie nu inseamna un show pentru copii, si ca poate fi foarte serioasa, sau neseriaosa in functie ce se vrea a fi, cum e si la teatru, sau in orice alta manifestare cu spectatori.
razvi pe 17 Noiembrie 2002 00:00
Sper ca filmul va ajunge si in Romania, si ca toti cei care au votat aici isi vor aduce citiva cunoscuti la vizionare. Daca nu incercam sa trezim noi interesul printre necunoscatori, e foarte putin probabil ca un alt "anime" sa ajunga intr-o sala din tara.
Ioan Anca pe 07 Noiembrie 2002 00:00
Ma bucur ca "Spirited Away" va fi rulat si la noi in Romania! Sper doar sa-l ruleze si in Braila, aici unde locuiesc eu, pentru ca am doar 14 ani si imi este imposibil sa ma duc la Bucuresti, doar ca sa vad filmul (cu toate ca daca ar fi dupa mine m-as duce). M-as bucura daca s-ar duce mai multa lume sa vizioneze "Spirited Away"(chiar si cei care nici macar nu au auzit vreodata de 'anime') si sa realizeze calitatea superioara a desenelor animate japoneze.
danymury pe 11 Aprilie 2011 15:01
regizoru asta face niste desene magnifice...foarte tare animatia..superba
ciobotaru pe 30 Octombrie 2009 09:12
+10
eu am vazut mai demult filmul la televizor ,dintr-o intamplare si am ramas placut surprins , un film foarte bun
Rick pe 02 Decembrie 2002 00:00
Vad ca acest film este foarte sus in top cinemagia, asta sper sa-i afecteze cat de cat pe cei de sus care coordoneaza aparitia filmelor la cinematografe, si sa anunte macar data la care se va rula, mie mi se pare firesc. Si sper sa se ruleze undeva la un cinematograf respectabil.
user-61c368020171d pe 16 Iulie 2023 17:46
Este o animatie din genul fantastic , e ca un vs ciudat care care parca nu are noimă ; nu am fost impresionata ba chiar mi-am pierdut rabdarea . Am vazut filme de animatie care m -au impresionat cu adevarat : Testoasa rosie , Up. Ptr mine se confirma ca notele nu reprezinta un etalon al valorii unui film.
Caktus pe 07 Iulie 2020 22:24
Un film animat foarte bun si interesant.

Scenariu: 8/10
Coloana sonora: 9/10
Final: 10/10

8/10

Ser1504 pe 20 Mai 2018 21:41
O animație foarte frumoasă. Am văzut-o la Cinematograful Muzeul Țăranului Român și a fost un film foarte bun. Unul dintre filmele mele favorite. Îl recomand.
lavvw pe 28 Februarie 2018 08:43
Absolut spectaculos. Animeurile astea sunt capodopere... mesaje atat de profunde si emotionante. Se vede cultura si valorile pe care se sprijina japonezii.
andrei_oarga pe 04 Februarie 2018 21:15
Cu siguranța una dintre cele mai bune animații,cu o poveste frumoasa si coloana sonora reușită,recomand tuturor!
BiancaBiia pe 13 Iulie 2017 23:52
Sublim
Dupa parerea mea , filmul acesta nu are nevoie de nici o alta modificare . E PERFECT asa .
dana_xyxy03 pe 16 Mai 2017 18:27
Filmul este despre o fetita ai carei parinti sunt rapiti de spirite, iar pentru a-i recupera trebuie sa lucreze intr-o casa aflata la granita dintre lumea oamenilor si cea a spiritelor.
andystarx pe 07 Ianuarie 2016 22:40
Intr-adevar ,o animatie buna,cum numai japonezii stiu sa faca,si cu o coloana sonora de exceptie ! Intersant este faptul,ca este in top 250 imdb,pe locul 30,cam exagerat ,as spune ,dar este una din animatiile de top vazute de mine !
Julema pe 14 Decembrie 2015 23:38
Perfect
Hayao Miyazaki este unul dintre cei mai buni scenaristi-directori de animatie fara dar si poate. Aceasta animatie are tot ce trebuie: coloana sonora, personaje, poveste si cel mai important este faptul ca este plin de simboluri si semnificatii din viata reala. Minunat!
cristina_luca pe 04 Iunie 2015 21:43
A fost atat de tare! Ce draguti erau Chihiro si Haku ! Mi-a placut foarte mult filmu.
ornitoring pe 28 Noiembrie 2014 01:09
asa idee...
superba ideea de animatie, ca poveste exceleaza , la toate capitole-le, aventuri, suspans, horror , o actiune totala de la inceput pana la sfarsit, urmariti cu caldura misterul din "tara spiritelor"
XxRedBullxX pe 21 Aprilie 2014 22:56
Spirited Away (2001)
Superba animație, un film mai greu de înțeles, dar totuși te prinde în poveste. A fost un film de poveste, cu mai puține cuvinte, cu foarte multa imaginație din partea producătorului, merita văzut.
Spikos pe 11 Mai 2013 19:43
Un film de desene animate , productie japoneza , cu un subiect frumos , vazut ca un basm cu ochii si cu mintea unui copil cu multa fantezie , placut nu numai pentru copii dar si pentru "oamenii mari" .
ferante pe 14 Aprilie 2013 19:19
Un film absolut superb si profund, pacat insa ca am amanat atat de mult vizionarea lui, nu faceti ca mine )))
Bayard pe 31 Decembrie 2012 00:16
De mult timp vreau sa vad tilmul asta si acum ca in sfarsit l-am vazut... m-a dat pe spate. Nu pot explica foarte clar de ce, dar m-am bucurat ca un copil mic de la un capat pana la celalalt. Animatia nu este la nivelul Disney, Pixar sau Dreamworks, dar mai conteaza cand povestea e atat de frumoasa??? Sigur, filmul e plin de simboluri: poluarea din Japonia, cand vedem zeul raului poluat de mizerii, de biciclete, etc etc, sau maturizarea copiilor, fetita e la inceput super rasfatata insa ajunge sa lupte pt parintii ei, sa fie responsabila.... sunt convins ca sunt mult mai multe daca le-as cauta, dar nu simt nevoia sa fac asta :). Personajul lui Chichiro este extraordinar, atat de uman... eu recomand cu toata inima filmul asta, ca si celalalt film al lui Miyazaki pe care l-am vazut: Printeza Mononoke.
MikkaelWolfganger pe 29 august 2013 10:58
In ce sens vrei sa spui ca nu e de nivelul Disney, Pixar?Este peste si se vede de la o posta.Poveste,simbolism, personaje,atmosfera si tehnica.Eu nu am vazut animatii mai bune venite din partea americanilor.
MikkaelWolfganger pe 29 august 2013 12:52
Ba din contra, arata mult mai bine!Cei de la Pixar animeaza computerizat, deci cu siguranta nu aveau cum sa arata a Pixar, dar asta nu inseamna ca animatia pe calculator este peste cea clasica.
Postmodern pe 26 Octombrie 2012 18:41
Spirited Away - un ghem de emotii | Postmodern
[...] Spirited Away, traditionalismul lui Miyazaki transpare din insusi mesajul filmului: legatura primordiala si usor [...] citeşte
SarpeleCocosat pe 26 Iunie 2012 07:51
Exceptionala animatia! Recomand tuturor fanilor anime.
andreeeeeeea pe 04 Februarie 2012 17:50
E primul film de genul asta pe care l-am vazut. E in top pe Imdb, pentru asta m-am uitat, dar a fost foaaarte bun. Foarte interesant. Ah, si a castigat si un premiu Oscar :)
dream pe 20 Noiembrie 2011 12:21
O animatie frumos desenata cu multe personaje fantastice create de imaginatia atipica a japonezilor. Daca esti fan al genului fantasy iti va placea, daca nu, mai bine incearca altceva!
ionutt- pe 20 Mai 2011 22:53
Inteleg ca nu`i o animatie oarecare, eu unu` simbolurile alea de care se vorbeste nu prea le`am banghit. O animatie pentru cunoscatori mai mult, dar care poate fi vazuta de oricine pentru poveste.
Funder pe 31 Decembrie 2002 00:00
CAND APARE?????????????????
Constantin Dumitrascu pe 24 Noiembrie 2002 00:00
Am auzit de la prietenii mei de peste hotare ca eun film foarte bun, sper sa difuzeze si alte filme de animatie japoneza.
Andreea pe 24 Noiembrie 2002 00:00
Este extraordinar ca se ruleaza anime-uri la noi la cinematograf, am auzit ca fost si Pincess Mononoke, dar din pacate nu am auzit absolut nici un pic de publicitate
Gabriela Marinescu pe 07 Noiembrie 2002 00:00
Un film foarte bun, dar oare can o sa ruleze si unde?
Andi Patru pe 06 Noiembrie 2002 00:00
I sfarsit un film pentru care va trebui sa ma deranjez sa ies din casa , chiar si pana la Bucuresti
Sorin Serban pe 05 Noiembrie 2002 00:00
Un film extraordinar ce trebuie vazut. Din pacate la noi in Romania genul este necunoscut iar intoxicarea publicului tanar cu seriale de genul Pokemon care este un exponent slab al "anime"-ului nu face decat sa creeze o impresie gresita. Asemenea filme ar trebui date la cinematografe tinand cont ca in general "anime"-ul se preteaza in special varstei mijlocii.

Dupa parerea mea acest film a castigat pe bune dreptate premiul de la festivalul de la Berlin si il consider un "must see".

George pe 05 Noiembrie 2002 00:00
Deabia astept sa-l revad pe ecrane de data asta, dar probabil ca nu o r sa fac deloc promo la fel ca la Princess mononke, pacat, oricum sper sa vina cat ma repede.
Radu Botezat pe 04 Noiembrie 2002 00:00
In sfarsit apar si filme Anime in cinematografele romanesti. Ar trebui sa se intample asta mult mai des... probabil ca ar creste si numarul de bilete vandute.

Sa vedem cati or sa vina si la cati or sa le placa ce vad!

diciluma pe 06 Iulie 2012 23:43
mde , o sa ma mai uit odata cand oi avea timp , ca se pare ca nu ma impresionat prea mult :-)))
Vorador pe 03 Iulie 2011 20:52
Better than Disney by a long shot.
O animatie in stilul maestrului Miyazaki,mult mai bun fata de alte animatii Disney.Filmul a castigat Oscarul pentru cea mai buna animatie de-abia in anul 2003,acesta fiind lansat in 2001.
zgubi pe 31 Martie 2011 22:40
o superba animatie fantastica si de aventuri care abunda in simboluri si semnificatii din cultura japoneza inca din cele mai vechi timpuri si pana in prezent.
Codrutz pe 20 August 2010 15:51
Chiar daca nu sunteti fani ai anime-ului totusi ati putea incerca acest film. Nu este ceva extraordinar, dar in mod cert are un mesaj de transmis.