Păreri Spider-Man 2

Cristi Weed pe 03 Mai 2008 13:02
Mai bun decat primul !
Radu1711 pe 04 August 2009 11:02
Radu1711
Imi place filmul si povestea de dragoste dintre cei doi, mai frumos ca 1 dar se mai poate
cezarika21 pe 29 Decembrie 2012 12:08
Conflictul supereroului cu sine-însuși - un sequel la fel de bun ca și filmul original
Lupta cea mai grea a unui supererou nu este cu numeroșii săi inamici făptuitori de fărădelegi, ci cu sine-însuși. Cele două laturi ale personajului (latura umană și latura supraumană) intră deseori în conflict, fiecare încercând să domine.

După ce prima parte prezentase transformarea personajului în supererou, apropiindu-se mult de benzile desenate, ”Spider-Man 2” pune accentul pe latura umană a lui Peter Parker, înfățișând neputința sa de a-și exprima sentimentele și de a putea să-și stăpânească puterile supranaturale. Personajul încearcă să-și înțeleagă misiunea, este confuz, dar își revine pentru a încearca să zădărnicească planurile lui Dr. Otto Octavius (Doctor Octopus) care ameninţă viaţa locuitorilor metropolei New York.

Umanizarea personajului este, în opinia mea, marele merit al filmului, ceea ce-i… citeşte

deea9595 pe 26 Decembrie 2009 13:35
filmul mi s-a parut mai tare decat primul si al 3-lea.
cel mai mult mi-a placut faza cu trenul,cand oamenii l-au ajutat pe spider-man:)

rizea.alex70 pe 19 Decembrie 2010 20:36
Spider-Man 2
Este un film foarte frumos...iar Tobey Maguire joaca senzational....din partea mea nota 10!!!
Octaz pe 31 Octombrie 2010 11:42
Tobey! De ce ai plecat ? E o adevarata tragedie! Un Spider-Man fara Tobey Maguire e ca cerul fara stele sau ca luna fara soare,adica ca si inexistent.Fara doar si poate cele 3 filme ale acestei serii Spider-Man sunt de departe cele mai bune facute vreodata de MARVEL si in general cu super eroi.Spiderman este super eroul meu preferat inca din copilarie iar aparitia acestor filme m'au coplesit de placere.Cu asa o distributie,un asa scenariu si o sonorizare de exceptie care ma cutremura de fiecare data,"Spider-Man 2" primeste un 10 mai mult decat meritat.Desi l'am vazut de nenumarate ori,intotdeauna imi va face placere sa il vad inca o data si inca o data absolut toate partile pentru ca niciodata nu ma va plictisi.Vestea ca Spiderman 4 isi va schimba distributia m'a distrus.Lumea va ramane doar cu aceste 3 filme de acum incolo.Macar de s'ar pastra regizorul.Felicitari tuturor si in special… citeşte
alex_il_fenomeno pe 21 Iulie 2010 16:54
este la fel de bun ca si primul , cu doi scenaristi incredibili (Stan Lee si Steve Ditko, creatorii benzilor desenate cu Spider-man) , si ce pot sa mai spun? filmul este o capodopera de 10+!
simion adrian pe 26 Septembrie 2008 16:23
omul paianjan e cel mai frumos film din toate filmele cum salveaza oameni asi vrea sa aflu mai multe despre tine
WIZZKID pe 12 Octombrie 2004 11:14
As vrea sa la transmit un mesaj la toti cei care au criticat si vor critica pe spider-man:NU LE PASA LA NIMENI DE PAREREA VOASTRA
Cei care vor vrea sa vada spider-man il vor vedea fara sa tina contde parerile voastre de
"EXPERTI"
Dupa parerea mea spider-man e cea mai reusita adaptare in film dupa o banda desenata

Tyybi1 pe 03 Septembrie 2012 12:41
Foarte bun filmul...trebuie vazut...Cel mai bun film de la Marvel.
danutzz92 pe 30 August 2012 02:12
Cel mai bun film din toata seria dupa parerea mea nota 10
robertsandu pe 09 Iulie 2012 13:29
Fără îndoială cel mai bun film Marvel
Spider-Man 2 este un film cu supereroi foarte solid și, în același timp, surprinzător de complex. The Avengers e mărunțiș pe lângă acest film, pentru că Sam Raimi a reușit cumva să redea în acest sequel ambele fațete ale "meseriei" de super erou, făcând din Spider-Man 2, una dintre continuările care dau clasă originalului și, nu în ultimul rând, un film cu supereroi care oferă publicului mult mai mult decât doar un festin vizual datorat efectelor speciale.

Dacă în primul film Spider-Man am văzut mai degrabă privilegiile pe care ți le oferă viața de supererou, acum se schimbă foaia. A fi un model de curaj și devotament pentru oamenii obișnuiți nu înseamnă doar să rostești replici de șmecher sau să te dai non-stop în spectacol. Puterea vine, inevitabil, la pachet cu sacrificiul pentru personajul interpretat excelent de Tobey Maguire.… citeşte

alin_06 pe 02 Martie 2010 20:43
Este mai bun ca primul. Spider-Man 2 are mai multa actiune
Julya pe 08 Decembrie 2006 01:48
Guys, e Spiderman!!! E si normal sa aiba 'efecte la greu' si sa fie oarecum pe placul copiilor, ca doar ei mai cred in asa ceva. Daca doriti filme serioase, sunt cat lumea, doar ca s-ar putea sa aud ca au fost boring:) Iar, daca omul pare a tocilar, asta inseamna ca vor sa invete si cei mai mici ca nu un smeker;) ajunge erou, ci un baiat educat, linistit si calculat! Daca nu v-a placut, inseamna ca nu e genul care sa va placa, dar filmul a fost gandit bine (in my opinion:) )
carmen_angelus_romila pe 05 Septembrie 2018 09:17
Aceasta versiune al "Omului Paianjen" tinde sa creasca si iata ca cel de-al doilea film al noii serii demonstreaza acesta printr-o abordare foarte diversa al lucrurilor stiute...!
Andrei.Ciprian pe 27 Decembrie 2012 18:57
Cea mai bună peliculă inspirată de o bandă desenată!
Spider-Man 2 a reusit sa se mentina la nivelul primului si chiar sa il depaseasca!Are niste efecte vizuale excelente,o coloana sonora potrivia si scenariu bun.Maguaire a fost excelentEste genul de film care nu plictiseste nici macar o secunda plus ca trebuie mentionat ca a reusit sa egaleze performanta din box-ofiice a primului.Il recomand!
gaga pe 31 Iulie 2008 01:27
doc ock e cel mai mare dusman al lui spidey asa ca-i un film marfa.
denis pe 25 Noiembrie 2007 20:01
a fost un film marfa merita 5 stele
alex pe 04 Decembrie 2006 14:21
este un film super naspa si regizat foarte prost si actorul este prea scund pentru fm asta nu credeti mai bine il puneau pe james frenco henry spider-man
ginulet pe 25 decembrie 2012 18:28
subscriu parerii tale, ce e cu tobey asta cu fata lui de copil prostut (a se citi deranjat mintal) si mai e si mare erou/spiderman ...bleah!
LUCA LAVINIUS pe 20 Iulie 2007 08:10
buna ziua ma numesc luca lavinius si tot ce vreau sa spun este ca va multumesc pentru ca dati omul paianjan daca veti da omul paianjan in continoare veti fi cel mai tare va iubesc la revedere o si omule painjan eu sunt cel mai mare fan al tau ceau
user-63b2b36cc78dd pe 13 August 2023 12:57
Cel mai bun Spiderman ,un film foarte bun .Nota 9.....toate bune la toate cele
TitoJacksana pe 02 Octombrie 2022 04:50
Partea a doua a trilogiei facuta de Sam Raimi. Un film mult mai complex decat primul daca pot sa spun asa si cu villain mult mai tare. 7/10
andrei_oarga pe 24 Decembrie 2021 15:55
La fel de bun ca primul,Alfred Molina excelent ca Doctor Octopus,Tobey Maguire se achita din nou cu brio in rolul lui Spider Man,recomand dacă v-a plăcut primul!
user-5eda0f529a449 pe 25 Iunie 2020 20:14
UNUL DINTRE CELE MAI BUNE FILME CU SUPEREROI EVER!!!
6Patronul9 pe 04 Noiembrie 2018 16:02
Unul dintre cele mai bune filme cu super eroi
Acest sequel ia toate punctele forte ale originalului si reuseste cu succes sa eleveze totul.Cinematografia,actingul,scenariul,regia,soundtrack-ul,toate acestea se ridica in filmul asta la un nivel foarte greu de atins.Scena cu trenul este una dintre cele mai bine realizate scene de actiune din istoria cinematografiei.Sam Raimi s-a intrecut pe sine aici.Un film obligatoriu de vazut pentru fanii genului.
AmphitriteMermaid pe 04 Aprilie 2018 16:29
Intr-adevar, acest film este mai bun decat prima parte. Recomand!
AlexandruDragosStegaru pe 25 Ianuarie 2016 15:43
Spider-Man 2
Bogdan.Alexandru pe 10 Ianuarie 2016 20:14
Mai bun decat primul, dar nu sunt sigur daca si decat al treilea.
mihai_barbu pe 07 Noiembrie 2015 15:33
Si partea 2-a e buna. foarte buna continuarea. Alfred Molina intra bine in rolul lui Doc. Oct
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 16:09
Un film la fel de bun ca si primul !!! Merita vazut
Sorin87 pe 26 Noiembrie 2013 20:53
super filmul mi-a placut mai mult decat prima parte
Infinity pe 02 Octombrie 2013 21:22
Spider-Man 2 (2004)
Cel mai bun din serie. Regizorul a reusit sa ni-l prezinte pe Tobey in doua ipostaze total diferite, combinandu-le spre final. Un film foarte reusit, o productie Marvel foarte reusita, cu mult peste alte prodcutii ce au la baza benzile desenate. Merita din plin premiul pentru cele mai bune efecte vizuale. Imi place mult cum joaca Tobey. Personajul, defapt, personajele interpretate de el au un caracter puternic, credibil. Din moment ce intrece cu mult alte filme marca Marvel, eu zic ca trebuie vazut.
cosmin_kedii pe 25 Februarie 2013 08:40
A doua tranșe a trilogiei "Spider-man" de Sam Raimi. Această a doua parte este excelenta si mult mai buna decât primul episod . continuarea în acest episod este de a curăța orașul de criminali. El se va confrunta cu un nou inamic ,,Doctor Octopus ,,Tobey Maguire este întotdeauna excelent în rolul său dublu de asemenea, foarte buni Kirsten Dunst Solicitating, James Franco și în special Alfred Molina pur și simplu genial în rolul lor,Umorul este in totdeauna foarte prezentă pentru plăcerea noastră. Scenele de acțiune sunt din nou de mare succes și spectaculoase
Dar_kvampire pe 18 Februarie 2013 21:50
Ca si precedentu destul de reusit mai multa actiune dacat primu 10
Sebastian96 pe 08 Februarie 2013 10:49
A fost un film foarte bun si mi-a placut foarte mult de Alfred Molina (Octupus)!
pisicuta1 pe 10 Ianuarie 2013 17:21
un film bun dar nu f bun!
mie mi a placut mai mult primul!

NmpN pe 23 Octombrie 2012 23:42
Genial!
cum spuneam si in titlul consider acest film ca fiind unul genial , poate cel mai bun din serie . Am revazut acum toata seria si am facut o mica comparatie cu noul Spider-man si pot sa zic ca sunt de 10 ori mai incantat de trilogia lui Sam Raimi. Pe langa povestea lui Spider-man , filmul aduce si povestea lui Parker care da filmului ceva aparte si creaza practic 2 filme într-unul . Tobey si Kristen sunt geniali . As dori sa apara un Spider-man 4 cu distributia asta, dar din pacate nu cred ca mai e posibil.
deadlord pe 24 August 2012 12:26
Putin mai bun decat primul. Un film tot obligatoriu de vazut.
puffulette pe 13 Ianuarie 2012 11:59
Mi-a placut foarte mult.. actiunea e din plin si nu ai cum sa te plictisesti, parca e mai bun ca prima parte, dar nu cu mult.. merita vazut
MNarcis pe 25 Noiembrie 2011 19:26
O continuare foarte buna, mult mai multa actiune si suspans, iar Alfred Molina joaca foarte bine!
anghel.alex pe 03 Septembrie 2011 14:34
Un film foarte bun in care Tobey Maguire joaca lafel de bine.
cl24 pe 05 Iunie 2011 19:51
Seria a doua a ecranizarii benzilor desenate, reuseste de asemenea, sa mentina un echilibrul intre actiune, romantism, aventura, dramatism.
xerses pe 24 Mai 2011 09:50
Dupa Superman este al doilea erou de actiune foarte reusit redat in filme.
roxza pe 31 Octombrie 2010 21:06
MI-a palcut mai mult ca prima parte ,actorii au jucat foarte bine
Marocico pe 30 Octombrie 2010 13:51
imi plac toate filmele cu spider-man....sunt foarte reusite.............
ionatan22 pe 12 Octombrie 2010 19:20
cum se deschide filmul
nu pot sa vad niciun film nu se deschidede ce nu se poate si ce trebui facut sa vad si eu un film
fireskull pe 08 Octombrie 2010 16:33
Spider-man vs Dr. Octopus un film din seria spider-man foarte misto mia placut foarte mult cum a jucat Tobey Maguire
edy21 pe 28 August 2010 20:04
Super film efecte foarte bune la fel si sunetul mult mai bun decat primul !
Genial Sequel !!!

Mihai2508 pe 14 August 2010 10:42
Foarte buna cotinuarea, un film cu supereroi foarte reusit.
paul2000 pe 28 Iulie 2010 13:48
Seria continua spectaculos cu un nou film de succes, mai bun decat primul! Eroul se intoarce, de data aceasta infruntand un nou criminal, geniul cu picioare de caracatita! Efectele sunt foarte bune, actiunea este la ordinea zilei, iar distributia este la fel de buna! Recomand!