Păreri Southpaw

(2015)

Lovitură de stânga

Gabytzzzu pe 17 August 2015 22:34
Tocmai ce am venit din sala de cinema si pot spune ca filmul are tot ce iti poti dori de la un film de genul, si anume: joc actoricesc foarte bun, emotie fara limite, actiune din plin dar si cateva scene amuzante.Acest film te trece prin mai multe stari pe parcursul celor 2 ore. Intr-un cuvant: MINUNAT!
inexistentus pe 12 octombrie 2015 15:12
Are de toate, acest asa zis boxer, dar nu se are pe sine. Inspirat din Rocky, dar total diferit de acesta, filmul reflecta nebunia unui pugilist care se regaseste mai potrivit in realitatea personajului negativ. Nici un strop de morala.. doar ambitie, orgoliu, disperare si violenta.
malinasakuraelena pe 17 August 2015 22:58
Superb , te lasa fara cuvinte! Nu merg cu regularitate la cinema , dar atat de tare mi-a placut trailerul ca nu am mai putut astepta sa apara Hd pe net ! Nu sunt o fana a boxului , dar acest film ascunde in spate o poveste , ca sa nu mai vorbesc de emotiile transmise!
catalin_ionut_23 pe 18 august 2015 10:33
Ie bun,filmul?
catalin_ionut_23 pe 18 august 2015 20:02
Ai dreptate! Acum l-am vazut si ieu, si este foarte bun.
catalin_ionut_23 pe 18 August 2015 19:59
Foarte bun filmul ,merita vazut!
Acum am venit de la cinema ,si este un film foarte bun care mi-a placut .Ma asteptam ca o sa imi placa insa nu atat de mult ,merita vazut si revazut ,si daca as putea i-as da de 10 x 10 .Il recomand!
kakamo pe 13 noiembrie 2015 23:20
Chiar asa .. 10??! Eu mai mult de 6-7 nu pot sa ii dau. Iti recomand ''Cinderella Man'' si apoi mai dai mai noteaza odata ;) Asta ca sa nu dam premiul 1 pentru toata clasa ...
Theodor2011 pe 26 ianuarie 2016 14:26
Replica adresata lui CoSTe
gina.eanton pe 06 Iulie 2015 17:37
Distributia si trailerul imi plac. Am asteptari mari :)
DamnRadulescu pe 31 August 2015 09:32
The "Southpaw" didn't hit it!
Mult prea cliseic pentru 2015.
Scenele de box parodiaza involuntar sportul respectiv.
Se observa ca scenaristul, un telenovelist deghizat, a scris si Sons of Anarchy.
Raman prestatiile lui Jake Gyllenhaal si Forest Whitaker, singurele plusuri, desi unul primeste rol de Rocky remixat, iar celalalt de Mr Miyagi american, reusesc, totusi, sa ridice filmul la o nota de trecere.

Kul pe 15 Septembrie 2015 00:20
Southpaw (2015)

– un film despre balet, nu despre box. cu atleti care n-aveau pic de garda.
– de fapt e un film de familie
– cu muuulta manipulare emotionala
– conferinta la hotel de 5 stele si toti ******* purtau arme la curea, ajea
– si cu un sensei-master care il invata d-fence
– si un pic de hiphop
– meciul cel mare da ceva emotii, si are ceva regie p'el
– uite ca J.G. are si un rol de boxer – asa mai sarac cu duhul. ii completeaza bine cariera pe langa marele rol din Brokeback Mountain.

Filmul nu-i despre box si-i destul de mediocru.

andreim98 pe 3 octombrie 2015 21:27
Mare, mare dreptate ai!
Chris9 pe 04 Aprilie 2015 21:45
Interesant !
Din trailer pare ok , dar filme cu boxeri au mai fost o groaza , o sa-l vizionez pentru Jake Gyllenhaal si Forest Whitaker !
morfil pe 15 august 2015 02:59
Bine, boss !
paradox_utopic pe 22 octombrie 2015 21:11
bine boss...ci ca la ka ci chi cea...
Mihai2508 pe 19 Aprilie 2016 17:05
Un film care nu trebuie ratat
Desi povestea nu este una originala, filmul este foarte bun, si chiar daca filmul este unul legat de box, el exceleaza la capitolul familiei, fiind o ecranizare dramatica, prezentand cat de mult conteaza sa ai alaturi de tine persoana iubita si mai mult, cat inseamna sa o pierzi si sa iti dea intreaga lume peste cap. Povestea personajului principal este mai mult decat emotionanta, prezentand felul in care drumul in viata poate urca dar si cobori in cel mai dramatic mod cu putinta. Un film care merita vazut
bogdz pe 25 Septembrie 2015 13:01
Un film bun.Pentru mine conteaza mult primele 15-20 minute.Iar acesta m-a captivat.Chiar daca se pune accent mult pe relatia tata-fiica,cat si pe suferinta continua a lui Billy Hope si se trece in planul doi cariera boxerului cat si meritata razbunare,mie mi-a placut.Cred ca nu merita ratat un astfel de film.
l.u.v pe 31 August 2015 20:14
Subtirel, stil copy/paste..
Filmul merita vazut pentru transformarea fizica a lui Jacke Gyllenhaal, omul arata intr-adevar ca un boxer adevarat! Actorul reuseste bine sa tuseze personajul unui boxer puternic, dar fara creier, genul derbedeului puscarias. Restul este slab si nici nu merita comentat, povestea nu este deloc originala, trasa la indigo dupa Rocky, Cinderella Man sau Warrior!
Seey2k pe 13 Octombrie 2015 18:33
Neasteptat de bun
Inainte sa-l vad , ma asteptam la un film clasic plin de clisee si nimic interesant in care un atlet ii bate pe toti , are niste probleme la un moment dat si apoi se termina cu bine . Am mai vazut astfel de filme . Am vazut filmul si cam pe tema asta a mers , dar m-a prins filmul cu toate astea pentru ca are dramatism foarte mult si actorii joaca foarte bine spre excelent . Nota 9 pentru ca putine filme previzibile te prind si te multumesc.
delfitexas pe 02 Septembrie 2015 14:56
Rocky III
Un film ok, facut bine, jucat in regula, dar este COPY/Paste Rocky 3! 85% este the same!
Totusi chiar tre sa ne intoarcem la S.S. movies? Un Rambo pe cand? si o sa se numeasca...SouthGun...

AndreBlack pe 03 Septembrie 2015 15:05
Foarte bun filmul . Totul a fost facut cu foarte mare grija si atentie si asta se vede . Un film foarte bun despre un erou de box ! Merita vazut !
radu3455 pe 04 Septembrie 2015 15:12
cu toate ca nu este cel mai bun film despre box pe care l-am vazut ramane o drama foarte reusita chair daca scenariu nu este unul original,merita urmarit in special pentru prestatia excelenta a lui Jake Gyllenhaal nota 9
elmedico pe 30 August 2015 23:22
Un rol foarte ine jucat de jake, se vede ca intr-adevar o muncit mult la sala pentru a obtine un fizic pe masura. Scenariu mi se pare bun, bine jucat de catre actori. Fiind pasionat si de fenomenul sportiv, pot puncta ca este un pic cam muta activitate in ring, dar trecem peste acest detaliu. O poveste claica, in care un sportiv, avand o viata dramatica isi pierde sotia, ucisa intr o altercatie, dupa care pentru o perioada isi pierde busola. O lectie buna de viata si in aceelasi timp se intrevede o lumina de speranta prin balansarea vietii si revenirea la sportul care l a consacrat.
Deea_Kinky pe 16 Februarie 2016 12:27
Un film bun , care are de toate in continut ! Fix ce trebuie pentru o astfel de poveste !
lavvw pe 13 Martie 2016 13:22
doua ore ti se par 20min
Un film cu final previzibil inca din primele 10 minute. Nimic nou, spectaculos, in ceea ce priveste scenariu...cliseic... un film despre drama prin care trece un sportiv, dar care in final reuseste sa fie un invingator, chiar si in ring. Cu toate astea este un film extraordinar de bun!!! Captivant si emotionant. Actorii fff buni. Am plans mai mult ca la Titanic :)
DragosCalin pe 16 August 2015 17:09
Dau dreptate articolului:
Caktus pe 08 Iulie 2020 15:39
Un film bun si interesant. Nu m-am plictisit in nicio secunda. Interpretarea e foarte buna.

Scenariu: 9/10
Interpretare: 9/10
Coloana sonora: 8/10
Dialog: 8/10
Final: 10/10

9/10

carmen_angelus_romila pe 17 Decembrie 2019 10:31
Cu un actor bine conturat pentru acest profil, cu o actiune ce de multe ori iti taie respiratia, dar si cu momente emotionasnte de dragoste, uneori dramatica, alteori romantica, productia vizionata merita totala admiratie!
xerses pe 16 August 2018 08:56
Am ocolit mult timp acest film dar mi-a taiat respiratia pe parcursul vizionarii. Este emotionanta poveste, iar actorii au fost atat de buni!!!!!!
danut_iulian pe 15 Aprilie 2018 20:48
Un film foarte bun cu o poveste frumoasa si plina de actiune.
max67 pe 09 Ianuarie 2018 23:44
foarte bun...
din ce in ce mai rar filme asa reusite....scene credibile si bine realizate....
catalin1107 pe 06 Mai 2017 23:10
Este un film foarte reusit care merita vazut !!!!!
Dragos.87 pe 04 Martie 2017 00:15
Am vazut filmul asta acum ceva vreme si mi-a placut mult.Un scenariu foarte frumos si o poveste de dragoste a la Rocky.O poveste realista in care actorii joaca bine si nu in ultimul rand mesajul filmului este acela de a nu iti pierde speranta in momentele grele.Recomand cu tarie acest film!
FunnyX pe 01 Decembrie 2016 01:40
Initial mi-am spus: inca un film cu boxeri, ce mare lucru? M-am decis sa il vad deoarece are note mari. Si mi-a placut. Te prinde, sufleteste, chiar e un film emotionant in ciuda faptului ca firul narativ e usor de intuit.
claudiu-daniel-lugoj pe 27 Mai 2016 22:25
Un film foarte bun,o drama in adevaratul sens al cuvintului.Povestea este una cat se poate de realista si de dramatica.Este vorba despre un campion la box care intr-o incaierare cu un alt pugilist sotia lui este impuscata si nu supravietuieste acelui moment nefericit.Dupa pierderea suferita campionul nostru incet isi pierde casa luxoasa in care statea,dupa acea asi pierde fica ca nu ai poate oferi conditile necesare si o ia cei da la protectia copilului.Viata boxierului nostru se ruineaza pina la zero,pina cand al gasestepe noul lui antrenor cu care va incepe sa se antreneze.Incet incet se va ridica asi va pune viata pe picioare,va castiga si procesul de recuperare a ficei lui si se pregateste pentru marele meci de finala cu adversarul sau care a provocat moartea sotiei lui.Meciul este unul foarte dramatic in care cele din urma va castiga razbunindu-si sotia.Un film ce trebuie neaparat… citeşte
Lockdown89 pe 29 Ianuarie 2016 15:42
A doua sansa-dar ai grija ce faci cu ea!
Un film despre lupta,despre a vedea ce conteaza cu adevarat in viata si faptul ca familia e mai presus de toate.
luci_ty pe 28 Ianuarie 2016 17:29
Excelent
Acest film este o lectie de viata.Jake Gyllenhaal are o interpretare de exceptie,Un film foarte bun il recomand.
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 13:39
Southpaw
blanka_blk pe 15 Ianuarie 2016 15:14
distributie bunicica...povestea,am mai intalnit-o,dar emotionant,ce pot sa zic...
Dar_kvampire pe 07 Ianuarie 2016 21:51
Pentru mine unu a fost o capodopera iar actorii au jucat excelent
Floricica233 pe 07 Ianuarie 2016 19:25
M-a impresionat , foarte , foarte bun , o drama in adevaratul sens al cuvantului ce are o lectie de viata , merita vazut ,
daniel0470 pe 06 Ianuarie 2016 20:59
Din punct de vedere artistic este mai bun decat CREED (nu si al boxului insa )
DiCaprio21 pe 04 Ianuarie 2016 14:27
foarte bun filmul. m-a impresionat de la inceput pana la sfarsit. merita vazut!
Infinity pe 16 Decembrie 2015 23:53
Southpaw (2015)
Un film bun pentru genul sport, cu roluri foarte bune interpretate de catre JG si FW, dar cam mult dramatism si clisee dramatice. 7.
andystarx pe 11 Noiembrie 2015 16:57
Cred ca filmul asta candideaza la unul din cele mai bun ale anului 2015 ! Desi nu sunt adeptul filmelor boxing,asta chiar a fost peste asteptari de bun ! Un Jake In forma de zile mari,intotdeauna a transmis ceva actorul asta,si un scenariu bun ! MErita vazut,este un film de tinut minte,cu siguranta !
florin1992 pe 08 Noiembrie 2015 23:52
Merita sa il vedeti, este un film bun, o poveste frumoasa.
omucuvaloare pe 02 Noiembrie 2015 21:23
narcisson pe 04 Octombrie 2015 19:10
''Every time you thought you couldn't get up, you got up.''
Un film extraordinar de bun dupa parerea mea. Citind povestea, vazand distributia excelenta, auzind numai pareri bune despre acest film, dorinta mea de a-l vedea a crescut instant. Ma asteptam la un film bun, insa acesta realmente m-a lovit ca un pumn al unui boxer. Vad ca este comparat cu alte filme mai vechi, se spune ca este cliseic si asa mai departe; eu am fost cuprins de atmosfera filmului din prima pana in ultima secunda.
Din start, vazand cine este regizorul, am realizat ca pelicula nu are cum sa dea gres. Antoine Fuqua s-a remarcat in filme consacrate, iar Southpaw intra dupa parerea mea in topul filmelor sale. Insa bineinteles ca doar cu un regizor bun, dar fara niste actori competenti, nu ar fi iesit un film atat de intens. Incepand cu Jake Gyllenhaal, a carui transformare fizica este completa, el avand o prestatie extraordinara, pana la Forest Whittaker, Rachel… citeşte

Sorin87 pe 10 Septembrie 2015 20:51
Un film de nota 10 cu o poveste foarte buna, mi-a placut asa mult incat mi-am dorit sa dureze mai mult.de vazut
valy_barbu pe 24 August 2015 21:04
Frumos de tot filmul asta . Captivant si imprevizibil , plin de actiune si dramatism. Un film obligatoriu de vazut . Nota 8 de la mine !
eusebiu.groza pe 28 Septembrie 2015 01:02
un film exceptional , emotional pe alocuri , un film care te face sa te simti bine si sa traiesti actiunea
ciunga_n_par pe 03 Septembrie 2015 02:22
SUPERB!!!!!! ............................................................................................
Dana04 pe 02 Septembrie 2015 08:41
Foarte, foarte fain filmul!!! Merita vazut!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
virgil_cristian_ghimis pe 31 August 2015 21:33
O drama cu "happy end"
Mi-a placut enorm filmul...povestea este foarte captivanta si te tine in suspans lipit de monitor, nici nu stiu cand au trecut 2h.
Este genul de film care nu trebuie ratat....

goldenleaves pe 31 August 2015 10:20
Slabut
Foarte dramatic, pare mai mult un film care descrie ceea ce inseamna sa-ti revii dupa pierderea unei persoane dragi.
Scenariul este clasic urci-cobori apoi urci din nou.
Cu toate acestea Jake joaca foarte bine iar Rachel este o prezenta placuta si ne face sa intelegem mai bien drama personajului principal.

Ciprian_2007_tl pe 06 Septembrie 2015 01:33
Un film foarte bun.Povestea e interesanta, captivanta si emotionanta. Merita vazut!
pis pe 18 August 2015 21:59
Este un film de nota 7 /8. Un remake Rocky.
andreim98 pe 3 octombrie 2015 21:28
Un remake foarte prost cu unele scene identice.
Ciurila_Emanuel pe 04 Septembrie 2015 14:02
Obligatoriu de vazut !!!!
Este un film dramatic, dar din care poti invata, ca nu trebuie sa te lasi provocat, Billy trecand prin multe incercari, mai ales pierderea sotiei, dar happy-end-ul, a fost ca si-a invins inamicul, ii dau nota 9.50 filmullui !!!!
Gabytzzzu pe 7 septembrie 2015 17:02
Frumos spoiler
Ciurila_Emanuel pe 14 septembrie 2015 13:58
bai omulee ''destept'', l-am vazut, este si online !!!!