Păreri Soul Kitchen

Taverna Soul Kitchen

Pitbull pe 11 Iunie 2010 13:41
Aşa se face cinema, băieţi!
"Soul Kitchen" - Un film-şcoală
Aşa se face cinema, băieţi!

De când e lumea lume (adică de vreo sută zece ani şi ceva, de la fraţii Lumière încoace), se tot ceartă unii-alţii despre respectarea regulilor gramaticii cinematografice. Conservatorii nu acceptă noul, şi ţin morţiş ca totul să fie făcut ca la carte. Rebelii, la rândul lor, contestă orice reguli şi-şi idolatrizează vrerea propriilor muşchi. E surprinzător cât de greu e, şi pentru unii, şi pentru alţii, să înţeleagă aplicarea şi în acest caz a truismului "adevărul se află la mijloc" - în cazul de faţă: regulile sunt făcute pentru a fi încălcate în cunoştinţă de cauză.
"Taverna" lui Fatih Akin este un exemplu concludent în acest sens. Rar am mai văzut un film lucrat cu atâta pricepere, şi în acelaşi timp la fel de insolit. La prima vedere, poate… citeşte

defav pe 22 august 2011 18:16
Chiar ca esti pasionat , un cinefil adevarat , cred ca traiesti mai mult pentu film
sabinalin pe 24 Iulie 2010 17:12
Harmalaie comica dulce-amara
Un grec proprietar de restaurant care incearca sa-si sacrifice afacerea pentru a pleca la Shanghai acolo unde prietena lui, fata de bani-gata, si-a gasit un "job" in a fi corespondenta-jurnalista. Un frate specializat in spargeri care trebuie sa se angajeze pentru a obtine eliberare conditionata. Un bucatar specialist in arta culinara caruia nu-i place sa faca vreun compromis cand vine vorba de meserie si care e usor isteric si dictator atunci cand ii invata pe altii pretioasele sale mestesuguri. Un fost coleg de scoala, devenit dezvoltator imobiliar,care miroase imediat oportunitatea pe care i-o ofera terenul pe care se afla taverna "Soul Kitchen". O ospatarita care prefera sa picteze,sa se refugieze in dans si muzica si sa se simta libera. O bioenergoterapeuta care incearca sa rezolve posibila hernie de disc a eroului principal care n-are nici un fel de asigurare medicala. Morale: sa… citeşte
Morphy pe 24 Iunie 2010 10:21
Recomand
Sincer sa fiu nici nu stiam ca exista acest film pana in momentul in care o prietena a venit cu propunerea sa il vedem la cinematograf. Am vazut trailer-ul, mi-a placut si am zis de ce nu. Pana la urma s-a dovedit unul dintre cele mai amuzante filme pe care le-am vazut anul acesta. Actorii au fost bine alesi si au jucat nemaipomenit incepand cu actorul principal, fratele, bucatarul, etc. chiar si doamna de la Fisc. :) De altfel m-am cam saturat de atatea comedii americane (Killers, Bounty Hunter, Date Night) care nu aduc nimic nou...
White.Lily pe 24 iunie 2010 14:57
Subscriu. Din atatea comedii comerciale acest film este ca o gura de aer proaspat. Un film minunant, cu un simt al umorului dosebit, cu o coloana sonora foarte antrenanta si placuta...cu o mare atentie la cel mai mic detaliu: de la actorii alesi la cadrele filmate. Oricum, personajul principal a facut o treaba excelenta. Chiar zici ca avea hernie de disc :) si daca era sanatos, nu cred ca filmul avea acelasi farmec!
Keeper pe 15 Iunie 2010 22:20
e un film frumos :)...nu e comedie dinaia unde iesi din sala tinandu-te de burta, dar are farmecul lui
undicilegioni pe 17 Iulie 2010 13:12
Neamerican...
Una din putinele cu adevarat comedii aparute in ultima vreme...cu atat mai mult ca este "neamericana"
zeno.marin pe 07 Mai 2012 17:47
Scoarta de copac
Soul Kitchen pe mine unul cel putin ma duce cu gandul la Amelie, unul din filmele mele preferate. Personaje interesante, incurcaturi nelimitate, drama si umor, ba chiar filmari interesante si expresive, un scenariu coerent si usor de urmarit fara a fi banal, toate intr-un singur pachet continand o surpriza placuta (cu alte cuvinte eram un pic sceptic).
Am vazut varianta in italiana, desi se pare ca mult mai populara e cea dublata in germana. Cumva in germana mi s-ar fi parut mai nimerita, pentru ca personajele pur si simplu nu prea inspirau nimic italian. Dar si asa a fost foarte placut si amuzant de urmarit. Desigur nu e un film la care sa razi in hohote, dar as spune unul la care sa zambesti suficient de frecvent ca sa nu vrei sa pleci din fotoliu. Singura obiectie e in privinta scenelor "erotice sugerate" complet inutile si vulgare care strica restul filmului. In rest, o nota buna.

rvn pe 7 mai 2012 18:45
"scenelor "erotice sugerate"" hai,c-au fost aproape pornosag.sau, poate daca le vedeam intr-un film de-al lui Kubrick ni se pareau arta cinematografica complicata si greu de priceput? ei, poate ca filmul turcului n-are coloana sonora cu celebrul vals al lui Shostakovich si nici actori celebri in rolurile principale ca cei doi fosti soti Cruise, dar, filmul are un atu in plus, prin franchetea cu care acesti actori,complet necunoscuti pentru mine si sunt convinsa ca si pentru tine, pana la vizionarea filmului, pur si simplu, s-au distrat,jucandu-si partiturile. dau o nota mare comicului de situatii, cu care filmul, se poate lauda din plin. scenariul a fost brodat cum nu se putea mai bine de Akin Fatih, norocul lui, numindu-se, cum spuneam, figurile mucalite si nazbatiile celor doi frati.
Soul Kitchen – hrana cinematografica pentru suflet
CoolRank: 9/10
- atmosfera & entertainment: 9/10
- regie: 10/10
- actori: 10/10
- scenariu: 9/10
- montaj: 9/10
Nota IMDb: 7.5/10
Soul Kitchen mi-a fost recomandat de la inceputul anului de catre un bun prieten turc si asteptam cu mare nerabdare sa-l vad. Nu pot decat sa spun ca asteptarea a meritat, caci filmul a fost intr-adevar reusit. Nu mai vorbesc ca recomandarile amicului meu au capatat o si mai mare greutate dupa aceasta ultima reusita.

Fatih Akin, regizorul si co-scenaristul filmului, este considerat unul dintre cei mai talenti, dar si prolifici, regizori din Germania. Dupa cum ... citeşte

xerses pe 20 Mai 2011 16:42
Pentru "asa si asa"optez si eu.Nu m-a incantat mai cu nimic.
aayana pe 08 Mai 2011 14:45
Surpriză
Gegen die Wand mi-a plăcut dar Auf der anderen Seite a luat-o pe panta descendentă. Și nu e numai părerea mea. În momentul în care ești servit cu ceva de calitate, te aștepți ca la următoarea consumație (de film) să ai parte de același tratament, nu? Conștient probabil de aceste realități, sau poate din alte considerente, Fatih Akin a schimbat registrul. Soul Kitchen este o comedie filmată în același stil alert cu care regizorul și-a obișnuit publicul, cu scene și replici bine țesute. Nu mă așteptam la ceva extraordinar dar m-a surprins într-un mod plăcut. Adevărul e că trebuie puțină răbdare până când povestea prinde contur și te prinde în interiorul ei. Un film ce merită văzut mai ales dacă ești sătul de comediile americane și vrei ceva nou.
alex_il_fenomeno pe 01 Mai 2011 09:50
un film asa si asa ...nu pot spune ca este bun , dar nici slab . are cateva faza foarte amuzante , diferite de umorul american (doar filmul e nemtesc) , dar as avea sa ii reprosez faptul ca nu a avut o actiune mai complexa ...
kraker pe 14 Decembrie 2010 00:38
este un film foarte bun
mi-a plcut in mod deosebit rolul pe care l-a avut Catrin Striebeck, merita vazut, va mai recomand pe langa acest film si comedia you again, aparuta recent cu un scenariu foarte original, desi este tipic american, are un plus si stil
victor_neo75 pe 14 Iunie 2010 20:08
Mancare si cinema !!!
Filmele de acest fel, cu subiect culinar, ar trebui sa aiba si ceva intriga cum a fost "Sideways" (In vino veritas) (2004) cu vinurile, "Chocolat" (Ciocolata cu dragoste) (2000) cu prajituri din ciocolata sau recentul "Julie & Julia" (2009) cu mai toate retetele culinare cunoscute !

"Taverna Soul Kitchen" (2009) are o poveste destul de interesanta despre tanarul Zinos, proprietarul restaurantului Soul Kitchen din Hamburg care ia niste decizii neinspirate cand pleaca dupa iubita lui in Shanghai si cand lasa taverna in grija fratelui sau, un fost puscarias.

Filmul e asa si asa, mai mult o diversiune de la temele dure abordate de regizorul, de origine turca, dar nascut in Germania, Fatih Akin, in filmele "Auf der anderen Seite" (The Edge of Heaven) (2007) si mai ales in excelentul "Gegen die Wand" (Head-On) (2004) !!

Barbaru pe 23 iunie 2010 19:08
si Seinfeld ce a fost ?? daca reteta are succes de ce nu ??
iuliavuc pe 24 August 2022 14:54
Un film dezamăgitor, parcă al altui regizor (unul de duzină). Un film prin care Fatih Akin își discreditează toate celelalte lucrări. Un fiasco.
liana10 pe 29 Aprilie 2020 02:07
Nu înţeleg de ce acest film se află într-un top al filmelor despre bucătari, respectiv mâncare. În afară de cartofi prăjiţi şi nişte bucăţi arse de peşte, faptul că taie nişte legume şi bate o bezea, nu-l include deloc într-un film culinar. Am văzut filme unde se mănâncă mai bine, se arată reţeta încă de la început şi totul e gătit cu mare artă. Aici aşa zisul bucătar bea şi fumează în timp ce găteşte, ceea ce e oribil! Să stea mai bine într-un top al comediilor, acolo se încadrează. Şi pentru că e previzibil, ştii mereu ce urmează să se întâmple, şi pentru că sunt multe clişee, e slab.
lili22 pe 24 Decembrie 2017 14:13
Rar se intampla sa dai peste o comedie atat de bine realizata, se simte mana unui regizor de valoare .Interpretare foarte buna.