Păreri Soul

(2020)

Suflet

Rares-21 pe 01 Ianuarie 2021 14:24
O animatie superba, care ne pune in vedere "secretul" ca de viata merita sa te bucuri in tot ansamblu ei ,pana la cele mai simple lucruri...Atunci când te fixezi pe ceva anume, pierzi esentialul.
mihhaii pe 07 Ianuarie 2021 23:26
In aceeasi nota cu Inside out si Coco, scenaristii acestor trei filme sunt extraordinari . Reusesc niste metafore ale vietii foarte foarte iscusite. Merita din plin si Soul. Nota 9+
tonymaestrul pe 04 Martie 2021 18:18
Un film de animatie de exceptie. La egalitate sau chiar mai bun decat Inside out. Plin de adevar( spus intr-o maniera originala ) si emotie acest film te face sa treci prin toate starile posibile . Merita vazut cu siguranta de intreaga familie.
xerses pe 30 Decembrie 2020 20:10
O perspectiva inedita asupra locatiei si activitatii sufletelor.
mihaelatb pe 16 Mai 2021 11:12
Poate ca sunt de moda veche, dar m-am saturat de animatiile pentru adulti, Lectii de filozofie tinute de niste papusi animate. Daca pun ca pretex jazz-ul am reusit sa ma conformez si cerintelor, un afroamerican in distributie (!?)
A fost bine realizat, un pic de filozofie pseudoreligioasa, cu acel loc de „triere” asemanator purgatoriului de la catolici, cu mentori si filozofie gen Carpe diem, dar nu a ajuns la sentiment.
Am avut senzatia de fortat pe care am mai avut-o la filmul cu Will Smith,
The Pursuit of Happyness. A fost fortat filozofic si emotiv, Un sase pentru animatie!

dannnnn pe 8 iunie 2021 09:33
Sunteți cam învechită de fel așa :D Știm că aveți probleme cu distribuirea oamenilor de culoare în filme, muzică, teatru.
batranu1992 pe 25 Februarie 2024 21:56
Merita vizionat. O animatie foarte buna cu un mesaj foarte frumos.
Yaloma pe 04 Iulie 2021 20:31
Cu un mesaj profund despre sensul vietii, transmis intr-un mod inedit, emotionant si amuzant pe alocuri, filmul de animatie Soul poate oferi prilejul unui moment de reflectie asupra propriei vieti si asupra propriei capacitati de a ne bucura de fiecare moment placut pe care aceasta ni-l ofera.
VladutV pe 21 Iunie 2021 12:11
Alături de Coco și de Inside Out, Soul se adaugă listei de animații cu conotație de pildă. Un mesaj profund, o animație greu de digerat de copii, mai mult un desen pentru adulți, plăcut, amuzant, relaxant, dar care ar putea să îți fure un suspin sau chiar o lacrimă.
sniti1305 pe 14 Iunie 2021 19:30
Nu știu cine a făcut filmul ca nu m-a interesat asta! Cum sa îl înțeleagă copiii? E prost făcut, fără sens, foarte complicat....

Prost! Prost! Prost!

Nu recomand deloc! Nota -1

Domolul pe 30 septembrie 2021 22:37
Vezi, până la urmă ai ajuns să dai notă mai mică, dacă nu chiar aberant de mică, mai mică decât acei profesori care-ți dădeau nota 4 la școală deși tu nu știai nimic.
tony_mondyalu pe 26 Mai 2021 14:23
o animatie foarte buna dpmdv, o pelicula care ne invata multe lucruri(chiar si animatie fiind ea), cu un mesaj ff clar si care cine stie...o fi el adevarat sau ba...
Caktus pe 19 Martie 2021 22:25
"I'm Just Afraid That If I Died Today My Life Would Have Amounted To Nothing."
O animatie foarte buna cu un mesaj profund.

Scenariu: 9/10
Coloana sonora: 9/10
Voice Acting: 9/10
Productie: 10/10
Animatie: 10/10

Nota finala: 9/10

Smrs pe 19 Martie 2021 00:27
Wow. Excepțional..
De câțiva ani mi-am făcut un obicei să nu ratez niciodată animația candidată la Oscar și de fiecare dată sunt cu adevărat impresionat de ceea ce văd. Poate că rolurile sunt mai ușor de interpretat decât într-un film, având la bază niște personaje pe care le poți desena făcând tot ce îți imaginezi..dar scenariul spune mult despre valoarea regizorului. Despre această animație pot spune că a fost extrem, extrem de simpatică..o lecție de viață, o pildă, o adevărată învățătură.. Inițial m-am speriat că voi vedea un desen care mai e și science-fiction - ce putea fi mai exagerat de atât?!, dar exceptând toate dialogurile și întâmplările din lumea cealaltă (care puteau fi puțin scurtate, cred eu), filmul este cu adevărat o capodoperă. Profitați de orice clipă avieții pe care o aveți, indiferent de măsura în care o puteți face..Nu vă… citeşte
violeta_nicolae pe 31 Mai 2021 08:55
Ideea centrala este buna si putea iesi ceva minunat daca filmul nu ar incerca voalat sa inoculeze copiilor doctrine de tip new age ca astrologia, chakrele, universul-creator, fa tot ce vrei in viata, etc.
Per general este placut de privit, daca nu avea ca scop ascuns îndoctrinarea copiilor cu aceste practici oculte.

salieri84 pe 5 iulie 2021 13:17
Doamna Violeta, fiecare individ are liberul arbitru. Indoctrinarea intra in apanajul oamenilor neinformati, care cauta cu disperare o identitate a sinelui. Ideologii oculte sau religioase, e acelasi lucru. Aceasta animatie poate că nu este tocmai pentru cei mici, mai degraba o lectie de viata pentru adulti, prin prisma mesajului : ''Viața nu are un scop, ci scopul este insăși viața''. Poate ca lucrul acesta ar trebui sa-l cunoasca toti parintii si cadrele didactice, ca mai apoi sa-l insufle si copiilor. Din pacate, societatea noastra vede in aproape orice, doar teorii conspiraționiste, ură, teamă si neincredere.