Păreri Sliding Doors

(1998)

Dincolo de uși

cezarika21 pe 04 Iulie 2012 09:38
Două versiuni ale aceleiași vieți prezentate în paralel
Acest film este un exemplu de idee bună, însă pusă prost în practică. ”Sliding Doors” este plictisitor, confuz şi fără fantezie, prin urmărirea paralelă a celor două acţiuni. Montajul neinspirat face ca să se piardă mult din substanţa filmului, iar regizorul pierde la un moment dat controlul asupra balansului între cele două acţiuni care par să fuzioneze, făcând ca ideea filmului să eşueze ca o balenă la ţărmul mării.

Este o vorbă populară românească: "Dacă nema putirinţă 'geaba chichirezi gâlceavă". Adică degeaba e bun scenariul, dacă regizorul şi producătorii sunt nişte nepricepuţi.

Vegetarian pe 26 Decembrie 2011 01:44
Frumoasa actrita Zara Turner apare in filmul asta . A fost sexi .

John Hannah la 36 ani , casatorit , disperat dupa frumoasa Gwyneth Paltrow la 26 de ani ..

Acest film este reluat periodic si difuzat online la Tvr HD . A fost in 20 decembrie 2015 .
Ca si majoritatea filmelor difuzate la Tvr si acest film prezinta idei interesante ..
Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..

Paramount Channel
Vineri, 21 Aug 2020 11:00
Sâmbătă, 22 Aug 07:25

CANTALUP pe 13 iulie 2012 23:17
Niciodata nu vom gresi cand vom iubi .
fanfirth pe 07 Iunie 2010 12:35
un film englez, fara stralucirea si inflacararea americana dar tocmai asta il face placut,cald si linistit. Ideea scenariului e originala iar Gwyneth e credibila in acest asa zis dublu rol.Romantic, imprevizibil si surprinde foarte bine momentele "what if..." .Un film pe care vrei sa il revezi..
xerses pe 31 Mai 2011 09:00
Chiar interesant sa urmaresti evolutia paralela a doua scenarii posibile de viata cand un simplu fapt ce ti se intampla iti poate detemina destinul.
Lulli pe 21 Septembrie 2011 20:05
Geniala ideea filmului !
Ideea cu cele doua lumi a fost geniala! Şi dacă prindea metroul... Filmul e superb şi în general nu îmi plac filmele de dragoste.
monallyssia pe 6 octombrie 2020 18:05
Și mie mi-a plăcut ideea filmului, m-a captivat și mi s-a părut interesantă paralela și punctele comune ale celor două variante de destin. Mie îmi plac filmele de dragoste dar nu toate :) ...Ăsta mi-a plăcut; și pentru faptul că a trecut, după părerea mea, pragul unui subiect romantic, ajungând la unul de analiză prin supoziție și întrepătrundere.
into_the_labyrinth pe 11 Iulie 2010 02:29
Mi-a placut ideea filmului, cu cele doua scenarii care se intrepatrund (originala, nu-mi amintesc s-o mai fi intalnit), ca si, pana la un punct, ideea de romantism (azi, pe cale de disparitie). Dar realizarea stangace... si dialogurile plictisitoare, chiar penibile pe alocuri, lipsite de forta, un fel de melanj tipic modern intre comedie, drama si film care ar vrea sa impresioneze, fara a reusi sa fie prea mult niciuna... m-au determinat sa nu fiu prea entuziasmat.
aayana pe 8 septembrie 2012 16:30
Si mie mi-a plăcut ideea dar, la un moment dat filmul a devenit incredibil de previzibil.
corigeb pe 08 August 2010 12:50
Nu cred ca am vazut vreun film in care actrorii sa joace atat de prost (bineinteles cu exceptia lui Gwyneth care este si motivul pt care am ales sa vad filmul..).John Lynch este ingrozitor, cred ca si actorii de telenovele sunt mai naturali.Nu mi-a placut, ideea a fost simpatica, Gwyneth e buna ca de obicei insa filmul e superficial si cu actori de duzina.Nu il recomand celor care prefera filmele de calitate...
mse_67 pe 11 iulie 2012 20:12
...dar ma bucur ca John Hannah nu este ingrozitor ...
madalinaXD pe 02 Iunie 2012 14:38
un film foarte bun...mi-a placut ideea...si finalul este genial....deci orice usa ai alege tot acolo ajungi:X
mtraianc pe 16 Septembrie 2010 22:42
dragut
si uite ce se poate intimpla daca intarzi cateva minute ,,subiect interesant care are o usoara tenta SF
Bratara1995 pe 29 Martie 2012 14:50
tot ce pot sa zic e..bestial. am urmarit "cu sufletul la gura" acest film.. grea. good job gwyneth
Vindecatul pe 19 Februarie 2010 01:17
Atenţie! Uşile se inchid
Ce nu s-ar spune, dar filmul este frumos şi plăcut inimii mele. După vizionarea lui, rămâne aroma dragostei, forţa interioară, de zbor - a căzut, dar se ridică în picioare şi-i cresc aripi - de căldură şi de încredere - totul va fi bine.
Actorii sunt uimitori. Trebuie sa recunosc, până de curând, ''comedia romantică'' n-a fost în favor. Şi, în general, în ultimul timp filmele romantice nu-şi mai au efectul trecut. Dar această poveste, într-adevăr este foarte incitantă. Pe alocuri pare un pic ''de lungă durată şi căruia îi curge nasul'' (dacă se poate aşa de spus), dar dialogurile sunt prescrise destul de bine. După vizionare, creşte dorinţa de a vedea mai multe imagini cu Gwyneth Paltrow. Într-o liniştită, confortabilă, seară fierbinte, recomand.

sym pe 5 iunie 2010 14:41
BUN
pceli2007 pe 9 septembrie 2017 06:50
Erai beat când ai văzut filmul sau când ți-ai scris părerea despre film?
daydreamer_ pe 01 Decembrie 2013 17:44
Destinul se amuza cateodata inchizand o usa sau deschizand o alta exact la momentul potrivit pentru a crea trasee alternative catre aceeasi inevitabila destinatie.
Film romatic, un pic sf, placut si relaxant, fara prea mari pretentii.
Pendularea intre cele doua lumi poate parea usor plictisitoare si obositoare la inceput pana intri in ritm.

Iulidesprefilme pe 24 Mai 2013 20:04
Un film cu Gwyneth Paltrow , Jeanne Tripplehorn şi cam atât...
crome pe 11 Ianuarie 2024 21:30
Chiar daca a primit premiul european pentru cel mai bun scenariu ,nu m-a dat pe spate ,basca ca a fost sub mediocru ,filmul e salvat doar de jocul actorilor.
user-63b02ad8a0ee8 pe 09 Martie 2023 02:23
Un film din "98 cl, dar care tehnic și stilistic pare realizat prin 1984-85.....
pceli2007 pe 09 Septembrie 2017 06:42
Lucruri banale din viața noastră ne pot schimba soarta. Sau nu! Evenimentele din cele 2 situații, deși diferite, totuși se aseamănă. Un film care creează emoții. Un film despre trădare și iubire.
cristi684 pe 20 Noiembrie 2021 21:30
Nu poti sa-l vezi de 3 ori
E un film interesant. Subiectul m-i se pare cunoscut, caci au mai fost filme de genul, doar ca actiunea lipseste, e putin confuz. M-i s-a parut totusi bun referitor la jocul actoricesc , de asta i-am dat nota 7, plus că pe undeva pe acolo se aude melodia formatiei Aqua: "Turn back time" (Doamne, ce melodie de tăvălire! ????) Oricum, nu poţi sa-l vezi de prea multe ori, caci devine plictisitor.
B06DAN pe 03 Ianuarie 2020 12:04
Interesant dar nu este prea original...
Se pare că scenariile cu posibilitati diferite de finalizare sunt o marcă a anului 1998...
Totusi, Lola rennt (Alearga, Lola, alearga) a lui Tom Tykwer i-a luat fața...

ioanaa_ioana pe 17 Mai 2018 21:12
Nu mi-a placut, monoton, insipid, inodor, etc. Nota 5
lili22 pe 03 Octombrie 2015 11:24
ce ar fi daca
ideea nu e noua, asa ca pot da o nota pentru interpretare, ca nu e o capodopera.
serban_ionescu pe 6 aprilie 2017 14:34
"Bravo" ! "Felicitari" ! Un astfel de "comentariu genial", merita in mod sigur "sa fie premiat"...
clau_ditza091 pe 21 Noiembrie 2011 10:50
Ideea de la care a pornit filmul a fost interesanta si promitatoare, dar modul in care a fost executat filmul a dus la un rezultat dezamagitor si cam plictisitor. Principala problema a fost scenariul care a lasat de dorit. La un moment dat a devenit prea mult o melodrama, dar nu una buna.