Păreri Sleepless in Seattle

(1993)

Nopți albe în Seattle

mihaelatb pe 06 Octombrie 2010 17:09
Un film de Craciun, desi nu se arata in mod explicit asta.Dar de Craciun copii pot face diverse " magii ",iar daca mai au si ajutorul unei fetite destepte care te poate trimite cu avionul pana in NY, neinsotit... totul e perfect !
Cred ca e printre primele roluri " serioase " ale lui Tom Hanks (dupa cele cu dorintele de a fi mare) iar Meg Ryan este fermecatoare.Un alt film de Craciun , care merita vazut !

cezarika21 pe 31 Decembrie 2012 19:27
Romantism siropos
Despărțiți între ei de o distanță de 4500 km, un arhitect văduv din Seattle și o ziaristă din Baltimore își trimit reciproc scrisori de dragoste și, la sugestia micului Jonah, fiul arhitectului, se întâlnesc și se îndrăgostesc iremediabil pe acoperișul celebrei Empire State Building din New York, ca în filmul ”An Affair to Remember” (1957).

Susținând importanța prezenței ”magiei” într-o relație de dragoste, ”Sleepless in Seattle” este un film romantic călduț care manipulează cu viclenie emoțiile privitorilor către un final previzibil. Filmul place pe moment, dar își pierde din substanţă pe măsură ce trece timpul (spre deosebire de un film capodoperă precum "Casablanca" - rămas în top şi după trecerea a peste 70 de ani de la lansare). Cu fiecare vizionare, mi se pare din ce în ce mai puțin credibil și mai predictibil.… citeşte

serban_ionescu pe 8 noiembrie 2017 11:14
Sunt convins ca exagerezi destul de mult cu aceasta apreciere, absolut potrivnica si chiar condamnabila a sentimentalismului si a romantismului, care in mod obligatoriu, dupa parerea ta nu ar putea coexista cu realismul in ceea ce priveste alte aspecte ale vietii cotidiene de zi cu zi ale omului zilelor noastre. Ba chiar din contra, satisfacerea unor trairi intense sentimentale, romantice si de dragoste ale multor categorii de oameni pe care Dumnezeu i-a binecuvantat cu capacitatea de a le poseda in spritualitatea lor tipic umana, le confera si o binevenita mare fericire spirituala care le da un extraordinar imbold, curaj si aplomb deosebit de intens suplimentar si in exercitarea la parametri maximi de succes a celorlalte activitati profesionist-sociale din viata lor ! Numai oamenii cu sufletele searbede si robotizate care nu au trait absolut niciodata in viata lor experimente profund sentimentale, romantice si de dragoste adevarata, nu vor putea niciodata intelege asa ceva !
AimeeLov pe 19 August 2011 20:33
Mi-a placut .Nu impresioneaza prin ceva anume.Este un film de vazut cu familia..
Eu tin minte ca l-am vazut intr-o noapte de Craciun si nu am regretat.

Diana_tgv pe 05 Noiembrie 2009 23:59
tom hanks si meg ryan un cuplu care au jucat in multe filme impreuna.bravo lor
safyphoenix pe 23 Decembrie 2010 00:58
Superb
Mi-a placut mult , chiar mi-a transmis magia sarbatorilor, si senzatia ca lucruri uimitoare se pot intampla pe neasteptate, doar dintr-o simpla coincidenta .
roxx_88 pe 03 Decembrie 2010 00:01
frumos
Pe langa o distributie de exceptie filmul are substanta emotionala,e un film frumos fara dar si poate.Simplu,emotional,romantic este reteta perfecta pentru o seara friguroasa de iarna in compania cuiva sau doar a unei cani de ciocolata calda:)
mirona4288 pe 11 Mai 2010 05:53
:) hmm 8-> nu se mai fac filme cum se faceau odata :)) ...simple si frumoase ca acesta !
xerses pe 03 Iulie 2011 19:20
O frumoasa poveste romantica in care un copil vrea sa schimbe situatia de fapt a tatalui.
lili22 pe 11 Iunie 2013 09:19
dupa 20 de ani de la realizare
Filmul nu iti spune nimic, o poveste siropoasa si atit.Ma mir cum un actor ca Tom Hanks a acceptat rolul.
serban_ionescu pe 8 noiembrie 2017 10:27
Desigur ca acest film este ABSOLUT CONTRAINDICAT tuturor celor al caror spirit este congenital PROFUND "INGHETAT BOCNA" si care actioneaza, simt si "gandesc" identic cu niste roboti lipsiti desigur TOTAL de orice urma chiar si ultramicroscopica de sentimentalism, romantism si dragoste !
serban_ionescu pe 8 noiembrie 2017 11:13
deea9595 pe 20 Aprilie 2010 15:51
o comedie romantica destul de dragutza dar nu prea a fost interesanta finalul fiind prea previzibil:(
aticia pe 24 Octombrie 2010 18:23
film devenit clasic in cadrul comediilor romantice
Beea23 pe 23 Septembrie 2010 20:21
O poveste foarte interesantă, presărată cu scene neaşteptate, care reuşeşte să reţină suspansul până la sfârşit. Tom Hanks este un actor extraordinar, aşa cum e de altfel şi Meg Ryan. Un film care merită văzut.
sabin pe 09 Decembrie 2007 19:09
5 stele pentru filmul meu preferat, cu o distributie de exceptie.
ciobotaru pe 22 Iunie 2011 02:09
nu este un film incredibil , dar e de vazut , ma asteptam la mai mult la cat am auzit despre el
mtraianc pe 07 Aprilie 2011 21:01
FOARTE REUSIT
o comedie romantica foarte draguta , o poveste de dragoste , si un sfarsit fericit
Dragos.87 pe 28 Mai 2017 08:00
Mie mi-a placut filmul chiar daca este un romantism usor siropos pentru ca are o poveste interesanta.Tom Hanks si Meg Ryan fac un cuplu potrivit in acest film si micutul are de asemenea o prestatie reusita.Este un film bun care merge de vazut oricand!
AdriAdrianna98 pe 23 Iulie 2016 17:22
Un film de dragoste dragutel. :) Putin previzibil dar un subiect destul de original fata de altele.
Ghemot pe 16 Ianuarie 2015 23:08
Impresionant!
Este cea mai frumoasă comedie-romantică pe care am văzut-o. Doi actori foarte buni, cu două roluri excepționale!
ioanaa_ioana pe 08 Aprilie 2023 07:56
Hanks , in ultimul timp joaca in filme din ce in ce mai ....de nota 3.
anonymous.5f7351ae5437a pe 25 Iunie 2016 17:01
andystarx pe 10 Decembrie 2015 17:01
Un film doar pentru romantici,fara doar si poate ! MIe unul,mi s-a parut cam plictisitor !Oricum merita vazut de sarbatori,poate o singura data !
bordeaalin pe 24 Martie 2013 14:49
Sleepless in Seattle
O frumoasa poveste romantica,foarte bun merita vazut
SANDA45 pe 31 Decembrie 2012 21:23
Un film bun,in care se intalnesc doi mari actori,Tom Hanks si Meg Rayn.
Iulidesprefilme pe 19 Noiembrie 2012 20:02
Un cuplu cinematografic valoros, alcătuit din Meg Ryan şi Tom Hanks, constituie punctul de interes major al acestei comedii romantice.
cl24 pe 11 Februarie 2012 21:39
Unul dintre cele mai bune filme de comedie, de dragoste care se va mentine mult timp in topul filmelor de gen
Tweeknax pe 15 August 2011 13:39
Un film frumos si previzibil.Ma asteptam la mai mult din partea lui.
heheee pe 06 Iulie 2011 23:36
hmm
ma asteptam la mai mult . oricum un film dragut , cu actori minunati . in rest finalul previzibil ,
teban victor pe 26 Septembrie 2007 16:51
Un film frumos,placut ceva pentru cei pentru o stare emotionala "precara"..:)),,oricum tom hanks ca de obicei se ridica la nivelul asteptat