Păreri Six Feet Under

(2001)

Sub Pământ S.R.L.

JohnnyAddams pe 01 August 2015 15:51
Posibil cel mai bun serial facut vreodata
Creat de scenaristul capodoperei "American Beauty", Alan Ball, "Six Feet Under" merge pe acelasi drum, in prim-plan aflandu-se o familie americana destul de "fucked up". E genul de serial care trebuie vazut cel putin o data in viata pentru ca tema este viata pe langa moarte, cele doua se imbina si iese ceva deprimant, dar captivant si care aduce multe invataturi. E bine sa fie vazut pe etape, in adolescenta, la mijlocul vietii si desigur, la batranete. Din punctul meu de vedere este cel mai bine scris, produs, regizat si jucat serial facut vreodata. Iar finale-ul este fara dubiu cel mai bun ever.
dark1226 pe 23 Ianuarie 2013 03:06
Excelent!
Ultimele 5 minute din ultimul episod m-au dat pe spate. De obicei nu plang la seriale dar acesta mi-a venit de hac. Un serial cu de toate: dragoste , tristete , bucurie , tradare , durere , moarte... Un serial care m-a ajutat sa vad viata altfel.

"Why do people have to die?"
"To make life important. None of us know how long we've got. Which is why we have to make each day matter." - Nate Fisher

O lectie de viata ce nu trebuie sa o ratati.

andu7zu pe 14 Noiembrie 2010 16:27
HBO production.....
ma lasa adesea fara cuvinte productiile Home Box Office.....extraordinar realizate multe dintre ele premiate roluri si actori foarte potrivite......de interpretari nu se poate vorbi.....
Hannibal88 pe 28 Iunie 2012 06:02
Fascinant, and not over rated
Six feet under [ 2001 - 2005 ], este unul dintre putinele productii, marca, evident, HBO, care, te solicita, de la primul, dar mai ales ultimul episod.
Pe mine m-a fascinat, pur si simplu, acest serial, care are un cast de OSCAR si EMMY, la propriu, unde fiecare actor principal, secundar sau episodic, si-au jucat rolul cu un profesionalism dumnezeiesc, si au reusit sa creioneze o imagine reala a contemporaneitatii.
Acum , evident ca n-o sa stau sa vorbesc despre serial dar atat zic si cred ca nu gresesc cand zic ca asta e un serial ce tre' vizionat pana mori ( cei care il vad sau l-au vazut stiu la ce ma refer ).

felicia pe 12 Mai 2005 12:08
intr-adevar, cel mai bun la ora actuala.
poate parea unora ciudat, dar asta e viata.
socheaza pentru ca ofera o alta viziune asupra realitatii, iar noi romanii nu suntem obisnuiti sa ne gandim la moarte ca la un lucru normal si inevitabil.

Cristi M pe 08 Iunie 2004 18:30
Serialul este superbeton, si pt ca imi place asa mult chiar am facut un fansite la adresa www.sixfeetunder.home.ro, asa ca daca aveti chef intrati.
xerses pe 16 Februarie 2014 15:12
Am incercat sa-i dau o sansa acestui serial, dar nu a reusit sa ma cucereasca.Am cam abandonat dupa cateva episoade.
Tavi pe 16 Martie 2003 00:11
Main theme-ul lui Thomas Newman iti deschide camerele unui serial atipic al carui scenariu e semnat Alan Ball (American Beauty). Interpretat impecabil si beneficiind de o poveste inedita, Six Feet Under e cel mai bun serial american difuzat in Romania.
Mircius pe 22 Februarie 2003 09:59
Este cel mai tare serial din lume la ora actuala. Este pe de alta parte, cel mai ciudat. Subiectul filmului nu este chiar asa de mediatizat, dar este un serial excelent. 5 stele
White.Lily pe 28 Martie 2012 16:27
Ma apropi de sfarsitul celui de-al doilea sezon si tare curioasa sunt de ce va mai urma. Devine din ce in ce mai ciudat si mai interesant. Toate personajele au povesti captivante si au parte de evolutii foarte curioase si intrigante, pe care pe mine n-au incetat sa ma ia prin surprindere.
S-ar putea scrie romane intregi despre fiecare personaj.
Dintre toti , David evolueaza cel mai placut. E uimitor cat de mult se lumineaza un om, odata ce se accepta pe sine asa cum este el. Pe langa faptul ca Michael C. Hall este un actor extraordinar de expresiv si convingator.
Foarte mult mai imi place si de Frances Conroy. Jocul ei mi se pare pur si simplu fascinant. Nu cred ca am sa uit prea curand scena in care ramane in bucatarie cu tigaia aceea in mana. Sau weekendul cu Hiram cand se duc in camping. Are ceva cutremurator si de-adreptul straniu in felul in care joaca. Parca te… citeşte

Ava pe 28 Octombrie 2006 21:18
Incepe super si toata actiunea precum si caracterul personajelor se denatureaza la sfarsit. Oricum ramane serialul meu preferat. De fapt, unicul serial la care m-am uitat, la care am rezistat sa ma uit de fapt.
Ionutz180 pe 24 aprilie 2013 14:29
Chiar?Te-ai uitat vreodata la Dexter,la House M.D sau la How I Met Your Mother?nu pot sa zic ca serialul asta nu e smecher,dar nu sunt de acord ca ar fi cel mai bun.Oricum,fiecare cu gusturile sale.
cosmin_kedii pe 17 Ianuarie 2013 10:04
Mi-a placut acest spectacol.Povestea a fost inspirata iar destul de probabil cel mai bun spectacol facut vreodată.
1doracbz pe 10 Iulie 2022 19:26
Un serial pentru care trebuie sa ți acorzi timp sa l vizionezi. Subiectul inedit si coerent si actorii foarte buni.
vladimir84 pe 19 Iulie 2013 18:28
M-a surprins placut acest serial, a avut o maniera noua de abordare a situatiei. Aici l-am vazut prima data pe viitorul Dexter.
Sebastian96 pe 29 Martie 2013 23:45
Inca un serial care ma face sa zambesc!Recomand tutuor cinefililor!
margott pe 25 Octombrie 2011 20:59
Unul dintre putinele seriale pe care le-am urmarit cap-coada, pentru ca mi s-a parut a avea acel ceva care il distinge de celelate productii.
Seba pe 08 Martie 2006 08:40
Intradevar...e cel mai reusit si complex serial din cate am vazut.Fiecare se poate regasii cu usurinta in macar unul dintre personaje.
Am vazut episodul cu moartea lui Nate, parca 61 era..a fost nemaipomenit..chiar mi-au dat lacrimile, de fapt chiar am plans.Nu am plans pentru moartea lui Nate sau pentru cat de bine au interpretat actorii..ci pur si simplu am plans..
Daca cumva are toate episoadele pe dvd sau cd sa-mi trimita un e-mail la lidomail@easynet.ro si le cumpar sau dau ceva la schimb.

Hannibal88 pe 28 iunie 2012 06:04
Mersi de spam