Păreri Sieranevada

(2016)

Sieranevada

cris26 pe 13 Septembrie 2016 10:06
Inca un film romanesc...
Filmul asta imi dovedeste inca o data ca romanii nu au imaginatie sa scrie un scenariu cu o poveste originala. Este acelasi film romanesc, pe care l-am mai vazut de nenumarate ori si care are acelasi mesaj obosit: "Romania e de cacat".
ZeulSuprem pe 11 Septembrie 2016 11:09
Sa'mi bag ceva! am crezut c'am trecut peste filme intunecate filmate intr'o camera cu subiect pe diverse traume! hai ca nu se poate! :|
E duminica! vreau sa ma duc la un film sa ma relaxez! nu la parastas! neeeext!

andrei_valcu pe 11 septembrie 2016 13:13
Zeule tu mergi la cinema ca sa te relaxezi. Filmul nu inseamna relaxare. Daca vrei sa te relaxezi cumpara seminte si mananca-le la meci. Si trebuie sa fii mai atent la trailer... Nu e de mirare ca astfel de filme nu au succes. Sunt prea multi tampiti ca tine.
alfonso1 pe 18 septembrie 2016 23:26
Ha ha ha ,rusine dom-le,m-ai intrecut la voturi negative
raluk_ral pe 15 Septembrie 2016 14:16
Un film care dureaza 3 ore, fara intriga sau vreun subiect deosebit, 90% din "actiune" are loc intr-un apartament cu 3 camere din Bucuresti, unde se organizeaza un parastas. Nu te captiveaza in mod special, dar totusi continui sa te uiti. Are unele momente trase de par, pe care se insita inutil, dar si altele care surprind foarte bine realitatea romaneasca.
Per total, sunt evidentiate diferite tipologii: medicul blazat, nevasta isterica, sora certareata, matusa batrana, cu idei comuniste, femeia batuta de sot si inselata, adolescenta rebela, vaduva suferinda, mosul libidinos, profesorul filosof, baiatul obsedat de gadget-uri si clipulete pe you tube. E un cocktail de personaje care se perinda intr-un apartament.
Cu siguranta, nu e genul de film pe care sa-l vezi a doua oara.

azrail pe 17 Septembrie 2016 01:33
Cel mai prost film din toate timpurile
Poate ca nu am un " ochi format " pentru o asemnea "capodopera " dar din punctul de vederea al unui consumator de filme pot sa declar ca acesta este cel mai prost film pe care l-am vazut vre-o data ..si credeti-ma am vazut ceva filme la viata mea .
Crynick pe 19 septembrie 2016 01:08
am vazut filmele din lista ta.ai mai mult de 12 ani consumatorule ?
christiansen1 pe 4 aprilie 2018 01:14
Da' la ce sa ne uitam, maestre? La filme gruzine?
Tudor-Cristian pe 01 Octombrie 2016 19:34
Un film necesar
Atunci când mergi la un film, în cele mai multe din cazuri ştii cam la ce să te aştepţi. Dacă vrei să te relaxezi, dacă vrei ceva comercial, alegi ca atare. Se presupune că citeşti câteva păreri despre film, că urmăreşti traillerul. Ca atare, dezamăgirea vine dacă nu ţi se îndeplinesc aşteptările.

Despre „Sieranevada” ştiam că durează 3 ore, că este un film apăsător, că nu e chiar un film comercial, că este filmat într-o atmosferă de semi-obscuritate, dar care vrea să spună ceva. Ca atare, am mers la cinema să văd. Şi nu am fost dezamăgit! Dar nu înţeleg de ce apar comentarii care critică durata filmului, atmosfera sau mesajul filmului, în felul în care le-am văzut… Cei ce critică în felul acesta nu ştiau la ce film merg? Dacă nu le plăcea genul acesta de film, nu trebuia să meargă… Nu trebuie să negi ceea ce nu… citeşte

cinemuck pe 06 Iunie 2016 13:40
O desfasurare greu suportabila de 3 ore a dictonului „Hai, recunoaste ca la chefuri cu totii ascultam manele!!”. Nu, domnule Puiu, nu o facem; nu e nevoie sa fiti condescendent…
mihai_chihaia pe 21 august 2016 21:07
CONDESCENDÉNT, -Ă, condescendenți, -te, adj. Care are o atitudine plină de respect sau de bunăvoință față de cineva; respectuos, amabil. – Din fr. condescendant.
veta_chiuveta pe 28 ianuarie 2018 17:12
Bine punctat !
dincolodenume pe 09 Octombrie 2016 10:02
Da-o dracu' de viata autentica!
Suntem plagiatorii existentei! Fiecare roman (pentru ca vorbim de "autenticul" romanesc) ce traieste in "fagurii comunisti" repeta aceeasi partitura trista, maligna, ce acopera cu cenusiul ei orizonturile fiecarei fiinte ce bananaie incolo si incoace, mimand credinciosia, originalitatea, mimand insasi viata in final.

Marea realizare a comunismului a fost sa stoarca, sa scurga orice originalitate din individ. Insa a nascut un om fad, anost, dar cu mari orgolii nesfarsite, imposibil de saturat. Noi, cei nascuti din acesti oameni, traim traumatizati de aceasta infaptuire comunista, purtand inca in adn-ul nostru social nimicnicia idealurilor socialisto-cumuniste.

Acest popor nu este pregatit pentru o viata autentica. Tranzitia de la furt si plagiat catre originalitate naste frustrari, naste o lume si mai mizera, in care, disperati, alergam dupa originalitate, dupa… citeşte

rotkkas_stefana pe 24 martie 2017 10:57
bine zis!!!
christiansen1 pe 4 aprilie 2018 01:19
Tinere, jos cu palaria!
borisvultur pe 26 Septembrie 2016 12:36
Am ratat a treia venire...?
Într-un apartament e sinteza unei lumi. Oamenii mișună prin camere printre mizerii cotidiene, reproșuri, internet, televizor. Afară e zăpadă, iar între oameni e îngheț, ca pe lanțurile înzăpezite de pe Sieranevada. În exterior se văd clădiri mâzgălite cu grafitti. Peisaj apocalitic. Ceilalți (...Sartre !) te înjură, nu contează cine ești, ce statut social ai. Iar preotul ne mai sperie și cu supoziția că Isus o fi venit, dar nu l-am recunoscut. Cum nu mai există a treia venire, înseamnă că suntem damnați fără speranță.
Ruxandraaa pe 18 Septembrie 2016 20:50
Un realism pozitiv
Mi-a plăcut foarte tare filmul pentru tipurile de personaje pe care le surprinde, deși acțiunea (în sensul dat de filmele americane) este limitată. Aproape toate replicile sunt luate din viața de zi cu zi. Pe alocuri am avut impresia că urmăresc o conversație, nu un film. Mă bucur pentru succesul filmuli în străinătate și încurajez să meargă și românii noștri să-l vadă. :)
mihnea_aspru95 pe 20 septembrie 2016 00:08
Mda, bine spus Ruxandra !!!
kakamo pe 12 ianuarie 2021 01:59
Dezastru! Traim in alta lume...
HG67 pe 18 Septembrie 2016 04:25
O piatră de hotar în istoria cinematografului românesc, prefigurată de Trois exercices d'interprétation. Cred că e cel mai bun film al lui Cristi Puiu de pînă acum.
Sylvester77 pe 7 februarie 2017 16:10
Mizerii romanesti pe banda rulanta de cativa ani buni incoace. Personaje mereu stresate, cu nervi, cu draci... probabil dupa cerintele celor de la Cannes. In nonconformitate cu realitatea.
kakamo pe 12 ianuarie 2021 01:58
Aoleo ..domnu' .. .Pe ce lume ''you are living'' Asta e nota 10.. pe unde ''Cinema Paradiso'' , pe unde blockbusterele si cinema del'arte!? Nu se poate sa dati nota 10 pentru corijenta asta! Frumusetea este in ochii privitorului, dar mergeti peste limita cu ineptia asta! CEL MAI PROST FILM dupa SHARKNADO!
alfonso1 pe 10 Septembrie 2016 05:44
Parere TRAILER
Parere TRAILER (nesubtitrat): filmat prost,in spaţiu înghesuit şi întunecat, o cacofonie de sunete amestecate într-un talmeș-balmeș greu recognoscibil atât vizual cât şi sonor(sec),agasant si enervant. Ca de obicei va plăcea publicului extranaţional pentru că ,ca la orice film românesc,volens nolens, prin traducere SCRISĂ se elimina dezordinea specifică filmelor româneşti,iar filmul este mult mai uşor de urmărit de catre EI(străinii) decât de către noi. Recomand domnule Puiu o traducere(scrisă) si pentru publicul şi naţiunea din care se presupune ca faceţi parte.

Nota 1(unu) pentru trailer.
P.S. Eu unul m-am săturat de filme posttraumatice,cu idei postcomuniste si care ne prezintă naţia obosită,gri,ternă,ştearsă şi mereu decalată intelectual faţă de timpurile actuale.

Kul pe 20 Septembrie 2016 23:53
Sieranevada (2016)

– film de autor, si deja are o amprenta a imaginii – cum se misca camera pe detalii, sau cum spune ceva o transalatie “fina” – ca aia de final din Kent
– da, primele 3 minute sunt un bun rezumat – si fac o ‘apologie’ a vietii de Buc: aglomeratia, zapada mizera, trotoarele necuratate, graffiti, placuta stradala, detaliu de firma de echipamente medicale, claxoane-claxoane, troleibuzele, Supermaket, taxiul, nexam locuri de parcare, “Lucram pentru siguranta dvs.”, ocolit blocul ca sa parchezi in poarta unuia “pt 5 min”, copilul, bunica, carutul – dialogul secundar in tot ansamblu asta.
– pe imagine (si camera) tot Barbu Bălăşoiu
– faza cu explicatul consumului mare de apa in scara de bloc mi s-a parut exagerata, nu la locul sau.
– misto Mimi – face bun duet cu rolul din Marți. astept al 3-lea rol… citeşte

kakamo pe 12 ianuarie 2021 02:01
Alo .. domnu' Tarkovsky ! Rog nu confundati ... Da-ti-i ratatului ce e al ratatului! Filmul nu are treaba cu lumea filmului! Daca era numai o poza, poate eram de acord, dar din pacate nu este cazul
marius_grigorescu pe 26 Octombrie 2016 19:36
O mare porcarie! Nu-mi vine sa cred ca un astfel de film a luat si premii! Actorii nu au dictie, susotesc mai tot filmul, se cearta si folosesc un limbaj suburban. Nu se poate sa ne prezentam in afara tarii cu asa o pelicula, si sa ne creem o asemenea imagine.
Marius

user-5a071f823e5e3 pe 31 Ianuarie 2018 18:26
Porcarie maxima. Ca si altele ale marelui scenarist-regizor. Ba fratilor, faceti ceva cu sunetul la kkturile astea de filme romanesti!
gh_music pe 12 Septembrie 2016 15:03
Pentru mine premiera s-a produs intr-o sala de 500 de locuri in care s-au inghesuit mai bine de 600 persoane. Cel putin patru factori au facut ca la finalul filmului, in sala, sa fi ramas cam 150 spectatori -- pe bune: pacla formata din combinatia de fum de tigara amestecat cu fum de popcorn..; aburii de transpiratie, inevitabil intr-o sala fara sistem de ventilatie..; zgomotele venind de la un santier din apropiere; si, poate, filmul in sine, cu cele aproape trei ore runtime de film neamerican.
P.S. Am ras aproape tot filmul.

mihnea_aspru95 pe 14 septembrie 2016 15:19
MĂCAR, te-ai distrat, omule! Dar unde l-ai urmărit, în ce sală de cinema?
cosmin742000 pe 15 Ianuarie 2017 00:01
Ce naiba a fost asta?
Un film pe care nici nu stiu cum sa il descriuIn primul rand nu are nicio poveste, nimic de care sa te agati , e de o banalitatecretinopata , ceva care se putea intampla oriunde , oricui.Apoi sonorizarea este groaznica, am vazut filmul blureray 1080 p , daca nu avea titrare in franceza nu prea se putea intelege nimic.O ora si jumatate la inceput am sperat ca macar nu are limbaj licentios.A recuperat apoi.Este peste puterea mea de intelegere cum un astfel de film a putut sa fie nominalizat la Cannes.Si de ce se numeste Sieranevada? Putea la fel de bine sa ii zica Lapte de pasare , Ligamente incrucisate de nisetru sau Polonicul , dar cred ca cel mai potrivit titlu ar fi fost Nimic.
nathalie_dinu pe 16 ianuarie 2018 04:01
Bravo! In sfarsit o parere care denota ca ati vazut filmul!
cristian_paul pe 14 Septembrie 2016 13:33
Spre surprinderea mea... chiar imi place... nu ma asteptam, dar let`s give it a chance!
rosix pe 29 Ianuarie 2018 19:00
Un rahat de film
Acest film e praf din toate punctele de vedere. Pe langa faptul ca se trage de cadre, cu discutii sterile si anoste, intr-un apartament de bloc comunist, acest film nu are nici cap, nici coada - practic contine o suita de barfe, stereotipuri si frustrari romanesti la un loc. Daca vreti sa vedeti ceea ce urati mai mult in societatea romaneasca si in voi insiva, poate merita sa aruncati o privire. Veti descoperi demonii de care incercati sa scapati, vecinul de scara de kkt pe care il ocoliti cand asteapta liftul, taximetristii tipici cu care nu vreti sa dati o tura, colegii de job pe care i-ati strange de gat, tinerii patetici care va ragaie in fatza. Nu recomand acest film decat daca aveti nervii tari sa vedeti o porcarie romaneasca cu diploma. Nu-mi vine sa cred ca a participat acest film la vreun festival - ce o fi in capul regizorului ??
Aileda pe 27 Februarie 2018 22:35
De ce Sieranevada ? şi , ce se întâmplă cu sonorul ? se vorbeşte ori prea repede ori prea încet şi neclar în ambele variante.
user-5a7d62909b1ff pe 09 Februarie 2018 11:00
N am putut sa vad pana la final. Scuze, dar imi vreau timpul inapoi! Asa ceva ....
Daca filmam cu telefonul o zi din viata oricarui om ar fi iesit ceva mai bine decat acest film.

doru_sava pe 29 Ianuarie 2018 15:46
Slab...
Ma asteptam la reclama care i s-a facut sa fie ceva de el...dar nu...e un film psihologic, obositor, cu tot ce e mai rau luat din actualitatea de zi cu zi ce se petrece sub ochii nostri!
razvan_balasa pe 30 Septembrie 2016 23:39
O capodopera
Mie acest film mi s-a parut o capodopera. Fiecare minut, fiecare personaj, fiecare replica, fara pauza, fara sa se opreasca pana la final. Felicitari!
kakamo pe 12 Ianuarie 2021 01:54
Rar ceva mai prost
NU cred ca mi-a fost dar sa vad 1 ora de film mai proasta decat inceputul acestui film. O sa continui, pentru ca am un pahar de vin si trebuie sa il termin. Nu pot sa cred ca avem niste actori, un regizor, un producator, care pot sa scoata catastrofa asta (oare au fost platiti, sau sunt vecinii mei care se exprima airea) ! Dna comunista de la inceput este singura actrita care spune ceva, devine nesuferita, dar moare incet, ca o lumanare la biserica, in urma lipsei de subiect. NOTA 2 cu ingaduinta, treci in banca si mai bine la vanzare de seminte la meciul FCSB!
Edddd pe 17 Septembrie 2020 10:17
Încă o mizerie românească cu pretenție de capodoperă
În lungul șir de filme infecte scoase după revoluție mai apare si acesta .....
Nici nu-mi dau seama dacă ăsta e film artistic sau reality show ...... pare că are o regie dar nu văd scenariul , nu văd ”povestea” !... este un film despre nimic.
Dacă vrem film românesc ajungem să ne uităm la filmele comuniste pentru că nu avem la ce să ne uităm după revoluție ......
Bre, n-oi fi eu expert filmolog , n-oi fi eu Irina Nistor dar nici n-ar trebui să fiu..... ca să consum un film românesc.... Nu mai ieșim odată din cloaca asta împuțită care se pretinde artă ??? ... La naiba, avem 30 de ani de la revoluție !!!!!...... nu ne-am consumat încă frustrările si nevrozele ??
Încă 3 ore din viață irosite cu filmul românesc modern.

Edddd pe 17 septembrie 2020 10:20
p.s. Da, actorii au jucat bine , foarte natural, dar..... n-au avut material de mai mult ! ... n-au avut.... scenariu.
Edddd pe 6 noiembrie 2020 11:43
Zilele astea filmul a fost lăudat de regizorul Martin Scorsese. Deci e clar că noi nu ne pricepem și atunci Puiu trebuie să facă filme numai pt ultraprofesioniști , să le vadă ei în bula lor ...... Iar noi amărăștenii majoritari să dăm banii mai departe filmelor americane.
mitza2003ro pe 08 Martie 2020 01:55
Cu mormăielile astea timp de 3 ore e imposibil să nu adormi. La un moment dat uiti și că e film romănesc și ai tendința să te uiți după subtitrare.Are cea mai jalnică sonorizare!
Cretzulynne pe 08 Iunie 2019 12:19
A 32-a propunere pentru Academia de Film Americană, la categoria de cel mai bun film străin, din partea României.
Nu a fost nominalizat.

Edixna pe 27 Martie 2018 13:18
DECI... de ce?
In primul rand, de ce este prezenat Bucurestiul astfel? Strazi murdare, oameni agresivi, blocuri urate totul este exagerat si devine patetic. Nu asta e realitatea.
Sa nu mai vorbesc despre FAMILIA prezentara, cica sinteza unei lumi, e grav daca regizorul asa vede lumea... asa sunt peste tot oamenii? Atat de ireal totul, pe parcurs te enervezi doar. Si camera de filmat... de parca ar fi un oaspete care nu are voie sa se apropie de ceilalti, tine mereu dinstanta, ''investigheaza'',foarte amator, de parca atunci ar incepe sa si pozitioneze camera. Alti regizori incearca sa prezinte cadre cat mai fascinante de parca fiecare ar putea fi o pictura, Cristi Puiu ce face? Parca si ar lasa din greseala camera langa perete de exemplu, si nu se poate vedea aproape nimic.
Actorii, mai ales femeile joaca foarte prost,dialoguri lungite fara sens. Sunetul, montajul totul este gresit.
citeşte

user-5a6e395bd3f5b pe 28 Ianuarie 2018 23:08
Am simțit că replicile chiar erau scoase de actori pe loc. Cristi Puiu iar se spală în duș în timp real, nu de alta dar preotul ăla chiar a venit de la Craiova.

Cat or fi durat filmările? 166min?

samirstefan pe 28 Ianuarie 2018 20:54
Da, cel mai prost film vazut si de mine.Asa o alaturare de banalitati, stupizenii si vulgaritati nu am mai vazut.Totul pe fondul unei sonorizari sub orice critica, la fel ca la toate filmele romanesti.Nu pierdeti timpul!
Iris_Man pe 16 Ianuarie 2018 03:41
" UN CERTAIN RETARD " !
Am vazut filmul Sieranevada.
Propunerea Romaniei la premiile Oscar ....asta auzeam in Carrefour despre filmul asta. A avut un buget estimat la 1.400.000 Euro ...
Acum, dupa ce s-a terminat, ma doare stomacul.... de la nervi cred ...sau de la greata.
Cand ma gandesc la regizor nu-mi vine in minte decat un singur cuvant : IMPOSTOR ! Cum poate cineva care face astfel de filme sa le predea altora despre film ? Cum a ajuns sa ia atatea premii Gopo ?
Un film in care vedem eternul apartament comunist (aparat de unul dintre personaje de zeflemeaua tineretului) si trei sferturi din "actiune" e filmata de pe hol. Un film in care vedem actorii umbland de colo colo tinand in mana farfurii, cesti , sarmale , lapte pentru copii , fete drogate , haine si ce au mai gasit pe set. Asta e actiunea.
Se vorbeste despre 9/11 si despre comunism. auzim si replica : "Poporul se… citeşte

mirodoni pe 06 Aprilie 2017 09:13
„Sieranevada” - un nou film românesc, după titlu!

De data aceasta am avut noroc! A mai venit o tânără spectatoare și proiecția a putut începe. N-am pierdut decât 6 minute după ora 15, la „Europa”, a doua zi după premieră. De multe ori, la filme românești, am făcut cale-ntoarsă, pentru că numărul minim de spectatori e doi.
N-o spun cu nicio răutate, chiar sunt convins că la alte cinematografe au fost mult mai mulți spectatori la filmul lui Cristi Puiu, chiar și așa, nepremiat la Cannes!
Eu, oricum merg la toate filmele românești, așa că nici din sală nu am ieșit înainte de final. Am auzit că, la Cluj, regizorul le-a spus spectatorilor că nu se supără, dacă nu pot rezista la 3 ore de proiecție. La București au rezolvat-o mai simplu, potențialii… citeşte

meba7575 pe 28 Octombrie 2016 23:13
O porcarie
Cel mai prost film pe care l-am vazut .Nu am rezistat mai mult de 30 de minute si am iesit din sala.Dupa mine au venit si alti .Cui ii place ,toata stima,dar pt mine este o porcarie sil nu il recomand.
video_tenerife pe 28 Ianuarie 2018 21:51
Un parastas de 3 ore
Un film fara cap si fara coada, fara scenariu sau scenarist, fara regie sau regizor.
Povestea unui parastas si problemelor cotidiene ale unei familii anoste, pusa in cadru intr-un apartament din Militari.
Sincer, am vazut pe YouTube scurt metraje de calitate mult mai buna decat scenariul si regia acestui film.
Daca chiar n-aveti ce facem va puteti pierde 3 ore, insa mai bine trageti un pui de somn, sau iesiti in ploaie fara umbrela.

andystarx pe 05 Ianuarie 2018 14:31
Un film romanesc la fel de slab,ca marea majoritate ! Singura scena mai caraghioasa a fost cea cu locul de parcare,nu spun ca nu este realist,dar mult prea plictisitor,totul aproape s a desfasurat in discutii aiurea in casa si masina ! Mult prea apreciat,in opinia mea !
ancota pe 26 Noiembrie 2016 23:01
Scoala de actorie de film
Sieranevada este un SUPER FILM. Pot spune fara teama de a gresi ca este o capodopera. Dialoguri sclipitoare, scene foarte lungi dar construite meticulos si extrem de reale, din viata. O realitate ce-ti biciuieste intreaga fiinta. O lume extrem de vie ascunsa intr-un apartament de bloc. O lume schimonosita, contorsionata, un paienjenis de relatii, de interese, angoase, frici, lucruri nespuse. O lume tensionata ce parca nu asteapta decat un motiv ca sa se descarce, sa izbucneasca afara ca o lava, ca o oala ce da in foc. Un tablou aproape suprarealist inchis intr-un apartament de bloc. O celula extrem de vie intr-un oras cenusiu. Scenele exterioare par sa ofere un balon de oxigen, o pauza de respiratie departe de atmosfera viciata din apartament si cand colo ne arunca in alta jungal - o jungla urbana, o lume in care te simti parca incoltit, la capatul puterilor, o lume in care realizezi ca… citeşte
marijuan pe 05 Aprilie 2024 11:26
Un film absolut execrabil, neobisnuit de slab mai ales pentru un asemenea regizor de talent.
Nu am rezistat pana la final, si am incercat de doua ori.
Filmarea are loc intr-un apartament si singurul lucru remarcabil este ca mereu se inchis si se deschid usi.
Nu stiu ce s-a discutat intre participanti pentru ca sunetul, la fel ca la cele mai multe filme romanesti, este absolut execrabil. Trebuie mereu sa reglezi volumul, sunetul de fond acopera vocile care si asa au o dictie foarte proasta.
Nu stiu ... inginerii de sunet cu ce se ocupa?
Inteleg la filmele ante 1990, care oricum sunt o mizerie in cea mai mare parte a lor, o mizerie si o marturie de supunere idelologica, propaganda mai mult sau mai putin mascata, dar nu inteleg faptul ca dupa anii 2010 nu se poate regla sunetul unui film.
Una peste alta, cam 30 minute pierdute cu acest ... film.

eduard_stratan pe 03 Aprilie 2024 21:41
Dumnezeu să-l ierte! La care mortul bine educat răspunde: Dumnezeu să mă ierte!
user-644976c8cd6fd pe 26 Aprilie 2023 22:17
"Sieranevada" e un film pentru cinefili. E enervant, evident cu taragănarea cadrelor şi a acțiunii. Stă bine lânga orice film frantuzesc modern, care redă ziua unei familii.
Arta noului val de regizori, printre care se numara si Cristi Puiu, stă tocmai in capacitatea de a reda fidel societatea de azi, un lurcu ce pare simplu. Doar pare.
Filmul m -a intrigat, m-a enervat si mi-a placut totodată. Mi-a produs emotie, e ceea ce astept de la un film. Recomand! Am dat totusi nota 7.
E drept ca se cam mormaie .

defav pe 20 Decembrie 2022 12:56
Nu am văzut decât începutul și m-am convins ca de fapt nu vreau sa continui, am încercat fiindcă e chipurile film premiat, etc. Vax! Sa ții minute în șir camera pe gros-plan, pe o strada înghesuita, ca să vezi ce?! Ca sa enervezi spectatorul poate, mi se pare o prostie tipic românească și mi-am dat seama ca iar e un film "din ala", ca altceva nu mai știu asa-zisii regizori sa producă. Vezi doamne o oglinda, fresca, etc a societății.
Mda, cine a stabilit ca noi avem nevoie de asa ceva nu știu, în plus modul de filmare, sonorul și lungimea exagerata și enervanta a unor cadre sint niște defecte insurmontabile se pare pt cineaști. Am tot disprețul pt asemenea realizatori, ei își găsesc aprecieri și laude numai în afara, probabil ălora le plac frescele cenușii și debilitante.

MariusCiprian87 pe 28 August 2021 01:29
Finalul a salvat tot, a explodat frumos, cu toată tensiunea creată în jurul acestui parastas "urban", scenariul ne duce rapid prin scene de umor negru, sarcasm, ironie, cinism și falsitatea...unui popor superstițios, credul și slab...o oglindire perfectă a multor familii românești în astfel de situații strânse de un eveniment fericit sau nefericit, împreună cu neamurile, de cele mai multe ori doar asa, de dragul artei... Filmul are lipsuri mari, caracterizarea acestor momente a fost atât de aproape de realitatea balcanică, carpato-bucuresteană :)...
liana10 pe 13 Februarie 2021 02:46
Cam mult trei ore pentru un parastas! Puteau fi tăiate o grămadă de scene, mai ales începutul, total inutilă filmată strada sau discuţia lui Lary cu soţia din maşină. Oricum, nu e credibilă. Nu cunosc niciun tată care să-i cumpere rochia pentru un spectacol fiicei lui. Apoi soţia cam taie şi spânzură si ajungem la faza când îi cere cardul lui Lary, de faţă cu toată lumea, şi pleacă unde vrea ea în ciuda protestelor. Mimi Brănescu mormăie întruna, nu se aude nimic, nu se înţelege nimic.Are o singură fază la masă când vorbeşte tare şi clar, dar degeaba. Fata drogată e total inutilă în peisaj, nu se înţelege cum de a apărut acolo şi de ce. Filmat pe semiobscur, nicio lumină nu se aprinde, în hol e întuneric beznă, dar toţi îşi găsesc hainele în cuierul supraaglomerat din prima.Muzica total inadecvată. Mi-a plăcut de Sandra(Iudith… citeşte
raalb pe 14 Noiembrie 2018 23:19
Regizorule, nea Puiule,mata stii replicile si crezi ca daca tu stii ce mormaie asa-zisii actori, ai impresia ca si noi le stim?!.. ca de auzit se aude Nimic.. de inteles se intelege si mai putin..ca in ziua de azi actorilor romani, le-a intrat in cap ca a fi actor bun, inseamna sa vorbesti printre dinti sau sa mormai cel mult... ar trebui s luati aminte la actorii straini, ca le inveti limba frate, din filme, iar noi nu intelegem ce vorbesc actorii nostri..domnule sunetist, in masina sunetul nu vine ma din spate, daca actorii sunt in fata..bine, asta trebuia sa stie si regizorul..nu conteaza de unde filmezi, conteaza de unde Trebuie sa vina sunetul..in fine, una dintre cele mai proaste filme ever..ati fost cu filmul asta ptr. Oscar?!...jenant!.. actori slabi rau! Dar slabi, slabi.. sunet jalnic, de tot rasul.. regie proasta, nu slaba, proasta-proasta. Tema filmului, o aiureala fara cap… citeşte
user-5b7e7be68c75c pe 23 August 2018 13:19
Wow ce mai pierdere și irosirea de timp, energie și bani!
Cică filmul e 56% drama a fost o drama ca am avut răbdarea sa ma uit ta un film de aproape 3 ore în care se arată cât de urat, mizerabil, jegos și de prisos este bucureștiul și caracterul bucureștenilor.
Calitatea video și cadrelor este de 2 lei!
Scenariul facut din replici care le vorbesc și eu pe Watts App!
Nu recomand oamenilor care nu sunt fani "drame 58%"!

EUGEN.VIDEO pe 30 Mai 2018 10:12
Idiotenie!
Idiotenie din partea mea ca tot incerc sa vizionez filme romanesti...poate poate...Pai daca vorbea un barbat nici nu auzeam ce spune!!! Cat creier sa ai mai nea puiu...sa faci asa ceva!? Ce dracu' e in capul la oamenii astia ! Au oportunitatea sa faca un film si o au degeaba. Nu au pic de talent! Filmul nu are nimic! scenariu, regie, coloana sonora...SONOR! Apucati-va dracu' de zugravit sau altceva!
user-5a60e11b63bd7 pe 18 Martie 2018 21:12
Mimi Brănescu magistral ...e noul Gheorghe Dinică

E un regal, o revistă de front a familiei românești, mixată de contradicții și radiată in comunism ... unsă cu vaselină, fix se punea pe gard spre nesărire a gardului ...
Morala filmului e "asta e viața" iar râsetele lucizilor de la sfârșit dau practic aroma lungă (că la vinuri) a filmului .
Tușează tăticii cu rochia de Albă-ca Zăpadă, tensiunile de familie care-și că nosocomialele ...
E de revăzut peste 20 de ani ...

onderah pe 19 Decembrie 2018 08:54
Interesant film . Departe de Moartea domnului Lăzărescu ,dar oricum nici acesta nu este rau . Sonorizarea este sinistra.
emy_sinaia pe 11 Iulie 2017 13:36
NU.
Un film cu bip-uri si multe alte realitati care nu ne fac placere si nici mandrie, un film inghesuit la fel ca si locul in care se desfasoara actiunea, fara nici un deznodamant.
rotkkas_stefana pe 24 Martie 2017 10:56
si atunci.........ce sa fac
aveam de gand sa ma duc sa vad si eu filmul,acum ca a luat premiu,am zis ,imi fac curaj si poate rezist pana la sfarsit,dupa ce am citit comenturile voastre nu mai e nevoie sa-l vad....filmul de autor ar trebui sa fie un fel de manifest artistic sa vb despre lumea artistului un fel de 8 si jumatate nu un fel de reportaj despre tara noastra care nu-si revine......suntem marcati de drama de a trai aici ,pe toate planurile
kasmyn pe 27 Februarie 2018 00:51
sestul de bun
Filmul se vrea mai mult o piesa de teatru!!Are cateva replici bune dar cam atit!!
idmbrv pe 08 Februarie 2018 00:41
Film ce redă cu precizie milimetrică realități din viețile de familie ale oamenilor, cu rude și neamuri de tot felu'. Dialoguri pe alocuri spumoase îmbinate cu emoții și sentimente umane fac din acest lung metraj (2h:45min), un mare film îndeosebi pentru cei care înțeleg hățișurile societății românești.