Păreri Sideways

(2004)

In vino veritas

Crocone pe 06 Septembrie 2011 15:45
...
Ma uit la filme de ceva timp. Dar va spun sincer ca nu exista personaj care sa se asemene mai bine cu mine decat Miles. Adica pesimist, timid si alcoolic.
donpedro pe 22 decembrie 2011 21:27
cate calitati ai!
jonny17 pe 3 aprilie 2020 22:14
Thank you, you made my day :))
flopozippo pe 31 Decembrie 2011 17:34
Mai mult o drama, filmul se distinge prin monotonia ce o inspira, avand o actiune lenta care iti da timp sa distingi psihologia celor doua personaje prrincipale, Miles si Jack. Foarte interesanta degustarea de vinuri.
margott pe 18 Iulie 2012 13:12
Un film cliseic, previzibil si plictisitor despre calatoria de redescoperire a sinelui (de data asta prin niste podgorii de vin), de care sunt atat de obsedati americanii. Probabil ei isi permit sa se regaseasca spiritual prin alte colturi ale lumii.
DragonMaster pe 08 Martie 2012 14:02
De vazut
Este un film relaxant pe care l-am urmarit cu placere pana la capat chiar daca filmul este mai mult drama decat comedie filmul merita vazut iar daca esti pasionat degustarilor de vinuri atunci acest film este potrivit si nota oferita pentru film este 7.
Theodor2011 pe 18 August 2013 12:34
Review-ul Contine Spoiler!!!
Ca si Glory (1989) si Defiance (2008) Sideways este un alt film foarte bun, subestimat/anonim aici pe Cinemagia (vazut de doar 103 useri), in timp ce pe IMDb, (pastrand proportiile comparatiei) site-ul cu adevaratii cinefili, este bifat ca vazut, de ATENTIE!!! 114 085 useri.
Dee Sideways, nu este un gunoi de film ca: Twilight, Transformers, Spiderman etc. sa fie vazut aici pe site de 2-3000 de useri.
Constat ca cinefilii romani, apreciaza din ce, in ce mai putin filmele de calitate, in adevaratul sens al cuvantului, nu toti, nu generalizez, dar cam 50% din romanii cinefili apreciaza gunoaie: SF-uri, si filme fantastice cu, ''sanchi'' super eroii MARVEL si nu numai, (cu bugeturi alocate ametitoare si 70% filmate in studiourile de specialitate, si computerizate vizibil/grosolan: efecte vizuale, efecte speciale CGI, si Gore (mai mult in cazul filmelor thriller de 2 bani, si a… citeşte

defav pe 19 Ianuarie 2010 15:45
Un film remarcabil , realist , exact cum l-a prezentat A2zen, foarte frumos.Giamatti face toti banii.
branzica pe 20 Iulie 2014 23:27
Merita!
Am descarcat acest film in calculator pe 20 ianuarie 2007 si am tot evitat sa-l vad pana astazi 20 iulie 2014... Timp de 7 ani si 6 luni nu am stiut ca un film atat de bun sta si asteapta sa fie vazut.... Il recomand tuturor, merita!
jonny17 pe 3 aprilie 2020 22:26
Bravo!!! nu am mai auzit asa ceva ... eu am asteptat 14 ani sa ajunga la mine fibra optica sa-l vad... :)) dar a meritat.
Spikos pe 13 Mai 2013 07:37
Doi prieteni , unul esuat in casnicie , celalalt , dimpotriva , in iminenta pasului decisiv , isi rezerva o minivacanta de o saptamana inaintea nuntii programate a unuia dintre ei ; complet diferiti ca personalitate , intr-un fel insa completandu-se reciproc , ei trec prin intamplari neasteptate , unele tragicomice , bine redate , excelent performate de cei doi protagonisti , Paul Giamatti si Thomas Haden Church , intr-un ritm alert , credibil , natural .
MNarcis pe 07 Ianuarie 2013 23:15
Jocul actoricesc este foarte bun (mai ales Paul Giamatti care este excelent), mi-a placut aspectul\partea cu dragostea, inselatul si dialogurile despre iubire, casatorie, relatii (insa filmul se bazeaza putin pe aceste aspecte), cel mai mult in film predomina orice legatura cu vinul (fie ca este vorba de detalii, informatii sau date despre vreun vin in cauza sau simple degustari de vinuri), motiv pt care nu prea m-a captivat\tinut in suspans (poate din cauza ca nu prea ma intereseaza nici un aspect legat de orice lucru cu alcool sau care contine alcool), merita vazut pt relaxare sau daca sunteti mari iubitori\''devoratori'' de vin!
Ammelie pe 24 Noiembrie 2011 13:26
Sideways (2004)
Un film interesant, a carui actiune inainteaza lent, ceea ce de data aceasta este un lucru bun, pentru ca iti da timp sa descoperi personajele. Care personaje sunt bine conturate si se fac placute, desi sunt tipologii foarte diferite. Miles, jucat de Paul Giamatti este chiar un personaj de retinut. Iar Giamatti imi place tot mai mult. 7/10
cosmin_kedii pe 07 Martie 2013 14:26
Un road movie foarte original, care dă un sentiment de libertate imensă.
cosmin742000 pe 08 Noiembrie 2012 09:22
Un recital actoricesc de prima mana , din pacate , sau din fericire pretextul de subiect nu ma intereseaza (degustarea vinurilor) , in schimb subiectul filmului e foarte bun.
silviuf42 pe 15 Iunie 2011 14:25
Un film destul de relaxant
Sunt genul care dau note si dintr-un punct de vedere subiectiv, in consecinta nu am cum sa nu depunctez acest film pentru lipsa de consistenta si, cateodata, plictiseala care m-a cuprins cand am vizionat acest film. Acest fapt poate fi datorat si subiectului destul de banal al filmului: un scriitor care nu reuseste sa-si gaseasca drumul in viata si un amic de-al sau care trage la doua capete, un capat fiind sotia lui in devenire care, datorita avantajelor materiale evidente, este o partida foarte buna pentru el, iar celalalt capat este noua lui prietena care reprezinta strict o distractie pentru el. Iar finalul filmului nu ma satisface prea mult de asemenea: nu vedem deloc ce se intampla cu colegul lui care se intoarce sa se casatoreasca iar finalul pentru Giamatti este destul de invaluit in mister, desi putem ghici ca el va ramane cu noua lui prietena. Ce mi-a placut la acest film au… citeşte
LFa pe 06 Iunie 2022 21:41
Dp mine este un film ft bun, cam ca un vin bun, axat pe un subiect banal de vechi, jucat excelent pt Paul Giamati si nu numai. Realism in in momente cruciale ale vietii (inainte de casatorii, intre casatorii, etc)! Nota mea: 8/10!
lili22 pe 05 Martie 2022 18:46
O comedie relaxanta, actorii au jucat bine, sigur, daca aveti pretentii mari trebuie sa cautati altceva.
danutzz92 pe 23 Septembrie 2012 15:09
Un film foarte reusit cu momente amuzante, mi-a placut coloana sonora creeaza o atmosfera placuta si relaxanta.
Sideways – un Hangover mai serios, cu mult vin

Regie: Alexander Payne
An: 2004

Actori: Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen
Genul: drama, comedie

Sideways este numele unui roman aparut in 2004, scris de Rex Pickett. In scurt timp, acesta a devenit popular datorita succesului adus de roman si fara ezitare a acceptat ca povestea sa fie transpusa pe marile ecrane.
In search of wine. In search of women. In search of themselves.
Miles Raymond (interpretat de Paul Giamatti) este un scriitor pe a carui strada n-a mai rasarit ... citeşte

cetateanu pe 30 Octombrie 2010 19:38
Filmul lui Alexander Payne ne spune povestea lui Miles (Paul Giamatti), romancier ratat de varsta mijlocie, iubitor al vinului, care vrea sa-i ofere celui mai bun prieten, Jack (Thomas Haden Church), un tur in zona viticola a Californiei, in saptamana de dinaintea casatoriei. In calatoria lor, Miles isi ia inima in dinti si o abordeaza pe Maya, chelnerita pe care o admirase de la distanta, in timp ce Jack o seduce pe prietena Mayei, Stephanie (Sandra Oh). Foarte curand, tradarea lui Jack este descoperita, ducand la destramarea ambelor cupluri. Totusi, filmul se incheie intr-o nota optimista, Maya scriindu-i o scrisoare lui Miles, in care ii spune ca trebuie sa ramana fidel artei sale si ca este frumos.

Putinii detractori ai filmului bat moneda pe alcoolism si necinste. Este adevarat, insa ideea filmului nu este expunerea slabiciunilor omenesti. Adevarata frumusete se gaseste… citeşte

dandi pe 11 Septembrie 2010 10:03
Nice
O poveste care se invarte in jurul a 4 persoane, care sfarseste cu nabadai si batai, bine jucat Sandra Oh, aceasta actrita merita sa joace in filme, merita din plin, in Grey's Anatomy joaca perfect, merita din plin Globul de aur ce la luat, felicitari si bafta pe viitor.
colinx pe 10 Iulie 2007 02:32
este un film placut si relaxand.
foarte interesant faptul ca te cuprinde atmosfera filmului si incerci sa te alaturi in felul tau aventurii celor doi bautori de vinuri.
chiar daca viata ta scartaie, nimeni nu te poate opri sa pornesti intro aventura a gustului si a rafinamentului.
oricine vrea sa vada cum e un pinot noir sau un chardonnay dupa ce vede acest film.

Bitza46 pe 07 Aprilie 2014 01:18
Fara suparare pentru cei care l-au vazut si le-a placut insa filmul are un subiect banal,e destul de plictisitor si finalul lasa de dorit. Nu ar merita sa fie nominalizat la Oscaruri, ca sa nu mai zic nimic de faptul ca a castigat Oscarul pentru cel mai bun scenariu adaptat.... Million Dollar Baby si Finding Neveland au fost cu mult peste el. Singurul plus al filmului au fost momentele amuzante.
xerses pe 14 Iunie 2013 17:41
Un film bun, care isi merita toate aprecierile.Mi-a placut pentru jocul convingatpr al acorilor.